چطور کالای ایرانی را به دنیا معرفی کنیم؟ احمد کلاته در رادیو اقتصاد پاسخ می دهد

سال بسیار مزینی است. نگاه صادرات محور داریم،  کالا و محصولات فقط تولید نمی‌شود که برای بازار داخل باشند. آن‌ها که هم نگاه فرامرزی دارند و هم اهل فضای مجازی و اینترنت هستند و می‌خواهند مطابق زمان حرکت کنند، این…

احمد کلاته

انتشار در: ۷ آبان ۱۳۹۷
امروز ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

سال بسیار مزینی است. نگاه صادرات محور داریم،  کالا و محصولات فقط تولید نمی‌شود که برای بازار داخل باشند. آن‌ها که هم نگاه فرامرزی دارند و هم اهل فضای مجازی و اینترنت هستند و می‌خواهند مطابق زمان حرکت کنند، این سوال را مطرح کردید که آیا می‌شود برای اینکه کالای ایرانی را  به دنیا معرفی کنیم از طریق دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی در اینترنت اقدام کنیم یا نه؟

چطور کالای ایرانی را به دنیا معرفی کنیم؟

آقای احمد کلاته متخصص همین حوزه هستند. ببینیم ایشان چه پاسخی دارند، سلام آقای کلاته خیلی خوش آمدید.

کلاته: سلام خانم، مچکرم. ببینید بحثی که وجود دارد من در زمینه‌ی بازرگانی خارجی زیاد فعالیت کرده‌ام و با رئیس اصناف صادرکنندگان در حوزه‌های مختلف هم زیاد صحبت کردم. وقتی صحبت میکردم در مورد این موضوع، موضوع صحبت این بود که خب شما کالای ایرانی را چطور به خارج از کشور معرفی می‌کنید؟! می‌گفتند ما مثلا می‌رفتیم در نمایشگاه‌های مختلف و کالا و جنس خود را معرفی می‌کردیم و روش‌های مختلفی را می‌گفتند. اما می‌گفتند که اصلی ترین و اولین روشمان که افراد می‌آیند و از خارج از کشور ما را پیدا می‌کنند، وب سایتمان است.

وب سایت یعنی چی؟ یعنی همان بحث بازاریابی اینترنتی. چطور پیدایشان کردند؟ یعنی مثلا در سایت گوگل سرچ  میکردند: زعفران ایرانی یا انواع مختلف دیگر.

بعد در گوگل این شخص را پیدا  میکردند. گوگل یکی از ابزارهای بسیار مهمی است که صادرکنندگان ما باوجود اینکه خیلی از آن سود می‌برند اما به آن توجه چندانی نمی‌کنند. مثلا شخصی می‌گوید من از طریق وبسایتم به کسب و کار اینترنتی دارم فروش می‌کنم اما وقتی وب سایتش  را بازدید میکنیم ، می‌بینیم که آنطور که باید و شاید با توجه به اینکه اصلی ترین کانال جذب ترافیک و جذب مشتری شان است ، آنقدرها روی سایتشان کار نمی‌کنند. البته ابزارهای مختلفی وجود دارد . اگر صادر کنندگان عزیزمان به این نکات توجه کنند، نتایج بهتری میگیرند.

کالای ایرانی

مجری: یعنی پس اولین آسیب شناسی را اینجا می‌بینید. ما می‌خواهیم قدم به قدم برویم جلو برویم.

کلاته: یعنی بیاییم اینطور بررسی کنیم که اگر صادرکنندگان و تولیدکنندگان عزیز ما که  کالای ایرانی تولید میکنند. کالایی تولید میکنند که از نظر کیفیتی خیلی حرف برای گفتن دارد، بتوانند  از نظر بازاریابی اینترنتی  قوی عمل کنند و از کانال های مختلف بازاریابی استفاده بکنند‌، خواهند دید که بازاریابی دیجیتال خیلی مزایا نسبت به بازاریابی افلاین دارد. چندتا نمونه را خدمتتان عرض می‌کنم.

مورد اول؛ بازاریابی دیجیتال خیلی هدفمند است. یعنی طرفی که دنبال زعفران ایرانی یا در جستجوی فرش ایرانی یا حتی داروی گیاهی ایرانی هست ،در گوگل سرچ میکند و اگر شما بتوانید با آن کلماتی که آن طرف دارد در گوگل سرچ می‌کند، شما را پیدا کند حتما مستقیم تبدیل به مشتری می‌شود. یعنی از نظر هدفمندی خیلی از بازار افلاین بالاتر است.

مورد دوم؛ بازاریابی اینترنتی کاملا قابل تحلیل است یعنی کاملا می‌توانید بررسی کنید که چه افرادی از کجای دنیا شما را سرچ کردند و متوجه می‌شوید بازار اصلی محصولات ما بخصوص کالای ایرانی کجا هست؟ چه کسانی ما را سرچ کردند؟ وارد کدام یک از صفحات ما شدند ؟یعنی کدام یک از محصولات ما را می‌خواهند.

کالای ایرانی

مجری: خب این باید پایه ای تر بررسی شود ، ار آنجایی که چندبار اشاره به موتور جستجوگر گوگل شده است دوستان به این باور برسند که این یک نیاز است به ویژه آنان که متخصص در این حوزه هستند . دیگه اینکه ما در واقع باید روشهای دیگری که کمک میکنند تا در نتایج جستجو ، سایت ما موقع سرچ در موتور های جستجو دیگر هم بالا برود را بدانیم که بتوانیم در آن‌ها هم موفق باشیم. این اولین زیر ساخت است.

کلاته : دقیقا. ۹۵ درصد افرادی که وارد اینترنت می‌شوند یعنی به محض اینکه وارد صفحه اینترنت می‌شوند و مرورگر خود را باز می‌کنند، گوگل را باز می‌کنند.

مجری: برای این که موتورهای جستجوگر دیگر شاید آنقدر هنوز ارتقا پیدا نکردند.

کلاته: ۹۵ درصد گوگل است، ۵ درصد حالا موتورهای جستجو دیگر. پس ما باید بیاییم گوگل را خیلی بهش توجه کنیم .

مجری: حالا میتوانیم خواهش کنیم به طور کل گفته شود. شاید یکی از موتور های جستجو دیگر بیاید. البته گوگل نیاز به تبلیغ ندارد ولی ما می‌خواهیم این باعث شود فضای دیگری برای حوزه‌ی همین اینترنت موتور جستجو به وجود آید.

کلاته: من می‌گویم که اگر شما گوگل را در یابید و داشته باید و درآن بالا باشید من به شما قول می‌دهم که ۹۹ درصد مخاطبانتان را می‌توانید پیدا کنید.

دوره رایگان میلیاردر آنلاین

مجری: حالا برسیم به این که این کار را کردیم. بعد از آن چه کار بای بکنیم؟

کالای ایرانی

کلاته: حالا این کار را انجام دادیم یک موضوعی وجود دارد به نام “سی آر او” یا نرخ تبدیل وب سایت یعنی افزایش نرخ کسانی که وارد سایت می‌شوند یا همان افزایش ترافیک سایت است. بجز کسانی که دارند از ما خرید انجام می‌دهند یا دارند حتی به ما فقط زنگ می‌زنند. یعنی آنقدر جلب شوند که به ما زنگ بزنند.

تا طرف وارد سایت می‌شود البته غیر از گوگل ابزارهای دیگری هم وجود دارد که حالا من به آن‌ها نمی‌پردازم ان شاالله در فرصت‌های بعدی مفصل تر به این موضوع میپردازم . حالا تونستیم افراد را جذب سایت کنیم حالا یک بحث وجود دارد به اسم نرخ تبدیل. من که وارد سایت کسی می‌شوم، چه جیزی را می‌بینم؟ چه چیزی باعث می‌شود که من بتوانم اعتماد مخاطب به کالای ایرانی را جلب کنم ؟ ایا فیلم هایی که من در سایت می‌گذارم یا عکس برداری از خط تولیدم باعث جذب شده ؟ آیا متخصصانی که دارند در مورد محصول من صحبت می‌کنند  سعی میکنند نشان دهند که محتوای ارزشمندی دارم تولید میکنم.

نظرات کاربرانی که قبلا از من خرید کردند و رضایت داشتند ، را بصورت فیلم در فضای سایت انتشار دهم تا ترافیک بالا برود و اعتماد به کالای ایرانی بالا برود در بازاریابی افلاین شما خیلی سخت می‌توانید مشتر‌ی قبلی که از شما خرید کردند را دوباره بیاورید و به مشتری‌های جدید نشان بدهید. ولی در بازاریابی آنلاین این کاملا قابل وصول است. یعنی شما می‌توانید این فیلم ‌ها را جمع بکنید در شبکه‌های اجتماعی اشتراک فیلم منتشر بکنید و آن را داخل سایت بگذارید و یک ابزار فوق العاده قدرتمند برای جلب اطمینان افراد است.

کالای ایرانی

مجری:که حداقل یک قدم این نرخ تبدیل بیشتر افزایش یابد

کلاته: خیلی خیلی تاثیرگذار هست.  کلیه موارد مهم هستند از کیفیت عکس‌هایی که در سایت قرار داده می‌شود تا آن تجربه کاربری که طرف می‌آید راحت می‌تواند به بخش درباره ما دسترسی پیدا کند یا به بخش تماس با ما دسترسی پیدا کند یا اینکه در بخش درباره ما به طور کامل از کارخانه صحبت بکنید. از خط تولید، از کارمندانی که دارند کار می‌کنند، کامل بیاید کارخانه را توصیف بکنید زیرا همه این نکان موثر هستند.

محری: ولی مختصر و مفید بالطبع که خیلی خسته کننده نباشد که خب قطعا می‌دانند.

کلاته: دقیقا باید مختصر و مفید باشد. دقیقا همان چیزهایی که فکر می‌کنند مخاطبشان می‌خواهند بدانند را بیان کنند تا درگوگل بالا بیایند. ابزارهای مختلف دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، ویدیو مارکتینگ یا کانتکت مارکتینگ از کلیه این ابزار استفاده بکنند و بعد ببینند که کالای ایرانی ارزشمند را چطور می‌شود با افتخار به دنیا معرفی کرد .

مجری: نمونه‌های موفق هم داریم دیگه بالطبع بدون اینکه اسمش را بیاورید بفرمایید برایمان که این تیمهای موفق  تا بحال برای دریافت مشاوره آمدند؟

کلاته: در حال حاضر در زمینه فرش صادرکنندگان عزیزمان خیلی خوب کار می‌کنند. ما الان در بحث تجهیزات پزشکی به تولید کنندگان عزیزمان و در بحث تولیدات پزشکی با عزیزانی که در نمایشگاه ایران هلث هفته بعد حضور دارند در حال مذاکره هستیم و قرار است در موردش به امید خدا صحبتهای جدی تر بکنیم.

کالای ایرانی

مجری: یعنی هزینه سنگینی هم ندارد و حتی هم داشته باشد سرمایه گذاری است. حتی کسانی که هنرمند هستند اما با کار در خانه به کسب درآمد در منزل مشغول هستند هم میتوانند با هنر ایرانی،کالای ایرانی تولید کنند. حالا  یک جمع بندی با شما بکنیم.

کلاته : درود بر شما. یعنی این‌که می‌توانند از ابزارهای ارزان قیمت اما بسیار پربازده   استفاده کنند. کما این که در تمام دنیا الان دارند از دیجیتال مارکتینگ  برای فروش  و معرفی محصولاتشان استفاده میکنند.من نیز با امید، تمام تلاش و سعیم را می‌کنم که صادرکنندگان و تولیدکنندگان عزیزمان بتوانند به درستی از این ابزار استفاده کنند و کالای ایرانی ،کالایی که واقعا ارزش دارد ، به دنیا معرفی بشود و اسم ایران را در جهان بالا ببریم.

مجری: البته اصول و فنونی که برای جهانی شدن نیاز داریم احتیاج  به آموزش دارد تا در این حوزه ایجاد اشتغال کند. صمیمانه سپاسگذاریم اقای کلاته ان شاالله فرصت های بعد ‌.

احمد کلاته ، متخصص کار آفرین اینترنتی ، پاسخ گوی سوال شما بودند که آیا کالای ایرانی را می‌توانیم در فضای اینترنت با دیجیتال مارکتینگ معرفی کنیم و موفق باشد؟

که ایشان اشاره به مواردی کردند.

 

مطالب مرتبط

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close-link