روانشناسی رفتار مصرف کننده

روانشناسی رفتار مصرف کننده میتواند مشتریان شما را ۱۰۰ برابر کند !

روانشناسی رفتار مصرف کننده چگونگی افکار ، باورها ، احساسات و ادراکات ما برای خرید کردن و ارتباط کالاها و خدمات تأثیر می گذارد.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در این مقاله درباره روانشناسی رفتار مصرف کننده صحبت می کنیم و به اثراتی که روی بازاریابی و فروش محصولات و خدمات کسب و کار شما خواهد داشت اشاره میکنیم. در ابتدا روانشناسی مصرف کننده را توضیح می دهیم .

روانشناسی رفتار مصرف کننده چیست و شامل چه بخش هایی می شود ؟

روانشناسی رفتار مصرف کننده چگونگی افکار ، باورها ، احساسات و ادراکات ما برای خرید کردن و ارتباط کالاها و خدمات تأثیر می گذارد. بنابراین روانشناسی رفتار مصرف کننده چگونگی عوامل تاثیر گذار بر روند تصمیم گیری ، وضعیت اجتماعی و انگیزه را در این موضوع که چرا خریداران برخی محصولات را خریداری می کنند ، اما برخی محصولات دیگر را نمی خرند ، بررسی می کند. آشنایی با روانشناسی رفتار مصرف کننده یعنی نحوه خرید و استفاده مردم از کالاها و خدمات ، برای شرکت ها و کسب و کار هایی که می خواهند محصولات بیشتری بفروشند یا تعداد مشتریان و دنبال کنندگان خود را چندین برابر کنند ، اهمیت زیادی دارد.

این موضوع که مردم چه محصولات و خدماتی را می خرند ، چرا این محصولات و خدمات  را می خرند و بسیاری از جنبه های مختلف زندگی مصرف کنندگان را تحت تأثیر قرار می دهد ، تحقیق در مورد رفتار مصرف کننده و چند موضوع روانشناسی دیگر به هم مرتبط هستند. این موارد شامل :

ارتباطات مصرف کننده با جنبه های مختلف :

تا زمانی که پاسخ مناسبی برای این سوال که (افراد قشر های مختلف جامعه ، چگونه به تبلیغات و بازاریابی های مربوط به محصولات و خدمات کسب و کار ما واکنش نشان می دهند؟) پیدا کنیم ، نمی توانیم مطمئن باشیم رفتار مصرف کننده را به خوبی درک کرده ایم و بتوانیم محصول و خدمات مورد نظر آنها را ارائه کنیم. این بخش بسیار مهم می تواند ضرر زیادی به کسب و کارها بخصوص کسب و کارهای نوپا وارد کند.

هویت محصولات و خدمات شما :

مصرف کنندگان به موضوع فکر می کنند که آیا محصولات شما شخصیت آن ها را نشان میدهد ، یا نه ؟ یعنی آیا محصولات و خدمات شما با وضعیت اجتماعی ،تصمیم گیری و سلامت روحی و جسمی مشتریان شما هماهنگ است یا نه.

چرا روانشناسی رفتار مصرف کننده برای بازاریابان مهم است؟

روانشناسی رفتار مصرف کننده برای بازاریابان مهم است

روانشناسی رفتار مصرف کننده برای بازاریابان مهم است

در کشورهای پیشرفته ، مردم فقط بخشی از پول خود را خرج خریدهایی می کنند که برای بقا نیاز دارند و بقیه پول خود را برای موارد غیر ضروری خرج می کنند. تصمیمات خرید براساس نیاز ، همیشه منطقی نیست. مصرف کنندگان ، تحت تأثیر شخصیت های برجسته و احساسات قرار می گیرند. این موضوع باعث می شود بازاریابان متوجه شوند مخاطبانشان چه محصولات و خدماتی را نیاز دارند و به دنبال چه چیزی هستند و براساس آن برنامه ریزی کنند ، این گونه مخاطبان به سمت محصولات و خدمات جذب می شود . اما از آنجا که خواسته های مردم با گذشت زمان تغییر می کند ، تبلیغاتی که در یک محصول به کار می رود ، برای محصولات دیگر مورد استفاده نخواهد بود.

بازاریاب ها و شرکت های مختلف از تحقیقات و مطالعاتی بر روانشناسی رفتار مصرف کننده استفاده می کنند تا بهتر درک کنند چه چیزی مردم را بیشتر به خرید وا می دارد یا باعث وفادار شدن افراد به مارک های معروف می شود. در بازاریابی ، ایجاد تأثیر روی مصرف کننده کار سختی است. بازاریاب ها برای استفاده از رفتارهای مشتری ، روشهای رایج در روانشناسی رفتار مصرف کننده را در استراتژی های بازاریابی خود استفاده می کنند. روانشناسی رفتار مصرف کننده به بازاریاب روش های جذب و تعامل بیشتر با مشتری را ایجاد می کند. طوری که بازاریاب می تواند ، مصرف کنندگان را به خرید محصول یا خدمات خود ترغیب کند. رفتار مصرف کننده یک منبع ارزشمند ، در صنعت فروش است. بنابراین ، گاهی بازاریاب با استفاده از دستکاری ، ترس ، و عادت های مصرف کننده  روی تصمیم گیری مردم برای خرید تأثیر می گذارد.

روانشناسی رفتار مصرف کننده می گوید مردم به سمت مد کشیده می شوند

بیشتر خریدهایی که مردم انجام می دهند ، مواردی مانند غذا ، سرپناه یا مراقبت های پزشکی که برای سلامتی و امنیت خودشان لازم است را شامل می شود. اما کسی مردم را مجبور به خرید جدیدترین مدل آیفون یا یک جفت کفش پاشنه بلند مدل روز که نیاز مهمی نیست ، نمی کند. بررسی اینکه چرا مردم این خریدها را انجام می دهند ، اغلب غیر منطقی است.متخصصان بازاریابی و روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که دلیل افراد از خریدهای اضافی ، نشان دادن موقعیت اجتماعی فرد یا برای جواب دادن به احساسی مانند غم یا کسالت است.

همچنین نظر روانشناسی رفتار مصرف کننده حس خوب خرید کردن را این گونه توضیح می دهد: خرید یک وسیله یا لباس جدید باعث افزایش دوپامین می شود که احساسات لذت بخشی در افراد ایجاد می کند. درسته حس خوب خرید جدید مدت زمان زیادی طول نمیکشد ، انفجار یکباره دوپامین باعث می شود ما به سمت خرید بیشتر کشیده شویم .

برای دستیابی به تکنیک های بیشتر و شرکت در دوره های احمد کلاته فرم زیر را پر کنید:

[gravityform id=”128″ title=”false” description=”false”]

استراتژی های روانشناسی برای تاثیر روی رفتار مصرف کننده

استراتژی های روانشناسی برای تاثیر روی رفتار مصرف کننده

استراتژی های روانشناسی برای تاثیر روی رفتار مصرف کننده

بعضی از استراتژی های روانشناسی ای که بازاریاب ها از آن ها استفاده می کنند تا روی رفتار مصرف کننده و تغییر درک مردم برای خرید کردن تاثیر بگذارند و به نفع خود استفاده کنند ، اشاره می کنیم :

اثر طعمه:

در قیمت گذاری هایی که برای محصولات و خدمات انتخاب می شود ، بازاریاب ها گزینه طعمه را به مصرف کنندگان پیشنهاد می دهند. این طعمه نزدیک به گزینه گران قیمت محصولات و خدمات است. به این صورت که گزینه گران تر ، گزینه بهتری است و مزایای بیشتری نیز دارد.

جلوه های چهره محصولات برای مصرف کننده تکرار شود :

بازاریابان از طریق قرار گرفتن زیاد در مقابل دید مصرف کنندگان و تکرار مکرر ، آشنایی محصول را افزایش می دهند. مصرف کنندگان هرچه بیشتر محصولی را ببینند یا در مورد آن بشنوند علاقه بیشتری به خرید محصول پیدا می کنند.

اثر کمبود محصولات و خدمات :

بازاریابان می گویند ، یک محصول فقط برای مدت زمان محدودی در دسترس مردم قرار می گیرد و فقط در صورتی که مورد استقبال قرار گیرد امکان تکرار آن محصول یا خدمات وجود خواهد داشت. این موضوع باعث می شود که مصرف کنندگان باور کنند ، اگر آن محصول یا خدمات رل بلافاصله خرید و تهیه نکنند ، ممکن است معامله خوب و مناسبی را از دست بدهند و ضرر کنند.

و اما نتیجه گیری …

در بازار شلوغ امروز ، هر کسی که بخواهد یک محصول یا خدمات خود را بفروشد ، باید خود را بین محصولات و خدمات دیگر برجسته کند. برای موفقیت در این کار ، بازاریابان معمولاً به تحقیقات روانشناسی رو می آورند تا مشتری های احتمالی خود را شناسایی و مورد هدف قرار دهند ، توجه آنها را به خود جلب كنند و آنها را متقاعد كنند كه یك محصول نیاز خاصی را در زندگی آن ها پر می كند یا در غیر این صورت زندگی آنها را بهتر می كند.

 هدف اخلاقی و ترغیب مصرف کنندگان ، به جای آزار  آنها ، اخلاقی ترین رویکرد است و احتمالاً به وفادار کردن مشتری بیش از ترفندهای بازاریابی کمک خواهد کرد. موارد بالا نشان می دهد بین روانشناسی رفتار مصرف کننده و بازاریابی ارتباطی مستقیم وحود دارد که این دو را به هم متصل می کند. علاوه بر این ، بازاریاب ها و کسب و کار ها باید درک درستی از نحوه تفکر ، واکنش و رفتار مصرف کنندگان برای ایجاد محتوا ،محصول و خدمات جذاب و تأثیر گذار بر رفتار افراد برای خرید کردن داشته باشند.

سوالات متداول درباره ی روانشناسی رفتار مصرف کننده

روانشناسی رفتار مصرف کننده به چه معناست؟

روانشناسی رفتار مصرف کننده چگونگی افکار ، باورها ، احساسات و ادراکات ما برای خرید کردن و ارتباط کالاها و خدمات تأثیر می گذارد.

چرا آشنایی با روانشناسی رفتار مصرف کننده اهمیت دارد؟

آشنایی با روانشناسی رفتار مصرف کننده یعنی نحوه خرید و استفاده مردم از کالاها و خدمات ، برای شرکت ها و کسب و کار هایی که می خواهند محصولات بیشتری بفروشند یا تعداد مشتریان و دنبال کنندگان خود را چندین برابر کنند ، اهمیت زیادی دارد. 

در روانشناسی رفتار مصرف کننده ، اثر طعمه به چه معناست؟

در قیمت گذاری هایی که برای محصولات و خدمات انتخاب می شود ، بازاریاب ها گزینه طعمه را به مصرف کنندگان پیشنهاد می دهند. این طعمه نزدیک به گزینه گران قیمت محصولات و خدمات است. به این صورت که گزینه گران تر ، گزینه بهتری است و مزایای بیشتری نیز دارد.

روانشناسی رفتار مصرف کننده چه اهمیتی برای کسب و کار ها دارد؟

در بازار شلوغ امروز ، هر کسی که بخواهد یک محصول یا خدمات خود را بفروشد ، باید خود را بین محصولات و خدمات دیگر برجسته کند. برای موفقیت در این کار ، بازاریابان معمولاً به تحقیقات روانشناسی رو می آورند تا مشتری های احتمالی خود را شناسایی و مورد هدف قرار دهند

اثر کمبود محصولات و خدمات چه تاثیری روی مصرف کننده ها دارد:؟

بازاریابان می گویند ، یک محصول فقط برای مدت زمان محدودی در دسترس مردم قرار می گیرد و فقط در صورتی که مورد استقبال قرار گیرد امکان تکرار آن محصول یا خدمات  وجود خواهد داشت. این موضوع باعث می شود که مصرف کنندگان باور کنند ، اگر آن محصول یا خدمات رل بلافاصله خرید و تهیه نکنند ، ممکن است معامله خوب و مناسبی را از دست بدهند و ضرر کنند.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *