نقد فیلم اگه میتونی منو بگیر (Catch Me If You Can) از دید استارتاپی و بیزینسی

استیون اسپیلبرگ در فیلم اگه میتونی منو بگیر، ماجرای واقعی یک کلاهبردار نابغه را به تصویر کشیده است. نقد های جذاب این فیلم خیلی تو کسب و کار بهت کمک میکنه!

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

فهرست مطالب پنهان

استیون اسپیلبرگ در فیلم اگه میتونی منو بگیر ماجرای واقعی یک کلاهبردار نابغه را به تصویر کشیده است. برای خیلی‌‌ها شاید نام فرانک ابگنیل آشنا نباشد؛ ابگنیل یکی از کلاهبردارهای نابغه‌‌ی قرن گذشته محسوب می شود که در جعل چک مهارت داشت.

فرانک به قدری کارهایش را دقیق و درست انجام می‌‌داد که توانست در کشورهای مختلف جهان از طریق کلاهبرداری و جعل چک،پول بسیار زیادی به دست آورد.

نام فیلم:  Catch Me If You Can

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

بازیگران: لئوناردو دیکاپریو،تام هنکس

سال نمایش: ۲۰۰۲

خلاصه فیلم اگه میتونی منو بگیر

صحنه ای از فیلم اگه میتونی منو بگیر

این فیلم فوق العاده در سال ۲۰۰۲ اکران شد و داستان فیلم برگرفته از زندگی واقعی فردی به نام فرانک ابگنیل است که یکی از بزرگترین جاعلان و کلاهبرداران تاریخ است.نکته جالب این که خود فرانک هم در صحنه ای از این فیلم در نقش پلیس فرانسوی بازی کرده است. :داستان واقعی فیلم شرح حال پسری ست که قبل از ۱۹ سالگی جا پای پدر خلافکار بازنشسته خود می گذارد و میلیون ها دلار از راه های مختلف پول بدست می آورد. راه‌هایی همچون خلبانی، پزشکی، دادستانی و… در حالی که نه آموزش خلبانی دیده، نه پزشکی و نه…

این فیلم در کنار همه جذابیتش، خلاقیت، چشم انداز تجاری و فروش واقعی را به شما می آموزد.

نقد و بررسی فیلم اگه میتونی منو بگیر

فیلم اگه میتونی منو بگیر – Catch Me If You Can محصول سال ۲۰۰۲ است که براساس یک داستان واقعی ساخته شده و بیننده را با دنیای جذاب کارآفرینی را (با ذکر نمونه) آشنا می کند.در این فیلم لئوناردو دی‌‌ کاپریو در نقش کلاهبرداری جوان با نام فرانک ابگنیل ظاهر شده است و تام هنکس نیز در نقش یک مأمور FBI حضور دارد.

داستان فیلم درمورد زندگی‌نامه ی فرانک ابگنیل است، کسی به خاطر سابقه فعالیتش به عنوان جاعل چک، کلاهبرداری و حقه‌های فرارش از دست ماموران شهرت دارد. او در ۱۶ سالگی توانسته بود چک‌های جعلی که مجموعاً به مبلغ ۴ میلیون دلار آمریکا ارزش داشت را در ۲۶ کشور جهان نقد کند، به طوری که هیچ بانکی قادر به تشخیص جعلی‌بودن چک‌های او نبود و تا ۱۸ سالگی، بیش از ۲۵۰ پرواز انجام داد و در ۲۶ کشور جهان کلاهبرداری کرد.

داستان فیلم اگه میتونی منو بگیر چیست؟

در واقع داستان فیلم، داستان یک ورشکستگی است.داستانی که در آن پدر خانواده ورشکست میشود و زندگی خانواده در سراشیبی از اتفاقات می افتد.

امروزه زندگی ما انسان ها وابسته به پول است و بسیاری از خانواده ها با مشکلات مالی و گرانی رو به رو هستند.در این فیلم حس و حال یک فرد ورشکسته را درک میکنیم که امیدش را از دست داده و کار و سرمایه اش نابود شده و در این شرایط به کسی نیاز دارد تا او را به زندگی و آینده امیدوار کند.

در همچین شرایطی،اهمیت روابط انسانی نمایان می شود.

در داستان فیلم،پدر فرانک ورشکست شده و مادرش به سیگار روی می آورد و او کم آورده. میداند که نمیتواند با زندگی کنار بیایید و ناخواسته قربانی میشود.

فرانک خانه را ترک می کند و اطرافش را پر از آدم های مختلف میکند تا جای خالی پدر و مادرش با آنها پر شود اما در واقع فرانک تنها بود و شاید به همین دلیل بود که شبهای کریسمس به مامور “هنراتی” تلفن میزد چرا که او به واسطه مجرم بودن فرانک به فرانک اهمیت میداد و به حرف های او گوش میکرد.

فرانک در فیلم تلاش می کند تا خانواده اش را در کنار یکدیگر بازگرداند. اما هر چه پیش میرود به این نتیجه میرسد که تنها تر است. جای بعضی از افراد در زندگی را هیچکس نمیتواند بگیرد.

نظرات منتقدین را درباره ی این فیلم بخوانیم:

فیلم اگه میتونی منو بگیر

دیوید ادلستین از Slate

این فیلم بیشتر شبیه داستان بیل کلینتون است تا فیلم رنگ‌های اصلی (Primary Colors) محصول سال ۱۹۹۸. این فیلم مانند یک سرود پیروزی برای پسران شرور است که رویای قدرت در سر دارند و به دلیل کلاهبرداری‌های خود دستگیر می‌شوند. این فیلم یک آرکتایپ بزرگ آمریکایی است که بسیاری از فیلم‌ها به تقلید از آن الگوبرداری خواهند کرد.

جیمی برنارد از New York Daily News

این فیلم یک نمایش پر‌انرژی و دلپذیر بر گرفته از داستانی واقعی است که بسیار عجیب‌تر از داستان‌های تخیلی به نظر می‌رسد!

میک لاسال از San Francisco Chronicle

آن چیزی که از این فیلم در خاطر شما می‌ماند، همانند تصور داشتن یک تجربه‌ی بانشاط و مفرح است، نظیر یک گردش نشاط‌آور در پارک در یک روز روشن زمستانی!

پیتر تراورس از Rolling Stone

فیلمی که در ابتدا درخشان آغاز می‌شود، ولی در ۱۴۰ دقیقه‌ی بعدی در باتلاق فرو می‌رود! فیلمی که مشابه یک دونده‌است که مسابقه را مانند یک خرگوش به سرعت آغاز می‌کند، ولی مانند یک لاک پشت به اتمام می‌رساند.

اصلی ترین موضوع فیلم اگه میتونی منو بگیر چیست؟

اصلی ترین موضوع فیلم اگه میتونی منو بگیر

اصلی‌‌ترین قسمت در « اگه می‌‌تونی منو بگیر » این است که کارهایی که فرانک ابگنیل اقدام به انجام آن ها می کند،از نظر موقعیت سینمایی باورپذیر بوده اند تا تماشاگر نیز آن‌‌ها را باور کند.

این فیلم در دسته ی فیلم هایی قرار میگیرد که بعد از تماشای آن،به دنبال اسامی شخصیت های داستان می روید تا از سرگذشت آن ها مطلع شوید.

در واقع در این فیلم،فرانک ابگنیل توانست قبل از سن بیست سالگی،به وسیله جعل مدارک و با استفاده از هوش بالایش،معلم،خلبان،وکیل و پزشک شود!

برای فرانک کار نشد ندارد.هیچ چیز غیر ممکن نیست!

از فیلم اگه میتونی منو بگیر چه درسی می توان گرفت؟

اعتماد به نفس،کلیدی برای عبور از درهای بسته به سوی موفقیت در زندگی است.شخصی که اعتماد به نفس دارد،برای رسیدن به هدف هایش ریسک می کند و نسبت به آینده مثبت فکر میکند و از عملکرد خود راضی است.از طرفی اگر کسی فاقد اعتماد به نفس باشد خود را در رسیدن به اهدافش ناتوان می بیند و نسبت به خود و زندگی اش دید منفی دارد.

با تماشای این فیلم،متوجه میشویم که چطور شخصیت فرانک توانست با اعتماد به نفس،برای رسیدن به اهدافش از هیچ کاری فروکش نکند،هر چند که از استعدادش در راه درستی استفاده نکرد!

اما چیزی که باعث شد فرانک به اهدافش برسد و هیچ کاری برایش غیر ممکن نباشد،اعتماد به نفسش بود.

کارگاه آموزشی کنترل هوش هیجانی – ۵ اصل پنهان به موفقیت رسیدن

در فیلم اگه میتونی منو بگیر به چه موضوعاتی اشاره شده است؟

در این فیلم به موضوعات مهمی مانند حل خلاقانه مسائل، تبدیل یک موقعیت بد به یک وضعیت خوب برای رسیدن به موفقیت اشاره شده است.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به مهارت های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، استقامت و پشتکار، چشم انداز تجاری، تکنیک های فروش شخصی و منابع مالی کارآفرینی اشاره کرد.

سوالات متداول درباره ی فیلم اگه میتونی منو بگیر

داستان فیلم اگه میتونی منو بگیر چیست؟

در واقع داستان فیلم، داستان یک ورشکستگی است.داستانی که در آن پدر خانواده ورشکست میشود و زندگی خانواده در سراشیبی از اتفاقات می افتد.

نظر دیوید ادلستین درباره ی فیلم اگه میتونی منو بگیر چیست؟

 این فیلم مانند یک سرود پیروزی برای پسران شرور است که رویای قدرت در سر دارند و به دلیل کلاهبرداری‌های خود دستگیر می‌شوند.

نظر جیمی برنارد درباره ی فیلم اگه میتونی منو بگیر چیست؟

این فیلم یک نمایش پر‌انرژی و دلپذیر بر گرفته از داستانی واقعی است که بسیار عجیب‌تر از داستان‌های تخیلی به نظر می‌رسد!

نظر میک لاسال درباره ی فیلم اگه میتونی منو بگیر چیست؟

آن چیزی که از این فیلم در خاطر شما می‌ماند، همانند تصور داشتن یک تجربه‌ی بانشاط و مفرح است، نظیر یک گردش نشاط‌آور در پارک در یک روز روشن زمستانی!

در فیلم اگه میتونی منو بگیر به چه موضوعات مهمی اشاره شده است؟

مهارت های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، استقامت و پشتکار، چشم انداز تجاری، تکنیک های فروش شخصی و منابع مالی کارآفرینی

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *