بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه به ما کمک می‌کند از صفر به درآمد میلیونی برسیم؟

در گذشته کسب و کارهای زیادی وجود نداشت و تعداد هر یک نیز کم بود. این عامل سبب می‌شد تا رقابت زیادی بین صاحبان مشاغل وجود نداشته باشد؛ اما امروزه وضعیت کاملاً متفاوت است. در هر کسب و کاری تعداد زیادی مشغول به فعالیت هستند و رقابت بالایی وجود دارد. در این شرایط هر کسی برای این که بتواند خود را بالا بکشد باید از روش‌های بازاریابی و تبلیغات بهره ببرد و خود را نسبت به رقیبان شاخص‌تر کند. روش‌های مختلفی برای بازاریابی وجود دارد که دیجیتال مارکتینگ یکی از روش‌های جدید و اتفاقاً پربازده است که در این سال‌ها به آن توجه ویژه‌ای شده است؛ اما دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه می‌تواند درآمد بالایی را برای صاحبان مشاغل ایجاد کند؟

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قبل از این که بخواهیم در مورد دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم، باید بدانیم چیست و چگونه کار می‌کند. دیجیتال مارکتینگ به بازاریابی گفته می‌شود که از طریق دستگاه‌های الکترونیک و در بسترهای مختلفی مانند وب‌سایت‌ها، شبکه‌های مجازی، ایمیل و غیره انجام می‌گیرد. در سال‌های اخیر دسترسی افراد مختلف جامعه به اینترنت بیشتر شده است و هر روز نیز بر کاربران این فضا افزوده می‌شود. به گونه‌ای که بالای 80 درصد از افراد جامعه می‌توانند از این فضا بهره ببرند. علاوه بر این وفاداری افراد به فضاهای دیجیتال زیاد است و این امر باعث می‌شود تا خیل عظیمی از مخاطبان را برای کسانی که نیاز به معرفی خود دارند فراهم کند.

دیجیتال مارکتینگ باعث می‌شود تا شما بتوانید به راحتی و به صورت آنلاین در تعامل با مشتریان بالقوه و واقعی خود باشید و اطلاعات لازم را به آن‌ها برسانید. هر گونه رد و بدل کردن اطلاعات، تبلیغات و درج آگهی در این فضا همان دیجیتال مارکتینگ است که به آن‌ها می‌پردازیم.

 

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

در روش‌های سنتی از تبلیغات چاپی، ارتباط تلفنی و بازاریابی فیزیکی استفاده می‌شد. این روش سبب می‌شد تا با تعداد محدودی از مخاطبان در ارتباط باشید. علاوه بر این روش‌های سنتی به صورت فیزیکی انجام می‌گرفتند و انرژی و زمان زیادی باید برای انجام آن‌ها صرف می‌شد. به این نکته توجه داشته باشید فضایی که روش دیجیتال مارکتینگ در اختیار کاربر قرار می‌دهد قابل مقایسه با محدوده اثر بازاریابی سنتی نیست.

اگر می‌خواهید بدانید مزیت دیجیتال مارکتینگ چیست باید این فضا و بزرگی آن را تصور کنید. بازاریابی دیجیتال به صورت الکترونیکی و آنلاین رخ می‌دهد و از نظر مکانی و زمانی محدودیتی برای کاربر ایجاد نمی‌کند. این عامل خود در جذب مشتری و بازدهی سریع‌تر و بیشتر تأثیر شگرفی دارد. شما بعد از بازاریابی دیجیتال، به عنوان مثال درج یک آگهی در وب‌سایت، ممکن است همان لحظه جذب مشتری را برای شما به دنبال داشته باشد. همچنین احتمال این که مشتری از نظر مسافت هزاران کیلومتر با شما فاصله داشته باشد نیز وجود دارد. از این رو شعاع تأثیر بازاریابی‌تان قابل مقایسه نیست و بسیار وسیع‌تر است.

علاوه بر موضوعاتی که ذکر شد، بازاریابی دیجیتال دارای استراتژی‌های زیادی است که می‌توانید با بودجه مختلفی از انواع روش‌ها استفاده کنید. به کمک بازاریابی دیجیتال می‌توانید از روش‌هایی مانند داشبورد آنالیز استفاده کنید و موفقیت و بازدهی محتوای تبلیغاتی خود را ارزیابی کنید.

روش‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای این که بدانید روش‌های دیجیتال مارکتینگ چیست با ما همراه باشید. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان با توجه به نوع کسب و کار از آن‌ها بهره برد. می‌توان از چندین استراتژی استفاده کرد و نتیجه بهتری از این نوع بازاریابی ببینید. به کمک استراتژی‌های زیر می‌توانید دیجیتال مارکتینگ را برای معرفی خود و کسب و کارتان انجام دهید.

  • بازاریابی محتوایی: در این نوع بازاریابی تبلیغات به صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌گیرد. متن‌هایی که با به کار گیری کلمات کلیدی مربوط به محصول ایجاد می‌شود در وب‌سایت ثبت می‌شوند و اطلاعات لازم را به مخاطبان ارائه می‌دهند.
  • بازاریابی از طریق شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های اجتماعی زیادی در سطح جهانی وجود دارند که باعث می‌شوند تا تعاملات افراد از مسافت‌های بسیار دور با هم راحت می‌شود. این رسانه‌ها در فضای اینترنت کار می‌کنند و هزینه استفاده از آن‌ها نیز کم است. شبکه‌های اجتماعی مانند واتساپ، تلگرام و غیره نیز می‌توانند برای بازاریابی بستری مناسب را فراهم کنند.
  • بازاریابی وابسته: بازاریابی وابسته در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ در این نوع بازاریابی در قبال دادن پورسانت به افرادی دیگر از طریق آن‌ها تبلیغات صورت می‌گیرد و فروش افزایش می‌یابد.
  • تبلیغات بومی: در این نوع تبلیغات به صورت غیر مستقیم بازاریابی انجام می‌گیرد. بدین صورت که اطلاعات مفید و هدف‌ داری برای مخاطب ارائه می‌شود و تبلیغ به صورت غیرمستقیم و به شکل محتوای سایت انجام می‌گیرد.
  • اتوماسیون بازاریابی: اتوماسیون از نرم افزارهای مختلف کمک می‌گیرد تا بتوانید پیام‌های ادامه داری را برای کاربران خاصی در بازه‌های زمانی مختلف ارسال کنید. همچنین واکنش آن‌ها نسبت به وب‌سایتتان و مراحل خرید توسط آن‌ها مشخص می‌شود.
  • تبلیغات کلیکی: در سایت‌هایی که تبلیغات کلیکی انجام می‌دهند آگهی خود را درج می‌کنید. کاربر در ازای کلیک بر روی تبلیغ شما، پاداش دریافت می‌کند و این عامل سبب می‌شود تا آگهی شما را در زمان مشخص به نمایش بگذارد و کاربر آن را مطالعه کند.
  • ایمیل مارکتینگ: این روش بر مبنای ارسال ایمیل به مخاطبان انجام می‌گیرد. می‌توان به صورت هدفمند از این روش استفاده کرد و مخاطبان خاصی را در لیست انتشار خود قرار داد.
  • بهینه سازی موتورهای جستجوگر: اما راز موفقیت در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ بهتر است بدانید اگر از تبلیغات و بازاریابی وب‌سایت استفاده می‌کنید در صورتی موفق هستید که بتوانید صفحه وب‌سایت خود را در اولویت موتورهای جستجوگر قرار دهید. این کار با بهینه سازی موتورهای جستجوگر به کمک روش‌های سئو سایت انجام می‌گیرد. سئو سایت اصول خاصی دارد که باید به آن‌ها توجه کرد تا علاوه بر افزایش بازدید از سایت، آن را به صفحه و اول لیست موتورهای جستجوگر برساند.
  • و غیره

نکات دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت بیشتر

اما روش‌های موفقیت در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ برای این منظور باید نکات دیجیتال مارکتینگ را بدانید. نمی‌توان بی گدار به آب زد و به امید این که دیجیتال مارکتینگ مزایای زیادی دارد از آن استفاده کنید. هر کاری استراتژی‌های مربوط به خود را دارد. از این رو باید در زمینه بازاریابی اینترنتی نیز به خوبی عمل کنید.

 

نکات دیجیتال مارکتینگ و به کار گرفتن چندین روش به صورت هم‌زمان

ممکن است در ابتدای کارتان تصور کنید بهترین راه این است که از استراتژی‌های مختلفی برای به دست آوردن جایگاه خود بین مشتریان بالقوه استفاده کنید. احتمالاً شما در تمام بخش‌ها مهارت کافی ندارید و نمی‌توانید روش‌های مختلفی را در دیجیتال مارکتینگ مدیریت کنید. از این رو به تعداد زیادی تبلیغات کم بازده روی می‌آورید. در صورتی که اگر بر روی یک یا دو استراتژی کار کنید و در زمینه آن حرفه‌ای شوید، در مجموع بازده بیشتری دریافت می‌کنید و به مرور می‌توانید بهتر عمل کنید و نکات ریز هر روش را فراگیرید.

 

موقعیت جایگاه شما در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آیا می‌دانید قبل از هر کاری باید موقعیت خود را در بخش‌های مختلف مشخص کنید. موقعیت جایگاه خود را تعیین کنید تا بتوانید بر روی آن تمرکز کنید و عملکردی بهینه داشته باشید.

اگر روی چند پلتفرم مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، تلگرام و غیره کار می‌کنید ولی در اینستاگرام به خوبی جواب می‌گیرید و در تلگرام دیجیتال مارکتینگ شما بازده خوبی ندارد، بهتر است تلگرام را رها کنید و تمرکز خود را بر روی اینستاگرام و رشد بهتر در آن بگذارید. بررسی پلتفرم‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنید سبب می‌شوند تا بتوانید بهتر عمل کنید و بدانید مخاطبان خود در کجا قرار دارند.

 

بازاریابی مؤثر در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر از بازاریابی مؤثر استفاده کنید و روش صحیح آن را بدانید یک ابزار قدرتمند در اختیار دارید. بازاریابی تأثیرگذار به جای این که مستقیماً با مخاطبان خود در ارتباط باشید، این کار را به افراد یا وب‌سایت‌های تأثیرگذار بسپارید. وبلاگ نویسی مهمان در اصل همان روشی است که به آن بازاریابی مؤثر می‌گویند. می‌توانید با رپورتاژ آگهی در سایت‌های پربازدید بازاریابی خوبی انجام دهید. برای این کار شما مستقیماً بازاریابی انجام نمی‌دهید و همین عامل سبب می‌شود تا اعتماد مشتریان بالقوه خود را بیشتر جذب کنید.

برای این منظور ابتدا باید یک وبلاگ پیدا کنید که مخاطبان آن‌ها احتمالاً به محصولاتتان نیاز دارند. سپس یک محتوا با اطلاعات مورد نیاز مشتری در آن بنویسید و با لینک دهی مؤثر در دل محتوا، مخاطب را به سایت خود هدایت کنید. این روش کارایی بالایی دارد.

 

قانون ۲۰-۸۰ در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قانون ۲۰-۸۰ بدان معنی است که ۸۰ درصد موفقیت شما از ۲۰ درصد تلاش‌های شما حاصل می‌شود. این قانون در همه موارد از جمله محتوای شما صدق می‌کند. محتوای شما می‌تواند به صورت رسانه‌های مختلفی ایجاد شود. به عنوان مثال فیلم‌ها، وبینارها، اینفوگرافیک ها و غیره را می‌توان برای دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار داد.

چگونه در دیجیتال مارکتینگ این قانون را می‌توان اجرا کرد؟

با سادگی ۸۰ درصد از محتوای شما باید سبب برقراری ارتباط شود و ۲۰ درصد آن روی تبلیغات متمرکز شود. محتوایی ارزشمند است که منحصر به فرد، مرتبط، به موقع و جدید باشد و مشکلات واقعی مخاطب را بشناسد و آن را هدف قرار دهد. در اصل موفقیت شما از ۲۰ درصد تلاش‌هایتان حاصل می‌شود ولی 80 درصد مابقی نیز بسیار ضروری است!

اگر بدانید دیجیتال مارکتینگ چیست و از آن برای بازاریابی بهره ببرید، قطعاً موفقیت بیشتری به سراغتان می‌آید. امروزه اکثر افراد به اینترنت دسترسی دارند و درصد اعظمی از توجه خود را به فضای اینترنت معطوف کرده‌اند. دسترسی راحت و سریع به این محیط باعث می‌شود تا به‌مراتب نسبت به سایر روش‌های سنتی بازاریابی بهتر دیده شوید و بازاریابی شما بازدهی سریع‌تر و بهینه‌تری داشته باشد.

علاوه بر این در هر ساعتی از شبانه‌روز احتمال بازدید و فعال بودن بازاریابی اینترنتی وجود دارد. پس ابزاری مهم و حیاتی برای هر کسب و کاری محسوب می‌شود.

اشکان

از سال 86 تا کنون بصورت متمرکز روی وردپرس کار می کنم و تابحال بیشتر از 500 سایت رو برای هم میهنان راه اندازی کردم، سابقه مطلوبی در فریلنسینگ داشتم و بیشتر تمرکزم روی منتورینگ استارتاپ ها هست و در حال حاضر افتخار همکاری با احمد کلاته رو دارم.

نوشته های مشابه

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات کامنت
0 پاسخهای موضوع
0 فالورها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
دیدگاه های داغ
1 نویسندان دیدگاه
مهربان نویسندگان دیدگاه های اخیر
  اشتراک  
جدید قدیمی بیشترین رای
اطلاع از
مهربان
مهمان
مهربان

با سلام
می خواستم در خصوص فروش کشمش آفتابی و شیره انگور تولیدی خودم آیا می توانم موفق بشوم
با تشکر

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن