بیوگرافی مارک زاکربرگ ، خالق فیس بوک

فهرست مطالب پنهان این شما و این زندگی نامه مارک زاکربرگ حقایق سریع و کوتا درباره مارک زاکربرگ: اوایل زندگی اوایل راه دانشگاه هاروارد اختراع فیس بوک ازدواج و خانواده همه ما آرزوی این را داریم که یکشبه با یک…

امیررضا

انتشار در: ۶ فروردین ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

همه ما آرزوی این را داریم که یکشبه با یک ایده ی استارت اپی که در ذهن خود داریم راهی صد ساله را بپیماییم و به موفقت زیادی برسیم.

این ایده آنچنان که فکر میکنید هم غیر واقعی نیست چون امسال مارک زاکربرگ به آن رسیده اند پس چرا شما فرد بعدی نباشید؟البته قبل از اینکه شروع به خیال پردازی کنید بدانید که ان چنان هم این کار ساده نیست پس بیاید با هم برای یادگیری راه و روش این کار از کسی که قبلا این راه را رفته و حد و مرز های جدید در دنیای تکنولوژی ایجاد کرده است یاد بگیریم.

این شما و این زندگی نامه مارک زاکربرگ

تولد: ۱۴ مه ۱۹۸۴

  محل تولد: نیویورک، امریکا

  حرفه: کارآفرین

مارک زاکربرگ (متولد ۱۴ مه ۱۹۸۴) دانشجوی سابق علوم کامپیوتر در دانشگاه هاروارد است که به همراه چند دوست فیس بوک ، محبوب ترین شبکه اجتماعی جهان را در فوریه سال ۲۰۰۴ راه اندازی کردند.

زاکربرگ همچنین جوانترین میلیاردر جهان است ، که این مهم را وی در سال ۲۰۱۰ در ۲۴ سالگی به دست آورد.
مارک زاکربرگ

[۱] مارک زاکربرگ

با اینکه امروزه او این عنوان را از دست داده و این عنوان به کایلی جنر رسیده است اما باز هم رسیدن او با ان سن و بدون هیچ پشتیبانی خاصی هنوز امری باور نکردنی است. وی در سال ۲۰۱۰ توسط مجله تایم “مرد سال” نامگذاری شد.
زاکربرگ در حال حاضر مدیر ارشد اجرایی و رئیس فیس بوک است.

حقایق سریع و کوتا درباره مارک زاکربرگ:

  • شناخته شده برای: مدیر ارشد اجرایی ، رئیس و بنیانگذار فیس بوک ، جوانترین میلیاردر
  • متولد: ۱۴ مه ۱۹۸۴ در White Plains ، نیویورک
  • والدین: ادوارد و کارن زاکربرگ
  • آموزش: آکادمی فیلیپس اکستر ، در هاروارد شرکت کرد
  • آثار منتشر شده: CourseWork ، Synapse ، FaceMash ، Facebook
  • جوایز: مرد سال مجله تایم در سال ۲۰۱۰
  • همسر: پریسیلا چان (م. ۲۰۱۲)
  • کودکان: ماکسیما چان زاکربرگ ، آگوست چان زاکربرگ

اوایل زندگی

مارک زاکربرگ در ۱۴ مه ۱۹۸۴ ، در White Plains در نیویورک به دنیا آمد ، دومین فرزند از چهار فرزند متولد شده توسط دندانپزشک ادوارد زاکربرگ(یک دندانپزشک) و همسر روانپزشکش کارن زاکربرگ است.

مارک و سه خواهرش ، رندی ، دونا و آریل ، در شهر دابس فری ، نیویورک ، یک شهر ساکت و بدون هیجان و نسبتا از نظر امکانات خوب در کرانه شرقی رودخانه هادسون بزرگ شدند.

 

مارک زاکربرگ و برادرانش

[۲] مارک زاکربرگ و برادرانش

زاکربرگ با حمایت پدرش شروع به استفاده و برنامه نویسی رایانه در دوران مدرسه در مقطع راهنمایی کرد. پدر مارک به او در سن ۱۱ سالگی Atari BASIC(یک زبان برنامه نویسی بسیار پایه و همینطور قدیمی) را اموخت و سپس یک توسعه دهنده نرم افزار به اسم دیوید نیومن را استخدام کرد تا به پسرش درسهای خصوصی بدهد.

 

در سال ۱۹۹۷ هنگامی که مارک ۱۳ ساله بود ، وی برای خانواده اش یک شبکه رایانه ای ایجاد کرد که ZuckNet نامیده می شد و به کامپیوترها در خانه و مطب دندانپزشکی پدرش اجازه می داد از طریق پینگ(نسخه ابتدایی از مسنجر فوری AOL که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد) ارتباط برقرار کنند .

مارک همینطور مثل همه دیگر بچه های هم سن و سال خود به بازی های کامپیوتری هم علاقه خاصی داشت او همچنین بازیهای رایانه ای مانند نسخه رایانه ای بازی رومیزی Monopoly و نسخه ای از Risk set در امپراتوری روم را توسعه داد.

اوایل راه

به مدت دو سال ، زاکربرگ در دبیرستان عمومی Ardsley شرکت کرد و سپس به آکادمی فیلیپس اکسستر منتقل شد ، جایی که در مطالعات کلاسیک و علوم عالی تعالی یافت. او برنده جوایز ریاضی ، نجوم و فیزیک شد. زاکربرگ هنگام فارغ التحصیلی از دبیرستان خود می توانست فرانسوی ، عبری ، لاتین و یونان باستان را بخواند و بنویسد.

مارک زاکربرگ در اوایل راه

[۳] مارک زاکربرگ در اوایل راه

زاکربرگ برای پروژه ارشد خود در Exeter ، یک برنامه پخش کننده موزیک(music player) بنام Synapse Media Player را نوشت که از هوش مصنوعی برای یادگیری عادات گوش دادن کاربر و توصیه موسیقی دیگر استفاده می کرد. او آن را به صورت آنلاین در AOL ارسال کرد و هزاران بررسی مثبت دریافت کرد.

هر دو مایکروسافت و AOL پیشنهاد دادند كه Synapse را به قیمت ۱ میلیون دلار خریداری كنند و مارك زاكربرگ را به عنوان یك توسعه دهنده استخدام كنند ، اما او هر دو را رد كرد و در عوض در سپتامبر ۲۰۰۲ در دانشگاه هاروارد ثبت نام كرد.

دانشگاه هاروارد

 

مارک زاکربرگ در دانشگاه هاروارد شرکت کرد و در آنجا روانشناسی و علوم کامپیوتر را فرا گرفت. در اولین سال تحصیلی خود ، وی برنامه ای بنام Course Match نوشت ، که به کاربران امکان می داد تصمیم گیری در مورد انتخاب کلاس را بر اساس انتخاب دانشجویان دیگر انجام دهند و همچنین به آنها در شکل گیری گروه های مطالعه کمک میکرد.

فارق التحصیلی مارک زاکربرگ از هاروارد

[۴] فارق التحصیلی مارک زاکربرگ از هاروارد

وی همچنین Facemash را اختراع کرد ، برنامه ای با هدف برای کشف اینکه چه کسی جذاب ترین فرد در دانشگاه بود. کاربران به دو تصویر از افراد یک جنس نگاه می کردند و انتخاب می کردند که کدام یک از نظر آنها جذاب تر است.

این یک موفقیت حیرت انگیز بود ، اما این ترافیک شبکه را در هاروارد شلوغ کرد و مشکلات زیاد دیگری به وجود اورد.

به عنوان مثال تصاویر مردم بدون اجازه آنها استفاده می شد و برای افراد بخصوص گروه های زنان در دانشگاه این اقدام یک توهین بزرگ بود.

زاکربرگ این پروژه را به پایان رساند و پرورنده ان را بست  و از گروه های زنان عذرخواهی کرد ، او در دفاعیه خود گفت که به این برنامه به چشم یک ازمایش کامپیوتری نگاه میکرد و قصد ازار و یا سواستفاده از ان نداشته. در هر صورت مارک از طرف دانشگاه مجرم شناخته شده و جریمه و مدتی را اخراج شد.

اختراع فیس بوک

هم اتاقی های زوکربرگ در هاروارد شامل کریس هیوز ، یک دانشجو ادبیات و تاریخ و بیلی اولسون ، یک مدیر تئاتر؛ و داستین موسکویتز ، که در حال تحصیل در رشته اقتصاد بود بودند.

شکی نیست که مکالمه های که در بین آنها رخ داد باعث ایجاد و تقویت بسیاری از ایده ها و پروژه هایی شد که زاکربرگ روی آن کار می کرد.

مارک زاکربرگ مخترع فیسبوک

[۵] مارک زاکربرگ مخترع فیسبوک

در حالی که در دانشگاه هاروارد بود ، مارک زاکربرگ TheFacebook را تأسیس کرد ، برنامه ای که قصد داشت یک دایرکتوری قابل اعتماد و مبتنی بر اطلاعات واقعی در مورد دانشجویان در دانشگاه هاروارد باشد. سرانجام این نرم افزار منجر به راه اندازی فیس بوک در  فوریه (اسفند)۲۰۰۴ شد.

ازدواج و خانواده

 

زاکربرگ در دومین سال دانشکده خود در دانشگاه هاروارد ، با دانشجوی پزشکی پریسیلا چان ملاقات کرد. در سپتامبر ۲۰۱۰ ، زاکربرگ و چان زندگی مشترک خود را آغاز کردند و در ۱۹ مه ۲۰۱۲ ، آنها ازدواج کردند. امروز ، چان متخصص کودکان و یک نیکوکار معروف است. این زوج دارای دو فرزند هستند ، ماکسیما چان زاکربرگ (متولد ۱ دسامبر ۲۰۱۵) و آگوست چان زاکربرگ (زاده ۲۸ اوت ۲۰۱۷).

مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان

[۶] مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان

خانواده زاکربرگ ریشه ای یهودی هستند ، اگرچه مارک اظهار داشته است که یک ملحد است. از سال ۲۰۱۹ ، ثروت شخصی مارک زاکربرگ بیش از ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. با هم ، او و همسرش سازمان نیکوکاری چان زاکربرگ را بنیان نهادند تا از فناوری برای پشتیبانی از اهداف علمی، آموزشی ، عدالت و فرصت برابر برای همه افراد دنیا استفاده کنند.

 

مارک در حال حاضر رئیس و مدیر ارشد اجرایی فیس بوک است و در دفتر شرکت در Menlo Park ، کالیفرنیا کار می کند. سایر مدیران شرکت عبارتند از مدیر عامل اصلی شرلی سندبرگ و مدیر ارشد مالی مایک ابربرمن.

نقل قول های معروف زاکربرگ:

“با دادن قدرت انتشار به مردم، ما جهان را شفاف تر می کنیم. ” مارک زاکربرگ

“وب در حال حاضر در یک نقطه عطف واقعاً مهم قرار دارد. تا همین اواخر ، به طور پیش فرض در وب این بود که اکثر چیزها اجتماعی نیستند و اکثر چیزها از هویت واقعی شما استفاده نمی کنند. ما در حال ایجاد یک وب هستیم که در آن پیش فرض یک موضع اجتماعی است ” مارک زاکربرگ

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *