نقد فیلم ارباب جنگ (Lord of War) از دید استارتاپی و بیزینسی

نکته ی مهم فیلم ارباب جنگ در یک جمله خلاصه می شود: هر کسی را بهر کاری ساختند.هر کسی توانایی انجام هر کاری را ندارد،. نقد کامل این فیلم جذاب و آموزنده رو توی این پست ببین!

عارفه عسکری

انتشار در: ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

نکته ی مهم فیلم ارباب جنگ در یک جمله خلاصه می شود: هر کسی را بهر کاری ساختند.هر کسی توانایی انجام هر کاری را ندارد، هر کس برای کاری ساخته شده یا بهتر بگوییم که هر کسی استعداد خاص خودش را دارد.

نیکلاس کیج که نقش اول این فیلم است نقش یک تاجر اسلحه را ایفا می کند.بخاطر همسرش توبه می‌کند و فروش سلاح را کنار می‌گذارد اما متوجه می‌شود آدم سلاح‌فروشی است و هیچ کاری را بخوبی سلاح‌فروشی نمی‌تواند انجام دهد.

نقد فیلم ارباب جنگ

نام فیلم Lord of War:

کارگردان: اندرو نیکول

بازیگران:نیکلاس کیج،بریجیت مویناهان،ایتن هاک،جرد لتو

سال نمایش:۲۰۰۵

تصویری از فیلم ارباب جنگ

نقد و بررسی فیلم ارباب جنگ

در جهان بالغ بر ۵۵۰ میلیون اسلحه گرم وجود دارد، بعبارتی برای هر ۱۲ نفر یک اسلحه گرم. سوال اصلی اینجاست، چگونه باید آن ۱۱ نفر دیگر را مسلح کرد؟!

ارباب جنگ،فیلمی با ژانر جنایات و جرائم جنگی است که به کارگردانی اندرو نیکول و با بازی نیکلاس کیج و ایتن هاک در سال ۲۰۰۵  ساخته شده است.در مورد موضوع قاچاق اسلحه،فیلم های زیادی ساخته شده است ولی در بین تمام آن فیلم ها،فیلم ارباب جنگ ویژگی هایی دارد که آن را از نظر تحلیل و نقد سینمایی جذاب تر می کند.

داستان فیلم ارباب جنگ، حکایت یوری اورلوف است که در دوران کودکی به همراه خانواده‌ یهودی اش از اتحاد جماهیر شوروی به ایالات متحده آمریکا فرار می‌کند. او که از زندگی راکد خانواده اش خسته شده برای ثروتمند شدن وارد تجارت و قاچاق اسلحه می‌شود.دلیل موفقیت او در این کار نبوغ بی سابقه اش است که در شیوه ی تجارت او استفاده می شود و این موضوع باعث شد یوری به یک دلال بین‌المللی اسلحه تبدیل شود.

امروزه اکثر مردم با مقوله ی قاچاق اسلحه آشنایی داند و می دانند که چنین تجارتی منجر به درآمد میلیاردی می شود و در فیلم ارباب جنگ،به صریح ترین شکل ممکن به این موضوع پرداخته شده است.

آیا موضوع فیلم ارباب جنگ نحوه شکل گیری جنگ یا خشونت است؟

فیلم ارباب جنگ (lord of war)

نمی توان گفت که داستان فیلم ارباب جنگ،درمورد نحوه شکل گیری جنگ یا خشونت است،هر چند که به طور کلی به این موضوعات در فیلم اشاره شده است،اما در واقع موضوع و محتوای اصلی داستان،تاریخچه خرید و فروش اسلحه و روش کار دلالان و سیاست های پنهان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اسلحه در جهان است.

داستان فیلم،زندگی شخصی به اسم یوری اورلوف را روایت می کند اما در واقع سعی دارد مشخص کند که چگونه به تجارت می پرداخته اند و قوانین آن ها در این راه چه بوده.

یوری اورلوف در بخشهای مختلفی از جهان در جهت فروش اسلحه فعالیت میکند، از آسیای میانه گرفته تا بالکان، کشورهای مختلف آفریقائی، افغانستان و آمریکای جنوبی و این گستره وسیع فرصتی را در اختیار بیننده قرار میدهد تا با زوایای مختلف این تجارت بیشتر آشنا شود.

با تماشای فیلم ارباب جنگ،بینندگان در ابتدا تصور می کنند که ماجرا واقعیت ندارد اما با تحقیقات و جست و جو میتوان متوجه شد که تمام مسائلی که فیلم به آن پرداخته،دروغ نیست و در واقع هدف کارگردان گمراه کردن بیننده است.

“میگویند وقتی آدمهای خوب در کاری شکست میخورند, این شر است که پیروز میشود, احتمالا منظورشان این بوده که شر در هر حال پیروز است”

نکته ی مهم فیلم این است که سازمان غیردولتی و حقوق بشری عفو بین‌الملل به صورت رسمی محتوای این فیلم را برای به تصویر کشیدن موضوع قاچاق اسلحه در صنایع جنگ‌افزاری تایید کرد و نکته ی دیگر اینکه کارگردان فیلم ارباب جنگ،به موضوع قاچاق اسلحه علاقه مند بوده و به دلیل این که ایده ی او توسط استودیوها پذیرفته نشد،فیلم را با سرمایه مستقل ساخته.

صحبت های اندرو نیکول کارگردان فیلم Lord of War

کارگردان فیلم ارباب جنگ

اندرو نیکول در مصاحبه ای در پاسخ به سوال ” چطور دربارهٔ داستان فیلمی مثل این تحقیق می‌کنید؟”،بیان کرده: پیدا کردن این اشخاص پشت تلفن سخت است، می‌دانید، منظورم قاچاقچیان اسلحه ست. اما در ساخت این فیلم من با تعداد زیادی از دلال‌های اسلحه روبرو شدم. منظورم این است که در فیلم صحنه‌ای وجود دارد که ۵۰ تانک شوروی سابق روی باند یک فرودگاه صف کشیده‌اند که همه آن‌ها متعلق به یک دلال خصوصی (محرمانه) اسلحه در جمهوری چک هستند.

اغلب اوقات بدترین نوع کشتار و وحشی گری ها زمانی اتفاق می افتد که هر دو گروه متخاصم خود را مبارزان آزادی مینامند، به نظر میرسد که آنها نمیتوانند اسم واقعی تری برای خود انتخاب کنند، مثل فدراسیون بدترین ستمگران نسب به ظالمان قبلی!

دلیل شهرت فیلم ارباب جنگ چیست؟

این فیلم به دلیل اینکه پیامش را صریح و مستقیم بیان کرده،مشهور و برجسته شده و در واقع برای بیان موضوعات به از جلوه های ویژه استفاده نکرده است.فیلم به راحتی توانسته هدف سازنده را بیننده منتقل کند و از مسیر خود خارج نشود.

ویژگی های فیلم Lord of War

-یک فیلم آموزنده درمورد موضوع تجارت اسلحه است.

-به خوبی مرز بین نیکی و بدی را مشخص کرده.

-راوی فیلم در هر شرایطی طرف عدالت را رها نکرده.

فیلم Lord of War

نکات کلیدی فیلم ارباب جنگ

شخصیت یوری را می توان یک نمونه از کارآفرین حرفه ای دانست که با یک اشتباه باعث نابودی کسب و کارش بود.یکی از اصول اولیه کسب و کار،تیم سازی است که یوری این اصل را به طور اشتباه انجام داد،زیرا با برادرش وارد شراکت شد که شخصیت وی ناهمسو با شخصیت یوری بود و دردسرهای زیادی برایش به وجود آورد.

تیم سازی اشتباه مانع موفقیت کسب و کارها می شود و از طرفی دیکر اگر تیم سازی هدفمند و منطقی باشد،پیشرفت زیادی در کار حاصل میشود.

موضوع و شالوده ی اصلی فیلم کارآفرینی است و یوری همه فرصت هارا از دید کاری می بیند و برای تجارت تمام تلاشش را می کند تا به نتیجه ی دلخواه برسد.

یکی دیگر از مواردی که در فیلم به آن پرداخته شده است،مدیریت بحران است که یک قسمت جداناپذیر از کسب و کار است.شخصیت یوری در تمام موقعیت های حساس و بحرانی فیلم،سعی می کند به طور منطقی شرایط را مدیریت کند.

سوالات متداول درباره ی فیلم ارباب جنگ

پیام اصلی فیلم ارباب جنگ چیست؟

 هر کسی را بهر کاری ساختند.هر کسی توانایی انجام هر کاری را ندارد، هر کس برای کاری ساخته شده یا بهتر بگوییم که هر کسی استعداد خاص خودش را دارد.

موضوع فیلم Lord of War چیست؟

داستان فیلم ارباب جنگ، حکایت یوری اورلوف است که در دوران کودکی به همراه خانواده‌ یهودی اش از اتحاد جماهیر شوروی به ایالات متحده آمریکا فرار می‌کند. او که از زندگی راکد خانواده اش خسته شده برای ثروتمند شدن وارد تجارت و قاچاق اسلحه می‌شود.دلیل موفقیت او در این کار نبوغ بی سابقه اش است که در شیوه ی تجارت او استفاده می شود و این موضوع باعث شد یوری به یک دلال بین‌المللی اسلحه تبدیل شود.

بازیگران فیلم ارباب جنگ چه کسانی هستند؟

نیکلاس کیج،بریجیت مویناهان،ایتن هاک،جرد لتو

دلیل شهرت فیلم ارباب جنگ چیست؟

این فیلم به دلیل اینکه پیامش را صریح و مستقیم بیان کرده،مشهور و برجسته شده و در واقع برای بیان موضوعات به از جلوه های ویژه استفاده نکرده است.

با دیدن فیلم Lord of War چه چیز هایی یاد میگیریم؟
  • تیم سازی
  • مدیریت بحران
  • تلاش برای رسیدن به موفقیت
  • شراکت با افراد درست

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *