واگذاری طرح به شتابدهنده کسب و کار

چگونه طرح خود را به یک شتابدهنده کسب و کار ارائه کنیم ؟

یکی از روش هایی که می تواند سرعت تبدیل استارتاپ شما به یک استارتاپ موفق را افزایش دهد، استفاده از یک شتابدهنده کسب و کار است.

امیررضا

انتشار در: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

یکی از روش هایی که می تواند سرعت تبدیل استارتاپ شما به یک استارتاپ موفق را افزایش دهد، استفاده از یک شتابدهنده کسب و کار است. شتابدهنده های استارتاپ هر آنچه که صاحب یا صاحبان کسب  و کار برای ادامه راه خود نیاز دارند را فراهم می کند. در این پست به شما می گوییم که چگونه بیزنس پلن خود را به یک شتابدهنده ارائه دهید.

یکی از روش هایی که می تواند سرعت تبدیل استارتاپ شما به یک استارتاپ موفق را افزایش دهد، استفاده از یک شتابدهنده کسب و کار است. شتابدهنده های استارتاپ هر آنچه که صاحب یا صاحبان کسب  و کار برای ادامه راه خود نیاز دارند را فراهم می کند. در این پست به شما می گوییم که چگونه بیزنس پلن خود را به یک شتابدهنده ارائه دهید.

شتابدهنده کسب و کار چیست؟

شتابدهنده کسب و کار

شتابدهنده کسب و کار

شتابدهنده های کسب و کار، سازمان هایی هستند که با سرمایه گذاران، بنیانگذاران سایر استارتاپ ها و شرکای تجاری دیگر ارتباط دارند. آن ها برنامه های خود را برای آینده دارترین استارتاپ ها اجرا می کنند و هدف آن ها بها دادن و شتاب دادن به کار ایده های نوپا است.

هدف این شتابدهنده ها این است که به سرعت استارتاپ ها را به هر آنچه که برای پیشرفت نیاز دارند، مجهز کنند. این امر شامل ارائه سمینارها، کلاس های آموزشی، ساپورت مالی ( معمولا از ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون وابسته به ایده شما و شتابدهنده ) و کمک به طراحی دقیق محصول و بیزنس مدل است.

یکی از اصلی ترین کار های شتاب دهنده ها، شبکه ای است که آن ها شما را به آن معرفی می کنند. ملاقات با یک صاحب کسب و کار برجسته بدون پشتیبانی شتاب دهنده ها، دشوار خواهد بود.

در ازای یک برنامه کوتاه و بخش عمده ای از سرمایه اولیه، سهم شتاب دهنده ها از سهام کسب و کار شما معمولاً از ۱۰ تا ۲۰ درصد خواهد بود.

شتابدهنده علاوه بر مشاوره، کمک های مالی، کلاس های آموزشی و خیلی از مزایای دیگر معمولا فضاهای اشتراکی نیز در اختیار ایده های نوپا قرار می دهند تا هم از تجربیات دیگر استارتاپ ها بهره بگیرند و هم بهترین امکانات را برای پیشرفت ایده های خود در اختیار داشته باشند.

چگونه ایده خود را برای یک شتابدهنده ارائه دهیم؟

نزدیک به یک دهه است که شتابدهنده ها کار خود را در ایران شروع کرده اند و در حال حاضر ما نزدیک به صد شتابدهنده کسب و کار در ایران داریم.

روند کاری این شتابدهنده ها بدین صورت است که شما ابتدا ایده یا تیم خود را ثبت می کنید و این شتابدهنده ها طرح های معرفی شده را بررسی می کنند و با آینده دار ترین این طرح ها همکاری خود را شروع می کنند. اغلب این شتابدهنده ها در حوزه های تخصصی خاص خود فعالیت می کنند. به عنوان مثال شتابدهنده نوین تک، شتابدهنده ای است که اولویت آن ها با استارتاپ های حوزه تکنولوژی مالی یا فینتک است.

برای پیدا کردن این شتابدهنده ها و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی روند کاری هر شتابدهنده می توانید به این سایت مراجعه کنید.

چرا شتاب دهنده ها اهمیت دارند؟

برای یک استارتاپ در حال رشد ، پذیرش در یک شتاب دهنده موفقیت بزرگ به حساب می آید.برد فلد ، بنیانگذار TechStars ، شتاب دهنده را به آموزش غوطه وری تشبیه کرده است، که یک دوره توجه شدید و متمرکز را برای شرکت های نوپا فراهم می کند تا با سرعت بالایی آموزش ببینند.به نظر فلد ، هدف شتاب دهنده ها تسریع در فرآیند سرمایه گذاری بر استارتاپ های نوپا است. به این ترتیب ، شرکت های نوپا تجربه سالها فعالیت را در یک دوره چند ماهه،بصورت فشرده یاد میگیرند.

جوانب مثبت یک شتاب دهنده

جوانب مثبت یک شتاب دهنده

جوانب مثبت یک شتاب دهنده

شتاب دهنده راه اندازی چند مزیت دارد:

پتانسیل رشد بالا:

هدف نهایی یک برنامه شتاب دهنده ارزش بخشیدن به تجارت شما است. زمان اختصاصی کار ، آموزش تخصصی و فرصت های سرمایه گذاری باعث می شوند، شرکت شما رونق بگیرد و تجربه‌ای که باید در چندین سال بدست آورد را در چند ماه کسب کند، که پیشرفت و ترقی فوق العاده ارزشمندی است.

بازخورد ارزشمند:

مشاوران با دقت و توجه بسیار بالا برنامه ها را ارائه می دهند. آنها بیشتر از هر شخص دیگری تجربه رشد شرکت ها و استارتاپ ها و شرکت های نوپا، جذب سرمایه گذاران و ورود به بازارهای مختلف را میدانند و به خوبی می توانند راهنمای شما باشند.

فرصت های شبکه سازی:

شرکت ها در کنار سایر استارت آپ ها در فضاها و کارگاه های همکاری مشارکت دارند و فعالیت می کنند.فرصت های شبکه سازی از راه مشاوره تحصیلی و فارغ التحصیلان شتاب دهنده به کارآفرینان موفق ،دسترسی بی نظیری می دهند.که این موضوع یکی از عوامل مهم در پیشرفت استارتاپ ها است.

پرستیژ:

شتاب دهنده ها از نظر سرمایه گذاری نشان افتخار محسوب می‌شوند. شرکت در یک برنامه برتر نشان می دهد تیم شما از مهارت ، شایستگی و آموزش عالی و حرفه ای برخوردار است.و پذیرفته شدن در این برنامه وجهه فوق العاده ای برای شرکت شما است.

سرمایه گذاری:

یکی دیگر از مزایای بسیار عالی استفاده از برنامه شتاب دهنده، دسترسی به سرمایه های ریسک پذیر است . شرکت کنندگان شتاب دهنده سرمایه گذاران را از چند طریق به دست می آورند:نوع اول سرمایه گذاری های قبلی درباره برخی از شتاب دهنده ها که قبل از ورود به برنامه به دنبال بودجه جزئی هستند.نوع دوم سرمایه گذاری که بودجه را تأمین می کنند ، اما معمولاً سهمی در شرکت خواهند داشت.

مربیان:

مربیان در نوع خود مبتکر ، خلاق و سرمایه گذار هستند. گاهی اوقات این مربیان ، در تیم هایی که پس از پایان برنامه ، به استارتاپ ها راهنمایی می کنند ، به عنوان سرمایه گذار فعالیت می کنند.

سوالات متداول درباره ی شتابدهنده کسب و کار

شتابدهنده کسب و کار چیست؟

شتابدهنده های کسب و کار، سازمان هایی هستند که با سرمایه گذاران، بنیانگذاران سایر استارتاپ ها و شرکای تجاری دیگر ارتباط دارند. آن ها به ایده های نوپا که نیاز به مشاوره، امکانات و سرمایه دارند کمک می کنند و این موارد را برای آن ها آماده می کنند تا روند کار آن ها تسریع پیدا کند.

میزان سرمایه ای که این شتابدهنده ها در اختیار ما قرار می دهند چقدر است؟

میزان سرمایه ای که شتابدهنده به شما می دهد بسته به شتابدهنده و ایده شما متفاوت است. این مبلغ می تواند بین ۱۰۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون باشد.

درصد موفقیت من با کمک شتابدهنده ها چقدر است؟

اگر به لیست استارتاپ های موفق امروزی کشورمان نگاهی بیاندازیم، میزان اهمیت این شتابدهنده ها در امر کارآفرینی کشورمان را درک خواهیم کرد. خیلی از استارتاپ های موفق برای شروع کارشان از این شتابدهنده ها کمک گرفته اند. اگر بخواهیم دو مورد از این استارتاپ ها را مثال بزنیم می توانیم به عنوان مثال به تپسی، ایوند و … اشاره کنیم. 

سود شتابدهنده ها از کمک به ما چه خواهد بود؟

این شتابدهنده ها در ازای کمکی که به شما می کنند، درصدی از سهام استارتاپ شما را صاحب می شوند که این رقم معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *