کارگاه آموزشی ارزش منحصر بفرد یا unique value proposition در کسب و کار اینترنتی

فرقی نمیکند که شما چقدر در تلاش هستید تا مشتری بیشتری جذب کنید. تا وقتی که دلیل قانع کننده ای به مشتری خود ارائه ندهید، مشتری به سمت شما نخواهد آمد...

امیررضا

انتشار در: 24 فوریه 2021
خواندن این مطلب حدود 9 دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

با سلام خدمت شما دوست عزیز و همراه آکادمی کلاته؛ در خدمت شما هستیم با مفهوم یکی دیگر از خانه های بوم مدل کسب و کار به نام ارزش منحصر بفرد.

اینکه شما تا چه اندازه کسب و کار بزرگی دارید و یا چقدر برای کسب و کار خودتان زحمت کشیده اید، هیچ تضمینی به شما نمی دهد که مشتری به سمت شما بیاید و از شما خرید کند. تا وقتی که حداقل یک دلیل قانع کننده به مشتری خود ارائه ندهید، هرگز کسب و کار شما به موفقیت نخواهد رسید. دلیل قانع کننده ای که شما می توانید به مشتری ارائه بدهید، ارزش منحصر بفرد نام دارد. در ادامه ی این دوره شما را با مفهوم ارزش منحصر بفرد بیشتر آشنا خواهیم کرد و به شما یاد خواهیم داد که چگونه ارزش منحصر بفرد کسب و کار خود را پیدا کنید و از آن برای کسب سود و موفقیت بیشتر استفاده کنید.

ارزش منحصر بفرد چیست؟ چرا اصلا باید از ارزش منحصر بفرد استفاده کنیم؟

ارزش منحصر بفرد یکی از مهم ترین خونه های بوم مدل کسب و کار است که نقش مستقیم و بسیار مهمی در فروش شما ایفا می کند. ارزش منحصر بفرد در واقع آن ارزش خاصی و بی همتایی است که شما را نسبت به بقیه رقبا، خاص تر و کارآمد تر جلوه میدهد و به مشتری های هدف شما این پیغام را می رساند که شما انتخاب درستی برای نیاز آن ها هستید.

به عنوان مثال اپل در سال 2010 با توجه به اینکه نیاز مشتری های خود به صفحه های بزگتری را حس کرده بود، محصول جدیدی به نام آیپد را روانه بازار کرد. گوشی با صفحه ی بزگتر که تا قبل از آن در بازار وجود نداشت. این صفحه ی بزرگ تر ارزش منحصر بفردی بود که اپل به کاربران ارائه کرد.

ویدیو معرفی آیپد توسط استیو جابز در سال 2010 که شما همراهان عزیز آکادمی کلاته میتوانید با زیرنویس از طریق درگاه زیر آن را مشاهده کنید:

در ویدیو شما به شکل واضحی میتوانید ببینید که استیو جابز بر روی عواملی مانند نازک بودن، تایپ آسان تر از همیشه، قابلیت دسترسی دائمی و جدید به اینترنت و صفحه ی بزرگ تر آیپد تاکید ویژه ای دارد. اون با این کار سعی در نشان دادن ارزش های منحصر بفرد محصول خود به مشتری ها است که در نتیجه همین تلاش های او باعث شد که اپل امروزه هر سال بیش از 36.6 میلیون دستگاه آیپد به فروش برساند!

اکنون که مفهوم ارزش منحصر بفرد را درک کردیم، وقت آن است که یاد بگیریم که چگونه باید ارزش منحصر بفرد مخصوص کسب و کار خودمان را پیدا کنیم و از آن استفاده کنیم

چگونه باید ارزش منحصر بفرد کسب و کار خود را پیدا کنیم؟

ما برای شما 3 تا مرحله ساده را طراحی کردیم که فقط با رعایت کردن این 3 مرحله ساده می توانید خیلی راحت ارزش منحصر بفرد کسب و کار خود را پیدا کنید. حال بیایید در کنار یکدیگر به بررسی این مراحل  بپردازیم.

مرحله 1 : تحقیق کنید

در این مرحله کافیست که خود را به جای مشتری خود قرار دهید. به این فکر کنید که مشتری شما چه نیاز هایی دارد؟ چه اهدافی دارد؟ چگونه می توانید نیاز های مشتری خود را برطرف کنید و کاری کنید که به اهداف خود برسد؟

برای درک درست تر از مشتری خود به شما پیشنهاد میکنیم که یک روز را سعی کنید به عنوان یک مشتری سپری کنید. چگونه باید اینکار را انجام دهید؟ ساده است. از صبح که بیدار میشوید سعی کنید به همه عوامل اطراف خودتان به چشم یک نیاز نگاه کنید. کیفیت چه عواملی را میتوانید در آن عوامل بهتر کنید؟ به عنوان مثال اگر میخواهید یک فروشگاه لباس احداث کنید باید فکر کنید که میخواهید به عنوان یک مشتری لباس های جدیدی بخرید. چه عواملی در این کار برای شما مهم است یا شما را اذیت میکند؟ قیمت بالا؟ ارسال دیر موقع محصولات؟ یا مطمئن نبودن از کیفیت یا سایز محصول؟ این عوامل را یادداشت کنید و سعی کنید برای آن ها راه حل هایی پیدا کنید.

هنگامی که به درک درستی از مشتری های خودتان برسید، باقی کار برای شما بسیار ساده تر خواهد شد.

به عنوان مثال کسی نیست که دیگر اسنپ را نشناخته باشد. اسنپ زندگی روزمره ی مردم ایران را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که درصد زیادی از مردم، همه روزه نیاز به حمل و نقل عمومی دارند که اکثرا با مبالغ بالا و اتلاف وقت زیادی همراه است. پس اسنپ این بازار اشباع نشده و با ظرفیت بالا را هدف قرار داد و به موفقیت غیرقابل انتظاری رسید. همین شناخت کوچک از مشتری باعث شد که امروز اسنپ به یکی از شناخته شده ترین شرکت های ایران تبدیل شود.

اگر هنوز مطمئن نیستید که ارزش منحصر بفرد کسب و کار شما چه چیزی میتواند باشد نگران نباشید. در مرحله بعدی که یکی از مهم ترین مرحله های کارگاه آموزشی ارزش منحصر بفرد ما نیز هست مشکلات شما رفع خواهد شد.

مرحله 2: سوال و جواب

این مرحله کمی با باقی مرحله های ما تفاوت دارد و از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این مرحله ما برای شما چهار سوال طرح کرده ایم که از شما می خواهیم برای هر سوال حداقل 5 دقیقه زمان  بگذارید و به درستی به این سوال ها پاسخ دهید. ما بعد از طرح هر یک از سوال ها یک توضیح ساده در مورد نحوه پیدا کردن جواب آن نیز به شما ارائه خواهیم کرد که شما راحت تر بتوانید جواب های خود را پیدا کنید.

سوال1: سرویس و یا کالایی که عرضه میکنید، چیست؟

شما چه چیزی را وارد بازار میکنید؟ خوراکی؟ پوشاک؟ هویت کسب و کار شما چیست؟ یک توضیح کوچک و ساده در مورد آن بدهید. فکر کنید که کسب و کار خود را دارید به یک فرد سالمند 80 ساله که هیچ اطلاعی از آن ندارد توضیح میدهید. سعی کنید توضیح شما بین 10-30 کلمه باشد و تا حد ممکن از کلمات ساده استفاده کنید.

سوال 2:مشتری شما با استفاده از کالا یا خدمات شما چه سودی میکنند؟

کالا یا خدمات شما برای مشتریان شما چه فایده ای دارد؟ چرا باید از آن استفاده کنند؟ با استفاده از کالای شما چه سودی میکنند؟

کالای شما باعث ذخیره پول بیشتر برای مشتری می شود و یا راحتی بیشتری برای او به همراه دارد؟

به عنوان مثال سود کالای شما میتواند الهام گرفته از این عوامل باشد:

  • پایین ترین قیمت
  • بهترین انتخاب
  • مکان مناسب
  • کیفیت محصول
  • سرعت تحویل
  • خدمات ویژه
  • ضمانت قوی

تمامی عواملی مثبتی که فکر میکنید مشتری شما با خرید از شما تجربه میکند را منظم یادداشت کنید. این عوامل قرار است کمی دیگر ارزش منحصر بفرد شما را شکل دهند پس به اندازه کافی روی فکر کردن و نوشتن آن ها وقت بگذارید.

سوال 3: مشتری های هدف شما چه کسانی هستند؟

تک تک افراد روی کره زمین یعنی هر 7.8 میلیارد نفر می توانند مشتری کسب و کار شما باشند اما برای به دست آوردن بسیاری از آن ها، شما نیاز دارید که وقت و انرژی خیلی بیشتری را مصرف کنید. شما باید سعی کنید که اول به سراغ افرادی برید که سریع تر و راحت تر راضی میشوند که از شما خرید کنند. به این دسته از مشتری ها که شما باید اول از همه به آن ها توجه کنید مشتری های هدف می گویند.

به عنوان یک مثال ساده، یک شرکت که پوشک برای نوزادان تولید میکند اول از همه باید به سراغ خانواده هایی برود که بچه ی نوزاد دارند. به عنوان مثال اگر این شرکت جلوی یک زایشگاه تبلیغ پوشک کند، نسبت به اینکه بخواهد جلوی یک مدرسه تبلیغ کند بازدهی خیلی بیشتری می گیرد. پس مشتری های هدف این شرکت زوج هایی هستند که یا نوزاد دارند و یا اینکه قراره است به زودی صاحب نوزاد بشوند.

سوال 4: چرا باید افراد شما را به جای بقیه شرکت ها انتخاب کنند؟

چرا باید مشتری های هدف شما به سراغ شما بیایند و به سمت بقیه ی افراد یا شرکت هایی که تو همین عرصه هستند، نروند؟ شما چه ارزش خاصی را ارائه میکنید، که بقیه نمی کنند؟ بزرگ ترین و خاص ترین ویژگی کار خود را اینجا بنویسید.

تفاوت این سوال با سوال 2 در اینجاست که شما در سوال 2 تمامی عوامل مثبت کار خود را بیان میکردید اما در این سوال شما باید آن ویژگی (یا ویژگی های) خاص خود را که حس میکنید همکاران دیگر شما آن را ارائه نمیدهند بنوسید. به عنوان مثال شرکت آمازون به تمامی کاربران خود امکان دریافت بسته ی خود فقط 24 پس از خرید را میدهد که هیچکدام از دیگر شرکت های موجود قادر به انجام آن نیستند.

نکته: توجه کنید که جواب شما برای این سوال نباید حتما یک راه حل طلایی برای حل تمامی مشکلات کاربرانتان باشد! به خودتان سخت نگیرید. شما فقط کافیست بتوانید یک مشکلی را که دیگر همکارانتان به آن توجه نمیکنند را پیدا کنید و برای آن راه حلی بنویسید.

حالا که جواب تمام این سوالات را نوشته اید، وقت آن است که یک خلاصه ی 3-4 خطی از تمامی جواب های خودتان بنویسید. این نوشته میتواند نقش مهمی رو تو آینده شما ایفا کند، پس سعی کنید که به اندازه کافی روی آن وقت بگذارید. ارزش منصربفرد کسب و کار شما در این 3 یا 4 خط خلاصه خواهد شد.

مرحله ی 3: تجربه کنید!

شما در این مرحله باید سعی کنید که به دنبال افرادی که نزدیک به مشتری های شما هستند و اطلاعات زیادی درباره کار شما ندارند، باشید و ارزش هایی که داخل مرحله ی 2 پیدا کردید را به آن ها توضیح دهید. نظر آن ها درباره کالا یا خدماتی که ارائه می کنید، بخواهید و به حرف آن ها گوش بدهید. سعی کنید نقاط ضعف کسب  و کار خود را با اینکار پوشش بدهید و نقاط قوت قوی تری را ایجاد کنید. نکته ی مهم در این مرحله این است که از اینکه بخواهید دوباره به عقب بازگردید و یک سری از جواب ها و نتیجه گیری های خود را عوض کنید، نترسید!

سعی کنید که به حرف این افراد با دقت گوش دهید و نیاز های آن ها را شناسایی کنید. سعی کنید با توجه به نظر این افراد جواب نهایی سوال 2 خود را بهتر کنید و به ارزش منحصر بفرد مطمئن تری برسید. از تغییر دادن ارزش منحصر بفرد خود نترسید و سعی کنید بارها آن ها با توجه به نظر مشتری های خود بهبود بخشید و تقویت کنید.

سخن پایانی

ارزش منحصر بفرد کسب و کار شما چیه؟ آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما همینطور پاسخگوی همه ی سوالات شما عزیزان در بخش نظرات هستیم .

 سوالات متداول در زمینه ی ارزش منحصر بفرد

چگونه می توانم بدون استفاده از ارزش منحصر بفرد کسب و کار خودم را به موفقیت برسانم؟

این امر شدنی است اما بدون استفاده از ارزش منحصر بفرد زمان و انرژی زیادی را در راه به موفقیت رساندن کسب و کارتان هدر خواهید داد و مسیری که طی می کنید تقریبا بدین شکل درمی آید.

اگر کسب و کار من ارزش منحصر بفردی نداشته باشد چه ضررهایی را متحمل می شوم؟

بدون ارزش منحصر بفرد در واقع شما وارد بازاری می شوید که قبلا توسط کسب و کار دیگری اشباع شده است  و آنطور که باید و شاید نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

ارزش منحصر بفرد در فروش شما تا چه اندازه ی تاثیر دارد؟

ارزش منحصر بفرد بیشترین تاثیر را در ارتباط مستقیم با مشتری و افزایش فروش شما دارد. در تصویر زیر می توانید اهمیت بالای ارزش منحصر بفرد در بوم مدل کسب و کار را ببینید.

آرشیو دانلودهای کارگاه

مطالب مرتبط

آموزش قرار دادن چند لینک در بیو اینستاگرام (‌‌Bio)

آموزش قرار دادن چند لینک در بیو اینستاگرام (‌‌Bio)

همان‌طور كه می‌دانید اغلب كاربران کم‌صبر اينستاگرام، به ‌دنبال بيشترين حجم اطلاعات با كمترین مقدار جست‌وجو هستند. «يک لينک» اين امكان را فراهم کرده است تا بتوانید چند لینک در بیو اینستاگرام قرار دهید و کاربران تنها با یک کلیک به تمامی اطلاعات مورد نیاز و راه‌های ارتباطی با شما دست پیدا کنند. در ادامه [...]

راه اندازی سایت به ساده ترین شکل ممکن با میزبان فا

راه اندازی سایت به ساده ترین شکل ممکن با میزبان فا

برای راه اندازی سایت در حالت عادی می بایست به جزئیات فنی آن مسلط باشیم و اینکار برای افرادی که آشنایی لازم را ندارند کاری سخت به شمار می رود. اما خبر خوب اینکه شرکت میزبان فا با یک طرح ویژه، این مانع را از سر راه برداشته است! به این صورت که شما تنها [...]

بلاگر اینستاگرام چیست؟ چگونه بلاگر شویم؟

بلاگر اینستاگرام چیست؟ چگونه بلاگر شویم؟

اینستاگرام 2021 فاصله زیادی با اینستاگرام 2012 که فقط راهی، برای به اشتراک گذاشتن عکس‌هایمان بود دارد. حالا کاربران زیادی از اینستا، برای ایجاد شغل‌هایی جدید و پر درآمد استفاده می‌کنند. یکی از این شغل‌های پرطرفدار بین جوانان، بلاگر اینستاگرام بودن است. با تصورات اشتباهی که در رابطه با اینفلوئنسر مارکتینگ و بلاگری وجود دارد، [...]

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *