زندگینامه لری الیسون Larry Ellison موسس شرکت نرم افزاری عظیم اوراکل

لارنس جوزف الیسون (لری الیسون) یک تاجر بزرگ، سرمایه گذار و بشردوست آمریکایی است. او از بنیانگذاران، رئیس اجرایی و مدیر ارشد فناوری شرکت اوراکل(Oracle) می باشد.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۵ مهر ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

لارنس جوزف الیسون (لری الیسون) یک تاجر بزرگ، سرمایه گذار و بشردوست آمریکایی است. او از بنیانگذاران، رئیس اجرایی و مدیر ارشد فناوری شرکت اوراکل(Oracle) می باشد. این زندگی نامه را مطالعه کنید تا از اوایل زندگی، مسیر شغلی و سایر اطلاعات شخصی راجع به وی مطلع شوید.

فکت ها

تولد  ۱۷ آگوست ۱۹۴۴
ملیت آمریکایی
بنانگذار شرکت اوراکل (Oracle corp.)
سن ۷۶ ساله
نام کامل لارنس جوزف الیسون
محل تولد برانکس، نیویورک، ایالات متحده

 

خانواده ی لری الیسون

همسر باربرا بوث (۱۹۸۳-۱۹۸۶)، ملانی کرافت(۲۰۰۳-۲۰۱۰)
فرزندان مگان الیسون، دیوید الیسون

 

اوایل زندگی

لری الیسون Larry Ellison موسس شرکت نرم افزاری عظیم اوراکل

لری الیسون Larry Ellison موسس شرکت نرم افزاری عظیم اوراکل

لری الیسون در ۱۷ آگوست ۱۹۴۴ در برانکس، نیویورک از مادری تنها بنام فلورانس اسپلمن متولد شد. هنگامی که او نه ماهه بود، لری به ذات الریه مبتلا شد و مادرش او را به شیکاگو فرستاد تا توسط عمه و عمویش، لیلیان و لوئیس الیسون، که این کودک را به فرزندی قبول کرده بودند، بزرگ شود.

پس از دبیرستان، الیسون در دانشگاه ایلینوی، شمپین (۱۹۶۲) ثبت نام کرد و در آنجا دانشجوی علوم  سال شد. در طول سال دوم، مادر خواندۀ وی درگذشت و الیسون تحصیل را رها کرد. پاییز بعد، او در دانشگاه شیکاگو ثبت نام کرد اما تنها پس از گذشت یک ترم باز تحصیل را رها کرد.

سپس الیسون با اندکی پول چمدان های خود را برای رفتن به برکلی، کالیفرنیا بست و برای یک دهۀ بعد از یک کار به کار دیگری در مکان هایی مانند Wells Fargo و Amdahl Corporation نقل مکان میکرد. بین دانشگاه و مشاغل مختلفش، الیسون مهارت های ابتدایی رایانه را فراگرفته بود و سرانجام توانست آنها را به عنوان برنامه نویس در Amdahl، جایی که روی اولین سیستم مرکزی سازگار با IBM کار کرد، استفاده کند.

در سال ۱۹۷۷، الیسون و دو نفر از همکارانش از Amdahl ، Software Development Labs را تأسیس کردند. این شرکت کمتر از ۱۰ کارمند داشت و درآمد آن کمتر از ۱ میلیون دلار در سال بود، اما در سال ۱۹۸۱، IBM برای استفاده از اوراکل با آنها قرارداد امضا کرد و فروش آنها تا هفت سال آینده هر سال دو برابر می شد. الیسون خیلی زود نام این شرکت را به پرفروش ترین محصول خود تغییر داد.

مسیر شغلی- شرکت اوراکل

لری الیسون Larry Ellison

لری الیسون Larry Ellison

در سال ۱۹۸۶، شرکت اوراکل اولین پیشنهادات عمومی شدن خود را ارائه داد، اما برخی از مسائل حسابداری باعث از بین رفتن سرمایه بازار این شرکت شد و اوراکل در آستانۀ ورشکستگی قرار گرفت. با این حال، پس از ایجاد تغییر در مدیریت و تازه سازی چرخه محصولات، محصولات جدید اوراکل صنعت را تحت سلطه‌ی خود قرار داد و تا سال ۱۹۹۲ این شرکت در حوزه مدیریت پایگاه داده پیشرو بود.

این موفقیت ادامه یافت و از آنجا که لری الیسون بزرگترین سهامدار شرکت اوراکل بود، وی به یکی از ثروتمندترین افراد در جهان تبدیل شد. الیسون از طریق خرید سهام، هدف خود را برای رشد قرار داد و طی چند سال آینده چندین شرکت را خریداری کرد، از جمله PeopleSoft  Siebel Systems و Sun Microsystems، همه اینها به اوراکل کمک کردند تا با حدود ۱۳۰ هزار کارمند تا سال ۲۰۱۴ به ۱۸۵ میلیارد دلار برسد.

زندگی شخصی لری الیسون

زمان هایی که لری الیسون مشغول تقویت امپراتوری نرم افزاری خود نیست، او با قایق های بادبانی مسابقه می دهد (قایق بادبانی وی، بنام Rising Sun، بیش از ۱۴۰ متر طول دارد که یکی از بزرگترین کشتی های خصوصی در جهان محسوب می شود)، و در سال ۲۰۱۰ به تیم مسابقه BMW Oracle پیوست و برنده جایزه معتبر America’s Cup شد. جام این پیروزی برای اولین بار پس از ۱۵ سال، نسیب ایالات متحده شده بود و این تیم دوباره در سال ۲۰۱۳ هم برنده شد.

ارزش خالص

ارزش خالص لری الیسون در سال ۲۰۲۰، توسط فوربس حدود ۷۸.۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

زندگینامه ویتالیک بوترین Vitalik Buterin : از خالقین ارز دیجیتال محبوب اتریوم

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *