۱۰ قدم برای نوشتن یک پروپوزال عالی سئو

چگونه می توانید یک پیشنهاد قانع کننده در مورد سئو که مشتریان تمایل به همکاری با شما را داشته باشند؟ یکی از راه های آن ارائه یک پروپوزال سئو عالی و کامل است

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۴ شهریور ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

اگر خدمات سئو را به عنوان یک فریلنسر، مشاور یا یک آژانس سئو ارائه می دهید، احتمالاً متوجه شده اید که متقاعد کردن افراد برای عقد قرارداد و شروع همکاری کار آسانی نیست! بنابراین چگونه می توانید یک پیشنهاد قانع کننده در مورد سئو که مشتریان تمایل به همکاری با شما را داشته باشند؟ یکی از راه های آن ارائه یک پروپوزال سئو عالی و کامل است که در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

مرحله۱: از مشتری سوال کنید

جالب اینجاست که اولین قدم در پروپوزال نویسی ربطی به نوشتن ندارد. در عوض، شما می خواهید تعدادی سوال از مشتری احتمالی خود میپرسید

هدف از این مرحله این است که بفهمید مشتری شما واقعاً در چه زمینه هایی به کمک نیاز دارد. سوالاتی از قبیل:

۱- انتظار دارید چه چیزی از سئو به دست آورید؟ ممکن است چیزی شبیه به این را بشنوید:

 • آگاهی از برند
 • فروش بیشتر
 • ترافیک ارگانیک با کیفیت
 • افزایش تماس
 • افزایش سوددهی

در اینجا توجه داشته باشید که اگر اهداف کارفرما مواردی مانند موقعیت SERP برای کلمات کلیدی کم ارزش یا افزایش ترافیک ارگانیک بدون هیچ گونه هدف تجاری مرتبط باشد، ممکن است قبل از امضای خط قراردا نیاز به آموزش داشته باشد.

۲- مشتریان شما چه کسانی هستند و بزرگترین دغدغه آنها در رابطه با محصول یا خدمات شما چیست؟

۳- رقبای مستقیم شما چه کسانی هستند؟

۴- کلمات کلیدی که مشتریان شما در موتور جستجو هنگام جستجوی کسب و کار شما مینویسند چیست؟

۵- آیا تا به حال سئو را روی سایت خود انجام داده اید یا خیر؟

مرحله۲: هر بار چرخ را دوباره اختراع نکنید

همه ما می دانیم که نوشتن یک پروپوزال عالی سئو می تواند ساعت ها طول بکشد. بنابراین طراحی پروپوزال منحصر به فرد برای هر مشتری منطقی نیست!در عوض، شما باید بر ایجاد یک الگوی پروپوزال سئو تمرکز کنید که هر زمان که می خواهید به یک مشتری جدید پروپوزال بدهید، به سرعت آن را ویرایش کنید.

مرحله۳: یک خلاصه اجرایی بنویسید

خلاصه اجرایی تضمین می کند که شما یک نمای اجمالی از پیشنهاد خود را به آنها ارائه دهید. برای نوشتن یک خلاصه اجرایی قدرتمند، ساختار زیر را پیاده کنید.

درک نیازها و اهداف کارفرما

شما باید خلاصه اجرایی خود را با برجسته کردن دغدغه های کارفرما آغاز کنید. شما باید بتوانید به آنها بفهمانید که کسب و کار آنها را درک می کنید و از اهدافی که آنها برای رسیدن به آنها تلاش می کنند آگاه هستید. چنین تیتری می تواند توجه کارفرما را جلب کند: شما سزاوار ترافیک با کیفیت بالاتر به وب سایت خود هستید.

نتیجه مورد انتظار

در اینجا، می خواهید تأثیر حل مشکلی را که در قسمت اول مشخص کرده اید، شرح دهید. اما به یاد داشته باشید که اخیلی به جزییات نپردازید. در عوض، شما باید کاملاً بر اهدافی تمرکز کنید که آنها با راه حل های سئو شما در کسب و کار خود می توانند به آنها برسند. به عنوان مثال با بهینه سازی محتواهای سایت ترافیک شما ۳۰ درصد افزایش می یابد.

مروری بر اقاداماتی که قرار است انجام شود

اکنون وقت آن رسیده است که مشخصات استراتژی خود را باین کنید.(اما باز هم کوتاه باشید). فقط در ۲-۳ خط، یک چشم انداز کلی از تاکتیک هایی که پیشنهاد می کنید ارائه دهید. به عنوان مثال، می توانید مواردی مانند تولید محتوا، متا تگ ها، بک لینک و غیره را ذکر کنید.

مرحله ۴: جزییات خدماتی که قرار است ارائه دهید را لیست کنید

اینجاست که کارفرما به جزئیات فنی نحوه کمک خدمات سئو شما به کسب و کار خود آشنا می شود. در این بخش، به آنها نشان می دهید که واقعاً می دانید چگونه مشکلات اصلی آنها را حل کنید. این خدمات خاص می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تحلیل اولیه سایت
 • آنالیز کامل رقبا
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • رفع مشکلات فنی
 • برنامه و استراتژی لینک سازی

مرحله۵: به آنها نشان دهید که می توانید کار را انجام دهید

بهترین راه برای نشان دادن به مشتری این است که با توسعه و پیاده سازی استراتژی سئو خود می توانید به اهداف تجاری آنها برسید؟

به سادگی نمونه هایی از کارهایی را که قبلاً انجام داده اید به آنها نشان دهید. اینجاست که می توانید نشان دهید چگونه تجربه شما با نیازهای آنها مطابقت دارد و این می تواند به شکل توصیه های مشتری یا مثالهایی در مورد نحوه راهنمایی مشتریان شما در جهت بهبود فروش، تبدیل ها و درصد افزایش ترافیک ارگانیک باشد.

در اینجا یک ساختار ساده است که باید برای برجسته کردن نمونه کارهای قبلی خود دنبال کنید:

 • معرفی ساده ای از مشتری که بهتر است از یک صنعت مشابه انتخاب کنید، اما نه یک رقیب مستقیم
 • شرح مختصری از وضعیت، مشکلات مشتری قبل از شروع کار برای آن.
 • خلاصه ای از راه حل هایی که برای حل مشکل ارائه کرده اید.
 • شرح نتیجه قبل و بعد همکاری

مرحله۶: یک جدول زمانی بسازید

سئو یک راه حل سریع نیست. در حقیقت، ممکن است چند ماه طول بکشد تا به نتایج واقعی برسید؛ حتی اگر همه کارها را به درستی انجام داده باشید. به همین دلیل ترسیم یک جدول زمانی واقع بینانه می تواند شما پروپوزال سئو شما را از رقبا متمایز کند. به عنوان مثال، تهیه یک تقویم محتوایی و یا یک برنامه زمانی لینک سازی می تواند این تمایز را ایجاد کند.

مرحله۷: پیشنهادی ارائه دهید که نتواند آن را رد کند

این بخش تقریباً به اندازه خلاصه اجرایی مورد توجه قرار می گیرد. به جای اینکه آن را “قیمت گذاری” بنامید، می توانید با نام گذاری آن به سرمایه گذاری ارزش خود کار را برجسته کنید. همچنین ممکن است بخواهید چندین “بسته” مختلف ارائه دهید تا مطمئن شوید که مشتری شما می تواند دقیقاً آنچه را که نیاز دارد را انتخاب کند. می توانید این اطلاعات را در جدول ارائه دهید تا مقایسه گزینه های مختلف برای مشتری راحت تر شود.

مرحله۸: قوانین را مشخص کنید

غفلت از این بخش پروپوزال سئو شما ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کند. به همین دلیل است که باید با افزودن بخش “شرایط و ضوابط” به پیشنهاد خود، خیال خود را راحت کنید. به این ترتیب، مشتریان شما فرصتی برای بد قولی نخواهند داشت و می توانید مطمئن باشید که برای کارهایی که انجام می دهید دستمزد دریافت خواهید کرد.

مرحله۹ : مراحل بعدی را شفاف توضیح دهید

اگر مشتری احتمالی تصمیم گرفت قرارداد خود را با شما ببندد، در مورد آنچه که قرار است اتفاق بیفتد به وضوح صحبت کنید. این می تواند شاما امضای قرارداد، پرداخت پیش قسط یا تماس از سمت مشتری باشد.

مرحله ۱۰: پروپوزال سئو فوق العاده خود را ارسال کنید

پروپوزال سئو شما بالاخره آماده است و زمان ارسال آن فرا رسیده است. اکنون که می دانید پروپوزال سئو چیست و چگونه آن را نسبت به رقبا متمایز کنیم.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *