زبان بدن در کسب و کار

زبان بدن در کسب و کار ، راز موفقیت شما در جذب مشتریان بیشتر

پیام و هدف شما در مکالمه فروش 55٪ از طریق زبان بدن ، 38٪ تن صدا و فقط 7٪ کلماتی است که در واقع استفاده می کنید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

پیام و هدف شما در مکالمه فروش ۵۵٪  از طریق زبان بدن ، ۳۸٪ تن صدا و فقط ۷٪ کلماتی است که در واقع استفاده می کنید. رفتار ها و عکس العمل های مشتری ها قابل حدس زدن هستند و تحت تأثیر صحبت های شما واکنش هایی را نشان می دهند.در این مقاله قصد داریم درباره ی زبان بدن و تاثیر آن در کسب و کار صحبت کنیم.

زبان بدن در ازتباط با مشتری

زبان بدن روانشناسی گسترده ای دارد که در ادامه چند مورد را بررسی میکنیم.

ارتباط چشمی

یکی از موارد مهم در زبان بدن چشم ها هستند. و این سوال پیش می آید که (آیا واقعاً چشم ها پنجره های روح هستند؟) مردمک چشم یکی از معدود مناطق بدن است که نمی توانیم آن را کنترل کنیم. چشم ها و ابروها داستان های شگفت انگیزی را تعریف می کنند ، اکثر واکنش های عاطفی شما نسبت به مسائل مختلفی که مردم برایتان تعریف می کنند و انجام می دهند ، در حالت صورت شما مشخص می شود ، که فرقی ندارد این پاسخ مثبت یا منفی باشد.

اگر در ملاقات خود با مشتری ، با او تماس چشمی برقرار کنید ، آنها فکر می کنند که شما نسبت به گفته های خود صادق هستید ، به همین ترتیب ، اگر در حین صحبت با آنها ارتباط چشمی برقرار نکنید ، این باعث می شود که احساس کنند نسبت به آنچه می گویید صادق نیستید و بعید است به شما اعتماد کنند.

در هنگام صحبت با مشتری ارام باشید ، این کار نه تنها به آنها اجازه می دهد احساس آرامش کنند و به شما اعتماد کنند ، بلکه با برقراری ارتباط چشمی می توانید گشادی مردمک چشم را مشاهده کرده و بگویید که مشتری شما به چه چیزی فکر می کند. به طور کلی ، مردمک در صورت خوشحال یا علاقه مند بزرگتر از حالت عادی و در صورت نگران یا ناراحت تنگ می شوند.

حالات چهره

حالت چهره در زبان بدن

حالت چهره در زبان بدن

ما در تمام زندگی از چهره خود برای برقراری ارتباط با دیگرات استفاده می کنیم. این ارتباط از راه های مختلف اتفاق می افتد : مثلا هنگام صحبت کردن دهان شما حرکت می کند ، بینی شما چین می خورد ، شیارهای پیشانی ، خطوطی که موقع صحبت کردن در گردن شما ایجاد می شود ، مطمئن شوید که لب های شما به دو طرف اویزان نشده باشد ، و لبخند ملایمی بر لب داشته باشید. بنابراین از زبان بدن به طور مثبت استفاده خواهید کرد و از اینکه می توانید تجربه و دانش خود را با مشتری ها به اشتراک بگذارید خوشحال خواهید شد.

حتما بخوانید: مدیریت ارتباط با مشتری ، مهارتی که فروش شما را صد برابر میکند!

بازوها و تنه

نحوه نگه داشتن بازوها و تنه می تواند چیزهای زیادی را درباره افکار شما نشان دهد.  بازوهای بهم گره شده نشانه دفاعی است. اگر دستان خود را به طور طبیعی ضربدری می کنید ، هنگام گوش دادن به صحبت های مشتری ، دستان خود را ازاد بگذارید و از وسوسه ضربدری کردن بازوها جلوگیری کنید. وضعیت بدن شما موارد زیادی را نشان می دهد ، کمی به جلو خم شوید و روی گوش دادن فعال و با دقت تمرکز کنید . اگر عادت عصبی دارید که روی قلم خود کلیک کنید یا انگشتان خود را بشکنید ، قلم را کنار بگذارید. در غیر این صورت ، زبان بدن شما این احتمال را می دهد که بی تاب ، آشفته یا خسته هستید.

پاها

 فروشندگان معمولاً به فکر کنترل پاهای خود در طول جلسه نیستند. با انگشتان خود به زمین ضربه نزنید ، دائماً پاها را ضربدری نکنید. به خاطر داشته باشید که زبان بدن شما باید مثبت باشد تا بتوانید اثر خوبی روی خریدار خود ایجاد کنید. در هنگام صحبت کردن با مشتری از زبان بدن خود آگاه باشید. زبان بدن شما در یک جلسه فروش می تواند به راحتی  بر ضد شما قرار بگیرد ، پس بدانید احساس شما همیشه آن گونه که شما درک می کنید ظاهر نمی شود.

مثلا بازوهای ضربدری و قوز کردن شانه ها نشان می دهد که شما دفاعی هستید ، حتی اگر در واقعیت حالت دفاعی نداشته باشید. مشتریان شما را نمی شناسد ، پس آن ها از نشانه های زبان بدن استفاده می کنند تا اطلاعات شما را بخوانند.

۵ نکته ی مهم در استفاده از زبان بدن

5 نکته ی مهم در استفاده از زبان بدن

۵ نکته ی مهم در استفاده از زبان بدن

برای اینکه از زبان بدن استفاده ۵ نکته زیرا را دنبال کنید تا در فروش به هر خواسته ای که دارید ، برسید.

۱) زبان بدن هنگام راه رفتن

درک زبان بدن حتی هنگام راه رفتن بسیار مهم است. هنگام راه رفتن تصور کنید که سر شما از یک طناب آویزان شده است و قرار است تمام بدن شما را به حالت ایستاده نگه دارد. باید با شانه ها و ستون فقرات صاف ،  نفس عمیق بکشید. چانه را بالا آورده و مستقیم به جلو نگاه کنید. با قدرت و اعتماد به نفس قدم بزنید و حرکت کنید. سرعت را بالا ببرید. همراهی نکنید. گاهی سریع حرکت کنید . زبان کلی بدن شما باید شلوغ ، فعال ، با اعتماد به نفس و موثر باشد.

۲) دست ها را محکم و کامل تکان دهید

هنگام ملاقات با مشتری ها ، ار همان اول ، کامل و محکم دست بدهید. این اولین برداشت اولیه فیزیکی اغلب می تواند فروش را برای شما ایجاد کند یا اینکه فروش شما را از بین ببرد. هنگام دست دادن نگاهی به این نمونه های ارتباط غیرکلامی بیندازید تا دلیل مهم بودن آن را بفهمید. وقتی مردم دست شما را احساس می کنند ، شخصیت شما را اندازه می گیرند. وقتی شما اینکار را قوی و محکم انجام می دهید ، مشتری ها تصور می کنند که شما شخصیت خوبی دارد..برخی از مشتریان دست دادن ضعیف و بی تفاوتی را که انگار یک ماهی سرد را ارائه می دهند ، نمی پسندند.

۳) در حالت ایستاده ، رو به جلو قرار بگیرید

درک زبان بدن در فروش بسیار مهم است. هرگز به پشتی صندلی تکیه ندهید. این کار باعث می شود که انگار به هدفی که دارید بی توجه هستید. در عوض ، با پشت به حالت نشسته بنشینید فقط توجه داشته باشید خیلی به سمت جلو خم نشوید زیرا جلوه مناسبی ندارد ، فقط کمی به جلو خم شوید. آگاه باشید و از نظر جسمی و روحی کامل در مکالمه فروش شرکت کنید .

ما بسیار تحت تأثیر زبان بدن افرادی هستیم که با آنها صحبت می کنیم. هنگامی که صاف نشسته اید و به جلو خم شده اید و از محیط پیرامون خود آگاه هستید ، باعث می شود مشتری توجه بیشتری به شما نشان می دهد و بیشتر پیام فروش شما را درک کند .آنچه را که باید به مشتری منتقل کنید مهم و ارزشمند است. بنابراین ، مشتری توجه بیشتری به شما خواهد داشت تا اینکه در هنگام مکالمه فروش ساکت و ارام باشید.

۴) مشتری خود را بشناسید

احتمالا شما هنگام ملاقات حضوری با مشتری  می خواهید او را بشناسید و اگر درک درستی از ارتباط غیرکلامی در فروش داشته باشید ، می توانید به راحتی وضعیت روحی مشتری ها را بشناسید که به فروش ، شما  کمک خواهد کرد. اگر مشتری با دستهای جمع شده نشسته باشد ، نشانه خوبی نیست. گاهی اوقات به دلیل سرد بودن دفتر کار است ، اما در بیشتر موارد ارتباط بدنی برای بی علاقه بودن است.وقتی بازوهای فرد جمع می شود ، به این معنی است که ذهن او بسته است.

 بازوهای تا شده راهی ناخودآگاه در زبان بدن برای جلوگیری از ورود اطلاعات است. وقتی دستانش را باز می کند ، ذهنش باز می شود. راهی پیدا کنید که آغوش او را باز کنید. خوشبختانه کاملاً ساده است. برای باز کردن مشتری در برابر پیام خود ، با پرسیدن سوال شروع کنید. اگر آرام نشد و بازوها را باز نکرد ، از نظر جسمی چیزی به او تحویل دهید ، مثلا بروشور یا لیست قیمت برای خواندن ، تا دست ها را باز کنید و  پیام شما برا او قابل فهم تر باشد.

۵) از زبان بدن مثبت استفاده کنید

وقتی پاهای مشتری ضربدری می شود ، معمولاً این یک ارتباط غیرکلامی است که به این معنی است که وی اطلاعات را عقب نگه می دارد. اگر پاهای مشتری ها از ناحیه مچ پا ضربدری شده باشد ، به این معنی است که آن ها همه آنچه را که باید بدانید به شما نمی گویند.مشتری شما تمایل به تقلید از زبان بدن شما دارد ، بنابراین مطمئن شوید که از زبان بدن برای فروش استفاده می کنید.

 وقتی به عمد بازوها را باز و دستان خود را باز نگه دارید ، پاها را روی زمین و مچ پا را قطع نکنید، زبان بدن را پیش برده اید.وقتی کمی به جلو خم می شوید ، با دقت به صحبت های مشتری  خود گوش می دهید ، سر تکان می دهید ، لبخند می زنید و و واکنش های مناسب نشا می دهید .

نتیجه گیری ما تطبیق و آینه سازی

روش ایده آل برای به تصویر کشیدن خود در فروش ، مطابقت و آینه کردن زبان بدن افراد و مشتریان است. با انعکاس حرکات و حالت های مشابه مشتری ، باعث آرامش خود و آرامش مشتری می شوید و در طول جلسه احساس راحتی می کنید. با این حال ، بین مطابقت و تقلید تفاوت وجود دارد زیرا هیچ کس دوست ندارد که تقلید شود. ایده ما این است که به شخص مقابلی که در حضور شما است احساس آرامش دهید و نشان دهید درگیر ، علاقه مند و متمرکز بر او و نیاز های او هستید. با تسلط بر هنر تطبیق و زبان بدن ، مشتری  را بشناسید و  مطمئن باشید در ارائه های آینده خود بسیار موفق تر عمل خواهید کرد.

سوالات متداول درباره ی زبان بدن و تاثیر آن در کسب و کار

زبان بدنچه تاثیری در مکالمه ها دارد؟

پیام و هدف شما در مکالمه فروش ۵۵٪  از طریق زبان بدن ، ۳۸٪ تن صدا و فقط ۷٪ کلماتی است که در واقع استفاده می کنید.

تاثیر تماس چشمی در برقراری ارتباط چیست؟

. اگر در ملاقات خود با مشتری ، با او تماس چشمی برقرار کنید ، آنها فکر می کنند که شما نسبت به گفته های خود صادق هستید ، به همین ترتیب ، اگر در حین صحبت با آنها ارتباط چشمی برقرار نکنید ، این باعث می شود که احساس کنند نسبت به آنچه می گویید صادق نیستید و بعید است به شما اعتماد کنند.

زبان بدن در باره ی پاها چه میگوید؟

 فروشندگان معمولاً به فکر کنترل پاهای خود در طول جلسه نیستند. با انگشتان خود به زمین ضربه نزنید ، دائماً پاها را ضربدری نکنید. به خاطر داشته باشید که زبان بدن شما باید مثبت باشد تا بتوانید اثر خوبی روی خریدار خود ایجاد کنید.

چه نکته ای را باید هنگام دست دادن رعایت کنیم؟

هنگام ملاقات با مشتری ها ، ار همان اول ، کامل و محکم دست بدهید. این اولین برداشت اولیه فیزیکی اغلب می تواند فروش را برای شما ایجاد کند یا اینکه فروش شما را از بین ببرد. 

زبان بدن درباره ی راه رفتن چه میگوید؟

باید با شانه ها و ستون فقرات صاف ،  نفس عمیق بکشید. چانه را بالا آورده و مستقیم به جلو نگاه کنید. با قدرت و اعتماد به نفس قدم بزنید و حرکت کنید. سرعت را بالا ببرید. همراهی نکنید. گاهی سریع حرکت کنید . زبان کلی بدن شما باید شلوغ ، فعال ، با اعتماد به نفس و موثر باشد.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *