اصول برندسازی در سال ۲۰۲۱ – آموزش ایجاد یک برند کارآمد

تحقیقات ثابت کرده است که این روز ها مردم دیگر محصولات را نمیخرند آن ها برند را خریداری میکنند. تا برندسازی نکنی مردم چیزی ازت نمیخرن!

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

فرض کنید به قصد خرید یک قوطی نوشابه وارد فروشگاه میشوید. بین برند کوکاکولا (پپسی، فانتا) و برندی که تا به حال اسم آن را نشنیده اید کدام را انتخاب میکنید؟ احتمالا این ریسک را نمیکنید که یک برند نامعتبر و بدون نام و نشان را خریداری کنید. تحقیقات ثابت کرده است که این روز ها مردم دیگر محصولات را نمیخرند آن ها برند را خریداری میکنند.تا برندسازی نکنی ازت چیزی نمیخرن!

کارگاه آموزشی برندسازی

اصول برندسازی در سال ۲۰۲۱ – آموزش ایجاد یک برند کارآمد

آزمون کارگاه / اعطای مدرک

تعریف برند به زبان ساده

تعاریف مختلفی از واژه ی برند وجود دارد. شاید بهترین تعریف برند توسط جف بزوس موسس آمازون گفته شده است:

برند شما همان حرفی است که مردم پشت سر شما میگویند.

برند شما ، شهرت شماست.برند تصویری است که دیگران از محصول،خدمات و کسب و کار شما در ذهن خود دارند.برند همان چیزی است که باعث میشود محصول و خدمات شما هویت بگیرد.در بازار امروز که از هر محصولی هزاران نمونه ی دیگر وجود دارد ، این برند است که باعث تمایز بین محصولات و خدمات میشود.برند است که به ما کمک میکند برای انتخاب کردن بهتر تصمیم بگیریم.برند شما مانند یک انسان است.

برندینگ یا برند سازی به چه معناست؟

برند سازی ایجاد یک درک مثبت از یک شرکت ، محصولات یا خدمات در ذهن مشتری است که از طریق ترکیب عناصری مانند: هدف برند، ماموریت،مخاطب هدف، لوگو ، طراحی و ….ایجاد میشود. .برندسازی یک استرتژی مشخص است که در تمام بخش های کسب و کار شما باید پدیدار باشد.

برند شما مانند یک انسان، دارای شخصیت است

قبل از ساخت یک برند این موضوع را در ذهن خود نگه دارید: برند شما مانند یک انسان است.متخصصین حوزه ی برندسازی میگویند که ما برند را مانند یک انسان تصور میکنیم؛بنابراین تمام ویژگی های شخصیتی و یا ظاهری را که میتوان به یک انسان نسبت داد، به برند ها هم نسبت میدهیم.پس قبل از اینکه برند خود را بسازید تصور کنید که برند شما قرار است چه شخصیتی داشته باشد؟

برند شما میتواند خشن یا لطیف باشد؛ برند شما میتواند چاق یا لاغر باشد! برند شما میتواند شاد یا غمگین باشد! دقیقا مانند یک انسان.

وقتی نام برند شما شنیده میشود چه تصویری در ذهن مخاطب ایجاد میشود؟

شخصیت انسانی برند مرسدس بنز

جالب است بدانید طی مصاحبه با مردم درباره ی برند مرسدس بنز آن ها این تصویر ذهنی را از این برند ارئه دادند:

 • مرد
 • میانسال
 • چاق
 • پولدار
 • بیزینس من جدی و سرسخت

شخصیت انسانی برند داو

طی مصاحبه با مردم این تصویر ذهنی را درباره ی شخصیت انسانی برند داو ارائه دادند:

 • زن
 • فمنیست
 • صادق
 • خوش بین

شخصیت انسانی برند hp

 • مرد
 • دارای روحیه ی کاری
 • شایسته
 • تاثیر گذار

بنابراین برای اینکه یک برند تاثیر گذار ایجاد کنید باید یک شخصیت از برند خود بسازید. این شخصیت باید با محصول و خدمات شما منطبق باشد (واقعا به چیزی که میگین عمل کنید) و در تمام جنبه های کسب و کار شما دیده شود: از بسته بندی محصول و شکل خدمات شما گرفته تا المان های تبلیغاتی ، کارت ویزیت، بنر، وبسایت شما ، نوع پوشش کارکنان و رفتار آن ها با مردم. شخصیت برند شما باید در همه ی این بخش ها دیده شود.

اصول برندسازی که برای ساخت یک برند حرفه ای باید بدانید

در این بخش چند تا از مهمترین اصولی را که برای برندسازی باید بدانید بررسی میکنیم:

۱.هدف برند شما

درست است که هدف از کسب و کار و برندسازی در نهایت کسب درآمد است اما برندی محبوب دل مردم میشود که جز درآمدزایی هدف دیگری داشته باشد. قرار است چه کاری برای مردم انجام دهید؟ چه قولی به آن ها میدهید؟ شاید این موضوع کمی برای شما گنگ باشد بنابراین یک مثال میزنم:

شرکت IKEA

ایکه‌آ (به سوئدی: IKEA) شرکت سوئدی و چندملیتی است، که در زمینه فروش تخت‌خواب، میز و دیگر لوازم اصلی و فرعی خانگی فعالیت می‌کند.نکته ی جالب درباره ی این شرکت هدف برند اوست. آیکه آ به جز اهداف مالی ،ایجاد روزانه ی یک زندگی بهتر برای مشتریان است.هف این برند این است که با حذف قطعات اضافی محصولات قیمت آن را به کمترین حد ممکن برساند.

برای انتخاب هدف به این سوالات پاسخ بدهید

طبق مدل دایره ی طلایی سایمون سینک شما برای یافتن اهداف خود باید به این سوالات پاسخ دهید:

۱.چه؟

۲.چطور؟

۳.چرا؟

چه محصولات و خدماتی قرار است ارائه کنم؟ چطور از رقبا متمایز میشوم؟چرا به سمت این کار آمده ام؟

دایره ی طلایی سامون سینک یک اصل مهمخ در برندسازی

۲.بررسی رقبا

برای موفقیت بیشتر در زمینه ی برندسازی لازم است که رقبای خود را بشناسید. تقلید کردن از دیگران هیچوقت کار خوبی نبوده و نیست اما الهام گرفتن از آن ها و تلاش برای بهتر شدن نسبت به رقبا یک مزیت است. سعی کنید ۲ تا ۴ رقیب اصلی خود را شناسایی کنید و ببینید که آن ها چطور برند خود را به مخاطبان معرفی میکنند.

۳. مخاطب هدف یک اصل مهم در برندسازی

یکی از اصول مهم برندسازی مشخص کردن مخاطب هدف است.باید مشخص کنید که محصول یا خدمات شما برای کدام گروه خاص است.نمیتوانید بگویید که همه مخاطب من هستند.(حداقل برای شروع کار نمیتوانید به همه خدمات رسانی کنید). مثلا برند مای بیبی فقط مخصول نوزادان است (یا والدینی که نوزاد دارند). یا عطر و ادکلن های زیادی وجود دارد که مخصوص متولدین فلان ماه یا افراد با فلان ویژگی شخصیتی است.

مخاطب هدف برند شما چه کسی است؟

۴.ماموریت برند شما

در بحث برندسازی مشخص کردن بیانیه ی ماموریت بسیار مهم است. برند شما ، کسب و کار شما چه ماموریتی دارد؟ برای درک بهتر این موضوع ابتدا بیانیه ی ماموریت چند برند بزرگ را با هم بررسی میکنیم:

بیانیه ی ماموریت وال مارت (بزرگ ترین خرده فروش جهان):

” دادن شانس خرید چیز هایی که افراد پولدار میخرند، به مردم عادی

بیانیه ی ماموریت برند کوکاکولا:

” الهام بخشیدن به لحظات خوش بینی و شادی “

بیانیه ی ماموریت برند گوگل:

“منظم و به درد بخور کردن اطلاعات موجود در جهان و در دسترس قرار دادن آن “

بیانیه ی ماموریت شامل تأثیر بزرگتری است که برند می خواهد داشته باشد و همچنین نقش عملی تری که در زندگی کاربر خود دارد.

۵. برترین مزیت های شما

وقتی شما محصول و خدماتی را عرضه میکنید قطعا نمونه های مشابه زیادی در بازار وجود دارد و شما رقیبان زیادی دارید. چیزی که باعث میشود مخاطبان برند شما را به دیگری ترجیح دهند مزیت های برتر شماست.در بحث برندسازی مهم است که شما چه برتری هایی دارید.

مزیت برند جیپ

قطعا تا به حال خط کشی هایی را که در خیابان برای پارک کردن ماشین ها وجود دارد را دیده اید. برند جیپ برای اینکه نشان دهد مزیت این برند این است که از همه ی سطوح و مسیر ها عبور میکند خط کشی های عجیبی را رو جدول ها و مسیر های صعب العبور کشید و اینگونه مزیت برتر برند خود را نشان داد:

مزیت برتر برند جیپ

۶.لحن خاص برند شما

در این اصل برندسازی باید مشخص کنید که ادبیات و زبان برندتان برای ارتباط با مخاطب چگونه است؟ این ادبیات و لحن شما باید در تک تک بخش های کسب و کار شما نمایان باشد. برای مثال اگر لحن عامیانه دارید، باید در بسته بندی محصول ، در تبلیغات ،در سایت شما ، صفحه ی اینستاگرام شما و نحوه ی برخورد کارکنانتان و … از لحن عامیانه استفاده کنید.

برای اینکه لحن برندتان را مشخص کنید اول باید ببینید که مخاطب هدف شما کیست و چه ادبیاتی را میپسندد؟هدف شما چیست و رسیدن به این هدف به چه لحنی نیاز دارد؟

۷. داستان برند اصلی ترین اصول برند سازی

میتوانیم بگوییم اصلی ترین عاملی که باعث شناخته شدن برند شما میشود، داستان کسب و کار شماست.چه داستان جالبی درباره ی شما و برند شما وجود دارد؟ بگذارید کمی بیشتر شما را راهنمایی کنم:

داستان برند Toms (از بزرگتری برند های فروش کفش):

داستان شرکت تامز

در صفحه ی اول وبسایت نوشته شده است که یک سوم سود این برند به افراد فقیر جهان می رسد اما چرا؟ داستان برند تامز این است:

مدیر این برند در سفر خود به آرژانتین با کودکان فقیری برخورد میکند که بدون کفش و پا برهنه در خیابان ها قدم می زدند از آنجا بود که تصمیم گرفت بخشی از سود این شرکت را به افراد فقیر در جهان بدهد. یعنی اگر شما یک کفش از این برند بخرید ، یک کفش هم به افراد نیازمند هدیه داده میشود.این داستان کسب و کار تامز است. به همین سادگی و دلنشینی

داستان برند فیروز:

داستان برند فیروز

ممکن است که نام برند فیروز یکی از برند های تولید محصولات بهداشتی آرایشی را شنیده باشید. داستان جالبی که درباره ی این برند وجود دارد این است که ۹۲% از کارکنان این شرکت افراد معلول هستند.

بگردید دنبال داستان خودتان. چه چیز جالبی درباره ی شما وجود دارد؟ آیا داستان جالبی درباره ی نحوه ی شروع کار شما وجود دارد؟ داستانی در گذشته ی شما که به برندتان مربوط است؟ دلیل خاصی برای شروع کار خود دارید؟

۸.لوگوی برند

با اینکه برندسازی بحث گسترده ای است و همانطور که دیدیم از اصول زیادی تشکیل شده ، اما اولین چیزی که مشتری از برند شما میبیند لوگوی شماست. در نگاه اول لوگو است که نشان میدهد کار شما چیست، چه خدماتی ارائه میدهید، هدف شما چیست و …

اگر بخواهم اهمیت لوگو را خیلی خلاصه توضیح دهم، این تصویر بهترین گزینه است:

اهمیت لوگو در برندسازی

در دوره های بعدی حتما درباره ی موضوع لوگو و ساخت لوگو به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

تفاوت برندسازی (برندینگ) و مارکتینگ چیست؟

 • مارکتینگ چیزی است که ما درباره ی کسب و کار خود میگوییم اما برندینگ چیزی است که دیگران درباره ی ما میگویند.
 • مارکتینگ به هزینه ی بیشتری احتیاج دارد، حدودا ۷۰% هزینه ها مربوط به مارکتینگ و ۳۰% مربوط به برندینگ است.
 • برندینگ بازگشت مردم به برند ما است (برای خرید دوباره) اما مارکتینگ آشنایی مردم با برند ما است. (برای اولین بار)

 

۵ کتاب برتر درباره ی برندسازی

۵ کتاب فوق العاده در زمینه ی برندسازی

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه ی برندسازی به دست آورید این کتاب ها را پیشنهاد میکنیم:

مبانی برندینگ نوشته ی ملیسا دیویس

کتاب مبانی برندینگ کتابی متفاوت در حوزه برند و برندسازی است. این کتاب دارای ساختاری یکپارچه و به نوعی به روز است که مباحث مورد شناسی و تحلیل ساده و روان همراه با ترجمه ای قابل فهم ارائه شده است.

۲۲ قانون تغییر ناپذیر برند نوشته ی ال ریس.لورا ریس

این کتاب یک راهنمای جامع در رابطه با برند و برندینگ است.این کتاب با یکی از چالش برانگیز ترین مسائل و مشکلات بازاریابی امروز مقابله میکند و آن اینکه چگونه کسب و کار خود را در فضای اینترنت به یک برند تبدیل کنید.

برندینگ عاطفی نوشته ی مارک گوبه

این یک کتاب فوق العاده است که به بازاریابان نشان میدهد فارغ از توع محصول یا خدماتی که ارائه می کنند،چطور باید مصرف کننده ی به شدت بدبین را در سطحی کاملا احساسی با محصول درگیر کنند.

اصول برندسازی تالیف دکتر امیر اخلاصی

کتاب اصول برندسازی ، کتابی متمایز و منحصر به فرد در زمینه برندسازی با دو موضوع ارتباطات یکپارچه و برندسازی است و دلیل آن بیان و توصیف پیوند بین ارتباطات یکپارچه بازاریابی و برندسازی است.

طراحی هویت برند نوشته ی الینا وینر

کتاب طراحی هویت برند در ۳ بخش تدوین شده است.

۱.مفاهیم اصلی جهت شناخت اولیه ی فرآیند هویت برند و واژگان مهم آن

۲.فرآیند هویت برند و گام های مهم در این فرآیند

۳.معرفی و ارائه ی مثال های عملی برند های مختلف

یک تمرین برای برندسازی

برای اینکه برندسازی شما اصولی باشد، همانند این عکس را روی کاغذ رسم کنید. تک تک این خانه ها را با دقت پر کنید.  اینکار کمک بزرگی به برندسازی شما خواهد کرد.

سوالات خود را از ما بپرسید و جهت دریافت مشاوره برای ما کامنت بگذارید.

تعریف دقیق برند چیست؟

برند شما ، شهرت شماست.برند تصویری است که دیگران از محصول،خدمات و کسب و کار شما در ذهن خود دارند.برند همان چیزی است که باعث میشود محصول و خدمات شما هویت بگیرد.

برندسازی به چه معناست؟

برند سازی ایجاد یک درک مثبت از یک شرکت ، محصولات یا خدمات در ذهن مشتری است

منظور از مخاطبان هدف در برندسازی چیست؟

یکی از اصول مهم برندسازی مشخص کردن مخاطب هدف است.باید مشخص کنید که محصول یا خدمات شما برای کدام گروه خاص است.نمیتوانید بگویید که همه مخاطب من هستند.

چه چیزی باعث میشود میان برند های مختلف مشتریان شما را ترجیح دهند؟

چیزی که باعث میشود مخاطبان برند شما را به دیگری ترجیح دهند مزیت های برتر شماست

اولین چیزی که در برندسازی توجه مشتریان را جلب میکند چیست؟

با اینکه برندسازی بحث گسترده ای است و همانطور که دیدیم از اصول زیادی تشکیل شده ، اما اولین چیزی که مشتری از برند شما میبیند لوگوی شماست.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *