۱۵ برنامه نویس برجسته زن که دنیای فناوری را متحول کردند

امیررضا

انتشار در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

برنامه نویسان زن تاکنون مسئولیت برخی از مهمترین طرح ها ، اختراعات و نوآوری ها در دنیای فناوری را بر عهده داشته اند؛ در واقع ، اولین برنامه نویس شناخته شده جهان یک زن بود!

گرچه بسیاری از این زنان هنوز شناختی را که شایسته آن هستند دریافت نکردند.

افزایش آگاهی درباره برنامه نویسان زن و دستاوردهای خاص آنها به تصور غلط  مردم که برنامه نویسان همیشه مرد هستند پایان میدهد. زنان از روز اول راه  را هموار کرده اند .

در اینجا ۱۵ زن تأثیرگذار فناوری هستند که راجع به آن ها بیشتر صحبت میکنیم.

برنامه نویسان زن

برنامه نویسان زن [۱]

بزرگترین زنان برنامه نویس تاریخ جهان

 

Anita Borg(آنیتا بورگ)

آنیتا بورگ یک دانشمند رایانه و یک مدافع سرسخت برای پیشرفت برنامه نویسان زن بود.

بورگ خودش در دهه ۲۰ برنامه نویسی را کشف کرد و با مدرک دکترا در علوم رایانه ، از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد. احتمالاً بیش از هر کس دیگری تلاش کرده است تا موفقیت زنان در فن آوری را پیش ببرد.

از جمله تلاش های او:

 • در سال ۱۹۸۷ ، او با تأسیس Syster ، یک انجمن آنلاین برای زنان ، در مورد موضوعاتی که در محل کار تجربه کردند ، بحث و گفتگو کرد.
 • در سال ۱۹۹۴ ، او Grace Hopper Celebration Celebration را برگزار کرد. اجتماعاتی از متخصصان زن که نه تنها اکنون موفق هستند بلکه با گذشت هر سال همچنان رشد می کنند. این رویداد سال گذشته به عنوان سخنران اصلی آن ، آنیتا هیل محترم برگزار شد.
 • سرانجام ، بورگ مؤسسه زنان و فناوری را ایجاد كرد ، كه تلاشهای قبلی خود در زمینه ایجاد اجتماع را با برنامه های جدید ادغام کند.او کارهای زیادی برای تشویق سایر زنان برای ورود به این رشته انجام داد. به دنبال درگذشت بورگ در سال ۲۰۰۳ ، این سازمان به انستیتوی زنان و فناوری آنیتا بورگ تغییر نام یافت و از آن زمان نام خود را به org كوتاه كرده است.
آنیتا بورگ

آنیتا بورگ [۳]

 Elizabeth Feinler (الیزابت فینلر)

در مرحله بعد: الیزابت “جیک” فاینلر ، که از سیستم آدرس اینترنتی اینترنتی که امروزه از آن استفاده می کنیم ، متولد شد.

در سال ۲۰۱۲ ، کید متز Wired یک پروفایل عالی را برای Feinler نوشت ، که نزدیک به دو دهه مرکز اطلاعات شبکه (InterNIC) را اداره کرد.این سازمان در ابتدا مسئول نظارت بر استفاده از آدرس های اینترنتی و انتشار دایرکتوری های اینترنتی بود. درست است – قبل از وجود ثبت کنندگان دامنه خصوصی و Google ، یک سازمان این کار را انجام داد. به عنوان بخشی از کار خود در Menlo Park ، جایی که InterNIC مستقر بود ، Feinler – همراه با همکاران – مشهورترین طرح نامگذاری دامنه سطح بالا (.com ، .edu ، .org) را ایجاد کرد که اکنون همه جا فراگیر است.

الیزابت فینلر

الیزابت فینلر [۴]

۴.Hedy Lamarr (هدی لامار)

هدی لامار به عنوان یک فوق ستاره هالیوود شناخته می شود.بنابراین ممکن است تعجب کنید که چرا او در لیست برنامه نویسان زن ما قرار دارد .

در حقیقت ، او سیستم ارتباطی را ایجاد کرد که بعداً پایه ای برای WiFi ، GPS و Bluetooth شود.

این اختراع ، در اصل یک سیستم هدایت رادیویی بود و به متفقین کمک کرد تا در جنگ جهانی دوم پیروز شوند.

تمام این نکته بود: استفاده از فرکانس های مختلف برای هدایت موشک های زیر آب و غیر قابل کشف آنها. متأسفانه ، با وجود ثبت اختراع فن آوری – که متعاقباً توسط ارتش مورد استفاده قرار گرفت – لامار و خانواده وی هرگز در ازاء استفاده از آن در جنگ یا فن آوری های جدید مدرن معرفی نشده اند.حتما شما نمی دانسته اید كه چگونه این ستاره هالیوود چهره فناوری را تغییر داده است.

هدی لامار

هدی لامار [۵]

Grace Hopper (گریس هاپر)

گریس هاپر یکی از برجسته ترین و تحسین شده ترین دانشمندان رایانه است که تاکنون زندگی کرده است. قبل از مرگ در سال ۱۹۹۲ ، هاپر از حرفه ای دوگانه در علوم کامپیوتر و خدمات دریایی برخوردار بود که بیش از چهار دهه به طول انجامید و بازنشستگی وی را به عنوان قدیمی ترین مأمور نیروی دریایی ارتش دید.

به عنوان یک ستوان Navy WAVES ، هاپر بخشی از تیم هاروارد بود که اولین رایانه را ساخت. پس از جنگ جهانی دوم ، هاپر در ایجاد UNIVAC ، اولین رایانه تجاری جهان نقش داشت. او همچنین اولین زبان برنامه نویسی جهانی را برای تجارت ، COBOL ، که هنوز هم در حال استفاده است ، توسعه داد. هاپر حتی با ابداع اصطلاح “debugging” نیز اعتبار دارد.

همانطور که Science Focus خاطرنشان می کند ، نام مستعار “Grace Amazing” بدون شایستگی به او داده نشده بود ، و او همچنان به الهام گرفتن از برنامه نویسان زن ادامه می دهد.

همانطور که اشاره کردیم ، به خاطر گریس هاپر این رویداد سالانه آنیتا بورگ برای تکنسین های زنان نامگذاری شده است ، و همچنین تمام زنان آکادمی Fullstack نیز برای وی نامگذاری شده است.

گریس هاپر

گریس هاپر [۶]

Susan Kare (سوسن کاره)

استیو جابز و استیو وزنیاک ممکن است اپل را ایجاد کرده باشند ، اما این مهارت طراحی سوزان کر بود که تجربه کاربر اپل را برای نسل ها تعریف کرده و لبخند امضا را به Macintosh بخشید.

Kare قبل از استخدام اپل و پیشتاز شدن به طراحی گرافیک مجسمه ساز بود. AIGA خاطرنشان می کند که Kare به عنوان یک طراح ، برخی از آیکون های قابل تشخیص ، حروف بزرگ و عناصر گرافیکی را در محاسبات شخصی ایجاد کرده است: نماد فرمان (⌘) ، بمب خرابی سیستم ، مسواک و البته “کلاروس سگکو.

از زمان ترک اپل ، Kare شرکت طراحی گرافیک خود به نام Susan Kare Design را راه اندازی کرده و برای سایر غول های دنیای فناوری از جمله مایکروسافت و فیس بوک آرم و آیکون ایجاد کرده است.

سوسن کاره

سوسن کاره [۷]

Radia Perlman (رادیا پرلمن)

دکتر Radia Perlman یک مهندس شبکه و طراح نرم افزار است که برای برخی به عنوان “مادر اینترنت” شناخته شده است.

با در نظر گرفتن چنین شخصیتی ، جای تعجب نخواهد داشت که دکتر پرلمن در توسعه اینترنت و علوم رایانه به طور کلی سهم بسزایی داشته باشد. دکتر Perlman در حالی که به کارشناسی ارشد خود در MIT مشغول به کار بود ، روی LOGO کار کرد ، اولین زبان برنامه نویسی که بطور ویژه برای کودکان ایجاد شده است. وی سپس به ساخت نسخه ساده تر ، TORTIS (سیستم مترجم لاک پشت بازگشتی کودک نوپا) که می تواند توسط کودکان پیش دبستانی استفاده شود ، پرداخت.

اما این به خاطر الگوریتم درختی پوشاننده یا کوتاه مدت STP است که دکتر Perlman را بیشتر می شناسند.

STP مشکل اولیه به اشتراک گذاری داده ها بین رایانه ها را حل کرد و از به دام انداختن داده ها در یک حلقه متوقف شد. ریچارد باگولی ، هکادای توضیح می دهد که راه حل پرلمن بسیار ساده بود ، اما اکنون به نظر می رسد واضح است – و به همین دلیل بسیار ساده بود ، پرلمن کوشید تا مهندسان همکار خود را وادار به پذیرش آن کند.

حتی اگر STP اصلی دکتر Perlman از آن زمان به روز شده و جایگزین شود ، ایده اساسی در پشت آن هنوز بخش اعظمی از اینترنت و علوم مرتبط با شبکه است.

رادیا پرلمن

رادیا پرلمن [۸]

Ada Lovelace (آدا لاولاس)

آدا لاولاس یک ریاضیدان دوره ویکتوریا بود که به طور گسترده اولین برنامه نویس رایانه محسوب می شد. به عنوان دختر شاعر مشهور انگلیس ، لرد بایرون ، موقعیت او در جامعه به او امکان دسترسی به موضوعاتی را داد که به طور سنتی برای زنان آن زمان ممنوع بود. 

Lovelace توسط چارلز بابیج ، یک ریاضیدان و مهندس مکانیک که مفهوم یک کامپیوتر دیجیتال قابل برنامه ریزی را ایجاد کرده بود ، راهنمایی شد.
این برنامه ای بود که وی برای رایانه Babbage نوشت.برنامه ای برای یافتن شماره های Bernoulli ، دنباله ای از اعداد که اغلب در تئوری اعداد رخ می دهد.گزارشگر نیویورک تایمز ، کلر قابیل میلر می گوید ، لاولاس تأثیری داشت که فراتر از توان فنی او بود. او توانست توانایی های کامل محاسبات را ببیند و فهمید که می توان از آن برای ایجاد موسیقی یا هنر نیز استفاده کرد.
 Lovelace بر زندگی دنیای فناوری تأثیر گذار است .دومین سه شنبه اکتبر با روز Ada Lovelace معرفی میشود ، که در آن افراد و سازمان ها به طور یکسان دستاوردهای زنان در STEM را جشن می گیرند.
آدا لاولاس

آدا لاولاس [۹]

Karen Spärck Jones (کارن اسپرک جونز)

Karen Spärck Jones یک برنامه نویس رایانه ای بود که پایه و اساس موتورهای جستجوگر مدرن را پایه گذاری کرد.

Spärck Jones در پیشرفت های بازیابی اطلاعات پیشگام بود که به کاربران این امکان را می داد که با رایانه ای با استفاده از زبان عادی کار کنند ، نه اینکه مجبور به یادگیری کد باشند. نلی بولز در نیویورک تایمز می نویسد: “وقتی بیشتر دانشمندان در تلاش بودند تا از مردم برای گفتگو با رایانه استفاده کنند ، کارن اسپارک جونز به رایانه ها آموخت که به جای آن ، زبان انسان را درک کنند.

اما Spärck Jones بیشتری بخاطر مقاله ۱۹۷۲ خود در Journal of Documentation مشهور شد ، که در آن مفهوم فرکانس اسناد معکوس را معرفی کرد. روشی برای شمارش تعداد دفعاتی که یک عبارت در یک سند ظاهر می شود تا اهمیت این عبارت را تعیین کند. این برای توسعه بعدی موتورهای جستجوگر مدرن ، که همه هنوز به کارهای Spärck Jones متکی هستند ، بسیار مهم بود.

کارن اسپرک جونز

کارن اسپرک جونز [۱۰]

زنان ENIAC

ورود نهایی در این لیست متعلق به برنامه نویسان ENIAC ، شش زن جوان است که در اولین رایانه قابل برنامه ریزی الکترونیکی در جهان کار می کردند.

كاتلین مك دانشكده ماوچلی آنتونلی ، ژان جنینگز بارتیك ، Frances Snyder هولبرتون ، مارلین وسكوف مالتزر ، Frances Bilas Spence و روت Lichterman Teitelbaum شش نفر بودند كه توسط ارتش آمریكا برای برنامه ریزی و اجرای ENIAC (كه مخفف عبارت Integrated Numerical Electronic and Computer) است انتخاب شدند.

همانطور که کلر مارچند از کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) توضیح می دهد ، زنان “یاد گرفتند که بدون زبان یا ابزار برنامه نویسی برنامه نویسی کنند ، زیرا هیچ یک وجود نداشت. آنها فقط از نمودارهای منطقی استفاده می کردند و کارهایی که آنها برای محاسبه مسیرهای بالستیک انجام می دادند بسیار پیچیده بود. پس از اتمام پروژه ، ENIAC می تواند مسیر موشکی را در چند ثانیه اجرا کند. ”

علیرغم کارهای پیشگامانه ، این شش زن هرگز در هنگام رونمایی از ENIAC در سال ۱۹۴۶ مورد اعتبار قرار نگرفتند. سالها ، آنها همچنان گمنام بودند.

زنان برنامه نویس

زنان برنامه نویس [۱۱]

چگونه من هم به یک برنامه نویس تبدیل شوم؟

اگر از شنیدن نام زنان برنامه نویس و دیدن موفقیت آن ها به وجد آمده اید،چرا آن ها را الگوی خود قرار نمیدهید؟شما هم میتوانید به یک برنامه نویس بزرگ تبدیل شوید.

برنامه نویس زن

برنامه نویس زن [۱۲]

۱.یک دوره مقدماتی را در یکی از (یا همه) رشته های زیر بگذرانید

 • منطق
 • ریاضیات گسسته
 • زبان برنامه نویسی
برنامه نویس زن

برنامه نویس زن [۱۳]

۲.مفاهیم بانک اطلاعاتی مانند جداول ، نماها و روند ها را یاد بگیرید

برای انجام این کار می توانید از هر بسته بانک اطلاعاتی ساده استفاده کنید ، مانند:

 • دسترسی به MS
 • DB V
 • Fox Pro
 • پارادوکس
 • MySQL (یک پایگاه داده خوب برای یادگیری است)

۳.تصمیم بگیرید که چه نوع برنامه نویسی  می خواهید باشید

یکی از دسته های زیر را انتخاب کنید:

 • برنامه نویس وب
 • برنامه نویس برنامه دسک تاپ
 • برنامه نویس محور سیستم عامل (گره خورده به یک سیستم عامل واحد یا مجموعه ای از سیستم عامل ها)
 • برنامه نویس مستقل از بستر نرم افزاری
 • برنامه نویس برنامه های توزیع شده
 • برنامه نویس کتابخانه / پلت فرم / چارچوب / هسته
 • برنامه نویس سیستم
 • برنامه نویس هسته
 • برنامه نویس درایور
 • برنامه نویس کامپایلر
برنامه نویس زن

برنامه نویس زن [۱۴]

۴.فن آوری ها و زبان های برنامه نویسی مربوط به حوزه انتخابی برنامه نویسی خود را بیاموزید

 

تصاویر قدیمی از زنان برنامه نویس

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *