زندگینامه جری یانگ Jerry Yang : مدیر اجرایی تایوانی سابق یاهو

جری یانگ یک  Jerry Yang برنامه نویس کامپیوتری، کارآفرین اینترنتی و سرمایه گذار تایوانی-آمریکایی است. وی بنیانگذار و مدیر عامل سابق شرکت یاهو بوده است.

عارفه عسکری

انتشار در: ۷ آبان ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

جری یانگ یک  Jerry Yang برنامه نویس کامپیوتری، کارآفرین اینترنتی و سرمایه گذار تایوانی-آمریکایی است. وی بنیانگذار و مدیر عامل سابق شرکت یاهو بوده است.

فکت

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۶۸

سن: ۵۱ ساله

محل تولد: تایپه، تایوان

ملیت: تایوانی – آمریکایی

بنیانگذار: یاهو، آلتابا

خانواده

همسر: آکیکو یامازاکی

مادر: لیلی یانگ

اوایل زندگی جری یانگ

چی یوآن یانگ (جری یانگ) در تایپه، تایوان، در ۶ نوامبر ۱۹۶۸ متولد شد. مادرش استاد انگلیسی و نمایش بود و پدرش وقتی او دو ساله بود درگذشت؛ در آن زمان یانگ یک برادر داشت. در سال ۱۹۷۸، مادرش با خانواده به سن خوزه، کالیفرنیا نقل مکان کردند، جایی که مادربزرگ و خانوادۀ او از پسران مراقبت می کردند در حالی که مادرش به سایر مهاجران زبان انگلیسی می آموخت. یانگ پس از مهاجرت به آمریکا نام آمریکایی جری، مادرش لیلی و برادرش کِن را برای خود انتخاب کردند. او می گوید که وقتی به آمریکا آمد فقط یک کلمه انگلیسی “(کفش)shoe” را می دانست، اما در طول حدود سه سال به زبان انگلیسی تسلط پیدا کرد.

یانگ طی چهار سال هم لیسانس علوم و هم فوق لیسانس مهندسی برق خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. وی در سال ۱۹۸۹ با دیوید فیلو در استنفورد ملاقات کرد و هر دو نفر در سال ۱۹۹۲ برای یک برنامه شش ماهه مبادله به ژاپن رفتند و در این حین بود که یانگ با همسر آینده خود که به عنوان بخشی از برنامه تبادل در آنجا بود آشنا شدند.

جری یانگ Jerry Yang

جری یانگ Jerry Yang

مسیر شغلی جری یانگ

یانگ در سال ۱۹۹۴ یاهو را تاسیس کرد و از ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ به عنوان مدیر عامل شرکت خدمت کرد. وی در سال ۲۰۱۲ یاهو را ترک کرد. او یک شرکت سرمایه گذاری به نام AME Cloud Ventures تاسیس کرد و از سال ۲۰۱۵ در چندین هیئت مدیره شرکتی فعالیت می کند. به گفته راب سالمان، سرمایه دار و سرمایه گذار در Accel Partners، یانگ “یک بنیانگذار، راهنما، استراتژیست و مربی بزرگ بود” که “نقشه‌ای را برای آنچه در اینترنت امکان پذیر است ایجاد کرد.”

۱۹۹۴

یانگ و دیوید فیلو هنگام تحصیل در استنفورد در سال ۱۹۹۴، یک وب سایت اینترنتی به نام “راهنمای جری و دیوید برای شبکه جهانی وب” ایجاد کردند که شامل فهرست وب سایت های دیگر بود. با افزایش محبوبیت، نام آن را “Yahoo!” تغییر دادند. یاهو تا پاییز ۱۹۹۴ حدود ۱۰۰۰۰۰ بازدید کننده منحصر به فرد داشت.

۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷

در آوریل ۱۹۹۵، یاهو ۲ میلیون دلار بودجه از Sequoia Capital دریافت کرد، تیم کوگل به عنوان مدیر عامل استخدام شد و یانگ و فیلو هر کدام به عنوان رئیس یاهو منصوب شدند. یاهو دور دوم بودجه‌ی خود را در پاییز ۱۹۹۵ از Reuters و Softbank دریافت کرد. یاهو در آوریل ۱۹۹۶ با ۴۹ کارمند عمومی شد. در سال ۱۹۹۹، یانگ به عنوان یکی از ۱۰۰ مبتکر برتر جهان زیر ۳۵ سال در MIT Technology Review TR100 معرفی شد. تری سمل، که پس از سقوط حباب dot-com جایگزین تیم کوگل به عنوان مدیر عامل شد، تا سال ۲۰۰۷ که بخاطر ظهور گوگل توسط هیئت مدیره اخراج شد کار کرد و پس از آن یانگ بعنوان مدیر عامل منصوب شد.

سال ۲۰۰۸

در فوریه ۲۰۰۸، مایکروسافت پیشنهادی برای خرید یاهو به قیمت ۴۴.۶ میلیارد دلار ارائه داد. در آن زمان یاهو هنوز در تلاش برای رسیدن به گوگل بود، در حالی که مایکروسافت به دنبال یک استراتژی اینترنتی بود. این پیشنهاد شامل ۶۲٪ قیمت یاهو در بازار آن زمان میشد. مذاکرات دشوار بودند، زیرا یانگ تمایلی به فروش یاهو نداشت و یک پیشنهاد دیگری هم ارائه نمی داد. هنگامی که مذاکرات در ماه مه ۲۰۰۸ به شکست انجامید، قیمت سهام یاهو سقوط کرد. یانگ و رئیس هیئت مدیره Roy Bostock به دلیل نحوه انجام مذاکرات مورد انتقاد شدید سرمایه گذاران قرار گرفتند که بعداً منجر به چندین پرونده حقوقی سهامداران و مبارزه‌ی وکالتی توسط کارل ایکان شد که در ژوئیه ۲۰۰۸ به اتمام رسید.

در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹

در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۸، وال استریت ژورنال گزارش داد كه یانگ به محض یافتن جایگزینی از سمت خود، یعنی از مدیرعاملی كناره گیری خواهد کرد. او تا سال ۲۰۰۹ به عنوان مدیرعامل شرکت باقی ماند، تا اینکه یاهو از کارول بارتز به عنوان مدیرعامل نام برد. یانگ مجدداً به مقام سابق خود به عنوان “رئیس یاهو” دست یافت و در هیئت مدیره یاهو ماند.

ژانویه ۲۰۱۲

در ژانویه ۲۰۱۲، یاهو اعلام کرد که یانگ شرکت را ترک می کند و از هیئت مدیره و سایر سمت های شرکت استعفا خواهد داد. این شرکت همچنین استعفای او را از هیئت مدیره یاهو ژاپن و شرکت علی بابا اعلام کرد.

پس از ترک یاهو او از طریق شرکت خود، AME Cloud Ventures، یک مربی استارتاپ های فناوری و یک سرمایه گذار شد. AME (با تلفظ آمه) بودجه‌ی بیش از ۵۰ استارت آپ از جملهTango ،Evernote ،Wattpad ، Vectra Networks  و سایت مسافرتی چینی Shijiebang را تأمین کرده است.

جری یانگ

جری یانگ

کارهای بشردوستانه ی جری یانگ

در فوریه ۲۰۰۷، یانگ و همسرش ۷۵ میلیون دلار به دانشگاه استنفورد اهدا کردند که ۵۰ میلیون دلار صرف ساخت یک آزمایشگاه تحقیق چند رشته‌ای، ساختمان آموزش و آزمایشگاه اختصاص داده شد با اصول معماری پایدار، بنام ” ساختمان محیط و انرژی جری یانگ و آکیکو یامازاکی” شد.

در اواخر سال ۲۰۱۲ و اوایل سال ۲۰۱۳، موزه هنر آسیا در سانفرانسیسکو منتخبی از مجموعه خوشنویسی چینی متعلق به یانگ و همسرش را به نمایش گذاشت. او این مجموعه را از اواخر دهه ۱۹۹۰ آغاز کرد که شامل حدود ۲۵۰ قطعه می باشد. این انتخاب ها در نمایشگاه ۲۰۱۴ “خارج از شخصیت: رمزگشایی خوشنویسی چینی” در موزه هنر Metropolitan نیز ظاهر شدند.

زندگی شخصی جری یانگ

یانگ با آکیکو یامازاکی، یک زن ژاپنی متولد کاستاریکا ازدواج کرده است، او در سال ۱۹۹۲ در طی ۶ ماه برنامه تبادل استنفورد هنگامی که هر دو دانشجوی آنجا بودند، با او آشنا شد. یامازاکی در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شد و مدیر شبکه حفاظت از حیات وحش است. یانگ در حال حاضر در لس آلتوس، کالیفرنیا اقامت دارد.

ارزش خالص

ارزش خالص جری یانگ در سال ۲۰۲۰ توسط سایت فوربس، حدود ۲.۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *