آموزش هوش تجاری

هوش تجاری در کسب و کار موفقیت شما را در سال ۱۴۰۰ تضمین میکند!!

هوش تجاری توصیفی است و به شما می گوید اکنون چه اتفاقی می افتد و در گذشته چه اتفاقی افتاده است تا ما را به هدف تجاری مان برساند.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۵ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

درهمه ی کسب و کار ها یک سری داده های پراکنده که سازمان ها آن ها را از سیستم های داخلی IT و منابع خارجی جمع آوری می كنند ، وجود دارد که به وسیله ی دانش ها ، نرم افزار ها و خدمات خاصی به اطلاعات کاربردی و بینش های عملی که در تصمیمات استراتژیک و تاکتیکی تجاری یک سازمان مورد استفاده قرار می گیرند تبدیل می شود .در این مقاله صفر تا صد هوش تجاری را بررسی میکنیم.

هوش تجاری به چه معناست؟

تعریف هوش تجاری

تعریف هوش تجاری

هوش تجاری اطلاعاتی در مورد وضعیت فعلی کسب و کار یا سازمان ارائه می دهد این که امروز چشم انداز های فروش در کجا قرار دارند ؟ چه تعداد مشتری در این ماه از دست داده یا کسب کرده اید ؟ در واقع هوش تجاری توصیفی است و به شما می گوید اکنون چه اتفاقی می افتد و در گذشته چه اتفاقی افتاده است تا ما را به هدف تجاری مان برساند . از طرف دیگر می توانند به شما بگویند که در آینده چه اتفاقی می افتد و در واقع این پیش بینی به این صورت انجام می شود ، کارهایی که برای ایجاد نتایج بهتر باید انجام شود را به شما پیشنهاد می دهد .

هوش تجاری شامل چه مواردی است؟

این داده ها شامل اطلاعات فروش ، پر تکرار ترین سفارشات ، مشخصات مشتریان ، زمان بیشترین بازدید و ثبت سفارش در سایت ، روند دسترسی مشتریان به سفارشات و خدماتی که احتیاج دارند ، زمان هایی که کارکنان بیشترین بازدهی را دارند ، کارهایی که در گذشته باعث بهبود در کسب و کار شده اند و … می باشند و به این فرآیند تحلیلی و پشتیبانی شده از فناوری های هوش مصنوعی و داده کاوی و تبدیل داده ها به بینش تجاری ، هوش تجاری یا به اختصار BI گفته می شود. ابزارهای BI به مجموعه داده ها دسترسی پیدا می کنند و آنالیز می کنند و یافته های تحلیلی را در گزارش ها ، خلاصه ها ، داشبورد ، نمودارها و نقشه ها ارائه می دهند تا اطلاعات دقیق در مورد وضعیت کسب و کار را در اختیار کاربران قرار دهند و دسترسی سریع ، هضم آسان به بینش در مورد وضعیت فعلی سازمان را بر اساس داده های موجود فراهم می کند.

هوش تجاری چه کمکی به ما میکند؟

اگرچه هوش تجاری به کاربران تجاری نمی گوید که چه کاری انجام دهند یا اگر دوره خاصی را طی کنند چه اتفاقی خواهد افتاد ، در عوض ، با ساده سازی تلاش لازم برای جستجو ، ادغام و پرس و جو برای داده های لازم برای تصمیم گیری مناسب در زمینه کسب و کار، راهی را برای افراد برای بررسی داده ها برای درک روند و دریافت بینش ارائه می دهد.

چرا کسب و کار ها از هوش تجاری استفاده میکنند؟

باید توجه داشت که به کار گیری هوش تجاری صرفا برای بهبود فروش و کاهش هزینه ها نیست بلکه اجرای آن در زمینه های مختلف مثل جذب و حفظ مشتریان و حتی در زمینه ی آموزش برای بهبود یادگیری دانش آموزان نیز موثر است. BI به مدیران این امکان را می دهد تا به طور مداوم بر عملکرد کسب و کار نظارت کنند تا در صورت بروز مشکلات یا فرصت ها بتوانند به سرعت عمل کنند در نتیجه باعث تسریع و بهبود در تصمیم گیری ها می شود . تجزیه و تحلیل داده های مشتری به کارآیی بازاریابی ، فروش و خدمات مشتری کمک می کند. تنگناهای زنجیره تأمین ، تولید و توزیع را می توان قبل از اینکه خسارت مالی وارد کنند ، شناسایی کرد. مدیران منابع انسانی بهتر می توانند بهره وری کارکنان ، هزینه های نیروی کار و سایر داده های نیروی کار را کنترل کنند.

پس میتوان نتیجه گرفت که به طور چشم گیری باعث بهینه سازی فرآیندهای تجارت داخلی ، افزایش بهره وری عملیاتی و  رفع مشکلات تجاری نقطه ای که باید برطرف شوند ، می شود . به کمک BI می توانید روند های نوظهور کسب و کار و بازار را شناسایی کنید و استراتژی های تجاری قوی تری را توسعه دهید و همچنین فروش بالاتر و درآمد جدید را تحریک کنید و در نتیجه برتری نسبت به شرکت های رقیب کسب کنید . یکی از اهداف BI این است که درک آن برای کاربران نهایی نسبتاً غیر فنی و حتی غوطه ور شدن در داده ها و ایجاد اطلاعات جدید آسان باشد . هدف نهایی هوش تجاری هدایت تصمیمات بهتر تجاری است که سازمانها را قادر به افزایش درآمد ، بهبود کارایی عملیاتی و کسب مزیت های رقابتی نسبت به رقبای تجاری خود می کند .

داده های به دست آمده از هوش تجاری چه کاربردی دارند؟

شرکت هایی که به طور مداوم از ابزارها و تکنیک های هوش تجاری استفاده می کنند ، می توانند داده های جمع آوری شده خود را به بینش ارزشمندی درباره روندها و استراتژی های تجاری خود تبدیل کنند. سپس می توان از چنین بینشی برای تصمیم گیری بهتر در زمینه تجارت استفاده کرد که باعث افزایش بهره وری و درآمد می شود و منجر به تسریع رشد کسب و کار و سود بیشتر می شود.

همه ی کسب و کار ها میتوانند در این زمینه موفق باشند؟

با اینکه  هوش تجاری برای گرفتن تصمیمات استراتژیک تجاری ضروری است ، به لطف داده های ضعیف و اشتباهات تاکتیکی و ضعف های دیگر ، باز هم برای اجرای استراتژی های هوش تجاری موثر باید تلاش کرد تا با شکست مواجه نشود .هر شرکتی که در مورد اجرای هوش تجاری جدی باشد ، باید از کارمندان آنالیزور هوش تجاری برخوردار باشد . به طور کلی ، هدف آن ها استفاده از تمام ویژگی های ابزار BI برای بدست آوردن داده های مورد نیاز شرکت ها است ، از جمله مهمترین آنها کشف زمینه های از دست دادن درآمد و شناسایی مکان هایی است که می تواند برای صرفه جویی در هزینه شرکت یا افزایش سود شرکت انجام دهد .

روند کار هوش تجاری چگونه است؟

روند کار هوش تجاری

روند کار هوش تجاری

روند کار هوش تجاری شامل مواردی فراتر از نرم افزار ها و سیستم عامل های BI است. داده های خام از پایگاه داده های شرکت استخراج می شود . داده های تمیز هوش تجاری معمولاً در یک انبار داده ساخته شده برای کل سازمان یا در داده های کوچکتر ذخیره می شود که زیر مجموعه ای از اطلاعات کسب و کار را برای بخشهای مختلف و واحدهای تجاری ، اغلب در ارتباط با یک انبار داده سازمانی ذخیره می کند. با استفاده از سیستم BI کاربر می تواند ، گزارش های موقت را درخواست کند یا تجزیه و تحلیل دیگری انجام دهد .

تحلیلگران هوش تجاری چه وظایفی دارند؟

تحلیلگران هوش تجاری نقش مهمی دارند ، زیرا برای مدیریت و نگهداری این ابزارها و فروشندگان آن ها ضروری هستند. آن ها همچنین گزارش هایی را که مدیران می خواهند تهیه کنند تنظیم و استاندارد می کنند تا مطمئن شوند نتایج در سازمان شما سازگار و معنادار هستند. و برای جلوگیری از مشکلات در نتایج ، تحلیلگران هوش تجاری باید اطمینان حاصل کنند که داده های وارد شده به سیستم صحیح و سازگار هستند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به طور مختصر از مزایای هوش تجاری در کسب و کار ها و همچنین پاسخ به این پرسش که هوش تجاری چیست پرداخته شود . مسلما با پیشرفت دنیا بخصوص در زمینه ی کسب و کار و همچنین رقابت های تنگا تنگ برند های مختلف ما نیز باید هر لحظه به دانش تجاری خود بیافزاییم و باید در نظر گرفت که در عصر وفور اطلاعات هوش تجاری در سامان دادن به داده های خامی که در دست داریم بسیار موثر است و نتیجه ی حاصل از این تحلیل ها در موفقیت کسب و کار ما بسیار مهم و ضروری است .

سوالات متداول

هوش تجاری شامل چه اطلاعاتی است؟

این داده ها شامل اطلاعات فروش ، پر تکرار ترین سفارشات ، مشخصات مشتریان ، زمان بیشترین بازدید و ثبت سفارش در سایت ، روند دسترسی مشتریان به سفارشات و خدماتی که احتیاج دارند ، زمان هایی که کارکنان بیشترین بازدهی را دارند ، کارهایی که در گذشته باعث بهبود در کسب و کار شده اند و … می باشند

استفاده از هوش تجاری چه فوایدی برای کسب و کار ها دارد؟

شرکت هایی که به طور مداوم از ابزارها و تکنیک های هوش تجاری استفاده می کنند ، می توانند داده های جمع آوری شده خود را به بینش ارزشمندی درباره روندها و استراتژی های تجاری خود تبدیل کنند. سپس می توان از چنین بینشی برای تصمیم گیری بهتر در زمینه تجارت استفاده کرد که باعث افزایش بهره وری و درآمد می شود و منجر به تسریع رشد کسب و کار و سود بیشتر می شود.

هوش تجاری چه کمکی به ما میکند؟

هوش تجاری اطلاعاتی در مورد وضعیت فعلی کسب و کار یا سازمان ارائه می دهد این که امروز چشم انداز های فروش در کجا قرار دارند ؟ چه تعداد مشتری در این ماه از دست داده یا کسب کرده اید ؟ در واقع هوش تجاری توصیفی است و به شما می گوید اکنون چه اتفاقی می افتد و در گذشته چه اتفاقی افتاده است تا ما را به هدف تجاری مان برساند .

تحلیلگران هوش تجاری چه اهمیتی دارند؟

. تحلیلگران هوش تجاری نقش مهمی دارند ، زیرا برای مدیریت و نگهداری این ابزارها و فروشندگان آن ها ضروری هستند.

استفاده از هوش تجاری به تلاش زیادی نیاز دارد؟

با اینکه  هوش تجاری برای گرفتن تصمیمات استراتژیک تجاری ضروری است ، به لطف داده های ضعیف و اشتباهات تاکتیکی و ضعف های دیگر ، باز هم برای اجرای استراتژی های هوش تجاری موثر باید تلاش کرد تا با شکست مواجه نشود .

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *