چالش کسب و کار اینترنتی

۱۰ چالش کسب و کار اینترنتی که شما را به دردسر می اندازد!

در این مقاله قصد داریم به تحلیل و بررسی 10 چالش کسب و کار اینترنتی بپردازیم.اگر شما هم دارای کسب و کار آنلاین هستید،تا انتها با ما همراه باشید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در عصر کنونی،استفاده از اینترنت سبب سهولت و آسانی بسیاری از کارها و توسعه و بهبود برنامه های فراوانی شده است که می توان با بهره گیری درست از آن،در کسب و کارها نیز رشد قابل توجهی مشاهده کرد.در راه توسعه ی کسب و کار از طریق اینترنت،افراد با مشکلات و چالش هایی مواجه می شوند که در این مقاله قصد داریم به تحلیل و بررسی ۱۰ چالش کسب و کار اینترنتی بپردازیم.اگر شما هم دارای کسب و کار آنلاین هستید،تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در بخش قبل آموختید

 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی در اینستاگرام
 • بلاگری،  پولساز ترین روش کسب و کار اینترنتی
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی در وبسایت

شناخت ۱۰ چالش کسب و کار اینترنتی در سال ۲۰۲۱

چالش های کسب و کار آنلاین در هر دوره زمانی بسته به عوامل مختلف تغییر می کنند.از مهم ترین این عوامل می توان به پیشرفت تکنولوژی و سئو اشاره کرد که در هر برهه از زمان کسب و کارها را با چالشی جدید رو به رو می کنند.در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از مهم ترین چالش های یک کسب و کار اینترنتی می پردازیم:

۱-نداشتن هدف معین

کسی که می خواهد یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کند،ابتدا باید هدفش از این کار را مشخص کند.این هدف باید واضح و واقع بینانه باشد و به گونه ای تعیین شود که بتوان در یک محدوده ی زمانی آن را سنجید.در واقع مشخص کردن هدف،اولین قدم در راه اندازی کسب و کار آنلاین است.تمام کسب و کارهای موفق که امروزه در اینترنت مشاهده می کنید،در ابتدای راه هدفشان از آن کار را تعیین کرده و با طرح مسیری برای رسیدن به آن،شروع به فعالیت کرده اند.شناسایی هدف و واضح بودن آن باعث می شود شما زودتر به نتیجه ی دلخواهتان دست پیدا کنید.

۲-ترس از شکست

برای موفق شدن در کسب و کار اینترنتی،علاوه بر پشتکار و تلاش فراوان،باید با اصولی که مانع موفقیت می شوند نیز آشنا شوید.اگر این اصول خاص رعایت نشوند در نهایت منجر به شکست کسب و کارتان خواهد شد.اصولی مانند بررسی نکردن بازار،تقلید کردن از دیگران،عدم توجه به رشد شخصی،نداشتن صبر،عدم مشورت با دیگران و … که بسیار حیاتی هستند.پیشنهاد می کنیم برای اینکه کسب و کارتان در معرض خطر شکست قرار نگیرد آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

۳-ترس از رقبا و رقابت

ترس از رقبا یک چالش کسب و کار اینترنتی است

ترس از رقبا یک چالش کسب و کار اینترنتی است

همیشه در هر زمینه ای که فعالیت داشته باشید،رقابت وجود دارد و رقبایی دارید که باید میزان تاثیر آن ها را بر کسب و کار خود کنترل کنید.در فضای اینترنت،رقابت برای هر شغلی در اشکال مختلف وجود دارد.بنابراین شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید توانایی رقابت از لحاظ کیفیت خدمات و قیمت ها را با سایر رقبا داشته باشید.

در واقع در این چالش،موضوعی که بسیار اهمیت دارد شناخت درست رقبا است برای اینکه بتوانید برای کسب و کارتان مشتری های جدید جذب کنید.همچنین باید مطمئن باشید که سایتتان حرفه ای بهینه سازی شده است و مطابق الگوریتم های جدید گوگل پیش می رود.

۴.صبر کم

یکی از کلید های اصلی موفقیت در کسب و کار آنلاین،داشتن صبر و حوصله فراوان است.دلیلش هم این است که ممکن است مدت زیادی حتی چندین ماه طول بکشد تا کسب و کار شما دیده شود و مورد توجه قرار بگیرد و همچنین موتورهای جست و جو سایت شما را در اولین نتایج و صفحات نشان بدهند.یکی از چالش های کسب و کارهای اینترنتی همین صبر کم است که باعث می شود افراد پس از مدت کوتاهی که به نتیجه مطلوب نمی رسند،کسب و کارشان را رها کنند.این افراد می خواهند به نتایج آنی برسند و همین موضوع دلیل شکستشان می شود.

۵-مدیریت زمان

مدیریت زمان،دغدغه اصلی اکثر افراد است.هدف از مدیریت زمان این است که شما بتوانید در مدتی معین از توانایی هایتان در جهت رسیدن به نتیجه و یا هدفی استفاده کنید.همه ما ضرب المثل “وقت طلا است.” را شنیده ایم و می دانیم که به خوبی اهمیت زمان را نشان می دهد.به دلیل این که زمان قابلیت برگشت به عقب را ندارد،مدیریت زمان چالشی بزرگ و مهم در هر حوزه ای به خصوص کسب و کار های آنلاین محسوب می شود.

وقتی از ساعات کاریتان نهایت استفاده را داشته باشید می توانید رشد و پیشرفت در کسب و کارتان را مشاهده کنید.این مسئله باعث می شود نگرانی و استرس کمتری داشته باشید و با خیال راحت کارهایتان را انجام دهید.

حتما بخوانید: کارگاه آموزشی مدیریت زمان به سبک تویوتا

۶.مدیریت مالی

مدریت مالی جز 10 چالش کسب و کار اینترنتی

مدریت مالی جز ۱۰ چالش کسب و کار اینترنتی

اگر شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستید،باید بدانید که یکی از وظایف مهم در این شغل،مدیریت منابع مالی است. چه بسیار کسب و کارها که در شروع فعالیت بسیار پر کار و پرشور بودند اما به دلیل اینکه منابع مالی خود را درست مدیریت نکردند،با شکست مواجه شدند.مدیریت مالی در کسب و کار باعث پیشرفت و کسب سود بیشتر می شود.در واقع مدیریت مالی به روش هایی اطلاق می شود که باعث تعادل بین درآمد و مخارج در هر حوزه ای می شود.شما می توانید برای مدیریت درست منابع مالی که در اختیار دارید،از کتاب های معروف در این زمینه کمک بگیرید و همچنین از روش مدیریت افراد موفق الگو بگیرید.

۷.نوسانات نرخ ارز

با شدت نوسانات نرخ ارز،کسب و کارهای آنلاین با آسیب های اقتصادی زیادی مواجه می شوند.افزایش چند برابری نرخ ارز باعث رشد صادرات کشور می شود اما لزوما به پیشرفت کسب و کار ها کمک نمی کند.اکثر مواد اولیه که برای تولید محصولات استفاده می شوند،وارداتی هستند و با افزایش نرخ ارز این محصولات در خارج از ایران ارزان تر خواهند شد و این موضوع سبب می شود محصولات صادراتی بیشتر و جذاب تر شود.اما لازم است بدانید که این مواد اولیه در کسب و کارهای اینترنتی اهمیت زیادی ندارد و این سرمایه انسانی است که مهم می باشد.به همین دلیل نرخ ارز چندان تاثیری بر کسب و کارها ندارد اما می تواند هزینه های آن ها را افزایش دهد.

این افزایش هزینه از شرکت های خارجی تامین دامین ناشی می شود که چون مبادلات به دلار انجام می شود (برای تهیه سرور و دامین)،نوسانات شدیدی در این حوزه رخ می دهد.

۸.وجود تحریم ها

وجود تحریم ها،در طی سال های اخیر محدودیت های بسیاری را برای کسب و کارهای اینترنتی به وجود آورده است.تحریم ها باعث می شوند بخشی از درآمد این کارها بلوکه شود و چنین کسب و کارهایی قادر به ادامه فعالیت نباشند یا به سختی ادامه دهند.علاوه بر تحریم ها،بی توجهی مسئولان نیز مانع موفقیت کسب و کارهای اینترنتی می شود.همچنین تحریم ها ارتباط با کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی را محدود می سازند که مانع بزرگی برای  رشد و خلاقیت در کار و فعالیت اینترنتی می باشد و اجازه نمی دهد از ابداعات و نوآوری دیگر کشورها استفاده کنید.

۹.نداشتن اطلاعات و دانش کافی در حوزه کاری خود

نداشتن اطلاعات و دانش کافی در حوزه کاری خود

نداشتن اطلاعات و دانش کافی در حوزه کاری خود

نداشتن دانش و اطلاعات کافی نیز یکی از موانع و چالش های بزرگ در کسب و کارهای آنلاین است.چنین اطلاعاتی برای راه اندازی و مدیریت صحیح کسب و کار لازم و حیاتی است.بدون بررسی و کسب آگاهی لازم،نباید انتظار رسیدن به موفقیت را داشته باشید.بسیاری از افراد ایده هایی پول ساز برای کسب و کار دارند اما به دلیل عدم گسترش داشن و توانایی خود،در راه اندازی کارشان دچار شکست می شوند.

برای رشد کسب و کارتان و موفقیت در آن حوزه باید به صورت مداوم و مستمر به مطالعه و تحقیق بپردازید و مهارت ها و اطلاعاتتان را به روز کنید.

۱۰.کمال گرایی

خیلی از افرادی که در حوزه کسب و کار اینترنتی فعالیت می کنند،با مشکل کمال گرایی دست و پنجه نرم می کنند.چنین افرادی تفکرشان به این صورت است که باید در هرکاری به بهترین شکل عمل کنند و برای شروع کار دنبال بهترین ها هستند.کمال گرایی باعث می شود در کسب و کار از رشد و پیشرفت عقب بمانید و حتی کارتان متوقف شود و به طور کلی مانعی بزرگ برای شما در جهت رسیدن به اهدافتان است.

صفر تا صد راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، با شرکت در دوره ها:

[gravityform id=”128″ title=”false” description=”false”]

کلام آخر

در این مقاله به بررسی چالش ها و موانع کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین پرداختیم.در واقع سخت ترین قسمت این کار،شروع آن است.داشتن شغل اینترنتی به فروش و سود بیشتر و افزایش مشتری منجر می شود و از این لحاظ کسب و کار بسیار خوبی است،اما در صورت عدم رعایت اصول اساسی این کار،احتمال مواجهه با شکست بسیار زیاد است.برای اینکه با موانع و مشکلات در این راه رو به رو نشوید،باید با کمک از مشاوران و افراد موفق در این زمینه،معایب کسب و کارتان را تشخیص دهید و سعی کنید با کمترین هزینه آن را برطرف کنید.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله،برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشد.

مهمترین دلایل ایجاد چالش کسب و کار اینترنتی چیست؟

از مهم ترین این عوامل می توان به پیشرفت تکنولوژی و سئو اشاره کرد که در هر برهه از زمان کسب و کارها را با چالشی جدید رو به رو می کنند.

۱۰ چالش کسب و کار اینترنتی که دردسر ساز هستند کدام اند؟
 • نداشتن هدف معین
 • ترس از شکست
 • ترس از رقبا و رقابت
 • صبر کم
 • مدیریت زمان
 • مدیریت مالی
 • نوسانات نرخ ارز
 • نداشتن اطلاعات و دانش کافی در حوزه کاری خود
 • وجود تحریم ها
 • کمال گرایی
چرا شناخت رقبا از چالش های اصلی کسب و کار های اینترنتی است؟

رقابت برای هر شغلی در اشکال مختلف وجود دارد.بنابراین شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید توانایی رقابت از لحاظ کیفیت خدمات و قیمت ها را با سایر رقبا داشته باشید.

چرا نداشتن هدف معین یک چالش کسب و کار اینترنتی محسوب میشود؟

شناسایی هدف و واضح بودن آن باعث می شود شما زودتر به نتیجه ی دلخواهتان دست پیدا کنید.

چه عواملی باعث شکست کسب و کار های اینترنتی میشود؟

 بررسی نکردن بازار،تقلید کردن از دیگران،عدم توجه به رشد شخصی،نداشتن صبر،عدم مشورت با دیگران و …

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *