تفاوت بین انواع ویروس های کامپیوتری چیست؟

اگر جزء افرادی هستید که بدافزارها ، کرم ها ، ویروس ها را یکسان می دانید ، پس در مسیر اشتباهی قرار دارید.  بدافزار یک کلمه مختصر برای نرم افزارهای مخرب است که انواع موجودات مضر مانند ویروس ها ،…

امیررضا

انتشار در: ۲۷ فروردین ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود 8 دقیقه زمان می برد
اگر جزء افرادی هستید که بدافزارها ، کرم ها ، ویروس ها را یکسان می دانید ، پس در مسیر اشتباهی قرار دارید.  بدافزار یک کلمه مختصر برای نرم افزارهای مخرب است که انواع موجودات مضر مانند ویروس ها ، تروجان ها ، باج افزارها ، ربات ها ، جاسوس افزارها و غیره را در بر می گیرد. آنها پس از سلاح های هسته ای اکنون به یکی از بدترین تهدیدهای جهان تبدیل شده اند.

اگر شما به طور معمول یا حتی گاه به گاه از کامپیوتر استفاده می کنید ،پس ممکن است عباراتی مانند ویروس ها ، کرم ها ، تروجان ها ، بات ها ، بدافزارها ، نرم افزارهای جاسوسی و غیره را شنیده باشید. اما صادقانه بگویم ، همه اینها را ویروس می دانیم ، بدون توجه به اینکه نوع آنها چه باشد.

ویروس ها پس از سلاح های هسته ای اکنون به یکی از بدترین تهدیدهای جهان تبدیل شده اند.

آیا تاکنون سعی کرده اید بدانید، تفاوت بین ویروس ، تروجان ، کرم ، نرم افزار های جاسوسی و مخرب چیست؟ اگرچه هدف آنها آسیب رساندن به دستگاه شما ، سرقت داده های شما و جاسوسی از شماست. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اینگونه متفاوت نام گذاری می شوند؟ در اصل ، اصطلاحاتی مانند ویروس ها، تروجان ها همگی انواع نرم افزارهای مخرب یا به طور ساده تر “بدافزار” هستند.

انواع بدافزارها چیست؟

کرم چیست؟

کرم ها به کامپیوتر آسیب نمی رساند. طبیعت تکثیر آنها فضای هارد دیسک را کاهش می دهد ، بنابراین دستگاه را کند می کند
کرم چیست؟

[۱]کرم چیست؟

کرم ها برنامه های رایانه ای بدافزار هستند که قابلیت تکثیر خود را دارند. تنها هدف آنها افزایش تعدادشان و انتقال خود به رایانه دیگر از طریق اینترنت یا رسانه های ذخیره سازی است. آنها مانند جاسوسانی درگیر یک مأموریت مخفی عمل می کنند و حرکت خود را از کاربر پنهان می کنند.

کرم ها به کامپیوتر آسیب نمی رساند. طبیعت تکثیر آنها فضای هارد دیسک را کاهش می دهد ، بنابراین دستگاه را کند می کند. یکی از دوتا کرم بدنام، SQL Blaster بود که اینترنت را برای یک دوره کوچک کُند کرد و دیگری Code Red بود که تقریباً ۳۵۹۰۰۰ وب سایت از بین برد.

ویروس چیست؟

ویروس چیست؟

[۲]ویروس چیست؟

ویروس ها همچنین توانایی تکثیر خود را دارند اما در رایانه ای که به آن حمله می کنند به فایل ها آسیب می رسانند. ضعف اصلی آنها در این نکته است که ویروس ها فقط در صورت پشتیبانی از یک برنامه میزبان می توانند وارد عمل شوند. در غیر این صورت ، آنها دقیقاً مانند یک جنگجو شکست خورده هستند. آنها خود را به آهنگ ها ، فیلم ها و فایل های قابل اجرا می چسبانند و در تمام اینترنت میچرخند. W32.Sfc! mod ، ABAP.Rivpas.A ، Accept.3773 برخی از نمونه های برنامه های ویروسی هستند.

ویروس ها همچنین توانایی تکثیر خود را دارند اما در رایانه ای که به آن حمله می کنند به فایل ها آسیب می رسانند

انواع ویروس رایانه ای:

 • ویروس های فایلی
 • ویروس های ماکرو
 • ویروس رکورد راه اندازی اصلی(Master Boot Record)
 • ویروس بوت سکتور(Boot Sector)
 • ویروس های چند جانبه
 • ویروس های چند شکل
 • ویروس های مخفی

اگر دوست دارید هرکدام از آنها را در گوگل سرچ کنید.

۱۰ ویروس خطرناک رایانه ها در طول تاریخ

 

تروجان چیست؟

تروجان چیست؟

[۳]تروجان چیست؟

تروجان ها نام خود را از داستان “اسب تروجان” که در آن یونانی ها با کمک یک اسب چوبی مبدل به عنوان یک هدیه وارد شهر تروی(Troy) شدند گرفته می شوند

تروجان ها مانند ویروس ها یا کرم ها نیستند ، و هدف آنها آسیب دیدن یا حذف فایل ها بر روی سیستم شما نیست. وظیفه اصلی آنها تهیه یک دروازه برای ورود برنامه های مخرب یا کاربران بدخواه به سیستم شما و سرقت داده های ارزشمند شما بدون اطلاع و اجازه شماست.JS.Debeski.Trojan نمونه ای از تروجان است.

تروجان ها نام خود را از داستان “اسب تروجان” که در آن یونانی ها با کمک یک اسب چوبی مبدل به عنوان یک هدیه وارد شهر تروی(Troy) شدند گرفته می شوند. اما همانطور که در فیلم تروی به تصویر کشیده شد ، تروجان یک سم شیرین بود.

انواع تروجان:

 • تروجان های دسترس از راه دور
 • تروجان های فرستنده‌ی داده
 • تروجان های مخرب
 • تروجان های پراکسی
 • تروجان های FTP(پروتکل ارسال داده)
 • تروجان های غیر فعال کننده‌ی نرم افزار های امنیتی
 • تروجان های حمله‌ی انکار سرویس(DoS)

اگر دوست دارید هرکدام از آنها در گوگل سرچ کنید.

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم (Adware) چیست؟

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم

[۴]نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم

از نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم برای نمایش تبلیغات در دسکتاپ رایانه یا برنامه های شخصی استفاده می شود. آنها عموماً به نرم افزار های رایگان برای استفاده متصل هستند. آنها منبع اصلی درآمد برای توسعه دهندگان آن برنامه های نرم افزاری هستند.

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم را نمی توان کاملاً به عنوان یک بدافزار توصیف کرد زیرا آنها قصد ندارند به دستگاه شما آسیب برسانند ، آنها فقط تبلیغاتی را که شما علاقه مند به مشاهده هستید را ردیابی میکنند و تبلیغات مربوطه را در صفحه رایانه شما نمایش میدهند. برای برخی از افراد ، این می تواند نگران کننده باشد زیرا این نقض حریم خصوصی آنها است. همچنین ، یک مهاجم می تواند کدهای مخرب را درون یک برنامه تبلیغاتی مزاحم قرار دهد و از آن برای نظارت بر دستگاه کاربران و حتی آسیب رساندن به آن، استفاده کند.

نرم افزار جاسوسی چیست؟

نرم افزار جاسوسی

[۵]نرم افزار جاسوسی

برنامه های جاسوسی هم به نرم افزارهای رایگان متصل می شوند. آنها سابقه های مرورگر و سایر اطلاعات شخصی شما را ردیابی می کنند و آن را برای یک کاربر از راه دور ارسال می کنند. آنها همچنین می توانند نصب نرم افزارهای ناخواسته از طریق اینترنت را آسان کنند. برخلاف نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم(Adware) ، آنها به عنوان یک برنامه مستقل کار می کنند و عملیات خود را بدون اطلاع کاربر و به آرامی انجام میدهند.

اسپم چیست؟

اسپم چیست؟

[۶]اسپم چیست؟

شما هنگامی که ایمیل های ناخواسته از فرستنده های ناشناخته دریافت میکنید بسیار اذیت می شوید؛ به آن ها ایمیل های اسپم یا ناخواسته گفته می شود. و روند پر شدن اینترنت با همان پیام ها اسپمینگ نامیده می شود که به منظور تبلیغات تجاری انجام می شود. این ایمیل های ناخواسته ممکن است حاوی ویروس یا تروجان باشد که به محض باز کردن نامه وارد سیستم شما می شوند.

بات چیست؟

بات ها یا ربات ها فرآیندهای خودکار هستند که برای تعامل از طریق اینترنت بدون نیاز به تعامل خود انسان طراحی شده اند. از آنها می توان برای اهداف خوب و بد استفاده کرد
بات چیست؟

[۷]بات چیست؟

بات ها یا ربات ها فرآیندهای خودکار هستند که برای تعامل از طریق اینترنت بدون نیاز به تعامل خود انسان طراحی شده اند. از آنها می توان برای اهداف خوب و بد استفاده کرد. یک فرد شرور می تواند یک بات مخرب بسازد که قادر باشد به تنهایی میزبان را با بدافزار آلوده کند. بعد از انتقال خود به دستگاه میزبان ، یک بات ارتباطی را با سرورهای مرکزی ایجاد می کند که به عنوان مرکز فرمان برای تمام میزبان های آلوده متصل به آن شبکه ،به نام Botnet ،عمل می کند.

مهارت های یک بات شامل سرقت رمزهای عبور ، ورود به سیستم صفحه کلید ، تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه ، اسپم ، راه اندازی حملات DoS(انکار سرویس) و ایجاد سوراخ های امنیتی روی میزبان آلوده است.

باتها می توانند به عنوان شکل پیشرفته کرم ها دیده شوند. میزان آلودگی و تاکتیک آنها نسبت به کرم ها مؤثر تر است. بات ها پس از انجام کارهای سخت زیادی توسط سازندگان بدذات آنها، ساخته می شوند.

باج افزار(Ransomware) چیست؟

باج افزار(Ransomware) چیست؟

[۸]باج افزار(Ransomware) چیست؟

باج افزار نوعی بدافزار است که می تواند عملکرد طبیعی دستگاه شما را تغییر دهد. این بدافزار داده ها را رمزگذاری می کند و شما را از استفاده جزئی یا کلی از کامپیوتر منع می کند. برنامه های باج افزار همچنین پیام های هشدار دهنده ای را در صفحه‌ی شما نمایش می دهند و درخواست پول می کنند تا دستگاهتان را به حالت کارکرد عادی برگردانند.

حال ممکن است شما یک ایده مختصر در مورد اینکه بدافزار چیست داشته باشید. انواع مختلف بدافزارها چیست؟ بجز این ، اکنون می دانید که تمام برنامه های رایانه ای که به کامپیوتر شما آسیب می رسانند ویروس نیستند. بین ویروس ها ، کرم ها ، تروجان ها ، باج افزارها و نوع دیگری از برنامه های مخرب که به طور جمعی به عنوان بدافزار شناخته می شوند ، تفاوت وجود دارد.

چرا برخی افراد بدافزار می سازند؟

بعد از خواندن همه اینها ، ممکن است فکر کنید که چرا افراد بدافزار میسازند. واضح است که افراد خوب و بد در کرۀ زمین ما وجود دارند. در اینجا دلایلی که ممکن است یک کدنویس را مجبور به نوشتن برنامه های بدافزار کند را ذکر می کنیم:

 •  کامپیوتر فردی را به دلایل شخصی یا حرفه ای کنترل کند.
 •  برای به دست آوردن مزایای مالی. این همچنین شامل هکرهایی می شود که برای یک علتی پول جمع می کنند. چند سال پیش ، ما راجع به حمله باج افزاری شنیدیم که هکرها برای تهیه غذا برای مردم نیازمند پول جمع می کردند. اما این بدان معنا نیست که آنچه انجام می دادند کار درستی بوده.
 •  برای سرقت اطلاعات محرمانه
 •  برای اثبات حرفشان. به عنوان مثال ، با انجام حمله‌ی امنیتی در یک سیستم آسیب پذیر.
 •  برای از کار انداختن یک کامپیوتر شخصی یا یک شبکه کامل.

و این لیست همینطور ادامه دارد…

۵ نوع از بدافزار ها کدامند؟

“]۵ نوع بدافزار متداول ویروس ها ، کرم ها ، اسب های Trojan ، جاسوس افزارها و ransomware هستند .

تفاوت انواع ویروس های کامپیوتری چیست؟

اگرچه هدف آنها آسیب رساندن به دستگاه شما ، سرقت داده های شما و جاسوسی از شماست. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اینگونه متفاوت نام گذاری می شوند؟ در اصل ، اصطلاحاتی مانند ویروس ها، تروجان ها همگی انواع نرم افزارهای مخرب یا به طور ساده تر “بدافزار” هستند.

انواع ویروس رایانه ای کدامند؟

 • ویروس های فایلی
 • ویروس های ماکرو
 • ویروس رکورد راه اندازی اصلی(Master Boot Record)
 • ویروس بوت سکتور(Boot Sector)
 • ویروس های چند جانبه
 • ویروس های چند شکل
 • ویروس های مخفی

تروجان چیست؟

تروجان ها مانند ویروس ها یا کرم ها نیستند ، و هدف آنها آسیب دیدن یا حذف فایل ها بر روی سیستم شما نیست. وظیفه اصلی آنها تهیه یک دروازه برای ورود برنامه های مخرب یا کاربران بدخواه به سیستم شما و سرقت داده های ارزشمند شما بدون اطلاع و اجازه شماست.JS.Debeski.Trojan نمونه ای از تروجان است.

اسپم چیست؟

شما هنگامی که ایمیل های ناخواسته از فرستنده های ناشناخته دریافت میکنید ممکن است حاوی ویروس یا تروجان باشد که به محض باز کردن نامه وارد سیستم شما می شوند.

مطالب مرتبط

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *