بازاریابی سبز

با بازاریابی سبز حامیان محیط زیست را به سمت کسب و کار خود جذب کنید!

بازاریابی سبز، توسعه یا ارائه کالاها و خدمات سازگار با محیط زیست است که باعث میشود شرکت ها اعتبار بیشتری نزد مردم داشته باشند

عارفه عسکری

انتشار در: ۲ تیر ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

بازاریابی سبز در واقع توسعه یا ارائه کالاها و خدمات سازگار با محیط زیست است. این کار باعث می شود شرکت ها و مشاغل اعتبار بیشتری نزد مردم داشته باشند، مخاطبان جدید جذب کنند و بین مشتریانشان ماندگار و برجسته شوند. همچنین با استفاده از چنین روشی برای بازاریابی، رقابت با دیگران راحت تر شده و افراد بیشتری از مشکلات محیط زیست و روش های رفع آن ها آگاه می شوند.اگر شما هم علاقه به کسب اطلاعات در زمینه بازاریابی سبز دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بازاریابی سبز چیست؟

بازاریابی سبز روشی برای توسعه و تبلیغ محصولات بر اساس میزان پایدار بودن و سازگاری با محیط زیست می باشد. نمونه هایی از بازاریابی سبز عبارت اند از تبلیغات کاهش تولید گازهای گلخانه ای مرتبط با فرآیند تولید محصول یا استفاده از مواد بازیافتی پس از مصرف برای بسته بندی محصولات است. برخی از شرکت ها نیز ممکن است با اهدا بخشی از درآمد فروش خود به ابتکارات و اقدامات زیست محیطی ، مانند کاشت درخت ، خود را به عنوان یک شرکت آگاه به محیط زیست معرفی کنند. وقتی فعالیت های بازاریابی سبز یک شرکت با سرمایه گذاری قابل توجه یا تغییرات عملیاتی اثبات نشود ، ممکن است به دلیل تبلیغات نادرست یا گمراه کننده مورد انتقاد قرار گیرند.

بازاریابی سبز به خوبی تلاش های یک شرکت برای تبلیغ محصولات پایدار و سازگار با محیط زیست را توصیف می کند.ظهور یک جمعیت مصرف کننده که به طور فزاینده ای درگیر عوامل محیطی و اجتماعی هستند ، منجر به تبدیل شدن بازاریابی سبز به یک مولفه مهم در روابط عمومی شرکت ها شده است.

چرا بازاریابی سبز برای کسب و کارها مهم است؟

اهمیت بازاریابی همیشه سبز برای کسب و کار ها

اهمیت بازاریابی همیشه سبز برای کسب و کار ها

سیاره ما با خطرات و مشکلات زیادی از جمله آلودگی هوا و آب ، ضایعات غذا و پسماندها ، آلودگی پلاستیکی و جنگل زدایی روبرو است. مواد شیمیایی تولید شده توسط کارخانه ها را می توان در همه جا یافت. برای حمایت از زمین ، بسیاری از شرکت ها تولید کالاهای خود را به روشی سازگار با محیط زیست انجام می دهند. علاوه بر این ، خوشبختانه سطح آگاهی زیست محیطی در بین مصرف کنندگان در حال افزایش است ، بنابراین مردم ترجیح می دهند محصولات دوستدار محیط زیست را خریداری کنند ، گرچه ممکن است قیمت آنها بالاتر باشد.

بسیاری از برند ها تمام تلاش خود را می کنند تا خواسته های مشتریان را برآورده کنند و تولید چنین کالاهایی را شروع کرده و به مسئولیت های انسان ها به عنوان ساکنان این کره خاکی احترام می گذارند. بازاریابی سبز تأثیر مثبتی بر سلامت افراد و پاکیزگی محیط دارد. این نوع بازاریابی در هر مرحله از تجارت و مشاغل ، از بسته بندی تا روابط عمومی می تواند حضور داشته باشد است.

در ادامه به بررسی مزایای این روش می پردازیم تا افراد علاقه مند به این نوع بازاریابی با جزئیات بیشتری آشنا شوند و در کسب و کارشان آن را پیاده سازی کنند.

مزایای بازاریابی سبز

با وجود بازاریابی سبز ، شرکت ها فرصت خوبی برای ایجاد تغییرات مهم پیدا کرده اند که افراد را از شرایط محیط زیست آگاه کنند و به حفظ سیاره زمین کمک کنند. با تولید محصولات پایدار ، شرکت ها سعی دارند تأثیر منفی مواد زائد را بر طبیعت و محیط کاهش دهند. این بازاریابی شما را قادر می سازد اعتماد و وفاداری مشتریان مربوطه را جلب کنید. همچنین باعث می شود:

 • در فضای رقابتی موجود، برجسته و قدرتمند باشید.
 • تأثیر منفی تولیدات بر محیط زیست کاهش یابد.
 • در مصرف انرژی صرفه جویی شود و استفاده از منابع طبیعی و اثر کربن کاهش یابند.
 • محصولات قابل بازیافت بیشتر از قبل تولید شوند.
 • اعتبار یک برند خاص در این حوزه بهبود یابد.
 • مخاطبان جدید جذب شوند.
 • از رشد طولانی مدت اطمینان داشته باشید.
 • اجرای نوآوری ها، درآمد بیشتر و …

فقط دانستن مزایای بازاریابی سبز کافی نیست زیرا باید از استراتژی های مناسب آن نیز آگاهی داشته باشید. خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای موفقیت در این روش بازاریابی وجود دارد. به مرور آن ها نیز خواهیم پرداخت.

۴ استراتژی بازاریابی سبز

4 استراتژی بازاریابی سبز

۴ استراتژی بازاریابی سبز

شما می توانید استراتژی های مختلف زیادی مربوط به بازاریابی سبز را پیدا کنید که می تواند به شما در ایجاد یک برند تجاری پایدار جهت حفظ کره زمین، کمک کند. برخی از این استراتژی ها را در ادامه بررسی می کنیم.

۱-طراحی پایدار

این موضوع فقط مربوط به قابل بازیافت بودن لوگوی روی محصول شما نیست، بلکه چرخه کامل عمر محصول باید پایدار طراحی شود. برای این منظور باید به جزئیاتی مانند منابع مواد خود و کارگران درگیر در این فرآیند توجه داشته باشید. همچنین شرکت شما باید میزان زباله تولید شده و نحوه بسته بندی و تحویل محصولات را کنترل کند. هنگام طراحی برای پایدار بودن محصولات ، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید که بر محیط ما تأثیر می گذارند.

۲- مسئولیت

اگر به فکر ورود به حوزه بازاریابی سبز هستید ، برند شما باید آماده یک تغییر اساسی باشد. بازاریابی سبز در واقع آگاهی درست و جامع از انواع آلودگی است. باید از نظر مسئولیت زیست محیطی و اجتماعی درباره شرکت خود تجدید نظر کنید و با ایحاد تغییرات اساسی،  به مشتریان نشان دهید که به سیاره ما اهمیت می دهید.

۳- قیمت گذاری سبز

محصولات سازگار با محیط زیست به دلیل افزایش هزینه طراحی پایدار دارای قیمت های بالایی هستند. با این وجود ، علی رغم قیمت بالا ، مشتریان هنوز مایل به پرداخت این هزینه می باشند. بنابراین اگر برای محصولات زیست محیطی خود قیمت های بالایی در نظر بگیرید مطمئن باشید که رضایت مشتریان را جلب و نیازهای آن ها را برطرف می کنند.

۴- بسته بندی پایدار

استفاده بیش از حد از پلاستیک اولین دلیل آلودگی سیاره ما است. به گفته Greenpeace ، از سال ۱۹۵۰ تاکنون ۸.۳ میلیارد تن پلاستیک تولید شده است و فقط حدود ۹٪ از این پلاستیک بازیافت شده است. امروزه مصرف کنندگان مسئولیت بیشتری دارند و سعی می کنند از بسته بندی پلاستیکی خودداری کنند. به همین دلیل توصیه می شود بسته بندی های بازیافتی یا غیر پلاستیکی برای محصولات خود ایجاد کنید.

اکنون که با برخی از استراتژی ها آشنا شدید ، زمان بررسی ایده ها می باشد.

۶ ایده بازاریابی سبز

ایده بازاریابی سبز

ایده بازاریابی سبز

برندهای پایدار اعتراف می کنند که حفاظت از محیط زیست به شرکت هایشان این قدرت را می دهد که درآمد بالاتر و مشتریان بیشتری داشته باشند. با این وجود آسان نیست که بتوانیم به یک شرکت سازگار با محیط زیستی تبدیل شویم. شما باید آماده استفاده از ایده های بازاریابی سبز باشید و با سرمایه گذاری خیلی بیشتر از آنچه که انتظار دارید، برای به دست آوردن سود طولانی مدت تلاش کنید.

۱-از مواد بازیافتی استفاده کنید

تمام تلاش خود را برای استفاده از مواد بازیافتی و کاهش مصرف محصولات جدید به کار بگیرید. بازیافت، پالایش و پردازش مواد اولیه را کاهش می دهد که باعث کاهش آلودگی آب و هوا در سطحی قابل توجه می شود. همچنین به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند.

بیایید به عنوان مثال برند Allégorie را در نظر بگیریم. این برند از پوست سیب و انبه بازیافت شده برای ایجاد منسوجات از طریق فرآیندهای سازگار با محیط زیست استفاده می کند.

۲-استفاده از سرویس ایمیل انبوه را در نظر بگیرید

خبرنامه ها، فرصتی باورنکردنی را برای شما فراهم می کنند تا بدون نیاز به چاپ آگهی های تبلیغاتی ، به مخاطبان خود دسترسی داشته باشید. این موضوع شما را قادر می سازد تا درختان را را از قطع شدن حفظ کنید. علاوه بر این ، بازاریابی از طریق ایمیل برای به دست آوردن بازخورد از مشتریان در مورد فعالیت های شما موثرتر است.

۳-تجهیزات و وسایل نقلیه خود را به روز کرده و ارتقا دهید

اگر منابع کافی داشته باشید ، اختصاص دادن برخی از آنها برای خرید تجهیزات و وسایل نقلیه جدید و به روز بسیار سودمند خواهد بود. وسایل نقلیه ای که معمولاً برای تحویل محصولات خود استفاده می کنید ، بر محیط زیست ما تأثیر می گذارند. به همین دلیل ، بسیاری از برند ها ترجیح می دهند از وسایل نقلیه کم مصرف استفاده کنند. فراموش نکنید که لوگوی خود را روی چنین خودرویی قرار دهید.

۴-اعلام کنید که شرکت شما سازگار با محیط زیست است

اگر برند تجاری شما با استفاده از تجهیزات دفتری و اداری کم مصرف ، همکاری با فروشندگانی که پایداری را در اولویت قرار می دهند یا ایجاد برنامه بازیافت داخلی برای کاغذ و وسایل الکترونیکی ، شیوه های دوستدار محیط زیست را در بین آنها وارد کرده است ، این موضوع را به مردم بگویید. برخی از مشتریان ترجیح می دهند محصولات پایدار خریداری کنند ، بنابراین لازم است که آنها را در مورد روش های خود آگاه کنید. با این کار به آنها امکان انتخاب بهتر و گسترده تری از محصولاتتان می دهید.

۵-در بازاریابی شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری کنید

از آنجا که بازاریابی در شبکه های اجتماعی کاری سازگار با محیط زیست است و امروزه از محبوبیت بیشتری نسبت به بازاریابی آفلاین برخوردار است ، اقدام خوبی برای سرمایه گذاری در فضای مجازی است تا بتوانید با ایده های نوآورانه و محصولات دوستدار محیط زیست به مشتریان خود خدمات ارائه دهید.

۶-از ابتکارات زیست محیطی حمایت کنید

برخی از کسب و کار ها برای حمایت از کره زمین کمک مالی می کنند. برخی از آنها حتی بنیادهای خاص و خیریه ای را برای این منظور ایجاد می کنند. افزایش اعتبار شرکت شما این امکان را می دهد تا از ابتکارات زیست محیطی حمایت کنید ، سیاره ما را به مکان بهتری تبدیل کنید و در نتیجه اعتماد افراد بیشتری را کسب کنید.

People Tree ، برندی است در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد و به دلیل تولید لباسهای خود از مواد سازگار با محیط زیست مشهور است و از ابتکارات مختلف حمایت می کند. این شرکت بنیاد درختان خلق را دارد ، خیریه ای مستقل با هدف ارتقا عدالت زیست محیطی. با کمک این بنیاد ، People Tree سعی می کند از سیاره ما محافظت کند و آگاهی در مورد موضوعات و مشکلات تهدیدکننده آن را افزایش دهد.

اگه به فکر راه اندازی یه کسب و کار اینترنتی پولساز هستی ، دوره های احمد کلاته رو از دست نده!

[gravityform id=”128″ title=”false” description=”false”]

کلام آخر

اگر شما به عنوان صاحب یک کسب و کار در راستای حمایت از محیط زیست قدمی بردارید، این کار برای افراد دیگر بسیار جالب خواهد بود و مشتریان زیادی برای خرید از شما ترغیب خواهند شد. برای موفقیت در این زمینه باید با قوانین و استراتژی های آن به خوبی آشنا باشید. همچنین کشور ما در حوزه محیط زیست و حفاظت از آن بسیار قدرتمند است و مردم ایران علاقه مند به انجام اقدامات مربوط به بازاریابی سبز و محیط زیستی می باشند. با رفع مشکلات و چالش های محیط زیستی می توان به نقطه بهتر و بالاتری در این نوع بازاریابی قرار گرفت.در این مقاله موارد مهمی که در رابطه با بازاریابی سبز باید بدانید، بررسی شد.امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما عزیزان مفید واقع شود.

سوالات متداول درباره ی بازاریابی همیشه سبز

بازاریابی سبز به چه معناست؟

بازاریابی سبز روشی برای توسعه و تبلیغ محصولات بر اساس میزان پایدار بودن و سازگاری با محیط زیست می باشد.

بازاریابی سبز چه اهمیتی برای کسب و کار ها دارد؟

بسیاری از برند ها تمام تلاش خود را می کنند تا خواسته های مشتریان را برآورده کنند و تولید چنین کالاهایی را شروع کرده و به مسئولیت های انسان ها به عنوان ساکنان این کره خاکی احترام می گذارند. بازاریابی سبز تأثیر مثبتی بر سلامت افراد و پاکیزگی محیط دارد. این نوع بازاریابی در هر مرحله از تجارت و مشاغل ، از بسته بندی تا روابط عمومی می تواند حضور داشته باشد است.

بازاریابی سبز چه مزایایی برای ما دارد؟
 • -در فضای رقابتی موجود، برجسته و قدرتمند باشید.
 • – تأثیر منفی تولیدات بر محیط زیست کاهش یابد.
 • – در مصرف انرژی صرفه جویی شود و استفاده از منابع طبیعی و اثر کربن کاهش یابند.
 • -محصولات قابل بازیافت بیشتر از قبل تولید شوند.
 • -اعتبار یک برند خاص در این حوزه بهبود یابد.
 • -مخاطبان جدید جذب شوند.
 • -از رشد طولانی مدت اطمینان داشته باشید ؛
 • -اجرای نوآوری ها، درآمد بیشتر و …
بازاریابی سبز چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

اگر شما به عنوان صاحب یک کسب و کار در راستای حمایت از محیط زیست قدمی بردارید، این کار برای افراد دیگر بسیار جالب خواهد بود و مشتریان زیادی برای خرید از شما ترغیب خواهند شد.

بهترین استراتژی ها برای بازاریابی سبز چیست؟

۱-طراحی پایدار

۲- مسئولیت

۳- قیمت گذاری سبز

۴- بسته بندی پایدار

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *