کارگاه آموزشی اینباند مارکتینگ احمد کلاته

اگه شما تو یه هواپیما باشین و یه حادثه پیش بیاد امکان اینکه نجات پیدا کنید بیشتر از اینه که تبلیغات سنتی شما دیده بشه!! اینجاست که اینباند مارکتینگ مهم میشه و حتما باید اونو یاد بگیریم

امیررضا

انتشار در: 5 مارس 2021
خواندن این مطلب حدود 7 دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

میدونستین حدود 235 میلیون تماس پاسخ داده نشده از سوی مشتری ها وجود داره و حدود 29 درصد از تبلیغات تلوزیونی اصلا دیده نمیشن؟ یعنی اگه شما تو یه هواپیما باشین و یه حادثه پیش بیاد امکان اینکه نجات پیدا کنید بیشتر از اینه که تبلیغات سنتی شما دیده بشه!! اینجاست که اینباند مارکتینگ مهم میشه.

در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره ی اینباند مارکتینگ یا بازاریابی جاذبه ای با هم بررسی کنیم. همراه ما باشید.

آنچه در بخش قبل آموختید

 • چرا اینستاگرام برای کسب و کار ها مناسب است؟
 • چگونه پیج کاری اینستاگرام خود را فعال کنیم؟
 • نکات مهمی که برای فعالیت در اینستاگرام باید بدانید
 • چگونه در اینستاگرام هر چیزی را به هر کسی بفروشیم؟
 • ایده های راه اندازی یک پیج کاری اینستاگرام
 • ویدئو های آموزشی

بازاریابی جاذبه ای (درونگرا) چیست؟

اینباند مارکتینگ یا بازاریابی جاذبه ای یک نوع بازاریابی دیجیتال است که به جای اینکه شما به سراغ مشتری بروید مشتری به سراغ شما می آید. یعنی به جای اینکه هزینه کنید تا فلان سایت شما را تبلیغ کند یا فلان پیج شما را معرفی کند، هزینه ی طراحی بنر ، بیلبورد تبلیغاتی ،  و … را متحمل شوید، تمرکز شما روی تولید محتوای ارزشمند است. مشتری از طریق محتوای ارزشمند جذب شما میشود.

مثلا فرض کنید شما در زمینه ی فوتوشاپ فعالیت میکنید. به جای آنکه هزینه کنید تا دیگران شما را معرفی کنند یا به دنبال مشتری بگردید (بازاریابی سنتی) در زمینه ی فوتوشاپ محتوای ارزشمند و رایگان تولید میکنید. این محتوا میتواند در بستر سایت باشد یا اینستاگرام، تلگرام ، فیس بوک و ….

بستگی به این دارد که مشتریان هدف شما بیشتر در کجا فعال هستند.

چه لزومی دارد که در کسب و کار خود از بازاریابی جاذبه ای استفاده کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که ما را مجبور میکند این نوع بازاریابی را یاد بگیریم و حتما در کسب و کار خود آن را اجرا کنیم:

 • این روز ها اینترنت بخش جدا نشدنی زندگی اکثر ماست پس شیوه ی بازاریابی ما نیز باید آنلاین شود
 • رسانه های اجتماعی به ابزار قدرتمند فروش تبدیل شده اند
 • این روز ها افراد فعالیت زیادی در رسانه های اجتماعی دارند
 • به ویژه در دوران کرونا کسب و کار ها آنلاین شده اند و بازاریابی به شیوه های سنتی پاسخگو نیست
 • بازاریابی جاذبه ای ارزان است زیرا هزینه های تبلیغات در آن وجود ندارد
 • بازار رقابتی قوی تر شده و کسی برنده است که محتوای بهتری در اختیار کاربر قرار دهد.
 • طبق تحقیقات کارایی بازاریابی جاذبه ای 90 درصد بیشتر از بازاریابی سنتی است!!

تفاوت بازاریابی درونگرا با بازاریابی برونگرا چیست؟

بازاریابی برونگرا که در گذشته کاربرد داشت همان تبلیغات بنری، تبلیغات در رادیو و تلوزیون، تبلیغات پیامکی ، ایمیل مارکتینگ بی هدف و … بود که کسب و کار ها انجام میدادند تا مشتری را به سمت خود بکشند. در بازاریابی برونگرا این کسب و کار است که به سمت مشتری میرود. این بازاریابی به دلیل خارج از کنترل شدن و اشباع شدن دیگر کوچکترین کارایی ندارند و بیشتر باعث بیزاری کاربران از این نوع تبلیغات شده اند .

بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ  روی جذب مشتری به صورت غیر مستقیم اشاره دارد. در این مدل از بازاریابی کسب و کار ها باعث مزاحمت برای مشتری نمیشوند!! اینکه هر زمان تماس بگیرند یا پیامک بفرستند و … بلکه با تولید محتوای ارزشمند سعی میکنند که مشتری اول به سراغ آن ها بیاید

اینباند مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی

 4 فاز بازاریابی جاذبه ای (بازاریابی درونگرا)

4 فاز مختلف بازاریابی جاذبه ای

اینباند مارکتینگ یا بازاریابی جاذبه ای از 4 فاز تشکیل شده است که باید مرحله به مرحله اجرا شود:

1.جذب

در این مرحله هدف این است که بازدید کننده جذب کنیم. یعنی کاری کنیم که خود فرد به سمت ما بیاید. اینکار تنها با تولید محتوای ارزشمند امکان پذیر است. باید شروع کنید روی سایت و یا شبکه های اجتماعی محتوا منتشر کنید.اما چند نکته ی مهم وجود دارد:

محتوای شما حتما باید سئو شده باشد

برای اینکه محتوای شما روی سایت یازدید داشته باشد باید روی سئوی آن کار کنید. برای مثال اگر فردی در زمینه ی فوتوشاپ مسئله ای را سرچ میکند، اگر محتوای شما سئو شده نباشد، گوگل آن را نشان نخواهد داد. یا اینکه شما پنجاهمین سایت خواهید بود!! قطعا کسی محتوای شما را نمیخواند.

فعالیت همزمان در رسانه های اجتماعی

فقط اینکه روی سایت فعالیت داشته باشید کافی نیست یا فقط در یک رسانه ی اجتماعی. باید بگردید دنبال اینکه مخاطبان هدف شما بیشتر کجا فعالیت دارند؟ ممکن است فعالیت آن ها در فقیس بوک و اینستاگرام باشد. پس شما باید در این 2 بستر فعالیت داشته باشد.

تولید محتوا در بستر های مختلف

2.تبدیل

خب بعد از تولید محتوا در بستر های اجتماعی نوبت تبدیل بازدید کننده به مشتری راغب است. مشتری های راغب (Leads) کسانی هستند که هنوز محصول یا خدمات را نخریده اند اما سایت شما را چک کرده اند یا پست های شما را دیده اند.به طور کلی کسی است که از وجود سازمان ما آگاه می شود، یا کسی است که تصمیم داریم با او ارتباط برقرار کنیم(حتی اگر هنوز درباره سازمان ما چیزی نداند). امروزه راغب به کسی اطلاق می شود که به شکلی به سازمان یا محصولات ما اظهار علاقه کرده است

ویژگی مشتری راغب این است که قیمت محصول و خدمات شما را میپرسد یا اینکه دربارهی مسائل مختلف از شما سوال میکند. حالا نوبت شما است که در این مرحله به سراغ بازدید کننده بروید. باید به تمام سوالات آن ها با دقت و حوصله پاسخ دهید و ابهامات را حل کنید تا آن ها از بازدید کننده به مشتری راغب تبدیل شوند.

3. فروش

خب میرسیم به جذاب ترین بخش ماجرا یعنی فروش.تمام تلاش ما در بازاریابی به این مرحله ختم میشود اینکه محصول یا خدمات خود را به فروش برسانیم. در این مرحله باید مشتری راغب را به خریدار تبدیل کنیم. در این مرحله باید تمام ترفند های فروش ، بزاریابی عصبی ، ایمیل مارکتینگ ، تلفن مارکتینگ و … را به کار گیریم تا مشتری محصول یا خدمات ما را بخرد.

(در دوره های بعدی حتما حتما درباره ی تکنیک های فروش صحبت خواهیم کرد.)

4.رضایت مشتری

فروش محصول مرحله ی آخر نیست بلکه این رضایت مشتری است که باعث میشود چرخه ی اینباند مارکتینگ کامل شود. اینکه مشتری از خدمات ما راضی باشد اهمیتی زیادی دارد از جمله:

 • به مشتری دائمی ما تبدیل میشود.
 • برای ما مشتری می آورد و به تبلیغ کننده تبدیل میشود.

رضایت مشتری در بازاریابی جاذبه ای اهمیت بسیار بالایی دارد. پس همیشه سعی کنید مشتری را از خود راضی نگه دارید.

خب به پایان دوره ی آموزشی اینباند مارکتینگ رسیدیم. اگر سوال یا ابهامی برای شما عزیزان وجود دارد حتما کامنت کنید. در اسرع وقت پاسخگو خواهیم بود.

سوالات متداول درباره ی اینباند مارکتینگ

بازاریابی جاذبه ای یا اینباند مارکتینگ به چه معناست؟

اینباند مارکتینگ یا بازاریابی جاذبه ای یک نوع بازاریابی دیجیتال است که به جای اینکه شما به سراغ مشتری بروید مشتری به سراغ شما می آید. یعنی به جای اینکه هزینه کنید تا فلان سایت شما را تبلیغ کند یا فلان پیج شما را معرفی کند، هزینه ی طراحی بنر ، بیلبورد تبلیغاتی ،  و … را متحمل شوید، تمرکز شما روی تولید محتوای ارزشمند است.

چه تفاوتی بین بازاریابی جاذبه ای (درونگرا) و بازاریابی سنتی (برونگرا) وجود دارد؟

بازاریابی برونگرا که در گذشته کاربرد داشت همان تبلیغات بنری، تبلیغات در رادیو و تلوزیون، تبلیغات پیامکی ، ایمیل مارکتینگ بی هدف و … بود که کسب و کار ها انجام میدادند تا مشتری را به سمت خود بکشند.بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ روی جذب مشتری به صورت غیر مستقیم با تولید محتوا اشاره دارد.

بازاریابی جاذبه ای از چه فاز هایی تشکیل شده است؟

1. جذب

2.تبدیل

3.فروش

4.رضایتمندی

در فاز تبدیل چه کاری انجام میشود؟

تبدیل بازدید کننده به مشتری راغب

آرشیو دانلودهای کارگاه

مطالب مرتبط

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *