Squarespace یا WordPress کدام یک بهتر است؟ (مزایا و معایب)

امیررضا

انتشار در: ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در حالی که وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است ، این بدان معنا نیست که تنها راه برای ایجاد یک وب سایت ، وردپرس است. در سال های اخیر ، شاهد ظهور سازندگان وب سایت مبتدی مانند Squarespace و Wix بوده ایم. در این پست ، سیستم مدیریت محتوا سابق ، Squarespace را با وردپرس مقایسه خواهیم کرد . سیستم مدیریت محتوایی که ۳۵.۲ درصد وب سایت های جهان را به خود اختصاص می دهد.

ما چشم اندازی دقیق از مقایسه Squarespace با WordPress به شما ارائه خواهیم داد و به شما نشان می دهیم که این دو چگونه کار می کنند. در پایان ، شما باید تمام دانش لازم را برای انتخاب بستر مناسب سایت خود داشته باشید.

Squarespace یا WordPress

Squarespace یا WordPress [1]

یک مرور کلی از مقایسه Squarespace و WordPress

قبل از اینکه مقایسه را به صورت دقیق آغاز کنیم ، می خواهیم یک مرور سریع از رویکرد هر ابزار برای ساختن وب سایت ارائه کنیم. این مرور کلی به ویژگی های خاص تر در چارچوب بحث کمک می کند. این ایده کمی بیش از حد تبیین شده است اما به طور کلی ، هر پلتفرم در تلاش است تا دو نیروی مخالف را متعادل کند:

 • سهولت استفاده و دسترسی به مبتدیان
 • انعطاف پذیری برای شخصی سازی سایت ها و اضافه کردن قابلیت های اضافی

در حالی که وردپرس در مقایسه با بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا هنوز کاربری آسان دارد ، اما برخی از ویژگی های مبتدی دوست را قربانی می کند تا بتواند از نظر ظاهری و عملکرد درجه کنترل بالاتری به شما بر وب سایتتان ارائه دهد. از طرف دیگر ، Squarespace تلاش می کند تا امور را آسان و ساده اما به قیمت انعطاف پذیری انجام دهد .

تفاوت های فلسفی دیگری نیز وجود دارد .مانند تفاوت بین منبع باز (WordPress) و منبع بسته (Squarespace). اما برای اکثر کاربران ، پویایی بین سهولت استفاده و انعطاف پذیری مهمترین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

در زیر ، ما نگاهی کامل تر به تفاوت های بین این دو پلتفرم خواهیم انداخت.

ساخت وب سایت در هر پلتفرم تا چه اندازه آسان است؟

اگر به دنبال ساده ترین راه برای ایجاد یک وب سایت هستید Squarespace بهترین انتخاب است. فضای  Squarespace ممکن است انعطاف پذیری لازم را نداشته باشد (بعدا به این موضوع خواهیم پرداخت)! اما هیچ کس نمی تواند انکار کند که ساخت یک وبسایت پایه تا چه حد می تواند در این پلتفرم آسان باشد . این توضیحات به این معنی نیست که ساخت وبسایت با وردپرس سخت است بلکه به این معنی است که به اندازه Squarespace آسان نیست.

Squarespace

با Squarespace ، دیگر لازم نیست نگران ثبت نام برای میزبانی وب یا خرید نام دامنه باشید. در عوض ، شما فقط یک حساب کاربری Squarespace ایجاد می کنید. سپس در عرض چند ثانیه ، شما باید یک قالب ظاهری برای سایت خود انتخاب کنید:

هنگامی که به چند سؤال ساده دیگر پاسخ دهید ، در حال حاضر یک وب سایت ساده دارید.تنها کاری که باید انجام دهید این است که متن و تصاویر را شخصی سازی کنید (بعداً بعداً!):

کل روند به معنای واقعی کلمه می تواند یک دقیقه طول بکشد.

پلتفرم

Squarespace پلتفرم [۲]

وردپرس

بر خلاف Squarespace ، برای شروع استفاده از WordPress ، باید برای هاستینگ وب خود عضو شوید و یک دامنه خریداری کنید. سپس ، پس از هاست ، قبل از ادامه برنامه ، باید نرم افزار وردپرس را نصب کنید. اگرچه این موضوع شاید به نظر نگران کننده برسد ، امروزه بیشتر میزبانان به شما اجازه می دهند WordPress را با یک کلیک نصب کنید. برخی مانند Kinsta ، حتی با وردپرس از پیش نصب شده همراه هستند.

بنابراین با اینکه در وردپرس یک مرحله اضافه تر وجود دارد اما فرآیند آن بسیار ساده است و حتی افراد مبتدی نیز قادر با انجام آن هستند .تنها به ۵-۱۰ دقیقه وقت نیاز خواهید داشت. پس از نصب وردپرس ، یک وب سایت پایه دارید. مانند Squarespace ، می توانید با نصب یک قالب WordPress (تقریباً معادل الگوهای Squarespace) سایت خود را تغییر دهید.

بسته به جایی که شما قالب خود را از آنجا تهیه می کنید ، این روند می تواند کمی بیشتر از انتخاب یک الگوی Squarespace زمان ببرد. اما باز هم ، بیشتر مبتدیان مشکلی با آن ندارند.

پلتفرم وردپرس

پلتفرم وردپرس [۳]

چه اندازه کنترل بر عملکرد وبسایت خود دارم؟

به لطف کتابخانه گسترده پلاگین ها و قالب های شخص ثالث ، وردپرس وقتی به عمق کنترل و عملکرد می رسد ، برنده ای قاطع مقابل Squarespace خواهد بود. وردپرس دارای دهها هزار پلاگین است که  قابلیت های وبسایت شما را افزایش می دهند . در حالی که با Squarespace ، شما به مجموعه کوچک ادغام هایی که Squarespace از آن ها پشتیبانی می کند ، محدود هستید.

Squarespace

با Squarespace ، تغییرات خود را از یک رابط واحد انجام خواهید داد. در این اینترفیس می توانید:

 • محتوا را تغییر دهید
 • سبک های طراحی را پیچیده کنید
 • CSS سفارشی را اضافه کنید
 • تحلیلی را تنظیم کنید
 • دکمه شبکه های اجتماعی را اضاقه کنید
 • تنظیمات اصلی SEO را برای صفحه خود کنترل کنید

حتی می توانید طرح های خود را با استفاده از کشیدن و رها کردن اینترفیس بر اساس بلوک های محتوا ایجاد کنید:

اما با این حال ، شما هنوز به اندازه وردپرس کنترل روی وبسایت خود ندارید. چرا؟ چون Squarespace از یک ویژگی بسیار مهم وردپرس یعنی پلاگین های شخص ثالث برخوردار نیست.

وردپرس

هنگامی که صحبت از مقایسه وردپرس و  Squarespace می شود ، متوجه می شویم که وردپرس هر چه در Squarespace موجود است را داراست… بعلاوه یک بسته نرم افزاری دیگر و کاربردی. ببینید ، وردپرس دارای دهها هزار پلاگین است که می توانید برای افزایش کارایی وبسایت به آن اضافه کنید.

به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که دوست دارید طراح صفحه Squarespace به شما این امکان را بدهد که طرح هایی با کشیدن و رها کردن ، ایجاد کنید. برای به دست آوردن همین قابلیت در وردپرس ، تنها کاری که باید انجام دهید نصب یکی از افزونه های سازنده صفحه با کیفیت بسیار عالی است:

آیا می خواهید دکمه های اشتراک اجتماعی را اضافه کنید؟ افزونه اش را نصب کنید. برای مدیریت تبلیغات به کمک نیاز دارید؟ کاری ندارد – افزونه را نصب کنید. به خاطر جامعه گسترده و بزرگ وردپرس ، می توانید افزونه ای را برای همه چیز تقریباً پیدا کنید … این بدان معنی است که می توانید تقریباً هر عملکردی را به سایت خود اضافه کنید.

دوباره تاکید میکنم. تجارت الکترونیکی که برای اضافه کردن این انعطاف پذیری و راحتی انجام میدهیم در اول راه به عنوان یک تازه کار شاید به مذاق شما خوش نیاید و کار با آن راحت نباشد.

به جای اینکه همه عوامل را ناگهانی و با هم به یک اینترفیس اضافه کنید بهتر است که به دنبال پلاگین و ابزارهایی بروید که عملیات هایی که میخواهید را برای شما انجام دهند. ولی در بیشتر موارد این تجارت الکترونیک در نهایت به نفع شما میشود زیرا به شما در انعطلاف پذیری ، راحت تر شدن و بالا بردن سرعت سایت بسیار کمک میکند.

 

هر بستر تجارت الکترونیکی را چگونه مدیریت می کند؟

اگرچه تجارت الکترونیک ممکن است مورد توجه همه قرار نگیرد اما اگر قصد فروش محصولات از طریق وب سایت خود را دارید ، با وردپرس کار کنید تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید.

Squarespace

Squarespace از تجارت الکترونیک پشتیبانی می کند. اما در مقایسه با وردپرس نسبتاً محدود است. علاوه بر کارکردهای عمومی تجارت الکترونیک ، یک نکته مهم Squarespace این است که شامل ایمیل های بازیابی سبد خرید است. این چیزی است که مطمئناً می توانید با فروشگاه تجارت الکترونیک وردپرس دریافت کنید – اما به یک افزونه شخص ثالث نیاز دارد.

اما با وجود آن نکته برجسته ، شما هنوز هم محدود به Squarespace و تجارت الکترونیک هستید. اول ، شما فقط می توانید از سه دروازه پرداخت انتخاب کنید:

 • Stripe
 • PayPal
 • Apple Pay

در مقایسه با دروازه پرداخت وردپرس ، این لیست کوچکی است. دوم ، شما دوباره اکوسیستم افزونه های عظیم وردپرس را از دست می دهید. تعداد زیادی پلاگین متمرکز تجارت الکترونیکی وجود دارد ، بنابراین شما با نادیده کردن آن ها کلی قابلیت را از دست خواهید داد.

و سرانجام ، یک ایراد بزرگ در این مورد وجود دارد . شما باید پلن خود را به برنامه های گران قیمت تجارت الکترونیک (با شروع از ۳۰ دلار در ماه) ارتقا دهید تا Squarespace 2 تا ۳ درصد مالیات از حساب شما کسر نکند. بنابراین اگر می خواهید یک فروشگاه تجارت الکترونیک را در Squarespace راه اندازی کنید و از پرداخت مالیات خودداری کنید ، حداقل باید ۳۱۲ دلار در سال را کنار بگذارید.

وردپرس

تعدادی افزونه مختلف وجود دارد که می توانند وردپرس را به یک فروشگاه تجارت الکترونیکی کاملاً کارآمد تبدیل کنند. دو مورد از محبوب ترین ها:

WooCommerce – برای محصولات فیزیکی (اگرچه می توانید از آن برای فروش محصولات مجازی نیز استفاده کنید).

Easy Digital Downloads – متمرکز است بر کمک به شما در فروش محصولات دیجیتال.

گذشته از آن افزونه های اولیه تجارت الکترونیک ، می توانند پلاگین های اضافی دیگری را برای اضافه کردن قابلیت به فروشگاه شما همراه داشته باشند. شما با وردپرس هرگز مالیات پرداخت نمی کنید. علاوه بر این ، حتی می توانید افزونه هایی برای ایجاد قابلیت های پیشرفته تر مانند یک شبکه وابسته ، برای فروشگاه خود پیدا کنید.

 


Squarespace یا WordPress

[۴] Squarespace یا WordPress

چه کسی اطلاعات شما را در هر پلتفرم کنترل می کند؟

منظور از “کنترل” ، این است – اگر می خواهید به پلتفرم جدیدی بروید ، چقدر راحت می توانید روی هر پلتفرم اطلاعات خود را کنترل کنید؟ اگر نگران مالکیت داده ها و قابل بازیابی بودن آن ها هستید (که باید باشد) ، وردپرس انتخاب شما خواهد بود زیرا open source است و همیشه کنترل وب سایت خود را در دست دارید.

Squarespace

Squarespace به شما امکان می دهد برخی از مطالب خود را در یک پرونده .xml خروجی بگیرید. محتویاتی که می توانید خروجی بگیرید:

 • صفحات عادی
 • صفحات گالری
 • یک صفحه وبلاگ و تمام پست های آن
 • بلوک های متن
 • بلوک های تصویر
 • متن از بلوک های دیگر مانند Embed Block ، Twitter Block و Instagram Block با حداقل ساختار
 • نظرات

اما تعداد کاملی از مطالب وجود دارد که نمی توانید از آن خروجی بگیرید ، از جمله:

 • صفحات محصول
 • پوشه ها
 • صفحات فهرست
 • صفحات رویداد
 • صفحات آلبوم
 • صفحات جلد
 • بیش از یک صفحه وبلاگ
 • بلوک های صوتی
 • بلوک های ویدئویی
 • بلوک های محصول
 • پیش نویس
 • تغییر سبک
 • CSS سفارشی

 

علاوه بر این ، شما هرگز نمی توانید بگویید که یک نسخه کامل از پایگاه داده وردپرس یا پرونده های سرور خود را دانلود کند. این موضوع مهم است زیرا به این معنی است که شما هرگز کل وب سایت خود را “مالک” نیستید!

وردپرس

با وردپرس ، شما ۱۰۰٪ مالکیت کلیه پرونده ها و داده های خود را دارید. فراتر از ابزارهای داخلی WordPress برای کمک به شما در خروجی کاربران و داده ها با فرمی که با سایر سیستم های مدیریت محتوای محبوب کار می کنند ، می توانید همیشه یک نسخه کامل از پایگاه داده و پرونده های خود را بارگیری کنید. همه این ها متعلق به شماست و هیچ کس دیگری به آن دسترسی ندارد.

دو مورد از محبوب ترین پلاگین های (افزونه ها) وردپرس کدام اند؟

WooCommerce – برای محصولات فیزیکی (اگرچه می توانید از آن برای فروش محصولات مجازی نیز استفاده کنید).

Easy Digital Downloads – متمرکز است بر کمک به شما در فروش محصولات دیجیتال.

در زمینه ی کنترل و عملکرد کدام یک بهتر است؟Squarespace یا WordPress؟

به لطف کتابخانه گسترده پلاگین ها و قالب های شخص ثالث ، وردپرس وقتی به عمق کنترل و عملکرد می رسد ، برنده ای قاطع مقابل Squarespace خواهد بود.

بین Squarespace و WordPress کدام منبع باز و کدام منبع بسته است؟

WordPress منبع باز و Squarespace منبع بسته است.

برای یک تجارت الکترونیکی بهتر است از Squarespace استفاده کنیم یا وردپرس؟

اگرچه تجارت الکترونیک ممکن است مورد توجه همه قرار نگیرد اما اگر قصد فروش محصولات از طریق وب سایت خود را دارید ، با وردپرس کار کنید تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *