مفهوم راه حل ها یا Solution در کسب و کار اینترنتی

در بخش بوم ناب بعد از اینکه مشکل یا مسئله را یافتیم و مشتریان هدف را شناسایی کردیم ، وقت آن رسیده که راه حل های کسب و کار خود را ارائه دهیم. همراه ما باشید.

امیررضا

انتشار در: 15 فوریه 2021
خواندن این مطلب حدود 5 دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

مفهوم راه حل های کسب و کار یا Solution در بوم ناب

برای اینکه به مفهوم راه حل پی ببریم باید بفهمیم که چرا اصلا خانه ای به نام راه حل در بوم ناب وجود دارد؟

دلیل آن واضح است ، چون خانه ای به اسم مسئله یا مشکل وجود دارد. تا زمانی که مسئله ای وجود نداشته باشد راه حل دادن کاملا بی معنی است. پس راه حل یا Solution در واقع راه هایی است که ما برای حل مسئله برای مشتریان هدف پیشنهاد میکنیم.

پس سعی کنید درک خود را از مسئله بیشتر کنید تا با مفهوم راه حل بیشتر آشنا شوید.

مشکل چیست؟ چه کسانی این مشکل خاص را دارند؟ در چه بخش هایی این مشکل وجود دارد؟ این مشکل چقدر جدی است؟ قبل از شما چه کسانی برای این مشکل راه حل ارائه کردند/ راه حل های آن ها را بررسی کنید.

پاسخ دادن به این سوال ها میتواند در رسیدن به یک راه حل خوب به شما کمک کند.

مفهوم راه حل ها یا Solution در کسب و کار اینترنتی

توسط عارفه عسکری

راه حل های ارائه شده باید عملی باشد!

راه حل های ارائه شده باید عملی باشد

ممکن است برای یک مشکل به راه حل های مختلفی برسید . مثلا سفر به مریخ ! استفاده از بمب اتم! کاهش جمعیت چین به 20 میلیون نفر! و …

به نظر شما بزرگترین مشکل این راه حل ها چیست؟ چه چیزی باعث شد از شنیدن آن تعجب کنید؟

اینجاست که به مفهوم عملی بودن راه حل ها پی میبرید. راه حل های شما باید با توجه به امکانات، بودجه ،شرایط زمانی و غیره و غیره امکان پذیر باشد. ممکن است یک ایده به ظاهر فوق العده باشد اما وقتی پای عمل در میان باشد نمیتوان فقط به ظاهر اکتفا کرد.

عوامل موثر در انتخاب راه حل ها

عوامل موثر در انتخاب راه حل های کسب و کار

همانطور که گفتیم نمیتوان بدون در نظر گرفتن شرایط و امکانات راه حل داد. در ادامه تعدادی از عوامل را که در رسیدن به یک راه حل نقش دارند بررسی میکنیم.

بودجه و تاثیر آن بر راه حل های کسب و کار

چقدر میخواهید برای بخش راه حل هزینه کنید؟ به این نکته توجه داشته باشید که تمام سرمایه ی شما قرار نیست صرف راه حل های کسب و کار شود.بخش های دیگر بوم ناب مانند کانال ها و .. هم به سرمایه نیاز دارند.

پس از ابتدا مشخص کنید چقدر از بودجه ی خود را قرار است برای این بخش خاص صرف کنید؟

با توجه به سرمایه ای که دارید آیا امکان عملی شدن راه حل شما وجود دارد؟ باید با دقت تمام این مسائل را بررسی کنید تا ایده ی شما با شکست مواجه نشود.

نظر مشتری و تاثیر آن بر راه حل های کسب و کار

شاید بتوان گفت این عامل یکی از مهمترین عامل ها برای انتخاب راه حل های شماست. نظر مشتری شرط اول است.

ممکن است شما بخش مسئله را درست پر کنید، مشتریان هدف را هم درست تشخیص دهید ، اما این مشتریان راه حل شما را نپذیرند و مایل نباشند برای حل مشکل خود از راهی که شما پیشنهاد میکنید استفاده کنند. پس چاره چیست؟

بسیار منطقی است که قبل از اینکه سرمایه ی خود را صرف یک راه حل کنید، نظر مشتریان هدف خود را بپرسید.

با آن ها صحبت کنید ، نظر سنجی کنید. مصاحبه کنید. از هر طریقی که میتوانید نظرات آن ها را جمع آوری کنید و مطمئن شوید که با آغوش باز از آن پذیرایی میکنند.

حجم بازار و تاثیر آن بر راه حل های کسب و کار

راه حل شما چه جایگاهی در بازار دارد؟ اصلا جایگاهی دارد ؟ ممکن است برای این مشکل راه حل های زیادی ارائه شده باشد. برای مثال فرض کنید قصد شروع یک کسب و کار در زمینه ی حمل و نقل را دارید.قصد دارید مشکلات حمل و نقل جامعه را رفع کنید.

با توجه به وجود تاکسی، آژانس و از همه مهم تر اسنپ آیا نبود شما حس میشود؟ فرض کنید که آن ها 90 درصد بازار را به خود اختصاص داده اند. آیا 10 درصد باقی مانده ارزش این را دارد که وقت و سرمایه ی خود را تلف کنید؟ قطعا نه.

پس قبل از ایده دادن تمام این موارد و موارد دیگر را که در کسب و کار شما تاثیر گذار است، بررسی کنید.

سخن پایانی

به طور قطع قرار نیست تمام ایده هایی که به آن رسیدید را اجرا کنید،در نهایت فقط یک راه را باید انتخاب کنید. یک از بهترین روش هایی که به شما کمک میکند تا از بین هزاران ایده به یک ایده ی ناب برسید،روش طوفان فکری است که در جلسات قبل طی یک آموزش ویدئویی به شما توضیح دادیم. برای درک بیشتر ویدئویی را که در انتهای مقاله ی ایده پردازی است تماشا کنید.

کارگاه آموزشی آنلاین ایده پردازی در کسب و کار

سوالات متداول در زمینه ی راه حل در بوم ناب

چرا بخشی به نام راه حل ها در بوم ناب وجود دارد؟

دلیل آن واضح است ، چون خانه ای به اسم مسئله یا مشکل وجود دارد. تا زمانی که مسئله ای وجود نداشته باشد راه حل دادن کاملا بی معنی است. پس راه حل یا Solution در واقع راه هایی است که ما برای حل مسئله برای مشتریان هدف پیشنهاد میکنیم.

منظور از عملی بودن راه حل چیست؟

راه حل های شما باید با توجه به امکانات، بودجه ،شرایط زمانی و غیره و غیره امکان پذیر باشد. ممکن است یک ایده به ظاهر فوق العده باشد اما وقتی پای عمل در میان باشد نمیتوان فقط به ظاهر اکتفا کرد.

چه عواملی میتواند در رسیدن به یک راه حل موثر باشد؟
  • بودجه
  • نظر مشتریان
  • حجم بازار
  • امکانات و …

مطالب مرتبط

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *