زندگینامه جو بایدن Joe Biden، از نامزد های ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا

جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده است. وی همچنین از سال 2008 تا 2016، به عنوان معاون رئیس جمهور باراک اوباما خدمت می کرد.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۸ آبان ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده است. وی همچنین از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶، به عنوان معاون رئیس جمهور باراک اوباما خدمت می کرد.

فکت ها

تولد: ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲

سن: ۷۷ ساله

محل تولد: اسکرانتون، پنسیلوانیا، ایالات متحده

شناخته شده بعنوان: معاون رئیس جمهور اوباما، رئیس جمهور منتخب سال ۲۰۲۰

حزب سیاسی: دموکرات

خانواده

همسر: نیلیا هانتر(۱۹۶۶-۱۹۷۲)، جیل بایدن(۱۹۷۷- )

فرزندان: هانتر بایدن، بو بایدن، اشلی بایدن، ناومی کریستینا بایدن

جو بایدن کیست؟

جو بایدن قبل از ورود به سیاست برای مدت کوتاهی به عنوان وكیل مشغول به كار بود. وی پنجمین سناتور جوان ایالات متحده در تاریخ و همچنین سناتور طولانی مدت شهر دلاویر شد. مبارزات انتخاباتی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ هرگز تنش بیشتری نیافت، اما باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات، وی را به عنوان معاون خود انتخاب کرد و بایدن در دو دوره به عنوان ۴۷امین معاون ریاست جمهوری ایالات متحده خدمت کرد.

اوباما در سال ۲۰۱۷، در اواخر دولت خود، مدال آزادی ریاست جمهوری را به بایدن اهدا کرد. دو سال بعد، بایدن کمپین انتخاباتی خود را برای ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز کرد و به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد.

جو بایدن Joe Biden

جو بایدن Joe Biden

اوایل زندگی

خیلی قبل از رسیدن به یکی از بالاترین دفاتر سیاسی کشور، بایدن متولد ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲، در شمال شرقی پنسیلوانیا بزرگ شد. پدرش جوزف بایدن بعنوان تمیز کننده‌ی کوره و فروشندۀ اتومبیل دست دوم کار می کرد. مادر وی کاترین یوژنیا فینگان بود.

بایدن از پدر و مادرش بعنوان کسانی که قوی بودن، سخت کوشی و پشتکار را به او آموختند، یاد می کند. او به یاد دارد که پدرش مرتباً به او می گفت: “پسرم، معیار یک مرد به این نیست که چند بار زمین بخورد، بلکه این است که چقدر سریع بلند شود.”

بایدن در مدرسه ابتدایی سنت پاول در اسكرانتون تحصیل كرد. در سال ۱۹۵۵، هنگامی که او ۱۳ ساله بود، خانواده‌اش به میفیلد، دلاویر نقل مکان کردند. از زمان کودکی بایدن با لکنت زبان دست و پنجه نرم می کرد و بچه ها بر روی او نام های بد میگذاشتند تا او را مسخره کنند. او سرانجام با حفظ قطعات طولانی شعر و خواندن آن با صدای بلند جلوی آینه، بر مشکل گفتاری خود غلبه کرد.

بایدن در دانشگاهی نزدیک دلاویر تحصیل کرد و در آنجا تاریخ و علوم سیاسی خواند و فوتبال بازی کرد. بایدن در یک سفر تعطیلات بهاری به باهاما در سال اول تحصیل خود، با دانشجوی دانشگاه سیراکیوز به نام نیلیا هانتر آشنا و عاشق او شد. او که از عشق جدیدش انگیزه گرفته بود، وقت بیشتری را برای تحصیلات خود گذاشت و پس از فارغ التحصیلی از دلاویر در سال ۱۹۶۵ در دانشکده حقوق دانشگاه سیراکیوز پذیرفته شد. بایدن و هانتر سال بعد، در ۱۹۶۶ ازدواج کردند.

مسیر شغلی

بایدن پس از فارغ التحصیلی از دانشکدۀ حقوق در سال ۱۹۶۸ به ویلمینگتون، دلاویر نقل مکان کرد تا در یک شرکت حقوقی تجربه کسب  کند. وی همچنین به عضو فعال حزب دموکرات درآمد و در سال ۱۹۷۰ به عضویت شورای شهرستان نیوکسل انتخاب شد. در حالی که به عنوان عضو شورا خدمت می کرد، در سال ۱۹۷۱ بایدن دفتر حقوقی خود را تأسیس کرد.

علاوه بر زندگی شغلی موفق و شلوغ وی، بایدن صاحب سه فرزند بود: جوزف بایدن سوم (متولد ۱۹۶۹)، هانتر بایدن (متولد ۱۹۷۰) و ناومی بایدن (متولد ۱۹۷۱). بایدن در مورد زندگی خود در آن زمان گفت: “همه چیز سریعتر از آنچه من انتظار داشتم اتفاق می افتاد.”

سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹

از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹، بایدن در سنا فعالیت برجسته ای داشت. در دوران حضور او در سنا، بایدن به عنوان یکی از برجسته ترین کارشناسان سیاست خارجی این نهاد شناخته میشد و برای چندین سال به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی فعالیت کرد.

مواضع بسیاری از سیاست های خارجی وی شامل حمایت از محدودیت استراتژیک تسلیحات با اتحاد جماهیر شوروی، تلاش برای ترویج صلح و ثبات در بالکان، گسترش ناتو به منظور دربرگرفتن کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق و مخالفت با جنگ اول خلیج فارس بود. در سالهای بعد، وی خواستار اقدامات آمریکا برای پایان دادن به قتل عام در دارفور شد و علیه رفتار جورج بوش در جنگ عراق صحبت کرد.

در سال ۲۰۰۷، ۲۰ سال پس از اولین تلاش ناموفق وی برای ریاست جمهوری، بایدن بار دیگر تصمیم گرفت که برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کاندید شود. علیرغم سالها تجربه وی در مجلس سنا، مبارزات انتخاباتی بایدن نتوانست جنبش زیادی در زمینه‌ای تحت سلطه‌ی هیلاری کلینتون و باراک اوباما ایجاد کند. بایدن پس از دریافت کمتر از یک درصد آرای اولیه در انتخابات، کناره گیری کرد.

چند ماه بعد، اوباما پس از تلاش سخت برای جلب توجه دموکرات ها در برابر کلینگتون، بایدن را به عنوان همکار خود انتخاب كرد. بایدن با ریشه های طبقه کارگر خود به کمپین انتخاباتی اوباما کمک کرد تا پیام بهبود اقتصادی خود را به رأی دهندگان ایالت هایی مانند اوهایو و پنسیلوانیا، انتقال دهد. در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۹، اوباما به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد و بایدن نیز به عنوان ۴۷امین معاون رئیس جمهور انتخاب شد.

سال ۲۰۱۰

در حالی که بایدن بیشتر در سمت مشاور پشت صحنه رئیس جمهور ایفای نقش می کرد، وی به ویژه نقش های فعالی در تدوین سیاست های فدرال در رابطه با عراق و افغانستان را بر عهده داشت. در سال ۲۰۱۰، معاون رئیس جمهور از روابط ثابت سنای خود برای کمک به تصویب معاهدۀ کاهش تسلیحات استراتژیک جدید بین ایالات متحده و روسیه استفاده کرد.

جو بایدن

جو بایدن

زندگی شخصی

سال ۱۹۷۲

درست زمانی که به نظر می رسید تمام رویاهای بایدن در حال تحقق هستند، یک فاجعه‌ی ویرانگر برای او اتفاق افتاد. یک هفته قبل از کریسمس در سال ۱۹۷۲، همسر و سه فرزند بایدن هنگام خرید برای یک درخت کریسمس دچار یک سانحه رانندگی فاجعه بار شدند. در این حادثه همسر و دخترش را کشته شدند و هر دو پسرش، بو و هانتر، به شدت آسیب دیدند. بایدن تسلی ناپذیر بود و حتی خودکشی را در نظر گرفت. او به یاد دارد، “من درک کردم که چگونه ناامیدی مردم را به سمت تسلیم شدن سوق می دهد.”

با این وجود، بایدن با تشویق خانواده‌اش تصمیم گرفت که به تعهد خود در نمایندگی مردم دلاویر در سنا احترام بگذارد. برای اینکه حداکثر وقت خود را با پسرانش بگذراند، بایدن تصمیم گرفت که به زندگی در ویلمینگتون ادامه دهد. او هر روز با قطار به واشنگتن رفت و آمد می کرد، روشی که وی در طول دورۀ طولانی سنای خود ثابت ماند.

فوت پدر بایدن

بایدن از سال ۱۹۷۷ با همسر دوم خود، جیل بایدن، ازدواج کرده است. دختر آنها، اشلی، در سال ۱۹۸۱ متولد شد. در تاریخ ۳۰ مه ۲۰۱۵، بایدن پس از اینکه پسرش بو بایدن در ۴۶ سالگی بر اثر سرطان مغزی درگذشت بار دیگر داغدار شد.

نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری

به دنبال این فاجعه، بایدن نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۵ را در نظر گرفت، اما او سرانجام اعلام كرد كه به دنبال نامزدی حزب دموكرات در سال ۲۰۱۶ نیست و به حدس و گمان ها خاتمه داد.

در ۲۵ آوریل ۲۰۱۹، بایدن اخبار مورد انتظاری را مبنی بر کاندیداتوری وی برای ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ ارائه داد.

زندگینامه سفرا کتز Safra Catz مدیرعامل شرکت اوراکل

منابع:

https://www.latimes.com/politics/story/2020-09-04/la-na-pol-2020-biden-trump-dead-soldiers

https://www.bostonglobe.com/2020/07/28/metro/three-words-likely-guiding-bidens-vp-hunt-final-days-before-his-decision/

https://www.biography.com/political-figure/joe-biden

 

 

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *