شریل سندبرگ Sheryl Sandberg مدیرعامل زن فیسبوک و از ثروتمند ترین زنان جهان

شریل سندبرگ یک مدیر اجرایی، اکتیویست و نویسندۀ فن آوری آمریکایی است که به عنوان مدیر ارشد عملیاتی (COO) فیس بوک شناخته می شود. در این زندگی نامه همه چیز از کودکی، زندگی شخصی، دستاوردهای درباره او را خواهیم گفت.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۳ تیر ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

شریل سندبرگ یک مدیر اجرایی، اکتیویست و نویسندۀ فن آوری آمریکایی است که به عنوان مدیر ارشد عملیاتی (COO) فیس بوک شناخته می شود. در این زندگی نامه همه چیز از کودکی، زندگی شخصی، دستاوردهای درباره او را خواهیم گفت.

فکت ها:

تولد ۲۸ اوت ۱۹۶۹
ملیت آمریکایی
محل تولد واشنگتن دی.سی. ، ایالات متحده
سن ۵۰ ساله
نام کامل شریل کارا سندبرگ
شناخته شده بعنوان  مدیر ارشد عملیاتی(COO) فیسبوک

خانواده:

همسر برایان کراف(۱۹۹۳-۱۹۹۴)، دیو گولدبرگ(۲۰۰۴-۲۰۱۵)
پدر جوئل سندبرگ
مادر اَدل سندبرگ

چیکدۀ زندگی

شریل سندبرگ یک مدیر اجرایی، اکتویست و نویسندۀ فن آوری آمریکایی است که به عنوان مدیر ارشد عملیاتی (COO) فیس بوک شناخته می شود. او هم اکنون به عنوان اولین عضو زن در هیئت مدیرۀ فیسبوک حضور دارد.

او همچنین بنیانگذار Leanin.org و مؤلف دو کتاب “تغییر مسیر: زنان، شغل و میل به پیشرفت” با نل اسکول، و “گزینه ب؛ مواجه با سختی، ارتقای حد تحمل و یافتن شادی” با آدام گرانت است. وی پیش از پیوستن به فیس بوک، نائب رئیس فروش جهانی و عملیات آنلاین در گوگل بود و به راه اندازی شاخۀ بشردوستانه Google.org کمک کرد.

او همچنین به عنوان رئیس پرسنل، به وزیر خزانه داری لارنس سامرز، که استاد او در هاروارد بود، خدمت کرد.

وی به عنوان سخنران اصلی در رویدادهای مختلفی دعوت شد و سخنرانی خود را در برنامۀ TED با عنوان “چرا ما تعداد کمی از رهبران زن داریم” برگزار کرد. در سال ۲۰۱۲، نام او در فهرست سالانه ۱۰۰ فرد بانفوذ جهان مجله تایمز قرار گرفت، و در حال حاضر در رتبۀ چهارم فهرست قدرتمند ترین زنان Forbes قرار دارد.

Sheryl Sandberg مدیر عامل زن فیسبوک

Sheryl Sandberg مدیر عامل زن فیسبوک [۱]

اوایل زندگی

  • شریل کارا سندبرگ در ۲۸ آگوست ۱۹۶۹ در واشنگن دی.سی، بدنیا آمد. پدر او جوئل سندبرگ، چشم پزشک و مادر او اَدل سندبرگ، معلم زبان فرانسه بود که شغل خود و تحصیل دکترای خود را ترک کرد تا فرزندش را بزرگ کند.
  • او در مدرسه متوسطه Highland Oaks شرکت کرد و در کلاس ۱۰، وارد دبیرستان North Beach Miami Beach شد، از آنجا که در سال ۱۹۸۷ فارغ التحصیل شد. در سالهای دبیرستان، وی عضوی از انجمن ملی افتخارات، دانشجوی برتر کلاس و در هیئت اجرایی ارشد كلاس بود، و همچنین ایروبیك را نیز آموزش می داد.
  • وی حدود یک سال معاون تحقیقات سامرز در بانک جهانی بود و در این مدت روی پروژه های بهداشتی در زمینه جذام، ایدز و نابینایی، در هند کار می کرد.
اوایل زندگی شریل سندبرگ

اوایل زندگی شریل سندبرگ [۲]

مسیر شغلی

مشاور مدیریت شرکت McKinsey & Company

اولین شغل شریل سندبرگ به عنوان مشاور مدیریت شرکت McKinsey & Company بود، که وی حدود یک سال در سالهای ۱۹۹۵-۱۹۹۶ در آنجا کار کرد. برای پنج سال بعد، وی به لری سامرز، که در آن زمان وزیر خزانه داری ایالات متحده بود، کمک کرد.

نوامبر ۲۰۰۱ تا مارس ۲۰۰۸

وی پس از به قدرت رسیدن جمهوری خواهان در نوامبر ۲۰۰۰ شغل خود را ترک کرد، و از نوامبر ۲۰۰۱ تا مارس ۲۰۰۸ بهGoogle Inc. پیوست. او به عنوان نائب رئیس فروش و عملیات جهانی آنلاین گوگل انتخاب شد، و نظارت بر فروش تبلیغات و نشر محصولات، محصولات مصرفی و جستجوی Google Book را بر عهده گرفت.

واخر سال ۲۰۰۷،

در اواخر سال ۲۰۰۷، سندبرگ که مشتاق به پذیرفتن مسئولیت های بیشتر بود، تمایل خود را در بر عهده گرفتن مسئولیت شرکت واشنگتن پست، به عنوان یک مدیر ارشد آن، ابراز کرد. آن دسامبر، در یک مهمانی کریسمس به میزبانی دن روزنسویگ، با مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیرعامل فیسبوک ملاقات کرد و پس از معرفی خود، باهم یک ساعت بحث کردند.

در ماه های آتی، وی چندین ملاقات خصوصی با زاکربرگ داشت تا در مورد چگونگی سودآوری فیسبوک صحبت کنند. پس از آن، زاکربرگ به او پیشنهاد نقش مدیر ارشد عملیاتی (COO) را داد. وی با فهمیدن اینكه شبكه های اجتماعی چشم انداز بهتری نسبت به روزنامه ها دارد، پیشنهاد اریک اشمیت مدیرعامل گوگل را به عنوان مدیر ارشد مالی رد كرد.

فوریه ۲۰۰۸

سندبرگ که می خواست نقش چالش برانگیزتری داشته باشد، نتوانست مسئولیت COO را در گوگل بدست آورد زیرا این شرکت از قبل اشمیت و دو بنیانگذار، لری پیج و سرگی برین، را برای تصمیم گیری های مهم داشتند. در فوریه ۲۰۰۸، وی سرانجام تصمیم گرفت تا پیشنهاد زاکربرگ را بپذیرد و با وجود تلاش گوگل برای متقاعد کردن او بر ماندن، گوگل را ترک کرد.

مارس ۲۰۰۸

بلافاصله پس از پیوستن به فیسبوک در مارس ۲۰۰۸، او با صدها نفر از کارمندان خود صحبت کرد تا رابطۀ دوستانه‌ای با آنها برقرار کند، کاری که زاکربرگ نتوانسته بود به خوبی انجام دهد. در طی دو سال، او همچنین با معرفی “تبلیغاتی که به صورت هوشمندانه ارائه می شوند”، فیسبوک را به یک شرکت سودآور تبدیل کرد.

شریل سندبرگ Sheryl Sandberg

[۳] شریل سندبرگ Sheryl Sandberg

نویسندگی و کار های بشردوستانه

شریل سندبرگ در کتاب خود با عنوان “تغییر مسیر: زنان، شغل و میل به پیشرفت”، که آن را در سال ۲۰۱۳ با همکاری نل اسکول نوشت، به مواردی همچون فقدان زنان در سمت رهبری تجارت ها پرداخت.

در سال ۲۰۱۳، با سود حاصل از فروش كتاب خود، موسسه غیرانتفاعی “Lean In Foundation” (به نام LeanIn.Org) را تأسیس كرد تا به زنان “الهام و حمایت مداوم ارائه دهد تا به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کند.”

کار های مهم

شریل سندبرگ بیشتر برای تبدیل فیس بوک به یک شرکت سودآور شناخته می شود، زیرا در ابتدا این سایت فقط به عنوان یک سایت واقعاً جالب شناخته شده بود و پیش از این که او به عنوان COO انتخاب شود، فیسبوک تقریباً هیچ درآمدی نداشت.

جوایز و دستاوردها

شریل سندبرگ توسط Forbes بارها در لیست قدرتمندترین زنان معرفی شده بود و در حال حاضر در ردۀ چهارم این فهرست قرار دارد. در طول یک دهه گذشته، وی در فهرست های مشابه مختلفی در “مجله Fortune”، “وال استریت ژورنال”، “مجله تایم”، “بیزنس ویک” و موارد دیگر قرار گرفته است.

در ژوئن ۲۰۱۲، او اولین زنی شد که در هیئت مدیرۀ فیس بوک کار کرده است.

زندگی شخصی

شریل سندبرگ در سال ۱۹۹۳ با برایان کارف ازدواج کرد، اما این زن و شوهر یک سال بعد طلاق گرفتند.

در سال ۲۰۰۴، او با دیو گلدبرگ ازدواج كرد، كه در آن زمان مدیر یاهو بود. و بعداً مدیرعامل SurveyMonkey شد.

در۱ مه سال ۲۰۱۵، گزارش شد که شوهرش به دلیل آسیب دیدگی در ناحیه سر که در هنگام تعطیلات مکزیک ایجاد شده بود درگذشت، اما بعداً فاش شد که وی به علت آرتمی درگذشت. او هم اکنون به همراه پسر و دخترش از گلدبرگ، در کالیفرنیا زندگی می کند.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *