معرفی انواع محصولات شیشه ای و کاربرد آن در طراحی دکوراسیون داخلی

شیشه یک محصول جذاب و منحصر به فرد است که در گذشته از آن برای ساخت انواع ظروف شیشه ای استفاده می شد.در ادامه ی مقاله همراه ما باشید

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۱ دی ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

شیشه یک محصول جذاب و منحصر به فرد است که در گذشته از آن برای ساخت انواع ظروف شیشه ای استفاده می شد. اما امروزه به دلیل تنوع زیاد شیشه ها، از آن به عنوان یک متریال  لوکس و زیبا در طراحی دکوراسیون داخلی برای ساخت انواع درب، پله، راه پله، پارتیشن شیشه ای، حمام شیشه ای، بالکن شیشه ای، گلخانه و اتاقک شیشه استفاده می شود که علاوه بر زیبایی که خود شیشه دارد، با ورود نور طبیعی به داخل محیط، این زیبایی و جذابی را در محیط چندین برابر می کند و باعث بزرگتر دیده شدن فضا می شود.

محصولات شیشه ای بسیار متنوع هستند که در ادامه به توضیح چند نمونه از محصولات شیشه ای پرکاربرد می پردازیم.

شیشه بالکن چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از کاربرد های شیشه در طراحی داخلی ساختمان، ساخت انواع بالکن شیشه ای است که در طرح های مختلف ساخته می شود. تراس ها، فضایی در منزل هستند که به عنوان محیطی برای انتقال هوا آزاد و نور طبیعی به داخل محیط خانه استفاده می شوند. امروزه در بسیاری از آپارتمان ها به دلیل کمبود فضا از بالکن شیشه ای به عنوان گلخانه یا محیطی برای آشپزی استفاده می کنند.

همچنین در صورتی که بالکن شیشه ای بزرگ باشد، با قرار دادن میز و صندلی و اشیا دیگر، بالکن را تبدیل به  محیطی برای استراحت و آرامش می کنند و از هوای آزاد و نور خورشید استفاده می کنند. برای ساخت بالکن شیشه ای از شیشه های ضخیمی مانند شیشه سکوریت و شیشه لمینت استفاده می شود که علاوه بر استحکام بالا در برابر فشار، ضربه و زلزله، به عنوان عایق صوتی و حرارتی عملکرده و مانع از ورود آلودگی صوتی و سرد شدن هوا در فصل زمستان می شود. استفاده از شیشه برای ساخت بالکن علاوه بر اینکه امنینت را برای ساکنان منزل فراهم می کند، باعث می شود که حتی در فصل زمستان هم بتوان از آن بر انجام کارهای مختلف استفاده کرد.

بالکن های شیشه ای در دو نوع شفاف و مات با استفاده از شیشه سندبلاست شده یا شیشه سکوریت ساخته می شوند که بالکن شیشه ای مات برای خانه هایی که تراس آن به بیرون اشراف دارد، استفاده می شود. بالکن شیشه ای در دو نوع فریم لس و فریم دار به صورت ریلی و تاشو ساخته می شوند که بالکن شیشه ای تاشو در صورتی که متحرک باشد، این امکان را می دهد که در صورت عدم نیاز به بالکن شیشه ای بتوان آن را کنار زد و از هوای آزاد در فصل گرما و هوای ملایم استفاده کرد.

حمام شیشه ای چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

یکی دیگر از کاربردهای شیشه در طراحی داخلی ساختمان، ساخت انواع حمام شیشه ای است. حمام شیشه ای یکی از انواع پارتیشن های شیشه ای هستند که در حمام های بزرگ مستر یا در سرویس بهداشتی هایی که دوش و سرویس بهداشتی در یک محیط قرار دارند، برای جداسازی فضای دوش استفاده می شود. استفاده از حمام شیشه ای در سرویس بهداشتی یا حمام مستر از خیس شدن بخش-های دیگر در هنگام استفاده از دوش جلوگیری می کند و مانع از رشد انواع باکتری و قارچ ها در محیط حمام و سرویس بهداشتی می شود.

در بسیاری از حمام های بزرگ برای جداسازی بخش¬های مختلف از انواع پارتیشن های شیشه ای برای تقسیم بندی بخش¬ های مختلف آن استفاده می شود. معمولا برای ساخت حمام شیشه¬ ای از شیشه سکوریت یا شیشه های سندبلاست شده که به صورت مات هستند استفاده می کند که باعث نادید شدن فضای حمام می¬ شود. حمام های شیشه ای در دو نوع فریم لس یا فریم دار با استفاده از شیشه های مقاوم و ابزاریراق ضد زنگ که در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند و دچار تغییر رنگ نمی¬شود استفاده می شود.

در حمام شیشه ای درب ها به صورت ریلی یا ۹۰ درجه ساخته می شود. معمولا برای حمام های شیشه ای که فضای آن کوچک است از درب ریلی برای باز و بسته شدن استفاده می کنند زیرا فضای کمتری را اشغال می کنند. حمام های شیشه ای به دلیل عبور نور و روشن کردن فضای حمام محیط جذاب و لذت بخش را به وجود می آورند.

پارتیشن شیشه ای چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی ساختمان دارد؟

پارتیشن ها فضایی هستند که باعث تقسیم بندی بخش های مختلف و ایجاد فضای خصوصی و جدید در محیط اداری یا مسکونی  می شوند. برای ساخت پارتیشن ها از متریال های متنوعی مانند چوب، فلز، آلومینیوم، ام دی اف و شیشه استفاده می شود که پارتیشن شیشه ای به دلیل ویژگی های منحصربه فردی که دارد و زیبایی و مدرن دیده شدن در محیط، نسبت به پارتیشن های دیگر بیشتر مورد توجه معماران و طراحان داخلی قرار گرفته است.

پارتیشن های اداری انواع مختلفی دارند که همه آن ها از شیشه های سکوریتی یا شیشه های سندبلاست شده ساخته می شود. در بسیاری از محیط های اداری برای افزایش مقاومت پارتیشن های شیشه ای  از شیشه لمینت برای ساخت آن استفاده می کنند. انوع پارتیشن های شیشه ای عبارتند از پارتیشن فریم لس، پارتیشن فریم دار، پارتیشن دو جداره، پارتیشن اداری، پارتیشن تک جداره، پارتیشن ثابت و متحرک که تمام آن از مقاومت بالایی در برابرضربه برخوردار هستند و باعث ورود نور و روشن شدن فضا می شوند.

استفاده از پارتیشن های متحرک در محیط اداری این امکان را می دهد که در صورت نیاز به بتوان محیط پارتیشن را تغییر داد و با استفاده از پارتیشن محیط جدید و بزرگی را برای کنفرانس و جلسات آماده کرد. پارتیشن شیشه ای به دلیل استفاده از شیشه های ضخیم در ساختارش از مقاومت بالایی در برابر زلزله برخوردار است و این شیشه ها به دلیل چند لایه بودن، به عنوان عایق صوتی عمل می کنند و از ورود صداهای بلند به محیط جلوگیری می کنند.

پارتیشن دو جداره یک انتخاب مناسب برای ادارات و سازمان ها است که از دولایه شیشه سکوریت ضخیم ساخته شده است و اگر از فریم های آلومینیوم در هنگام نصب آن استفاده شود، مقاومت آن نسبت به پارتیشن های معمولی چندین برابر می¬شود. در بین انواع پارتیشن های شیشه ای مدل فریم لس به دلیل عدم استفاده از فریم در ساختارش نسبت به انواع دیگر از جذابیت بیشتری برخوردار است و علاوه بر روشن دیده شدن محیط به لوکس و مدرن دیده شدن محیط ساختمان کمک می کند. معمولا برای ساخت حریم خصوصی در یک محیطی از شیشه های نشکن سکوریتی به صورت سندبلاست شده استفاده می کنند که باعث نادید شدن آن فضا می شود.

 

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *