چگونه یک فریلنسر شوید؟

امیررضا

انتشار در: ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

می خواهید یک فریلنسر شوید؟ در اینجا ۶ قدم برای شروع کار مطرح است که باید انجام دهید.

آیا می دانستید یک سوم شاغلان آمریکایی فریلنسر هستند؟ فریلنسینگ در اروپا نیز پرطرفدار است،و تعداد افرادی که فریلنسر هستند در ۵ سال اخیر ۴۵% رشد داشته.در تمام جهان،میزان استفاده‌ی شرکت های بزرگ و کوچک از فریلنسر ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده.

آیا می دانستید یک سوم شاغلان آمریکایی فریلنسر هستند؟ فریلنسینگ در اروپا نیز پرطرفدار است،و تعداد افرادی که فریلنسر هستند در ۵ سال اخیر ۴۵% رشد داشته

اگر تصمیم گرفته اید که فریلنسر شوید،اعداد  نشان می دهند که شما به دنبال چیز خوبی هستید.چه هدفتان این باشد که میزانی پول در کنار شغل اصلیتان کسب کنید یا چه فریلنسینگ را بعنوان شغل تمام وقتتان انتخاب کنید، شما نیاز دارید که خودتان را با علم ،علاقه به یادگیری و پیشرفت،و صبر بسیار زیاد مسلح کنید.فریلنسینگ را اینگونه شروع کنید.

چگونه یک فریلنسر میشوید؟

بازار فریلنس روز به روز در حال رشد است،و اگر می خواهید وارد عرصه رقابتی بشوید باید مطابق آن خودتان را آماده کنید.برای شروع این شش قدم را دنبال کنید.

قدم اول:در نظر بگیرید که آ یا کار فریلنسینگ برای شما مناسب است یا خیر

فریلنسینگ خوبی ها و بدی های خودش را دارد(در ادامه بیشتر در این باره توضیح می دهیم)،اما به طور کلی،شما باید یک طرز فکر خاصی را داشته باشید تا فریلنسر شوید.اگر نظم و اعتماد به نفس داشته باشید،رئیس خوتان بودن چیز بسیار خوبی است.فریلنسینگ شما را قابل می سازد تا خودتان برنامه خودتان را بچینید،پس شما می توانید هر زمانی که بخواهید یک روزی را استراحت کنید،اما آن روز پولی کسب نمی کنید چون چیزی بنام مرخصی با حقوق وجود ندارد.

اگر می خواهید فریلنسر شوید، باید یک برنامه روزمره را حفظ کنید،آماده باشید تا چندین پروژه را همزمان انجام دهید و به طور مداوم به دنبال پروژه های جدید باشید تا بتوانید یک جریان ثابت کار را حفظ کنید.

اگر در کار تمام وقت شاغل هستید، به سرعت از کار خود استعفا ندهید.در عوض، کار فریلنس و کار تمام وقتتان را باهم ترکیب کنید تا جایی که مشتریان و رابطه های کافیی را جمع کنید که بتوانید از خودتان به عنوان یک فریلنسر پشتیبانی کنید. کار کردن از یک مکان راحت در یک شغل ثابت با درآمد قابل اطمینان، محیط بسیار بهتری برای ساخت کسب و کار فریلنس است.

اگر نظم و اعتماد به نفس داشته باشید،رئیس خوتان بودن چیز بسیار خوبی است.فریلنسینگ شما را قابل می سازد تا خودتان برنامه خودتان را بچینید

قدم دوم:یک پلتفرم پیدا کنید

اکثر فریلنسر ها از پلتفرم های فریلنسینگ برای پیدا کردن کار استفاده می کنند. در حالی که توصیه ها و کانال های رسانه های اجتماعی مانند لینکدین ( LinkedIn ) می توانند منبع بزرگی برای کسب درآمد باشند‌،پلتفرم ها به این دلیل پرطرفدارند چون اجازه می دهند تا به راحتی با مشتریانی که دنبال فریلنسر هستند ارتباط برقرار کنید.در آنجا همیشه کاری موجود است.

کدام پلتفرم تجارت الکترونیکی بهتر است

[۱] کدام پلتفرم تجارت الکترونیکی بهتر است

همچنین،بیشتر این پلتفرم ها دارای سیاست ها و محافظت هایی برای مشتری و فریلنسر هستند. در پلتفرم های فریلنس، هر پروژه‌ای که در آن شرکت میکنید دارای قرارداد کوچکی است،و هم مشتری و هم فریلنسر لازم است به مقررات آن پایبند باشند.

انتخاب پلتفرم با مدلی که متناسب با نیازها و انتظارات حقوق و دستمزد شما باشد ، برای موفقیت شما بسیار مهم است. بسیاری از سایت های فریلنسینگ اصطلاح “مسابقه به پایین” را تشویق میکنند،که در آن فریلنسرها در ازای جبران خسارت ، کار کم کیفیتی را ارائه می دهند. در نهایت، این به کسی کمک نخواهد کرد- خریدار ها نمیتوانند کاری با کیفیت خوب پیدا کنند و فریلنسر ها نمیتوانند پولی کافی کسب کنند.

برخی از پلتفرم های فریلنسینگ،مانند Hiremotely، مدل کسب و کار خود را بر اساس پذیرش فقط برترین فریلنسر های توسعه دهنده‌ی نرم افزای پایه گذاری می کند و آنها را با مشتریان براساس نیاز های بسیار خاصشان متصل میکند. عضو بودن در چنین پلتفرم منحصربه فردی اجازه میدهد تا با مشتریان جدی‌ در ارتباط باشید و برای کار باکیفیت کسب درآمد کنید. روند پذیرش در چنین پلتفرم هایی ممکن است چند هفته طول بکشد و شامل چندین دور از آزمون های مربوطه باشد.

قدم سوم:پروفایل خود را بسازید

لازم نیست یک رزومه‌ی کلاسیک تهیه کنید، زیرا اکثر وب سایتهای فریلنسینگ یک الگوی از پیش تعیین شده دارند که در آن باید اطلاعات خود را پر کنید،اما نباید با پروفایل خود به عنوان یک تمرین پر کردن اطلاعات برخورد کنید.

برای ساخت یک پروفایل قابل توجه وقت بگذارید که مشتریان احتمالی شما را ازتحصیلات،مهارت ها، تخصص و تجربیات شما آگاه می سازد. نیازی نیست که یک رمان بنویسید-آن را کوتاه و شیرین نگه دارید.مهارت ها،تجربیات،دستاورد های اجتماعیتان را دسته بندی کنید و توضیح دهید که چرا شما بهترین فرد برای کار هستید.

مهارت ها،تجربیات،دستاورد های اجتماعیتان را دسته بندی کنید و توضیح دهید که چرا شما بهترین فرد برای کار هستید.

قدم چهارم:نمونه کارهایتان را بسازید

پروفایلتان ممکن است بگوید که شما یک فضانورد هستید،اما تا زمانی که شما عکسی از خودتان در ایستگاه فضایی نگذارید بعید است که مشتریان احتمالی حرف شما را باور کنند.پس،وقتی که پروفایل خود را میسازید، مطمئن شوید که نمونه ای ازکارتان را ارائه دهید که مهارت ها و تجربیات شما را نشان دهد.

اما اگر شما در زمینه‌ی انتخابی تازه وارد باشید چطور؟ پیشنهاد من این است که یک نمونه کار از نمونه کار های دیگر درست کنید یا اینکه چند کار را با تخفیف قبول کنید تا در ازای آن تجربه کسب کنید.

قدم پنجم:هزینه‌یتان را معلوم کنید

هزینه توسعه دهندگان فریلنس در سراسر جهان

[۲]هزینه توسعه دهندگان فریلنس در سراسر جهان

راجع به تخفیف ها ، در حالی که نرخ ساعتی یا قیمت پروژه شما کاملا به مجموعه مهارت و تجربه شما بستگی دارد ، برای پول ناچیز کار نکنید. ما قبلاً اشاره کردیم که چگونه این امرهم باعث کاهش درآمد فریلنسر ها و هم کاهش کیفیت کار می شود.

اگر شما سابقه تنها چند سال کار را دارید، واضح است که نباید به نرخ فریلنسر هایی که ۱۰ سال در این عرصه هستند مطالبه کنید.اما،اگرمیخواهید به مرور زمان فریلنسینگ را به کار تمام وقت خود تبدیل کنید، درآمدتان باید در حدی باشد که شغل ثابتتان خرج و مخارج را تحمیل میکرد، هرچقدر هم که تجربه داشته باشید.

قدم ششم:کار پیدا کنید

اگر به صورت فعالانه به دنبال پروژه ها و مشتریان هستید،در اینجا چند نکته ذکر میکنیم که میتوانند کمکتان کند.اولا، فقط برای  کار هایی درخواست بدهید که مطمئن هستید که از پسشان برمی‌آیید.هیچ دلیلی ندارد که برای پروژه‌ای درخواست بدهید که نمیتوانید آن را در زمان معیین شده به پایان برسانید یا به نتیجه‌ی رضایت بخشی برسید.بعنوان یک فریلنسر،شما دارید یک شهرت را از پایه بنا می کنید و بخصوص در ابتدا، خیلی مهم است که بازخورد های مثبتی را دریافت کنید.

 کار پیدا کنید

[۳] کار پیدا کنید

هنگام درخواست شغل ، حتماً یک نامه پوششی مربوطه را تهیه کنید که توضیح می دهد چرا شما بهترین انتخاب برای آن کار یا پروژه خاص هستید. مهارت ها و تجربه های مرتبط با نیازها را برجسته کنید.

به مرور زمان،پلتفرم های فریلنسینگ به فریلنسرهای دارای رتبه‌ی برتر نشانهای بخصوص، هزینه های پایین تر و دسترسی به پیشنهادات شغلی ویژه متناسب شما جایزه میدهد،پس به نفع شماست که مشتریانتان را راضی نگه دارید.

بعضی از فریلنسر ها از بازار آنلاین دوری میکنند چون که شامل پرداخت هزینه است(معمولا بین ۵% تا ۲۰% از درآمدتان)که خیلی میتواند به حقوق آخر ماهتان اضافه کند.در این صورت،سعی کنید با استفاده از گروه های محتلف فضای مجازی دنبال کار بگردید.اما باید مراقب این کارتان باشید،چون قراردادی وجود ندارد و هیچ ضمانتی نیست که شخصی کارتان را نگیرد و هیچوقت هزینه‌اش را نپردازد.

هنگام درخواست شغل ، حتماً یک نامه پوششی مربوطه را تهیه کنید که توضیح می دهد چرا شما بهترین انتخاب برای آن کار یا پروژه خاص هستید. مهارت ها و تجربه های مرتبط با نیازها را برجسته کنید.

آیا باید یک فریلنسر شوم؟

اگر از ما می پرسید که آیا باید یک فریلنسر شوید،جواب ما بله است.در فریلنسینگ نکات مثبت و منفی‌ای وجود دارند،مانند همه چیز دیگر در زندگی،اما از نظر من نکات مثبت آن بر نکات منفی‌اش غلبه میکنند.در اینجا راجع به برخی از نکات مثبت فریلنسینگ صحبت میکنیم.

 • همیشه فرصت کاری هست.در هر ساعت پست های بسیاری مربوط به کار تازه در هر پلتفرم فریلنسینگی که استفاده میکنید گذاشته میشود.البته، شما در همه‌ی آن ها استخدام نمیشوید ولی پیشنهاد های زیادی برای انتخاب هستند.
 • برنامه‌ی خودتان را کنترل میکنید.شما هر زمانی که بخواهید کار می کنید،به هرگونه‌ای که بخواهید و به مقداری که بخواهید. نیازی نیست برای مرخصی روزانه التماس کنید. نیازی نیست که صبح زود بیدار شوید اگر فردی هستید که اوج تمرکزتان در ساعات بامدادی است.با فریلنسینگ شما به اوج کارآمدی خود میرسید،بدون آنکه به ساعات مشخص اداری پایه‌بند باشید.
 • فرصت عالی برای کسب تجربه دارید.شما میتوانید با مشتریان مختلف در پروژه های متعدد کار کنید تجربیاتی کسب کنید که به هیچ گونه در یک اداره‌ی عادی بدست نمی‌آید.
 • شما انتخاب میکنید که با چه کسی کار کنید.اگر از کار کردن با مشتری‌ای راضی نیستید،همیشه می توانید یک شخص دیگری را انتخاب کنید.لازم نیست که یک محیط ناراحت کننده را تحمل کنید برای انکه می ترسید که کار خود را از دست بدهید.

اشکالهای فریلنسینگ چیست؟

اگرچه نکات زیادی برای دوست داشتن یک فریلنسر بودن وجود دارد، چند اشکال هم هست.در اینجا آنها را مطرح میکنیم

به طور کلی،بین سه ماه تا یک سال طول می کشد تا رابطه هایتان را بسازید و فهرستی از مشتریان ثابت تهیه کنید
 • نظم و انظباط و برنامه روزمره نیاز است.اگر می خواهید یک فیلنسر خوب شوید، باید به خوتان انگیزه بدهید.هیچ رئیسی به گردن شما آویران نیست که چک کند چکار می کنید.شما خودتان آن رئیس هستید!باید با خودتان سختگیر باشید.
 • بعضی اوقات کار نیست.زمانی می شود که بیشتر از میزانی که می توانید قبول کنید پروژه به شما پیشنهاد می شود، و همینطور زمانی می شود که احساس می کنید که هیچکس استخدام نمی کند.برای همین است که شما باید زرنگ باشید و قبل از اینکه از کار روزمره و تمام وقتتان استعفا دهید مطمئن شوید که رابطه‌ی ثابتی با مشتریانتان ایجاد کنید.
  مشکلات فریلنسینگ

  [۴]مشکلات فریلنسینگ

 • بعضی اوقات ساعات بیشتری را کار می کنید.زمانی می شود که برای حفظ یک جریان ثابت کار و درآمدزایی باید خارج از ساعات عادی کار کنید-درواقع،ممکن است حتی بیشتر از ساعاتی که در شغل تمام وقتت کار می کردید کار کنید.
 • ممکن از مقداری طول بکشد تا اولین کار خود را بگیرید. اگر به سرعت یک کار فریلنسی نصیبتان نشد احساس ناامیدی نکنید.به طور کلی،بین سه ماه تا یک سال طول می کشد تا رابطه هایتان را بسازید و فهرستی از مشتریان ثابت تهیه کنید.اما وقتی به آن نقظه می رسید،می بنید که شغلتان به عنوان یک فریلنسر نتیجه بخش بوده است.

گفته می شود ، به عنوان یک فریلنسر در هر ساعت میتوانید ۱۰ تا ۱۰۰۰ دلار یا حتی بیشتر از هر پروژه درآمد کسب کنید.

توسعه وب و موبایل. افزایش تجارت الکترونیکی جهانی باعث شده تا تقریباً در هر شغلی ضروری باشد که حضور آنلاین داشته باشید.

سایت منکارتو- سایت پارسکدرز- سایت پارس فریلنسر- سایت سان تایپ- سایت پونیشا- سایت کاریشه

داشتن یک لپ تاپ یا PC و همچنین اندک دانش کامپیوتری برای درآمدزایی از طریق فریلنسینگ کافیست.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۳ دیدگاه ها

 1. alisayadi

  دیدگاه من به این كار مثله زندگی میمونه عاشقانه درستش دارم مرسی كه معرفی كردین زندگیم نجات پیدا كرد.

  پاسخ
  • امیررضا

   ممنون از نظرات مثبتت دوست عزیز

   پاسخ
 2. سیما

  بسیار عالی
  متشکرم

  پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *