آموزش مدیریت منابع انسانی در ۲۰۲۱ به سبک گری دسلر- ۰ تا ۱۰۰ مدیریت hr

به فعالیت هایی که در زمینه ی کارمند یابی،گزینش،آموزش،تعیین حقوق و پاداش و...کارکنان انجام میشود ، مدیریت منابع انسانی میگویند.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

فهرست مطالب پنهان

سلام خدمت شما همراهان همیشگی کلاته، در این دوره ی آموزشی قصد داریم درباره ی مدیریت منابع انسانی که یک اصل مهم در کسب و کار است صحبت کنیم. ریچارد برانسون درباره ی مدیریت منابع انسانی اینگونه تاکید میکند:

مشتری ها حرف اول را نمی زنند ، کارمندان هستند که حرف اول را می زنند؛ از کارمندان خود خوب مراقبت کنید تا آن ها بتوانند از مشتریان شما به خوبی مراقبت کنند.

آنچه در بخش قبل آموختید

 • تعریف هوش هیجانی
 • ۵ اصل مهم در هوش هیجانی
 • ویدئوی آموزشی

مفهوم مدیریت منابع انسانی (مدیریت hr)

مدیریت منابع انسانی نقشی است که در هر سازمانی که بیش از یک نفر عضو داشته باشد معنا دارد. به عبارتی، حتی در یک سوپرمارکت بسیار کوچک هم همچنان بخش عمده‌ای از وظایف مدیر منابع انسانی، قابل پیگیری و اجراست.
——————————
اگر چه عموماً در یک شرکت کوچک، سمتی به عنوان مدیر منابع انسانی وجود ندارد، اما به هر حال،‌ مدیریت منابع انسانی بخشی از وظیفه مدیراجرایی یا مدیرعامل سازمان است.
طبیعتاً به تدریج، پس از اینکه یک سازمان بزرگ‌تر شد، این نقش به یک واحد مستقل به نام واحد مدیریت منابع انسانی یا Human Resource Management سپرده می‌شود و موقعیتی رسمی برای مدیر منابع انسانی در سازمان تعریف می‌شود.

مفهوم مدیریت منابع انسانی

تعریف مدیریت منابع انسانی از دید گری دسلر

به فعالیت هایی که در زمینه ی کارمند یابی،گزینش،آموزش،تعیین حقوق و پاداش،ارزیابی عملکرد و توسعه ی کارکنان انجام میشود ، مدیریت منابع انسانی میگویند. (در واقع هر فعالیتی که مربوط به کارمندان یا افراد تیم شما یا کسب و کار شما است)

وظایف مدیر منابع انسانی چیست؟

مدیریت منابع انسانی به دنبال یافتن چگونگی مدیریت افراد در سازمان‌ها، با تمرکز بر سیاست‌ها و سیستم‌ها می‌باشد. واحدها و بخش‌های مدیریت منابع انسانی، خصوصاً مسئول عده‌ای از فعالیت‌ها، از جمله استخدام، آموزش و توسعه، ارزیابی عملکرد و پاداش و جزا (برای مثال مدیریت سیستم حقوق و مزایا) می‌باشد. همچنین مدیریت منابع انسانی به روابط صنعتی توجه دارد، که همان تعادل در اعمال سازمانی با قوانین ناشی از بحث‌های بین کارکنان و مدیران و قوانین دولتی می‌باشد.

بررسی روش مدیریت منابع انسانی در چند شرکت بزرگ

روش های مدیریت منابع انسانی در چند کشور بزرگ

تویوتا و آمازون: پاداش دادن

وقتی در خط تولید شرکت تویوتا مشکلی رخ میدهد نه کسی تنبیه میشود و نه به دنبال مقصر میگردند. در عوض هر کس که بتواند آن مشکل را حل کند یا بتواند برای انجام کار ها روشی ساده تر ارائه دهد تشویق میشود و به او پاداش میدهند.

شرکت آمازون جایزه ای را به صورت سالیانه برای تجربیات کارکنان ایجاد کرده است و با این کار تجربیات کارکنان مستند سازی میشود.

شرکت آی بی ام : گردش شغلی

 شرکت ای بی ام از روش گردش شغلی برای آموزش منابع انسانی استفاده میکند.گردش یا چرخش شغلی، نوعی استراتژی است که در آن کارکنان در مشاغل مختلف شرکتی که کار می‌کنند جابجا می‌شوند. کارکنان برای یک مدت و تا زمانی که دوباره به کار قبلی‌شان بازگردند، وظایف جدیدی را در مشاغل مختلف انجام می‌دهند؛ تا از این طریق با مشاغل مختلف و پتانسیل‌های خود آشنا شوند. 

پاناسونیک ، مک دونالد و اینتل: تاکید بر آموزش

شرکت پاناسونیک دانشکده هایی در بعضی از کشور ها برای تربیت منابع انسانی تاسیس کرده است.

شرکت مک دونالد از سال ۱۹۶۱ دانشگاه همبرگر را ایجاد کرده است و تا به امروز ۸۰ هزار از منابع انسانی در آنجا آموزش دیده اند و به یک مدیر تبدیل شده اند.

در شرکت اینتل هر فرد میتواند در سال در شش دوره ی آموزشی به صورت رایگان شرکت کند.

شرکت کوکاکولا: ایفای نقش

شرکت کوکاکولا به روش ایفای نقش ، آموزش میدهد. یعنی افراد در نقش مشتری یا کارمند  قرار می گیرند و واکنش های آموزش گیرنده بررسی و تحلیل می شود.

چند استراتژی مهم برای مدیریت منابع انسانی

تست3

برای اینکه منابع انسانی خود را از دست ندهید یا آن ها به بهترین شکل ممکن کار کنند چند استراتژی را باید رعایت کنید:

۱.استخدام کارکنان باهوش تر از خودتان

خیلی از مدیران در برابر استخدام افرادی که از خودشان بالاتر هستند مقاومت میکنند و دوست ندارند شخصی بهتر از آن ها در تیم باشد.جک ما موسس گروه علی بابا میگوید:

من هیچ چیزی درباره ی مدیریت نمی دانم ، هیچ چیزی درباره ی تکنولوژی نمی دانم، اما نکته این است که شما نیازی نیست چیز های زیادی بدانید ، فقط کافی است افرادی که از خودتان بهتر و باهوش تر هستند را جمع کنید.من تمام عمرم به دنبال این بودم که افراد باهوش تر از خودم را پیدا کنم . سپس وظیفه ی شما مدیریت این منابع انسانی است. مدیریت کردن افراد باهوش سخت است چون آن ها نمیتوانند به راحتی کنار هم کار کنند. (دلیل این اتفاق سندروم آپولو است) اما افراد احمق به راحتی کنار هم کار میکنند چون آن ها به چشم انداز ها باور ندارند.

۲.برای کارمندان خود محیط کاری مناسب فراهم کنید

فراهم کردن محیط کاری مناسب از استراتژی های مدیریت منابع انسانی

سعی کنید محیطی که در آن کار میکنید بیش از حد خشک و کسل کننده نباشد.محیط کاری شاد نه تنها برای سازمان (برای افزایش بهره وری) بلکه برای کارمندان نیز لازم است. برای اینکه محیط کاری مفرح تری داشته باشیم باید از خودمان شروع کنیم و با انجام کارهای کوچک، که ممکن است زمان و هزینه ی زیادی از ما نگیرد؛ محیط کاری را هر روز بیشتر از روز قبلش، شادو پرانرژی کنیم.

فراموش نکنید زمانی که تمام تکه های پازل بتوانند به خوبی عمل کنند میتوانند تصویر زیبایی را خلق کنند.

۳.به کارمندان خود احترام بگذارید

نحوه تعامل و زبان مدیر یکی از عوامل تاثیرگذار در مدیریت منابع است و می‌تواند باعث تحت تاثیر قرار گرفتن اعتماد به نفس و عملکرد کارمندان میشود.میتوانید از این جملات استفاده کنید:

 • چگونه می توانم کمک کنم؟
 • شما چه فکری می کنید؟
 • کار شما مهم است
 • من به شما و تیممان اعتماد دارم
 • من از تعهد شما قدردانی میکنم.
 • از شما بابت تلاش هایتان ممنونم
 • مسیر شغلی شما اولویت من است
 • آیا امکانات لازم کار خود را دارید؟

۴. وظایف را شفاف سازی کنید

برای کارمندان خود وظایف را به طور دقیق شرح دهید. به آن ها بگویید دقیقا چه انتظاری از آن ها دارید؟  در چه مدت زمانی باید کار خود را تحویل دهند؟ جزئیات این کار چیست؟ تمام وظایف را برای آن ها به طور کامل شرح دهید.

۵.به فکر توسعه و رشد منابع انسانی خود باشید

رشد و توسعه ی منابع انسانی از استراتژی های مدیریت منابع انسانی

یکی از شروط موفقیت در مدیریت این است که عاشق توسعه و رشد افراد خود باشید.همانند الکس فرگوسن که دیوید بکهام در توصیف این مربی میگوید: او برایم مثل پدر بود.

سوالات متداول در زمینه ی مدیریت منابع انسانی

تعریف مدیریت منابع انسانی از دید گری دسلر چیست؟

به فعالیت هایی که در زمینه ی کارمند یابی،گزینش،آموزش،تعیین حقوق و پاداش،ارزیابی عملکرد و توسعه ی کارکنان انجام میشود ، مدیریت منابع انسانی میگویند

وظایف بخش مدیر منابع انسانی چیست؟

مدیریت منابع انسانی به دنبال یافتن چگونگی مدیریت افراد در سازمان‌ها، با تمرکز بر سیاست‌ها و سیستم‌ها می‌باشد. واحدها و بخش‌های مدیریت منابع انسانی، خصوصاً مسئول عده‌ای از فعالیت‌ها، از جمله استخدام، آموزش و توسعه، ارزیابی عملکرد و پاداش و جزا می‌باشد.

استراتژی شرکت آمازون برای مدیریت منابع انسانی چیست؟

شرکت آمازون جایزه ای را به صورت سالیانه برای تجربیات کارکنان ایجاد کرده است و با این کار تجربیات کارکنان مستند سازی میشود.

استراتژی شرکت پاناسونیک برای مدیریت منابع انسانی چیست؟

شرکت پاناسونیک دانشکده هایی در بعضی از کشور ها برای تربیت منابع انسانی تاسیس کرده است.

نحوه ی رفتار یک مدیر چه تاثیری بر منابع انسانی دارد؟

نحوه تعامل و زبان مدیر یکی از عوامل تاثیرگذار در مدیریت منابع انسانی است و می‌تواند باعث تحت تاثیر قرار گرفتن اعتماد به نفس و عملکرد کارمندان میشود.

یکی از شروط موفقیت در مدیریت منابع انسانی چیست؟

یکی از شروط موفقیت در مدیریت منابع انسانی این است که عاشق توسعه و رشد افراد خود باشید.همانند الکس فرگوسن که دیوید بکهام در توصیف این مربی میگوید: او برایم مثل پدر بود.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *