گاو بنفش در کسب و کار

گاو بنفش ، عاملی که باعث منحصر به فرد بودن کسب و کار شما میشود

امروزه همه مدیران ، کارفرمایان و بازاریابان سعی می کنند جادوی گاو بنفش را بفهمند و در تجارت و کسب و کار های خود از آن استفاده کنند .

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۵ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در این مقاله سعی کردیم درباره کاو بنفش در کسب و کار و نکات و مراحل آن به طور خلاصه توضیح دهیم.برای کارفرمایان و افرادی که تازه میخواهند کسب و کار جدیدی را آغاز کنند ، عقب نماندن از تغییرات بی پایان بازار و طراحی و توسعه محصول بسیار مهم و با ارزش است ، و از آن دسته مسائلی است که باید از آن اطلاع داشت . خیلی از کارفرمایان و مبتکران مختلف از منابع گوناگونی استفاده می کنند تا برای کار خود از آن ها الهام ، انگیزه و اطلاعات به دست آورند ، و یکی از مفید ترین و بهترین منابع برای کسب اطلاعات ، کتاب ها هستند . یکی از مهترین منابع در حال حاضر ، کتاب گاو بنفش از گودین است .

گاو بنفش چیست؟

گاو بنفش در کسب و کار

گاو بنفش در کسب و کار

کتاب گاو بنفش که با اسم متفاوت  و عجیب خود سر زبان ها افتاد ، که توسط ست گودین در سال ۲۰۰۳ نوشته شد و باید بدانید این نویسنده ، کارآفرین و مبتکر مشهوری است .ست گودین در گذشته هم چند کتاب تحسین برانگیز دیگر هم نوشته بود که همه آنها درباره جنبه های مختلف تجارت و بازاریابی راهنمایی می کردند و حالا این کتاب نگاه متفاوتی به صنعت های در حال فروپاشی دارد. کتاب “گاو بنفش”روی مواردی که باعث موفقیت در کسب و کار می شود تمرکز کرده است . ست گودین در این کتاب می گوید بین تجارت های موفق یک مورد مشترک وجود دارد ،آن هم یک گاو بنفش است.

موضوع کتاب گاو بنفش چیست؟

گاو بنفش در مقابل محصولات و خدمات پیش پا افتاده و خسته کننده ، بسیار خارق العاده ، هیجان انگیز و جذاب است . در این کتاب ،نویسنده  داستانی درباره رانندگی در اطراف فرانسه توضیح داده که به شدت پر از گله های گاو سیاه و قهوه ای بوده، اما تعداد گاو ها خیلی زیاد بوده،و همین موضوع باعث شد تا خیلی سریع به یک دسته گاو خسته کننده تبدیل شوند . او متوجه شد این اتفاق در تجارت هم وجود دارد و مشاغل مختلف مثل وکالت ، نمایندگی های مختلف ، فروشگاه ها ، مشاور ها ، تولید کنندگان ، شرکت های بیمه و … شبیه هم هستند . آن زمان افسانه گاو بنفش متولد شد .

امروزه همه مدیران ، کارفرمایان و بازاریابان سعی می کنند جادوی گاو بنفش را بفهمند و در تجارت و کسب و کار های خود از ان استفاده کنند .بنابراین گاو بنفش یک مفهوم بازاریابی است که کارفرما و صاحبان کسب و کار باید برای تولید محصولات و خدمات از آن استفاده کنند.گودین می گوید :

محصول یا خدماتی ارائه دهید که منحصر به فرد باشد ، خطرناک ترین چیزی که یک محصول می تواند در شبکه های اجتماعی باشد ، عادی و معمولی بودن است .

گاو بنفش چه تاثیری در کسب و کار شما خواهد داشت ؟

اول از همه سعی کنید خود و تیم خود را به چالش بکشید تا مسائل مهم را ارزیابی کنید . لیستی از ایده هایی که برای تغییر محصول خود دارید ، جمع آوری کنید. درحال حاضر محصولات و خدمات موجود در بازار شبیه بهم هستند ، طوری که به نظر می رسد از هم کپی کرده اند. اضافه کردن یه کپی دیگر ، هیچ سودی برای کسب و کار شما به همراه نخواهد داشت و حتی ممکن است ، هزینه تولید این محصول و خدمات هم به ضرر شما تمام شود.

روش گاو بنفش ، باعث می شود بتوانید ، در بازار تمایز تر از سایر رقبای خود فعالیت داشته باشید ، که این موضوع باعث موفقیت و کسب سود و درآمد بالایی خواهد شد.در ادامه حتما ، درباره نکاتی که باید در روش گاو بنفش انجام دهید و مراحل آن توضیح خواهیم داد.

و اما نکات گاو بنفش در کسب و کار چیست ؟

۱.نوآوری در تبلیغات و بازاریابی

این باور غلط که اکثر صاحبان کار تصور می کنند ، تا زمانی که از تبلیغات یا روش های جدید و مرسوم برای بازاریابی در تجارت خود استفاده می کنند و به آن اعتماد می کنند ، می توانند موفق شوند بین کسب و کار ها جا افتاده است . متاسفانه اعتماد به بازاریابی و تبلیغات ، چندان قابل قبول نیست ، زیرا با وجود رقابت شدید ، نوآوری و تحریکات بسیار زیاد از حرف رقبا و استفاده از روشهای جدید بازاریابی باعث شده در کسب و کار های جدید فقط تکیه کردن به بازاریابی کافی نباشد. برای پیشرفت و موفقیت باید به دنبال راه هایی برای نوآوری و خلاقیت در تجارت خود یا محصولات خود باشید تا مخاطبان نظر مخاطبان خود را جلب کنید .

شما می توانید با معرفی کالای جدید یا خدماتی که قبلاً هیچ جا آن را ندیده اند ، یا محصولات و خدماتی که قبلا در دسترس آن ها نبوده است ( مانند یه گاو بنفش بین تعداد زیادی گاو سیاه و قهوه ای ) و تلاش کنید افراد و مخاطبان را به سمت کسب و کار خود بکشانید و تا زمانی که آنها از آنچه که ساخته اید شگفت زده بشوند . در این روش ، شما به جای اعتماد به بازاریابی ، به مشتری ای که از خدمات یا محصولات شما متاثر شده است ، اعتماد می کنید . این روش بسیار با ارزش تر از تبلیغات ناشی از تلاش های شما است . (مردم بیشتر تحت افکار ، عقاید و نظرات قرار می گیرند )

۲.سعی کنید توجه افراد و مخاطبان را به دست آورید

عاملی که باعث برجسته شدن و دیده شدن کسب و کار شما و رسیدن به موفقیت در کسب و کار می شود ، داشتن خلاقیت ، ابداع و نوآوری در کسب و کار و در تولید محصولات و خدماتی است که ارائه می شود. شما می توانید نام شگفت انگیزی برای کسب و کار خود انتخاب کنید ، همچنین می توانید موفقیت و سود بی نظیری کسب کنید که می تواند به گسترش و رشد تجارت شما کمک کند. یک نکته عالی که گاو بنفش به کسب و کار ها یاد می دهد این است که به دنبال راه هایی برای ایجاد یک محصول و خدمات منحصر به فرد ، خاص و متفاوت باشید و شاهد پیشرفت کار خود باشید. 

۳.وقتی مشتری واقعاً به دنبال محصول یا خدماتی است ، تبلیغ آن ضروری است

سومین نکته این است که خسته کننده بودن خطرناکترین استراتژی است.  اگر در میدان شلوغی بازار محصول یا خدماتی که برجسته و جذاب باشد ندارید ، شکست می خورید ، فقط کسی متوجه شکست شما نمی شود. اکثرا فکر می کنیم که ، انتقاد دیگران از ما باعث شکست می شود. البته باید به یاد داشته باشید که گاو بنفش فقط بخشی از چرخه عمر محصول و خدمات کسب و کار شما است.  و زمانی که می خواهید تجارت خود را گسترش دهید یا محصول جدیدی را به بازار معرفی کنید ، مطالعه کتاب گاو بنفش و استفاده از تکنیک های آن انتخاب درستی است.

۴.ابتدا بازار را پیدا کنید ، سپس محصولی که توجه دیگران را را بسازید

برای هر کسب و کاری مهم است که درک کنند در کدام بازار می توانند فعالیت داشته باشند. از بازار و رقبای خود اگاهی کسب کنید. ببینید مخاطبان شما به چه چیزهایی نیاز دارند و شما می توانید چه مشکلی را برای آنها حل کنید. به چرایی و چگونگی وجود این مشکل و چگونگی حل مشکل فکر کنید و برای آنها به کارآمدترین و ابتکاری ترین شکل ممکن راه حل بسازید. هنگامی که بازار و مخاطبان خود را درک کردید ، می توانید الگوهای واضحی برای نیاز های مخاطبان برنامه ریزی کنید ، این موضوع درهای موفقیت را برای تجارت شما باز می کند تا بتوانید محصولات و خدماتی عالی برای عرضه در بازار مورد نظر خود ارائه دهید.

مراحل ایجاد یک استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی به روش گاو بنفش

ایجاد یک استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی به روش گاو بنفش

ایجاد یک استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی به روش گاو بنفش

۱.همه چیزهایی را که باید در مورد کسب و کار ، رقابت و رسانه های اجتماعی بدانید را مطالعه کنید.

۲.زمانی که تمام اطلاعات و نکات گفته را جمع آوری کردید ، برای کسی که مایل به گوش دادن است توضیح دهید. آموزش مطالب به دیگران راهی عالی برای اطمینان از درک صحیح مطالب است.

۳.زمان بگذارید و به راه های اتصال همه اطلاعاتی که به اورده اید فکر کنید.

۴.به محض اینکه به چندین ایده بد رسیدید از ذهنیت خود ناامید نشوید و به تلاش خود ادامه دهید .

۵.تا زمانی که با گاو بنفش خود مواجه نشدید ، روی ایده های خود کار کنید ، تا در میان همه محصولات و خدمات مشابه و صد البته خسته کننده ،موارد جذاب و منحصر به فرد پیدا کنید.

مراحل ایجاد یک استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی به روش گاو بنفش

۱.همه چیزهایی را که باید در مورد کسب و کار ، رقابت و رسانه های اجتماعی بدانید را مطالعه کنید.

۲.زمانی که تمام اطلاعات و نکات گفته را جمع آوری کردید ، برای کسی که مایل به گوش دادن است توضیح دهید. آموزش مطالب به دیگران راهی عالی برای اطمینان از درک صحیح مطالب است.

۳.زمان بگذارید و به راه های اتصال همه اطلاعاتی که به اورده اید فکر کنید.

۴.به محض اینکه به چندین ایده بد رسیدید از ذهنیت خود ناامید نشوید و به تلاش خود ادامه دهید .

۵.تا زمانی که با گاو بنفش خود مواجه نشدید ، روی ایده های خود کار کنید ، تا در میان همه محصولات و خدمات مشابه و صد البته خسته کننده ،موارد جذاب و منحصر به فرد پیدا کنید.

سوالات متداول درباره ی گاو بنفش در کسب و کار

یکی از بهترین کتاب هایی که صاحبان کسب و کار ها باید بخوانند چیست؟

. یکی از مهترین منابع در حال حاضر ، کتاب گاو بنفش از گودین است

موضوع کتاب گاو بنفش چیست؟

گاو بنفش یک مفهوم بازاریابی است که کارفرما و صاحبان کسب و کار باید برای تولید محصولات و خدمات از آن استفاده کنند.

کتاب گاو بنفش چه کمکی به ما میکند؟

روش گاو بنفش ، باعث می شود بتوانید ، در بازار متفاوت تر از سایر رقبای خود فعالیت داشته باشید ، که این موضوع باعث موفقیت و کسب سود و درآمد بالایی خواهد شد.

از کتاب گاو بنفش چه نکاتی می آموزیم؟

۱. نوآوری در تبلیغات و بازاریابی

۲. سعی کنید توجه افراد و مخاطبان را به دست آورید

۳. وقتی مشتری واقعاً به دنبال محصول یا خدماتی است ، تبلیغ آن ضروری است

۴. ابتدا بازار را پیدا کنید ، سپس محصولی که توجه دیگران را را بسازید

نویسنده کتاب گاو بنفش چه کسی است؟

کتاب گاو بنفش که با اسم متفاوت  و عجیب خود سر زبان ها افتاد ، که توسط ست گودین در سال ۲۰۰۳ نوشته شد

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *