ترفندهایی ساده برای بالا بردن بازده کار در خانه

کار کردن در محیط خانه فوق العاده است. ولی وقتی که فرزندتان روی کیبورد لپتاپ استفراغ می‌کند شرایط عوض می‌شود همچنین سر و صداهایی که از خانه‌ی همسایه‌تان به گوش می‌رسد و به نظر می‌رسد در حال ساخت نوعی ماشین…

مهران نوروزخانی

انتشار در: ۲۱ مهر ۱۳۹۸
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

کار کردن در محیط خانه فوق العاده است. ولی وقتی که فرزندتان روی کیبورد لپتاپ استفراغ می‌کند شرایط عوض می‌شود همچنین سر و صداهایی که از خانه‌ی همسایه‌تان به گوش می‌رسد و به نظر می‌رسد در حال ساخت نوعی ماشین زمان است، جلوی تمرکز شما را می‌گیرد. حالا شرکت‌های مدرنی وجود دارند که به کارمندان حرفه‌ای اجازه می‌دهند، دورادور و از محیط منزل کار کنند. چطور می‌توان محیط خانه را به شیوه‌ای طراحی کرد، که بازده کاری به بالاترین حد ممکن برسد؟

کار در خانه
کار در خانه

در محل کار بزرگ‌ترین دشمن شما، همکارانتان هستند. آن‌ها مدام به شما سر می‌زنند، با شما صحبت می‌کنند یا به ناهار دعوتتان می‌کنند. اگر به راحتی تمرکزتان را از دست می‌دهید، ممکن است نسبت به این شرایط شاکی باشید. در مقابل، در فضای خانه بزرگ‌ترین دشمن شما، خودتان هستید. هیچ کس شما را تحت نظر ندارد و هیچ فشاری برای انجام دادن امور و مسئولیت‌ها احساس نمی‌شود. (حتی پوشیدن شلوار هم ضروری نیست!) در این مطلب قصد داریم برای بالا بردن بازده کار در خانه، به ترفندهای ساده‌ای اشاره کنیم:
زود دست به کار شوید
وقتی به محل کار می‌روید، موظف هستید در ساعت مقرر از خواب بیدار شوید. ولی در محیط کار در خانه، از بالشت تا میز کار فرسنگ‌ها فاصله است. بهتر است به محض بیدار شدن دست به کار شوید. این ترفند به شما کمک می‌کند در طول روز فوق العاده مفید و پر بازده باشید. در غیر اینصورت صرف صبحانه و وقت گذراندن در رختخواب، هیچ رمق و انگیزه‌ای برایتان باقی نمی‌گذارد.

برای کار در خانه آماده شوید

ارتباط ذهنی که میان مسئولیت‌های شما و محل کار وجود دارد می‌تواند به بالا رفتن بازده کار کمک کند. وقتی از محیط خانه کار می‌کنید طوری وانمود کنید که انگار واقعا قصد دارید به محل کار بروید. در ساعت مقرر از خواب بیدار شوید، قهوه میل کنید و با لباس‌های مرتب پشت میز کار حاضر شوید.
به علاوه بهتر است برای روز پیش رو، برنامه ریزی داشته باشید. به طوریکه دقیقا بدانید در ساعات مختلف، چه کاری انجام بدهید. بهتر است دقیقا مثل محل کار ساعت کاری در نظر داشته باشید. انجام دو ساعت کار در روز و واگذار کردن باقی مسئولیت‌ها به ساعات شب و شب بیداری‌های مکرر، جلوی بازده کار را می‌گیرد.
خیلی از ما دوست داریم مدام به یخچال سر بزنیم و چیزی برای خوردن پیدا کنیم. از ابتدای کار چند خوراکی سالم آماده کنید و روی میز کار قرار بدهید.

کار در منزل
کار در منزل

زمانی برای استراحت در نظر بگیرید
ممکن است به قدری غرق کار شوید که زمانی برای استراحت در نظر نگیرید. اجازه ندهید احساس گناه، جلوی استراحت‌های ۵ دقیقه‌ایتان را بگیرد. به جای نگاه کردن به فیلم‌های یوتیوبی در این زمان، قدم بزنید و با سایر افرادی که در خانه حضور دارند معاشرت کنید. به خاطر داشته باشید که شما از خانه کار می کنید، نه از کره‌ی ماه. معاشرت کردن با دیگران در طول روز هیچ اشکالی ندارد، خصوصا اگر کل روز تنها هستید.

میز کار تمیز و مرتب داشته باشید
چطور می‌توانید لیستی که از اهدافتان نوشته‌اید را روی یک میز شلوغ و بهم ریخته پیدا کنید؟ بهتر است میز تمیز و مرتبی داشته باشد چون بررسی‌ها ثابت کرده‌اند که محیط مرتب به بالا بردن تمرکز ما کمک می‌کنند. همینطور موقعیتی به وجود می‌آید که معضلات پیچیده و مشکل به راحتی حل می‌شوند.
رعایت کردن این ترفندها نه تنها لذت کار را چند برابر می‌کند بلکه موقعیتی به وجود می‌آورد که میان کار و زندگی شخصی تعادل ایجاد کنید.

کار در منزل
کار در منزل

محیط کار مخصوص در نظر بگیرید
حالا که در محل کار حضور ندارید دلیلی ندارد که اتاق کار نداشته باشید. به جای ولو شدن روی تخت و یا روی کاناپه، یک اتاق یا میز خاص برای کار در نظر داشته باشید. بهتر است برای کار در خانه یک محیط ثابت داشته باشید تا ذهن شما در موقعیت مناسب برای کار کردن قرار بگیرد. اگر از فضای خانه رضایت ندارید از کافی شاپ‌ها، کتابخانه‌ها یا سایر محیط‌های عمومی که اتصال اینترنت دارند، استفاده کنید.
کار در خانه به این معنا نیست که واقعا در خانه حضور دارید. از سایر افرادی که در منزل حضور دارند (هم خانه، خواهر یا برادر، والدین و همسر) بخواهید به کار شما احترام بگذارند و شرایط را درک کنند.

شبکه‌های اجتماعی را کنار بگذارید
شبکه‌های اجتماعی به شیوه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی باز می‌شوند و می‌توانید خیلی سریع به گشت و گذار در آن بپردازید. بهتر است از تمام اپلیکیشن ها log out کنید و از مرورگر جدیدی استفاده کنید که معمولا برای گشت و گذار در اینترنت انتخاب نمی‌کنید. به این ترتیب، هنگامی که قصد دارید واژه‌ای را جستجو کنید، وبسایت‌های مورد نظر به شما پیشنهاد نمی‌شوند.
در زمان‌های از روز که بازده بالاتری دارید، کار کنید
هیچ کس نمی‌تواند از صبح تا غروب بصورت مداوم کار کند. انگیزه ی شما در طول روز گاهی کمتر و گاهی بیشتر می‌شود. بهتر است این موج را شناسایی کنید و بر اساس آن برنامه ریزی داشته باشید.
انجام امور سخت و پیچیده را برای زمان‌هایی در نظر بگیرید که بازده بالایی دارید. ساعات آرام روز را برای انجام کارهایی کنار بگذارید که به فکر کمتری نیاز دارند ولی جز مسئولیت‌های واجب شما هستند.
روی یک عامل حواسپرتی تمرکز کنید (مثلا فرزندتان)
جمله‌ی معروفی در این زمینه وجود دارد: اگر می‌خواهی کارت خیلی زود راه بیفتد از کسی که حسابی سرش شلوغ است درخواست کمک کن. شاید مسخره به نظر برسد ولی واقعیت دارد. اگر در حرکت هستید، در حرکت می‌مانید و اگر در سکون هستید، در سکون می‌مانید. کسانی که سرشان حسابی شلوغ است می‌توانند خیلی زود از پس هر کاری بربیایند.
متاسفانه در فضای خانه چنین حواسپرتی خاصی به ندرت پیدا می‌شود. بهتر است روی چیزی تمرکز کنید که به شما انگیزه می‌دهد. (مثلا فرزند خردسالتان)

کار در منزل
کار در منزل

تاثیر موسیقی را دست کم نگیرید
در طول هفته، آهنگ‌ها موسیقی متن کار شما را می‌سازند. بهتر است به نوعی موسیقی گوش بدهید که ریتمی هماهنگ با ریتم کاری که انجام می‌دهید داشته باشد. از موسیقی‌های بدون متن بازی‌های ویدئویی استفاده کنید. این آهنگ‌ها به شیوه‌ای طراحی شده‌اند که تمرکزتان را بالا می‌برند.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۱ دیدگاه

  1. وبکیما

    بسیار عالی بود با تشکر از شما

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *