استارتاپ چیست و چطور یک استارتاپ راه اندازی کنیم؟ مفهوم و تعریف استارتاپ

به طور کلی، استارتاپ با یک کسب و کار تفاوت‌هایی دارد. اما شاید مهم‌ترین تفاوت یک کسب و کار با یک استارتاپ، در رشد سریع آن باشد.با ما باشید

امیررضا

انتشار در: ۲۲ مهر ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

با سلام خدمت همراهان همیشگی کلاته موضوع امروز ما استارتاپ ها هستند. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

استارتاپ یا Startup چیست؟

هنوز تعریف جامع و کاملی از استارتاپ موجود نیست. برای واژه استارتاپ در فارسی نیز، هنوز معادلی وجود ندارد. اما براساس تعاریف گوناگونی که از واژه استارتاپ گفته شده، ما تعریف زیر را ارائه می‌کنیم:

به کسب و کار یا شرکت نوپایی گفته می‌شود که در آن چند نفر (یک تیم) بر روی یک ایده جدیدی که تا به حال اجرایی نشده یا فراگیر نشده یا کمتر به آن توجه شده، کار می‌کنند و معمولاً رشد سریعی دارند.

استارتاپ چیست در ویکی پدیا

هدف استارتاپ چیست؟

اصولاً اهداف یک استارتاپ بر پایه اهداف بنیانگذاران استارتاپ ها شکل می گیرد و معمولا در یکی از سه دسته زیر قرار می گیرند.

انواع استارتاپ ها

  1. درآمدزایی
  2. خیریه و کمک
  3. نوآوری

درآمدزایی: برخی از شرکت های نوپا تنها با هدف کسب سودرسانی به موسسین آن ها تأسیس می شوند. بنیانگذاران یک استارتاپ ایده خود را راهی برای پیشرفت می بینند و می خواهند به سرعت به ثروت مدنظر خود برسند. بسیاری از بنیان گذاران موفق استارتاپ ها می گویند که بنیانگذاری یک استارتاپ بر پایه پول اصلا ایده خوبی نیست و شما را به موفقیت نمی رساند. بسیاری از کسانی که به موفقیت رسیده اند همواره اظهار داشته اند که شما باید اشتیاق و انگیزه دیگری غیر از پول داشته باشید. شما باید نوآوری ارائه دهید، چیزی را در دنیا تغییر دهید و از آن یک تصویر عالی بسازید.

خیریه و یا کمک رسانی: بسیاری از استارت آپ ها با هدف ارائه جنبه های خیرخواهانه شکل گرفته اند. نمونه آن جیمی ولز که ویکی پدیا را ساخته است. او شرکتی بنا نهاد که روش کسب اطلاعات ما را دگرگون کرد. افرادی که دوست دارند به دنیا کمک کنند معمولا چنین هدفی را در پس استارتاپ آن ها پیدا می کنیم.

نوآوری: بسیاری از استارت آپ ها برای تغییر چیزی در جهان و ایجاد انقلابی کامل در آن ساخته شده اند. بسیاری از شرکت ها موفق به انجام این کار و تغییر جهان شده اند. برای نمونه می توانیم ایلان ماسک را مثال بزنیم که قصد دارد سفر به فضا را برای مردم به واقعیت تبدیل کند. می توان گفت که این گروه تقریبا مشابه گروه دوم است و هدف کمک رسانی به مردم جهان را دنبال می کند.

تفاوت استارتاپ با دیگر کسب و کارها در چیست؟

به طور کلی، استارت آپ با یک کسب و کار تفاوت‌ هایی دارد. اما شاید مهم‌ترین تفاوت یک کسب و کار با یک استارتاپ، در رشد سریع آن باشد. علاوه بر رشد سریع که بدون شک یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌هاست، خلاقانه‌بودن استارتاپ ها نیز می‌تواند یکی دیگر از این تفاوت‌ها باشد. البته تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد، مانند؛ جذب سرمایه‌گذار، نحوه تأمین سرمایه موردنیاز و … .

مراحل کامل راه اندازی استارتاپ

مرحله ۱: یک ایده پیدا کنید

پیدا کردن ایده از مراحل راه اندازی استارتاپ

پیدا کردن ایده از مراحل راه اندازی استارتاپ

اولین مرحله در راه اندازی یک استارت آپ، یافتن یک ایده جذاب برای راه‌اندازی است. برای اینکه بتوانید ایده خوبی را پیدا کنید و ایده‌ای باشد که چندان استفاده نشده باشد، بهتر است ببینید چه کمبودی در جامعه وجود دارد یا مردم به چه چیزی بیشتر از همه نیاز دارند. اکثر کسب و کارهای بزرگ، بر پایه این اصل راه‌اندازی شده‌اند.

مثلاً دِرو هیوستون، مؤسس دراپ باکس، همیشه فلش مموری خود را جا می‌گذاشت و به همین دلیل، ایده راه اندازی دراپ باکس در ذهن او شکل گرفت.

مرحله ۲: در مورد آن تحقیق کنید

پس از اینکه ایده مورد نظرتان را پیدا کردید و تصمیم گرفتید که از این ایده برای راه اندازی استارتاپ خود استفاده کنید، در اینجا نیاز است تا در مورد این ایده، تحقیقات کافی را انجام دهید. تحقیقات شما باید به صورت کامل باشد، چرا که شما قرار است روی این ایده سرمایه‌گذاری کنید.

مرحله ۳: ساخت نمونه اولیه

اما می‌رسیم به مرحله‌ای مهم برای راه اندازی یک استارتاپ. بعد از اینکه ایده را انتخاب کردید و در مورد آن تحقیقات کافی را انجام دادید، در اینجا باید یک نمونه اولیه از ایده‌تان بسازید. اگر استارت آپ شما، به دنبال عرضه محصولات فیزیکی است، می‌توانید چند نمونه از آن را بسازید. اما اگر قصد دارید خدمات ارائه دهید، بهتر است تحقیقات لازم را انجام دهید.

مرحله ۴: ارائه نمونه اولیه به تعداد محدودی از افراد

در این مرحله، باید نمونه اولیه تولید شده را مثلاً به ۱۰۰ نفر نشان دهید. در اینجا، جامعه هدف شما چندان گسترده نیست. اگر محصول شما فیزیکی باشد که می‌توانید آن را به راحتی عرضه کنید یا به دیگران نشان دهید و اگر قصد ارائه خدمات را دارید، می‌توانید با طرح یک پرسش‌نامه، این‌کار را انجام دهید.

مرحله ۵: ایده یا کسب و کارتان را ثبت کنید

در مرحله قبل، شما ایده خود را به تعدادی محدود نشان داده‌اید، اگر نتیجه مثبتی از آن گرفته‌اید، بهتر است که هر چه زودتر آن را ثبت کنید تا کسی ادعایی در مورد آن نداشته باشد.

مرحله ۶: سرمایه‌گذار جذب کنید

جذب سرمایه گذار از مراحل راه اندازی استارتاپ

جذب سرمایه گذار از مراحل راه اندازی استارتاپ

حالا که مراحل قبلی را پشت سر گذاشته‌اید، اگر نیاز به سرمایه‌گذار دارید، باید بتوانید یک یا چند سرمایه‌گذار جذب کنید. اکثر استارتاپ‌ها، برای راه‌اندازی یا توسعه خود، به سرمایه‌گذار نیاز دارند، چرا که برای برنده‌شدن در بازار و به دست گرفتن درصدی از بازار، به سرمایه نیاز دارید.

مرحله ۷: کسب و کارتان را راه اندازی کنید

اگر تمامی مراحل قبلی به درستی انجام شده باشد، یعنی ایده خوبی داشته باشید، نتیجه نمونه اولیه، رضایت‌بخش بوده باشد، ایده‌تان را ثبت کرده باشید، سرمایه‌گذار هم جذب کرده‌اید، در اینجا باید کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید.

‌معرفی چند استارتاپ موفق ایرانی

در اینجا ۶ استارتاپ موفق ایرانی را بررسی خواهیم کرد. دقت کنید که مواردی که در ادامه آورده می‌شود، از حالت استارتاپی خود خارج شده‌اند و به یک پایداری و ثباتی رسیده‌اند. پس در حال حاضر، شاید استفاده از کلمه استارتاپ برای آنها صحیح نباشد، اما برای نمونه و برای درک بهتر، ما از کلمه استارتاپ برای معرفی آنها استفاده می‌کنیم.

۱. دیجی‌کالا

قطعاً موفق‌ترین استارتاپ ایرانی که تا به الان روی کار آمده، دیجی‌کالاست. این استارت آپ کاملاً موفق، توسط برادران محمدی در سال ۱۳۸۵ راه‌اندازی شد و در حال حاضر، بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی در خاورمیانه محسوب می‌شود.

دلیل راه‌اندازی دیجی‌کالا، طبق گفته برادران محمدی این بوده که آنها یک دوربینی را برای عکاسی تهیه می‌کنند، اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که لنز دوربین تقلبی است و همین مورد، ایده راه‌اندازی دیجی‌کالا را در ذهن آنها شکل می‌دهد.همانطور که از نام دیجی‌کالا پیداست، فعالیت اولیه آنها در حوزه فروش محصولات دیجیتالی بود تا اینکه رفته‌رفته با توسعه دیجی‌کالا، انواع مختلف محصولات را در آن به فروش می‌رسانند. پرسنل اولیه دیجی‌کالا تنها ۵ نفر بود که در حال حاضر، هزاران نفر در دیجی‌کالا مشغول فعالیت هستند.

دیجی‌کالا یک استارتاپ موفق ایرانی

دیجی‌کالا یک استارتاپ موفق ایرانی

۲. آپارات

استارتاپ بعدی که قصد معرفی آن را داریم، آپارات است که در سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی شد. آپارات، اولین سرویس اشتراک ویدیوی ایرانی است که خیلی زود با استقبال کاربران و مخاطبان مواجه شد.

این سرویس محبوب اشتراک ویدیو، توسط شرکت فناوران ایده‌پرداز صبا (صباایده) راه‌اندازی شد که هم‌اکنون، میلیون‌ها کاربر ویدیوهای خود را در آپارات بارگذاری می‌کنند.منبع درآمد آپارات، در اکثر موارد به شکل تبلیغات است. شاید دلیل رشد سریع آپارات را بتوان فیلتربودن دیگر سرویس‌های اشتراک ویدیو مانند یوتیوب دانست.

۳. کافه بازار

کافه بازار نیز یکی از موفق‌ترین استارتاپ های ایرانی است که در حوزه دانلود اپلیکیشن‌های موبایل (اندروید) فعالیت می‌کند. این سرویس محبوب که از سرویس گوگل‌پلی نسخه‌برداری شده، در حال حاضر محبوب‌ترین اپلیکیشن ایرانی در این زمینه محسوب می‌شود و روند سوددهی بسیار خوبی را داشته است. در این اپلیکیشن، می‌توانید بازی‌ها و نرم افزارهای مختلف ایرانی و خارجی (اندروید) را نصب کنید که محیط کاربری بسیار خوبی را داراست.

۴. دیوار

یکی دیگر از استارتاپ هایی که آن را می‌توان موفق‌ترین استارتاپ در حوزه خود دانست، دیوار است که البته سرویس‌های مشابه آن مانند شیپور و ایسام نیز فعالیت می‌کنند. دیوار این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند به‌صورت رایگان، آگهی‌های خود را درون آن قرار دهند.

در واقع شبیه پلی بین خریدار و فروشنده عمل می‌کند. دیوار برای بسیاری از شهرهای ایران، محلی مخصوص به همان شهر را در اپلیکیشن خود درنظر گرفته است، یعنی اگر شما شهر خودتان را در این اپلیکیشن جستجو کنید، خواهید دید که موارد مختلفی را به شما نشان می‌دهد.

۵. اسنپ

اسنپ یک استارتاپ موفق ایرانی

اسنپ یک استارتاپ موفق ایرانی

اما اسنپ، یکی از جذاب‌ترین استارتاپ های ایرانی که در سال ۱۳۹۳ و توسط شهرام شاهکار راه‌اندازی شد را می‌توان نمونه ایرانی Uber، بزرگ‌ترین شرکت تاکسی‌رانی دنیا دانست. این استارتاپ کاملاً موفق، با ارائه کیفیت بالا و پشتیبانی خوب و همچنین قیمت پایین‌تر نسبت به تاکسی‌های عمومی، توانست به‌زودی خود را مطرح کند که با استقبال خوب کاربران مواجه شد.

اسنپ، در حال حاضر در چندین شهر بزرگ ایران مشغول به فعالیت است که اگر شما در شهری مانند تهران باشید، به طور معمول در هر کجا و هر زمان، می‌توانید اسنپ درخواست دهید. البته این استارتاپ، چند سال بعد رقیب بزرگی را به نام تپسی در کنار خود دید، اما همچنان موفق‌ترین استارتاپ در این حوزه محسوب می‌شود.

معرفی ۱۰ استارتاپ خانگی ایرانی که میتوان از آنها الگو گرفت / استارتاپ خانگی

۶. علی بابا

در کنار استارتاپ های معرفی شده، قصد دارم یکی دیگر از آن‌ها را به شما معرفی کنم و آن هم علی باباست. علی بابا، استارتاپی است که در حال حاضر در زمینه رزور بیلط قطار، هواپیما، اتوبوس و هتل فعالیت می‌کند. این استارتاپ موفق، به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به‌صورت آنلاین، اقدام به رزرو بلیط کنید. البته جدای از علی بابا، استارتاپ های موفق دیگری نیز مانند مستربلیط روی کار آمدند که آن‌ها نیز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را داشته‌اند.

جمع‌بندی

دراین مقاله استارتاپ و مفاهیم مربوط به آن را توضیح دادیم. در هر حال، اگر قصد راه اندازی استارتاپی را دارید، بهتر است علاوه بر تحقیقات کافی، از افراد متخصص در این زمینه نیز مشاوره بگیرید تا زمان و سرمایه‌تان را هدر ندهید.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *