دوره ی آموزشی آشنایی با انواع رسانه های تبلیغاتی – چگونه هوشمندانه تبلیغ کنیم؟

چگونه بهترین رسانه ی ممکن را برای تبلیغات کسب و کار خود انتخاب کنید و بیشترین سود را ببرید؟

عارفه عسکری

انتشار در: 2 می 2021
خواندن این مطلب حدود 5 دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

آیا کسب و کار خود را تازه شروع کرده‌اید؟ آیا محصول یا خدمات جدیدی عرضه کرده‌اید و میخواهید فروش آنها را افزایش دهید؟ آیا می خواهید در تجارت خود موفق شوید؟ شما می توانید بهترین محصولات راهداشته باشید اما بدون جذب مخاطب نمی توانید به پتانسیل واقعی خود دست یابید.
در ادامه باید گفت، تبلیغات هزینه بر هستند و به تفکر و زمان نیاز دارندن تا برای رشد یک نام تجاری موثر واقع شوند. به همین منظور شما اول از هر چیزی باید بدانید که تبلیغات شما برای چه کسانی بوده و مهم تر از همه اینکه باید بر روی کدام رسانه قرار بگیرند. پس با این دوره همراه باشید.

آنچه در بخش قبل آموختید

  • کمپین تبلیغاتی چیست و چگونه می توانیم با استفاده از آن سود بیشتری ببریم؟

آشنایی با رسانه های تبلیغاتیآشنایی با رسانه های اصلی تبلیغاتی

شناختن بهترین رسانۀ تبلیغاتی برای رشد برند شما، یکی از اصلی ترین و مهم ترین مراحل تبلیغ برندتان است، چرا که در صورت اشتباه در این زمینه ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسیده و به اصطلاح پول خود را دور بریزید. انواع اصلی رسانه های تبلیغاتی شامل موارد زیر می شوند:

مهم ترین رسانه های تبلیغاتی

مهم ترین رسانه های تبلیغاتی

  1. تبلیغات ویدیویی

اینگونه تبلیغات معمولاً در تلویزیون ها و سایر سایت(پلتفرم) های اشتراک ویدیو صورت می گیرند. تبلیغات ویدیویی با ترکیب تصاویر با صدا، به بهترین نحوه میتوانند ارزش و کارکرد محصول شما را به بیننده نشان دهد. از طریق تلویزیون، برند شما در خانه‌ی مخاطب با او ارتباط برقرار ی کند. یکی از نکات مثبت تبلیغات ویدیویی این است که حتی اگر در افزایش فروش محصول موثر نباشند، مطمئناً به رشد نام تجاری شما کمک خواهند کرد.

در کنار موارد ذکر شده، لازم به ذکر است که این تبلیغات اغلباً به هزینه زیادی نیاز دارند. چون جدا از هزینه پخش تبلیغ برای ساخت یک ویدیوی تبلیغاتی خوب هم باید هزینه شود، در غیر این صورت یک ویدیوی ضعیف میتواند به نام شما آسیب وارد کند. علاوه بر این موارد، از آنجایی که رسانه های ویدیویی یکی از عامیانه و عمومی ترین رسانه ها هستند یافتن مخاطبان هدف کسب و کار خود کمی مشکل است و علاوه بر آن، بطور کلی اکثریت بینندگان به تماشای تبلیغات علاقه‌ای ندارند.

  1. تبلیغات صوتی

تبلیغات صوتی اکثراً در رادیو ها و پادکست ها پخش می شوند. رادیو یکی از قابل دسترس ترین رسانه هاست که بیش از 95% ماشین ها و 99% خانه ها به آن دسترسی دارند. هزینه های لازم برای تبلیغات در رادیو و پادکست به نسبت تلویزیون، بسیار مناسب تر است. برخلاف رسانه های ویدیویی، 90% شنوندگان هنگام پخش تبلیغات منتظر مانده و به آن گوش می دهند و از این نظر در افزایش آگاهی و شناخت نام برندتان میتوانند موثر واقع شوند.
از آنجایی که در این رسانه تصویر و ویدیو وجود ندارد، ارائه کامل یک محصول غیرممکن خواهد بود. همچنین، احتمال اینکه یک تبلیغ چند بار برای یک شخص پخش شود کم بوده و علاوه بر آن، بطور کلی تقریباً 90% شنوندگان رادیو و پادکست مشغول انجام کاری هستند(مانند رانندگی، خرید، ارائه خدمات و…) که این باعث می شود مخاطب نتواند نام برند و سایر اطلاعات را به خاطر بسپارد.

  1. تبلیغات متنی

اینگونه تبلیغات بصورت متنی و تصویری بر روی روزنامه ها و مجلات قرار میگیرند. روزنامه یکی از بهترین رسانه ها برای جلب نظر مخاطبین میانسال و مسن است. علاوه بر آن هزینه تبلیغات آن بسیار کمتر بوده و مخاطبین آن باسواد و یا شاغل پردرآمد هستند. خوانندگان این رسانه از وجود تبلیغات آگاه هستند و آنها را با کمال میل می خوانند.
اما متاسفانه تعداد مخاطبین روزنامه ها و مجلات، با گذشت زمان، رو به کاهش است و قشر جوان علاقه‌ای به خواندن آنها ندارند. به همین علت اکثر روزنامه ها و مجلات در حال روی آوری به رسانه های دیجتال هستند که در آن خوانندگان به تبلیغات توجه کمتری دارند.

  1. رسانه های اجتماعی

این رسانه جدید ترین نوع و رسانه تغییر یافته بنر های تبلیغاتی دیجیتال است که در تنها کمتر از 10 سال به یکی از اصلی ترین و موثر ترین محیط های تبلیغاتی تبدیل شده است. رسانه های اجتماعی شامل پلتفرم های محبوب مختلف از جمله اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، تیک تاک و غیره می شود.
در این نوع از رسانه شما می توانید مخاطبان خاص کسب و کار خود را براساس شغل، علایق، موقعیت مکانی و…، هدف قرار دهید. علاوه بر آن، این نوع از تبلیغات هزینه های بسیار کمتری را نسبت به سایرین به همراه دارند و ارزیابی تاثیر تبلیغات آن به آسان ترین شکل ممکن امکان پذیر است.

اما یکی از مشکلاتی که ممکن از باعث گمراهی شود، تعداد بسیار زیاد پلتفرم های موجود در رسانه های اجتماعی است که هرکدام روش تبلیغاتی مخصوص خودشان را به همراه دارند. تبلیغات زیاد در این نوع رسانه هم میتواند باعث نارضایتی کاربران شده و حتی تاثیر منفی بگذارد. و در آخر باید توجه داشت، از آنجایی که رسانه های اجتماعی بسیار قابل دسترس هستند، رقابت بسیار سنگینتر از سایر رسانه ها خواهد بود.

نکته ی پایانی

حال که با تمامی انواع رسانه های تبلیغاتی آشنا شدید وقت آن است که در تیم و کسب خود از آن ها استفاده کنید. نظر شما درباره این مدل های تبلیغاتی چیست؟ آیا تا به امروز از هیچکدام از آن ها استفاده کرده اید؟ فقط کافیست که نظر و سوالات خود را با ما در بخش نظرات وبسایت به اشتراک بگذارید  و همکارانمان در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود. به امید اینکه بتوانیم باری دیگر میزبان توجه و نگاه شما عزیزان باشیم.

 سوالات متداول در زمینه ی انواع رسانه های تبلیغاتی

اصلی ترین رسانه های تبلیغاتی کدام ها هستند؟

تبلیغات ویدیویی، صوتی، متنی و رسانه های اجتماعی از اصلی ترین رسانه های تبلیغاتی هستند.

آیا تبلیغ در پادکست ها میتوانند موثر واقع شوند؟

بله. 54 درصد از کاربران تمایل به خرید از برند یا محصولی که در یک پادکست نامش را شنیده‌اند دارند.

ارزان ترین نوع رسانه های تبلیغاتی کدام است؟

در صورت داشتن علم کافی، تبلیغات در رسانه های اجتماعی به کمترین یا حتی هیچ هزینه‌ای نیاز ندارد.

در کدام رسانه تبلیغاتی میتوان مخاطبان کسب وکار خود را هدف قرار داد؟

رسانه های اجتماعی انعطاف پذیر ترین نوع رسانه تبلیغاتی بوده، بگونه‌ای که به راحتی میتوان مخاطبان کسب و کار خود را براساس شغل، علایق، موقعیت مکانی و…، هدف قرار داد و نتایج را ارزیابی کرد.

کدام رسانه اجتماعی بهترین رسانه برای تبلیغات است؟

با وجود محدودیت های موجود در فیسبوک و توییتر، اینستاگرام محبوب ترین پلتفرم های رسانه اجتماعی میان ایرانیان شده است. از این رو می توان گفت اینستاگرام بهترین پلتفرم رسانه اجتماعی برای تبلیغات می باشد.

منابع

https://www.marketingevolution.com/marketing-essentials/advertising-media-guide

مطالب مرتبط

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *