نحوه نوشتن رزومه کاری

اصول نوشتن رزومه کاری رو یاد بگیر تا ۳ سوته استخدام بشی!

در یک مصاحبه ی شغلی نوشتن رزومه کاری خوب بسیار مهم است و تاثیر زیادی در دیدگاه و تصمیم کارفرما مبنی بر قبول شما دارد.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۴ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

برای به دست آوردن شغل موردنظرتان لازم است که یک رزومه کاری قوی داشته باشید؛ رزومه ای که بتواند کارفرما را متقاعد کند که شما لایق شغل درخواستی هستید و توانایی انجام آن را دارید. در این مقاله با اصول رزومه نویسی و نکات مهم آن آشنا خواهید شد.در یک مصاحبه ی شغلی نوشتن رزومه کاری خوب بسیار مهم است و تاثیر زیادی در دیدگاه و تصمیم کارفرما مبنی بر قبول شما برای شغل درخواستی دارد.

آنچه در بخش قبل آموختید

روانشناسی رنگ در کسب و کار چیست و چه تاثیری روی جذب مشتری دارد؟

  • روانشناسی رنگ در کسب و کار چیست و چه تاثیری دارد؟
  • بررسی روانشناسی رنگ های مختلف در کسب و کار
  • روانشناسی رنگ آبی در کسب و کار چیست؟
  • تاثیر رنگ قرمز در کسب و کار چیست؟
  • روانشناسی رنگ بنفش در کسب و کار چیست؟
  • تاثیر رنگ نارنجی در کسب و کار چیست؟

رزومه چیست؟

رزومه یک کلممه فرانسوی (résumé) می باشد که معادل انگلیسی آن Curriculum Vitae و با اصطلاح مخفف CV شناخته می شود. در فارسی نیز از کلمه رزومه استفاده می کنیم. در واقع رزومه مدرکی چند صفحه ای است که شامل اطلاعاتی از سوابق تحصیلی و شغلی افراد به صورت خلاصه می باشد. اگر فردی بخواهد در کاری استخدام شود نیاز به رزومه ای قوی و کامل دارد که در مصاحبه ابتدایی نیاز به ارائه این رزومه می باشد.همچنین اگر بخواهید تحصیلات خود را ادامه دهید باید رزومه خود را به مسئول مربوطه تحویل دهید تا آن ها با بررسی آن تصمیم خود را برای پذیرش شما بگیرند.بنابراین آشنایی با اصول نوشتن رزومه کاری ضرروری است.

نوشتن روزومه کاری باید چگونه باشد؟

نوشتن رزومه کاری باید به صورتی باشد که تمام قابلیت ها و مهارت های فرد متقاضی را به بهترین شکل ارائه دهد. محتوای موجود در رزومه باید به کارفرما ثابت کند که فرد موردنظر می تواند برای آن ها مفید باشد. همچنین می توان در یک زمینه شغلی ، به چند کارفرما رزومه ی یکسانی ارسال کرد. در برخی مشاغل نیز به جای درخواست رزومه، از شما می خواهند فرم استخدامی را پر کنید که از این طریق اطلاعات خاصی را از شما دریافت می کنند.این که شما از رزومه خود برای چه منظوری می خواهید استفاده کنید اهمیت بسیاری دارد اما به طور کلی مطالبی که درمورد نحوه نگارش رزومه در این مقاله بیان می شود کلی است و در تمام رزومه ها می توانید از آن استفاده کنید.

آموزش گام به گام نحوه نوشتن رزومه کاری یا تحصیلی

آموزش گام به گام نحوه نوشتن رزومه کاری یا تحصیلی

آموزش گام به گام نحوه نوشتن رزومه کاری یا تحصیلی

نوشتن رزومه کاری برای یافتن شغل بسیار مهم است. اگر نتوانید کارفرماها را با رزومه خود متقاعد کنید، به مصاحبه شغلی نیز دعوت نخواهید شد و در نتیجه کار پیدا نمی کنید!پس باید بدانید که دقیقا چه مواردی باید در این سند مهم گنجانده شود!رزومه، خلاصه ای کوتاه و مختصر از تجربه کاری و تحصیلات شماست. در هنگام استخدام ، کارفرمایان و استخدام کنندگان ده ها ، صدها و حتی گاهی هزاران رزومه را با یکدیگر مقایسه می کنند و با دقت به بررسی آن ها می پردازند تا فرد مورد نظر را پیدا کنند. شما فقط یک فرصت دارید که کارفرمایان را تحت تاثیر قرار دهید. کارهایی که باید به این منظور انجام دهید، گام به گام در ادامه مطرح شده اند.

گام اول : قالب رزومه مناسب خود را انتخاب کنید.

سه نوع رزومه وجود دارد. بسته به تجربه حرفه ای و صنعتی که می خواهید در آن کار کنید ، یکی از آنها بهترین گزینه برای شما خواهد بود. آیا قرار است برای چندین موقعیت در شرکت ها یا صنایع مختلف درخواست بدهید؟ می توانید بیش از یک قالب رزومه را در نظر بگیرید.انواع روزمه:

۱-رزومه زمانی یا زمان معکوس

یک قالب سنتی که تحصیلات و تجربه شما را با توجه به ترتیب (زمانی یا معکوس) که در آن اتفاق افتاده است نشان می دهد. توصیه می شود که از چنین رزومه ای برای درخواست کار در شرکت ها و صنایع محافظه کار استفاده نمایید.

این روزمه رایج ترین نوع رزومه می باشد و باید سوابق شغلی و تحصیلی خود را از آخر به اول در آن قید کنید. یعنی از آخرین وضعیت شغلی و تحصیلی شروع کنید و به عقب برگردید. مزیت چنین روزمه ای این است که پیشرفت های شغلی شما به خوبی در آن دیده می شوند.

۲-قالب مبتنی بر مهارت (عملکردی)

ویژگی بارز این نوع رزومه ذکر تجربه های شما بدون توجه به زمان است. در این نوع رزومه توانمندی های مرتبط با شغل درخواستی اهمیت دارند و سوابق تحصیلی و شغلی چندان مهم نیستند.

اگر در حال تغییر مسیر شغلی خود هستید یا تجربه حرفه ای در صنعتی که متقاضی آن هستید دارید ، می توانید از این نوع رزومه استفاده کنید. با نشان دادن مهارت های خود ، نشان می دهید که این موقعیت شغلی برای شما مناسب است و در نتیجه تجربه شغلی برایتان دردسر ایجاد نخواهد کرد.

۳-قالب ترکیبی

همانطور که از نام این نوع رزومه پیداست ، ترکیبی از بهترین جوانب انتخاب شده از رزومه های زمانی معکوس و عملکردی است. ایجاد چنین قالبی از رزومه آسان نیست ، اما استفاده مناسب از آن می تواند نتایج عالی در بر داشته باشد. پیشنهاد می شود که از این نوع رزومه برای موقعیت هایی استفاده کنید که نیاز به مستند سازی تجربه ها و سوابق شما در زمینه های مختلف دارد. اگر این قالب را برای نوشتن رزومه کاری یا تحصیلی خود به کار می برید ، مراقب باشید که رزومه تان خیلی طولانی نشود.

گام دوم : یک سربرگ ایجاد کنید

شما باید اطلاعات ضروری را در سربرگ وارد کنید. مواردی که باید دقیقا در آن قرار بگیرند عبارتند از نام و نام خانوادگی، شماره تلفن و آدرس ایمیل

در نهایت ، به احتمال زیاد باید رزومه خود را به آدرس ایمیل ارائه شده در آگهی استخدام ارسال کنید. توجه داشته باشید که اگر از بیش از یک شماره تلفن همراه استفاده می کنید ، در رزومه خود شماره ای را که می خواهید استخدام کننده با آن تماس بگیرد ، درج کنید. در صورت لزوم ، پیام صوتی خود را به یک پیام صوتی حرفه ای تر تغییر دهید.

گام سوم : به صورت خلاصه بنویسید

چند جمله بنویسید که خلاصه ای از تجربه و مهارت های حرفه ای شما را که برای کارفرما جذاب است ، ارائه می دهند. آن ها را دقیق و واضح ذکر کنید و بخاطر بسپارید که خلاصه می تواند به شما کمک کند توضیح دهید که چرا این مسیر شغلی را انتخاب کرده اید.

آیا شرایطی وجود دارد که الزامی به پیوست خلاصه نباشد؟

بله اگر تجربه شما به تنهایی گویای آن باشد ، خلاصه ای لازم نیست. در برخی از مشاغل که چندان تخصصی نیستند نیز، وجود خلاصه ضروری نیست.

گام چهارم : تجربیات و مهارت های خود را فهرست کنید

۲ نوع فهرست بندی وجود دارد:

۱.نحوه فهرست بندی برای رزومه های زمانی معکوس / ترکیبی

نحوه فهرست بندی برای رزومه های زمانی معکوس / ترکیبی

نحوه فهرست بندی برای رزومه های زمانی معکوس / ترکیبی

اکنون در این مرحله زمان بررسی تجربه کاری شماست. با اولین شغل یا شغل فعلی خود شروع کنید (بستگی به این دارد که قالب زمانی را به ترتیب بنویسید یا معکوس آن را انتخاب کنید). در این بخش ، محل کار و زمان کار خود را نشان دهید. دستاوردهای خاص خود را در هر موقعیت شناسایی کنید.

مشخص کنید که چه چیزی برای کارفرمای شما جذاب خواهد بود. بر این اساس ، اطلاعاتی را انتخاب کنید و فقط مواردی را که ممکن است ضروری و مورد پسند شما باشد در رزومه خود قرار دهید. تجربیاتی را بنویسید که متناسب با شغل درخواستی شما باشند. اگر به نمونه ای نیاز دارید ، در مورد شغل تمام وقت یا نیمه وقت خود ، تعطیلات ، مشاغل کوتاه مدت و موقتی ، کارآموزی ، کارهای میدانی و پروژه های خاص خود فکر کنید و آن ها را در رزومه قید کنید.ممکن است نگران این موضوع باشید که تجربه هایتان به اندازه کافی خوب نیستند. در این شرایط به یاد داشته باشید که کارفرمایان برای افرادی که سخت کار و تلاش می کنند ارزش قائل هستند. اگر قبلاً در بسیاری از مشاغل مختلف کار کرده اید پس می توانید تاکید کنید که از چالش های گوناگون در کارتان نمی ترسید.

حتما بخوانید: ۱۰ چالش کسب و کار اینترنتی که شما را به دردسر می اندازد!

۲.نحوه فهرست بندی برای رزومه های زمانی عملکردی / ترکیبی

به یاد داشته باشید که بخش “مهارت” در رزومه شما جایی است که باید نقاط قوت منحصر به فرد شما را نشان دهد. بنابراین سعی کنید هرکدام از مهارت هایتان را به طور خاص نامگذاری کنید. سپس ، در دو یا سه خط توضیح دهید که چگونه آن مهارت را کسب کرده اید یا چرا فکر می کنید این مهارت را دارید. یادتان باشد کوتاه و مختصر بنویسید. این نکته را در نظر بگیرید که کارفرما به دنبال چه کارمندانی (با چه مهارت هایی) است. سپس آن دسته از مهارت های شما که بیشترین جذابیت را برای او دارند ، بنویسید.

فراموش نکنید که برنامه های رایانه ای که به کار با آن ها مسلط هستید، را لیست کنید.البته به طور مثال نیازی نیست مهارت خود در مورد Microsoft Word را ذکر کنید زیرا مانند این است که به خوردن غذا با قاشق و چنگال افتخار کنید!

گام پنجم : تحصیلات خود را فهرست کنید

لیستی از موسسات آموزشی که در آن ها شرکت کرده اید تهیه کنید. با جدیدترین گزینه شروع کنید. اگر کار حرفه ای خود را شروع می کنید یا از دانشگاه فارغ التحصیل نشده اید ، اطلاعات مربوط به دوره دبیرستان خود را ارائه دهید. هرگونه تجربه آموزشی دیگر ، مانند برنامه های آموزشی متفرقه ، کالج های عمومی یا دوره های تابستانی ، سمینارها و غیره را اضافه کنید.

گام ششم : فراموش نکنید که فعالیت ها و جوایز خود را ذکر کنید!

فعالیتهای حرفه ای و اضافی را که در آنها فعالانه شرکت کرده اید ذکر کنید. توصیف کنید که نقش های شما در هر یک از آنها چه بوده است. بر اهمیت کار خود نیز تأکید کنید.

در این بخش می توانید مواردی مانند عضویت یا موقعیت های رهبری در کلوپ ها ، انجمن ها ، بنیادها و سازمان ها و غیره  را یادداشت کنید. اگر سابقه تدریس خصوصی را نیز داشته اید، می توانید در این بخش اضافه کنید. کارفرمایان همیشه به دنبال افراد فعالی هستند که درگیر زندگی حرفه ای آنها باشند. علاوه بر این ، چنین فعالیت هایی شاهدی کامل بر ارزشهای شما هستند.این بخش در نوشتن رزومه کاری خیلی مهم است.

گام هفتم : درباره خودتان و علایق شخصی خود بنویسید

علایق خود را به گونه ای توصیف کنید که نشان دهد شما فردی همه کاره هستید و مردم دوست دارند با شما ملاقات کرده و همکاری کنند. در مورد علایق خود دروغ نگویید! کارفرمایان دوست دارند در آغاز مصاحبه صداقت شما را ببینند. بسیاری از افراد از این مرحله از رزومه خود صرف نظر می کنند. این یک اشتباه است! به هر حال ، این یک روش ساده است تا از افراد متقاضی دیگر جدا شوید و خود را به عنوان یک فرد مناسب معرفی کنید. با این حال ، اگر رزومه شما خیلی طولانی است ، می توانید از این بخش صرف نظر کنید.

ارسال رزومه

روش های مختلفی برای ارسال رزومه شما به استخدام کننده وجود دارد. با این حال ، هر یک از آنها با یکدیگر تفاوت دارند. اکر می خواهید افراد مختلفی رزومه شما را ببینند می توانید یک سایت اختصاصی برای این کار درست کنید یا می توانید رزومه را به استخدام کنندگان ایمیل کنید. در نهایت بهتر است که یک نسخه کپی شده از رزومه تان را در دست داشته باشید تا در مصاحبه های شغلی از آن استفاده کنید.

کلام آخر

در پایان بهتر است بدانید که در مرحله ارسال رزومه نیازی نیست اطلاعات شخصی مانند آدرس خود را ذکر کنید. می توانید رزومه خود را در سایت لینکدین به اشتراک بگذارید تا کارفرمایان بسیاری از سراسر جهان بتوانند آن را مشاهده کنند.

به هر حال رزومه نویسی درست گام اول در مسیر به دست آوردن شغل موردنظر می باشد. سعی کنید رزومه را طوری تهیه کنید تا کارفرمایان را قانع کنید و در رقابت با افراد دیگر، شما به عنوان فرد مناسب برای شغل درخواستی انتخاب شوید.

سوالات متداول درباره ی نوشتن رزومه کاری

رزومه چیست؟

رزومه مدرکی چند صفحه ای است که شامل اطلاعاتی از سوابق تحصیلی و شغلی افراد به صورت خلاصه می باشد.

برای نوشتن رزومه کاری چه نکته ای را باید رعایت کرد؟

رزومه باید به صورتی نوشته و تنظیم شود که تمام قابلیت ها و مهارت های فرد متقاضی را به بهترین شکل ارائه دهد.

چند نوع رزومه وجود دارد؟

۱-رزومه زمانی یا زمان معکوس

۲-قالب مبتنی بر مهارت (عملکردی)

۳-قالب ترکیبی

نوشتن رزومه مناسب چه اهمیتی دارد؟

رزومه نویسی درست گام اول در مسیر به دست آوردن شغل موردنظر می باشد. سعی کنید رزومه را طوری تهیه کنید تا کارفرمایان را قانع کنید و در رقابت با افراد دیگر، شما به عنوان فرد مناسب برای شغل درخواستی انتخاب شوید.

در نوشتن رزومه کاری مهارت های خود را چگونه بنویسیم؟

به یاد داشته باشید که بخش “مهارت” در رزومه شما جایی است که باید نقاط قوت منحصر به فرد شما را نشان دهد. بنابراین سعی کنید هرکدام از مهارت هایتان را به طور خاص نامگذاری کنید.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *