مشاوره بازاریابی؛ یکی از راه‌های افزایش فروش

اگر گمان می‌کنید که بدون بازاریابی می‌توانید در فضای رقابتی کسب‌وکارهای دنیای امروز به حیات خود ادامه دهید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

اگر نگاهی به پرونده‌های شرکت‌های موفق و شکست‌خورده در حوزه‌های مختلف بیندازیم، یک نقطه عطف به‌عنوان وجه تمایز آن‌ها به خوبی خودنمایی می‌کند؛ کسب‌وکارهای موفق عمدتاً تیم بازاریابی قدرتمند و عملیاتی بسیار خوبی را در مجموعه خود گرد هم می‌آورند. این در حالی است که اکثر شرکت‌هایی که به بن‌بست می‌رسند، در ایجاد بازار مناسب برای کسب‌وکار خود به مشکلات متعددی برخورد می‌کنند. این مشکلات نیز حاصل بی‌توجهی یا کم‌توجهی به مسئله بازاریابی است. مشاوره بازاریابی، قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار و همچنین در طول فعالیت شرکت‌ها می‌تواند زمینه‌ساز افزایش فروش شود. در ادامه به اهمیت استفاده از مشاوره بازاریابی برای موفقیت در کسب‌وکارها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت بازاریابی و فروش در کسب و کارها

اگر گمان می‌کنید که بدون بازاریابی می‌توانید در فضای رقابتی کسب‌وکارهای دنیای امروز به حیات خود ادامه دهید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. تنها نگاهی به شرکت‌های بزرگی که در چند سال اخیر به دلیل اداره به شیوه سنتی مجبور به توقف فعالیت خود شده‌اند، داستان غم‌انگیزی را روایت می‌کند که شاید شرح درد آن‌ها ساعت‌ها به طور بینجامد. زمانه‌ای نه‌چندان دور شما اگر محصولی برای عرضه داشتید، خودبه‌خود مشتری نیز برای فروش به سراغ شما می‌آمد؛ اما واقعیت این است که در دنیای مدرن امروز، حتی اگر بهترین و باکیفیت‌ترین کالای موجود در بازار را تولید کنید، باز هم باید به دنبال مشتری باشید.

مشاوره بازاریابی از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که بازاریابی مانند تمام رشته‌های تحصیلی دیگر به یک موضوع تخصصی تبدیل شده است. حوزه فعالیت‌های بازاریابی به حدی گسترش پیدا کرده است که اگر دانش تخصصی کافی در این زمینه نداشته باشید، قطعاً نمی‌توانید به توفیق چندانی هم در این مسیر دست پیدا کنید. به‌عنوان مثال دیجیتال مارکتینگ در حال حاضر یکی از مهم‌ترین سرفصل‌ها در بازاریابی به شمار می‌آید که خود به بخش‌های متعددی تقسیم می‌شود؛ بنابراین استفاده از مشاوره دیجیتال مارکتینگ یک انتخاب نیست؛ بلکه یک ضرورت است و هیچ‌کس بدون برنامه‌ریزی صحیح برای آن قطعاً راه به جایی نخواهد برد.

مشاوره بازاریابی و فروش

در گذشته شرکت‌ها صرفاً به داشتن یک واحد فروش برای ارتباط با مشتریان خود بسنده می‌کردند. به این دلیل که اساساً فضای رقابتی وجود نداشت و این مشتریان بودند که باید برای خرید از یک شرکت صف می‌بستند. اما در حال حاضر واحد فروش به‌تنهایی نمی‌تواند نقش حلقه واسط میان کسب‌وکارها با مشتریانشان را بازی کند. یک تیم مجزایی باید برای این منظور در شرکت‌ها فعال شود که به خوبی ارتباط بین واحد فروش در داخل شرکت، با مشتریان در خارج از شرکت را برقرار کند. تیم مشاوره بازاریابی دقیقاً در همین‌جا وارد عمل می‌شود.

مشاوره بازاریابی در حالت کلی می‌تواند به افزایش فروش شرکت شما کمک کند. اما، برای تحقق این مهم مجموعه اقداماتی را در دستور کار خود قرار می‌دهد که عبارت‌اند از:

مشاوره بازاریابی به شما گوشزد می‌کند در بازار تنها نیستید

دیگری خبری از تک‌صدایی در بازار امروز نیست و به‌ازای هر حوزه شغلی قطعاً چندین رقیب با نهایت تلاش مشغول فعالیت هستند. همچنین به نظر نمی‌رسد که این روند حداقل در آینده نزدیک متوقف شود؛ بنابراین شما باید به خوبی نسبت به رقبای خود در بازار شناخت داشته باشید تا بتوانید در رقابت از آن‌ها پیشی بگیرید. مشاوره بازاریابی در زمینه آنالیز رقبا کمک بسیار خوبی به کسب‌وکارها می‌کند و به‌این‌ترتیب راه‌های سبقت گرفتن از آن‌ها را برای صاحبان مشاغل روشن می‌کند.

مشاوره بازاریابی شما را به‌روزترین ابزارهای بازاریابی آشنا می‌کند

علم بازاریابی نیز مانند همه علوم دیگر به‌صورت روزانه در حال پیشرفت است. هر روز که از خواب بیدار می‌شوم، ابزارهای جدیدی برای تسهیل فرآیند بازاریابی ابداع می‌شوند. قطعاً پیگیری از این وضعیت از عهده کسب‌وکارها خارج است؛ چراکه نیاز به رصد روزانه دارد. مشاور بازاریابی در این فضا تنفس می‌کند و از این جهت با تمام زیروبم آنچه در اتمسفر دنیای بازاریابی در جریان است، آشنایی کامل دارد. بهره‌گیری از کمک مشاوره بازاریابی در این راستا بسیار راهگشا است.

مشاوره بازاریابی از یک مسیر طی شده با شما سخن می‌گوید

در علم بازاریابی نیز روش‌های منسوخ و شکست‌خورده زیادی وجود دارد. متأسفانه بارها مشاهده می‌شود که کسب‌وکارهای نوپا به دلیل آشنا نبودن با این موضوعات، قدم در یک مسیر اشتباه می‌گذارند و پس از صرف هزینه و زمان زیاد مجدداً راه‌های دیگری را امتحان می‌کنند. مشاوران بازاریابی به خوبی این روش‌های شکست‌خورده را می‌شناسند و به همین دلیل شما از تجربه‌کردن راه‌های اشتباه بر حذر می‌دارند.

اهمیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ در استراتژی بازاریابی

دیجیتال مارکتینگ به‌عنوان یک سرفصل بسیار مهم در زمینه بازاریابی شناخته می‌شود که استفاده از آن بدون شک به‌عنوان یکی از راهبردهای اصلی برای موفقیت کسب‌وکارهای در افزایش فروش به شمار می‌رود. با فراگیر شدن اینترنت در میان عموم مردم، عملاً بسیاری از خریدهای مردم به سمت اینترنتی شدن سوق پیدا کرده است.

مشاوره بازاریابی در تدوین استراتژی بازاریابی شما نقش محوری را ایفا می‌کند. مشاوره دیجیتال مارکتینگ به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های بازاریابی در اینجا موضوعیت پیدا می‌کند. بسیاری از کسب‌وکارها باید دیجیتال مارکتینگ را در صدر برنامه‌های خود در زمینه بازاریابی قرار دهند. برخلاف این ذهنیت که دیجیتال مارکتینگ را به‌عنوان هزینه اضافی برای کسب‌وکارها تلقی می‌کند، در عمل ثابت شده است که فعالیت صحیح و اصولی در این حوزه می‌تواند هزینه‌های بازاریابی را به طور چشمگیری کاهش دهد. این کاهش هزینه‌ها در شرایطی به وقوع می‌پیوندد که میزان فروش کسب‌وکارها نیز در مقابل افزایش قابل توجهی را تجربه می‌کند.

نقش مشاوره دیجیتال مارکتینگ در افزایش فروش

ابزارهایی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ در اختیار کسب‌وکارها قرار دارند، گسترده هستند. به‌عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سایت (بازاریابی محتوایی، سئو و …)
  • شبکه‌های اجتماعی (اینفلوئنسر مارکتینگ، تولید محتوای ویروسی و …)
  • ایمیل مارکتینگ
  • ویدئو مارکتینگ

موارد بالا تنها بخشی از حوزه‌های متعدد مطرح در زمینه دیجیتال مارکتینگ است. تمام این حوزه‌ها نیز تخصصی است. مشاوره به شما کمک می‌کند که تصویر درستی از روش‌های فوق داشته باشید و در ادامه هریک از آن‌ها را در خدمت تحقق استراتژی بازاریابی خود به کار بگیرید.

کارمنتو و مشاوره در حوزه‌های مختلف بازاریابی

سعی کریم به طور مختصر درباره اهمیت مشاوره بازاریابی در افزایش فروش کسب‌وکارها بحث کنیم. واقعیت این است که حتی اگر در جایی شنیدید که کسب‌وکاری بدون استفاده از تیم مشاوره، موفق شده است که فروش خود را افزایش دهد، شک نکنید که این ادعا از پایه و اساس دروغ است. شرایط فعالیت‌های اقتصادی در دنیای امروز به‌گونه‌ای است که به هیچ عنوان امکان ندارد بدون استفاده از مشاوره بازاریابی توفیقی برای کسب‌وکارها حاصل شود.

در همین راستا، کارمنتو مجموعه‌ای از افراد متخصص و باتجربه در حوزه‌های مختلف بازاریابی از جمله مشاوره دیجیتال مارکتینگ را گرد هم آورده است تا کسب‌وکارها بتوانند به‌راحتی از تجربیات آن‌ها استفاده کنند. راه‌های ارتباطی مختلفی در کارمنتو به‌منظور راحتی کار کسب‌وکارها در نظر گرفته شده است. فرقی نمی‌کند که در کجای ایران ساکن هستید؛ مشاوره بازاریابی کارمنتو به شما کمک می‌کند که رؤیای افزایش فروش خود را جامه عمل بپوشانید.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *