موفقیت اوبر

راز موفقیت اوبر چیست ؟ چرا کسب و کار ها باید آن را الگوی خود قرار دهند؟

دلایل زیادی برای موفقیت اوبر وجود دارد اما شاید مهمترین آن این است که اوبر نیازهایی از مردم را پیدا کرده است که توسط تاکسی های سنتی برآورده نمیشود.

عارفه عسکری

انتشار در: ۸ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در حال حاضر اوبر یکی از سریعترین شرکت های در حال رشد در جهان محسوب میشود. اوبر تا به حال بیش از ۱۶۰,۰۰۰ شغل در ایالات متحده ایجاد کرده است و قصد دارد بیش از یک میلیون شغل دیگر در پنج سال آینده نیز ایجاد کند.در این مقاله راز های موفقیت اوبر را بررسی خواهیم کرد.

اوبر چگونه به وجود آمد؟

پیدایش اوبر

پیدایش اوبر

اوبر یک شرکت اشتراک خدمات سواری است که در سال ۲۰۰۹ توسط تراویس کالانیک و گرت کمپ راه اندازی و تاسیس شد. آن ها به علت مشکل کمبود تاکسی در سانفرانسیسکو تصمیم گرفتند یک راهکار جدید و خلاقانه ایجاد کنند. بنابراین سعی کردند با رانندگان سانفرانسیسکو ارتباط برقرار کنند تا بتوانند با آن ها همکاری کنند. این سرویس بعد از سانفرانسیسکو در سال ۲۰۱۰ در نیویورک نیز گسترش یافت و استقبال مردم نشان داد که اوبر گزینه بسیار مناسبی برای تاکسی گرفتن است به همین علت اوبر در سراسر جهان محبوب شد.

چرا اوبر موفق است؟

اوبر موفق است زیرا نیازهایی از مردم را پیدا کرده است که توسط تاکسی های سنتی برآورده نمیشود. همانطور که در وبسایت خود میگوید این نیازها عبارت اند از: درخواست از هرکجا، سوار شدن راحت و پرداخت بدون دردسر.اوبر در این راه چند اشتباه نیز مرتکب شده است اما در واقع اوبر یک مدل مبتکرانه ایجاد کرده است که هر بنیانگذار استارتاپی باید برای یادگیری آن تلاش کند. اگر رشد کسب و کارتان متوقف شده است میتوانید به اوبر به عنوان یک الگو نگاه کنید و هدف کسب و کارتان را دنبال کنید.

مهم ترین دلایل موفقیت اوبر

ادامه ی مطالب را با دقت بخوانید تا شما هم از راز های موفقیت اوبر در کسب و کار خود استفاده کنید:

دلایل موفقیت اوبر

دلایل موفقیت اوبر

۱) بازاریابی دهان به دهان را دست کم نگیرید!

بازاریابی دهان به دهان هنوز هم راهی بسیار تأثیرگذار برای دستیابی به مشتریان است. البته امروزه روش این نوع بازاریابی تغییر کرده است. در واقع بازریابی دهان به دهان امروزه در شبکه های اجتماعی شکل گرفته و افراد تجربه شان را از جایی که رفته اند، کارهایی را که انجام داده اند، محصول و خدماتی که استفاده کرده اند و از این قبیل چیزها باهم به اشتراک میگذارند. از این طریق، بازاریابی دهان به دهان از دوستان و آشنایان فراتر رفته و در بین یک جامعه بزرگ در اینترنت تاثیر میگذارد.رشد اوبر هم در روزهای اولیه ارتباط زیادی با مراجعه های تشویقی همین بازاریابی دهان به دهان داشت.

در واقع یکی از جنبه های قابل توجه اوبر چگونگی رشد این شرکت در روزهای ابتدایی خود است. این شرکت در سالهای اولیه، تقریباً هیچ هزینه ای برای بازاریابی نمی کرد!! دهان به دهان شدن اخبار خدمات خود کفایت میکرد.

۲) تجربه کاربری

شما قبل از سوار ماشین شدن نام راننده خود را می دانید،عکس او را میبینید و به وضوح می توانید رتبه بندی او را نیز چک کنید.بنابراین شما به راحتی میتوانید راننده خود را انتخاب کنید و این تجربه بهتری را برایتان ایجاد می کند.

۳) سفارش سریع

 این دقیقا همان مشکلی بود که اوبر سعی کرد آن را حل کند. مسلماً اوبر در کمتر از هشت ثانیه به شما تاکسی تحویل نخواهد داد اما میتوان گفت در عرض شش دقیقه یا کمتر تاکسی شما آماده است. به همین دلیل است که مشترکان اوبر مرتباً از خدمات آن استفاده میکنند.

۴) شهرت و اعتماد

 از آنجایی یک شرکت نوپا هستید ایجاد اعتبار و اعتماد قوی توسط شما برای مشتری بسیار مهم است.یکی از راه های ایجاد اعتماد برای مردم یک سیستم رتبه بندی قابل اجرا است. اوبر این کار با یک نظر سنجی بعد از دادن خدمات به مردم انجام میدهد. به این ترتیب اوبر می تواند رانندگان بد دهان یا کسانی که قوانین را رعایت نمیکنند و ‌… شناسایی کند. رتبه بندی و نظرسنجی باعث اعتماد مردم شده و در نهایت تجربه کاربری خوبی را برایشان خواهد داشت.بنابراین این اعتماد به وجود آمده میتواند از طریق روش های بازاریابی به کار گرفته شود و باعث شهرت شما نیز بشود.

۵) نوآوری با آزمایش

 اوبر دائما در حال آزمایش بازارهای جدید از تحویل غذا گرفته تا موارد دیگر است. آزمایش کردن قسمت بزرگی از استراتژی کلی تجارت آنها است.کارآفرینان وقت زیادی را صرف تلاش برای پیش بینی آنچه مشتری می خواهد می کنند. اما در واقع تا آن ها را آزمایش نکنند نمیتوانند به هدف خود برسند. بنابراین در نهایت میتوان گفت یکی دیگر از رازهای موفقیت اوبر نوآوری، موفقیت و رشد نمایی ناشی از آزمایش است.

۶.مدل کسب و کار اوبر

مدل کسب و کار اوبر شفاف است؛ مسافرانی را که به دنبال یک سواری هستند به رانندگان سواری متصل می کند. این در حالی است که اوبر اتومبیل های خاص خود را ندارد. رانندگان از طریق اوبر از اتومبیل های خود برای ارائه خدمات استفاده می کنند و درصدی از هر کرایه دریافتی به عنوان کارمزد را به اوبر پرداخت می کنند.اوبر ۲۵٪ از کلیه کرایه های دریافتی یک راننده را به عنوان کمیسیون خود دریافت می کند. البته گزارش های زیادی وجود دارد که کمیسیون دریافت شده توسط Uber بیش از ۲۵٪ است.

حتما بخوانید: کارگاه آموزشی بوم ناب کسب و کار یا lean canvas

مزیت های اوبر برای مشتری

سهولت استفاده:

  • روند سفارش را ساده می کند: بدون سلام، بدون تماس تلفنی، بدون جستجو!
  • عدم اطمینان از زمان ورود و نوع خودرو را کاهش می دهد روند پرداخت را ساده می کند
  • تقسیم کرایه را آسان می کند و در نهایت قیمت را شفاف می کند 

مفید بودن:

  • امنیت و آرامش خاطر از طریق ردیابی
  •  کیفیت بهتر از طریق رتبه بندی راننده و مسافر در هر سفر
  • اوبر جهانی است بنابراین میتوان آن را در اکثر شهرهای بزرگ دنیا استفاده کرد
  • صرفه جویی در وقت
  • رسیدهای الکترونیکی خودکار
  • انتخاب خدمات از اتومبیل های استاندارد تا لوکس

اوبر چگونه درآمد کسب میکند؟

۱.انتخاب اتومبیل بسته به نیاز هرشخص. یعنی هر فرد میتواند نوع اتومبیل درخواستی خود را تعیین کرده و قیمت نیز بسته به نوع اتومبیل تغییر میکند.

۲.قیمت سواری ها با افزایش تقاضا، تعداد راننده های موجود، تعداد درخواست های ارائه شده و غیره متفاوت است.

۳.اوبر فقط خدماتش را به اتومبیل محدود نکرده است؛ بلکه با افزودن قایق، هلی کوپتر و همچنین برخی وسایل نقلیه دیگر به لیست خود، بازی خود را یک درجه بالاتر برده است. این گزینه ها باعث شده است که اوبر درآمد جدیدی را به مدل کسب و کار خود اضافه کند.

سوالات متداول در زمینه ی موفقیت اوبر

ایده ی اوبر از کجا شکل گرفت؟

طراحان اوبر به علت مشکل کمبود تاکسی در سانفرانسیسکو تصمیم گرفتند یک راهکار جدید و خلاقانه ایجاد کنند.این شد که اوبر به دنیا آمد!!

دلیل اصلی موفقیت اوبر چیست؟

اوبر موفق است زیرا نیازهایی از مردم را پیدا کرده است که توسط تاکسی های سنتی برآورده نمیشود. همانطور که در وبسایت خود میگوید این نیازها عبارت اند از: درخواست از هرکجا، سوار شدن راحت و پرداخت بدون دردسر.

اوبر از کدام روش بازاریابی برای موفقیت خود استفاده کرده است؟

بازاریابی دهان به دهان

مدل کسب و کار چه نقشی در موفقیت اوبر دارد؟

مدل کسب و کار اوبر شفاف است؛ مسافرانی را که به دنبال یک سواری هستند به رانندگان سواری متصل می کند.

استراتژی که باعث موفقیت اوبر شده است چیست؟

 اوبر دائما در حال آزمایش بازارهای جدید از تحویل غذا گرفته تا موارد دیگر است. آزمایش کردن قسمت بزرگی از استراتژی کلی تجارت آنها است.

 

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *