ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ به سبک تخصصی

فهرست مطالب پنهان چرا باید روی آموزش ایمیل مارکتینگ سرمایه گذاری کنیم؟ هدف از آموزش ایمیل مارکتینگ چیست؟ چرا از لیست آماده برای ایمیل مارکتینگ استفاده نکنم؟ آموزش ایمیل مارکتینگ: صفحه فرود و تاثیر آن بر ایمیل مارکتینگ آموزش ایمیل…

احمد کلاته

انتشار در: ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

 

سلام به دانشجویان عزیز مدرسه بازاریابی اینترنتی. هر سوالی که در مورد ایمیل مارکتینگ دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ داده شود.

 

چرا باید روی آموزش ایمیل مارکتینگ سرمایه گذاری کنیم؟

طبق آمار انجمن بازاریابی اینترنتی و طبق تجربه، سرمایه گذاری روی ایمیل مارکتینگ و آموزش ایمیل مارکینگ، بطور میانگین، ۴۴ برابر بازگشت سرمایه دارد.

یعنی به ازای هر هزار تومانی که روی ایمیل مارکتینگ و آموزش ایمیل مارکتینگ سرمایه گذاری می کنید، ین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان درآمد کسب می کنید.

این در حالی است که هزینه برای بهینه سازی وبسایت برای گوگل (سئو)، ۲۰ برابر بازگشت سرمایه به همراه دارد.

با توجه به مطلب بالا می توان نتیجه گرفت، سرمایه گذاری روی ایمیل مارکتینگ، ارزشمندترین سرمایه گذاری در دنیای آنلاین و آفلاین است.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ

ویژگی دیگر ایمیل مارکتینگ که از نظر من مهمتر از مورد اول است، قابلیت اتوماتیک سازی این سیستم است. یعنی می توان یک بار آن را تنظیم کرد و تا همیشه برای شما سود آوری خواهد داشت.

این دو ویژگی سودآوری بالا و قابلیت اتوماتیک سازی، ایمیل مارکتینگ را یک سیستم بازاریابی جذاب و قدرتمند ساخته است.

بنابراین اگر تا به حال به فکر جمع آوری ایمیل اعضای وبسایتتان نبوده اید، بهتر است از همین الان این سیستم را در وبسایتتان پیاده سازی کنید.

 

در این مطلب، قصد دارم بطور مفصل و قدم به قدم به آموزش ایمیل مارکتینگ بپردازم. بطوری که بتوانید کاربران وبسایتتان را که تا بحال وارد وبسایتتان می شدند و بدون هیچ خریدی خارجی می شدند، به مشتری وفادار تبدیل کنید.

 

هدف از آموزش ایمیل مارکتینگ چیست؟

هدف اصلی آموزش ایمیل مارکتینگ ۴ چیز است:

تبدیل بازدیدکنندگان به علاقه مند (Lead)

تبدیل علاقه مند به مشتری

تبدیل مشتری به مشتری وفادار

تبدیل مشتری وفادار به معرفی کننده (Promoter)

 

قضیه از چه قرار است؟

قضیه این است که شما با ساخت صفحاتی در وبسایتتان ایمیل کاربران را دریافت می کنید. سپس می توانید پیام مناسب را، در زمان مناسب به مخاطب هدفمند برسانید. مخاطبانی که مطمئنید به نوع کار شما علاقه مند هستند. این کار توسط ایمیل مارکتینگ انجام می شود.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ

چرا از لیست آماده برای ایمیل مارکتینگ استفاده نکنم؟

یعنی لیست آماده بخرید؟ این یک بازدهی فوق العاده معکوس ایجاد می کند. نه تنها فروش ایجاد نمی کند، بلکه چون این پیام ها به افرادی ارسال می شود که هدفمند نیستند، شما را نمی شناسند، با میل خودشان ایمیلشان را در اختیار شما قرار نداده اند، حس بدی نسبت به سایتتان پیدا می کنند.

 

به جای آن

فرض کنید با سیستمی که در ادامه به شما توضیح می دهم، ایمیل افرادی را جمع کنید که مطمئنید به خدمات شما علاقه مندند. سپس با اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ هدفمند و استراتژیک خدماتتان را به آن ها معرفی کنید. در آخر نیز به آن ها پیشنهاد خرید محصولات و خدماتتان را بدهید.

 

بطور کلی کاربران وبسایت شما به چند دلیل از شما خرید نمی کنند:

 1. به خدمات و محصولات شما علاقه مند نیستند
 2. پول کافی برای خرید ندارند
 3. به شما اعتماد ندارند
 4. به خودشان اعتماد ندارند

 

آموزش ایمیل مارکتینگ

گروه یک که به محصولات و خدمات ما علاقه ای ندارند که کاری نمی توان کرد. بخواهیم نخواهیم به محصولات و خدمات علاقه مند نیستن. این افراد احتمالا یا تبلیغات بنری وارد سایت ما شدند یا با کلمات کلیدی غیر مرتبط از طریق گوگل. پس صرف زمان و هزینه برای ورود این افراد به قیف ایمیل مارکتینگ، فایده ای ندارد.

گروه دوم نیز افرادی هستند که پول ندارند. این گروه نسب به گروه دوم ارزش بیشتری دارند. چراکه ممکن است در زمان دیگری پول داشته باشند و از ما خرید کنند. پس ورود آن ها به سیستم ایمیل مارکتینگ ارزش صرف زمان و پول بیشتری دارد.

گروه سوم به کسب و کار ما اعتماد ندارند. حق دارند. شرط اول خرید از یک فروشگاه اینترنتی، اعتماد است. بله. داشتن نماد الکترونیک، ساماندهی و … تاثیر دارد. اما بیشترین تاثیر در اعتماد سازی افراد، محتوای ارزشمند سایت است.

اگر سایت محتوای ارزشمندی داشته باشد، حتی بدون داشتن نماد الکترونیک، افراد به آن اعتماد می کنند. نمونه بارز آن سایت متمم است. این سایت نه نماد الکترونیک دارد و نه ساماندهی. در ازای آن محتوای فوق العاده و بی نظیر دارد.

عوامل بسیاری روی اعتماد کاربر تاثیر گذار است. اما بهترین ابزار برای آشنایی کاربر و جلب اعتماد او به خدمات و محصولاتتان، ایمیل مارکتینگ است. یعنی شما محتوا ایجاد می کنید، در کاربر اعتماد اولیه ایجاد می کنید. مرحله بعد دریافت ایمیل او و ارسال ایمیل های هدفمند است.

گروه ۳ و ۴ ارزشمندترین افراد برای اجرای ایمیل مارکتینگ هستند. چرا که به خدمات ما نیاز دارند. پول هم دارند. فقط باید اعتماد آن ها جلب شود. این کار با ایمیل مارکتینگ انجام می شود.

گروه ۴ نیز افرادی هستند که به خودشان اعتماد ندارند. یعنی این افراد نمی دانند که واقعا به خدمات ما نیاز دارند. این ما هستیم که با اجرای کمپین های ایمیل مارکتینگ، آن ها را مجاب می کنیم از محصولات و خدمات ما استفاده کنند.

[gap height=”20″]

آموزش ایمیل مارکتینگ

با این تفاسیر، ارزشمند ترین بازار هدف ما برای ایمیل مارکتینگ، افراد گروه ۳ و ۴ هستند. گروه ۲ هم در اولویت بعدی است.

نیاز است که کمپین های ایمیل مارکتینگ را طوری طرح ریزی کنیم که افرادی را که به ما یا خودشان مطمئن نیستند مجاب به خرید کند. به عبارت دیگر متن تبلیغاتی، عکس ها، فیلم ها، فایل های صوتی و همه این مدیا ها را طوری تنظیم کنیم که اعتماد افراد را بیشتر کند. همچنین آن ها را مجاب کند که واقعا به خدمات و محصولات ما علاقه مند هستند.

تمام این کارها با استفاده از سرویس های ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل انبوه انجام می شود. شرکت هایی مانند mail chimp، aweber، mailerlite، icontact و …

قبل از صحبت در مورد این سرویس های ایمیل مارکتینگ، باید در مورد نحوه دریافت ایمیل کاربران صحبت کنیم. دریافت ایمیل کاربران به چند روش انجام می شود:

صفحات فرود

پاپ آپ ها

فرم های عضویت

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: صفحه فرود و تاثیر آن بر ایمیل مارکتینگ

هدف ما در نهایت این است که کاربران را به صفحات فرود ارجاع دهیم. به هر طریقی که شده. این صفحات بهترین ابزار دریافت ایمیل کاربران است.

صفحه فرود شامل چند المان است:

عنوان

زیر عنوان

توضیحات مختصر

عکس

اعتماد سازی

کال تو اکشن

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: عنوان صفحه فرود

مهمترین پارامتر در صفحه فرود (و هر صفحه دیگری) عنوان است. به جرات می گویم عنوان صفحه عامل اصلی خواندن ادامه صفحه است. پس اگر می خواهید ایمیل مارکتینگ موفقی داشته باشید، باید وقت زیادی روی نوشتن یک عنوان جذاب بگذارید.

یک فرمول کلی برای ساخت یک عنوان جذاب را به خاطر داشته باشید:

حس کنجکاوی + پاداش سریع

دقت کرده اید وقتی با دوستتان صحبت می کنید مثلا می گویید “راستی میدونی …؟” بعدی می گویید “هیچی ولش کن”. با این کار دوستتان را کلافه می کنید؟

از طرف دیگر همه پاداش و هدیه فوری را دوست دارند. مثلا “همین حالا این فیلم را دانلود کنید” یا “بلافاصله کپن تخفیف را دریافت کنید”

ادغام این دو تکنیک کنار هم مقدمه ساز ایجاد یک عنوان مناسب و در نهایت جذب افراد برای دریافت ایمیل و در نهایت ایمیل مارکتینگ موفق است.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: زیر عنوان

زیرعنوان در صفحه فرود در اولویت دوم است. پس از نوشتن یک عنوان جذاب، در زیر آن یک توضیح مختصر و جذاب برای جلب توجه بیشتر کاربر باید ارائه شود.

کاربر زمانی ترغیب می شود ایمیل خود را در اختیار ما قرار دهد که احساسات او به اندازه کافی تحریک شده باشد. برای این کار در آموزش ایمیل مارکتینگ به شما توصیه می گردد با چند کلمه یک تصویر سازی ذهنی برای او انجام دهید.

مثلا اگر در حوزه دوربین مدار بسته فعالیت می کنید، یک زیر عنوان مناسب که در این آموزش ایمیل مارکتینگ توصیه می شود به این شکل است:

“فرض کنید پس از پایان ساعت کاری، وقتی در خانه هستید، می توانید در آرامش کامل و بدون نگرانی از امنیت محل کارتان، در کنار عزیزانتان لذت ببرید”

همچنین ارائه یک آمار ترغیب کننده نیز تاثیر زیادی دارد. مثلا می توانید آماری از میزان سرقت های انجام از فروشگاه هایی که دوربین مدار بسته ندارند ارائه دهید.

پس در آموزش ایمیل مارکتینگ این موضوع را مد نظر داشته باشید که در نوشتن عنوان و زیر عنوان، بیش از هر چیز به سودی که مخاطب از محصول شما دریافت می کند، تمرکز کنید، نه به ویژگی های محصول خودتان.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: توضیحات مختصر در صفحه فرود

پایین تر از دو قسمت “عنوان” و “زیرعنوان” توضیح کوتاهی مطرح می شود. این توضیح می توانید چند خط بصورت بولتی باشد، یا چند آیکون که زیر آن بصورت مختصر توضیحاتی وجود دارد یا …

در آموزش ایمیل مارکتینگ، این قسمت به کاربر کمک می کند اطلاعات بیشتری از پیشنهاد شما یا آهنربای ایمیل شما داشته باشد. البته باید مراقب باشید این توضیحات به حدی زیاد نشود که کاربر ترجیح دهد آن ها را نخواند.

جملاتی که برای توضیحات مختصر استفاده می کنید به هیچ وجه نباید شامل مقدمه چینی یا جملات کسل کننده باشد. فقط توضیحاتی که می دانید کاربر با دانستن آن ها بیشتر قبول پیشنهاد شما ترغیب می شود.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: عکس در صفحه فرود

شاید اجازه داشته باشید توضیحات مختصر را از صفحه فرود خود حذف کنید، اما به هیچ وجه اجازه حذف عکس را ندارید. نه یک عکس معمولی، حرفه ای ترین عکس ممکن.

عکس یکی از مواردی است که “ارزش ذهنی” آهنربان ایمیل شما را بالا می برد. در آموزش ایمیل مارکتینگ باید خودتان را جای کاربر قرار دهید. مطئنا وقتی او می بیند برای عکسی که برای یک پیشنهاد رایگان قرار داده اید، انقدر زحمت کشیده شده، حتما ارزش آن نزد کاربر بالا خواهد رفت.

مورد دیگری که در آمو زش ایمیل مارکتینگ پیشنهاد می کنم، طراحی یک عکس ۳بعدی است. این کار اصلا سخت نیست. تنها کافیست در اینترنت سرچ کنید، “اکشن کاور سی دی فتوشاپ”. اکشن ها، به عکس افکت های زیبا می دهند. اگر پیشنهاد شما یک کتاب الکترونیک است می توانید سرچ کنید “اکشن کتاب سه بعدی فتوشاپ”.

 

 

این اکشن ها را وارد فتوشاپ کرده و از آن ها برای افکت سه بعدی دادن به عکس استفاده کنید.

بیشترین توصیه ای که در آموزش ایمیل مارکتینگ به شما می کنم این است که برای صفحه فرود، تا جایی که می توانید عکس با کیفیت ایجاد کنید.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: اعتماد سازی در صفحه فرود

بعضی از ایمیل مارکترها در آموزش ایمیل مارکتینگ می گویند که این بخش اختیاری است، اما به نظر من این بخش اجباری است.

دوباره تکرار می کنم، امروزه افراد براحتی حاضر نیستند در قبال یک پیشنهاد رایگان، ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند. آن ها می دانند که قرار است در آینده پیشنهاد خرید از طرف شما دریافت کنند. چه بهتر این پیشنهاد از طرف کسی باشد که به  او اطمینان دارند.

چطور می توان اعتمادسازی کرد؟ براحتی

می توانید چند مورد از سوابق شرکت خود را اعلام کنید.

می توانید سوابق کاری تولید کننده پیشنهاد رایگان را به همراه عکس او در صفحه فرود قرار دهید.

می توانید رضایت نامه های افرادی را که از پیشنهاد رایگان شما استفاده کرده اند، ۲ یا ۳ مورد را در صفحه فرود قرار دهید.

در آموزش ایمیل مارکتینگ، همین راهکارهای ساده می تواند اعتماد افراد را برای استفاده از پیشنهاد رایگان شما چندین برابر کند.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: کال تو اکشن

کال تو اکشن یک دعوت به اقدام است. در اینجا از کاربر می خواهید کاری انجام دهد.

“دریافت کتاب الکترونیک”، “شرکت در وبینار”، “شرکت در دوره آنلاین” و …

دوباره بسیاری از بازاریابان اینترنتی می گویند که در صفحه فرود باید حداقل یک “فرم ورود ایمیل” باشد. اما نظر من این است که اگر کاربر در صفحه فرود، همان ابتدا فرم ورود ایمیل را نبیند بهتر است. پس کجا ببیند؟ در ادامه توضیح خواهم داد. ابتدا اجازه دهید بیشتر در مورد ویژگی های کال تو اکشن صحبت کنم.

رنگ کال تو اکشن باید طوری باشد که به راحتی برای کاربر قابل تشخیص باشد. فنتی که در دکمه کال تو اکشن استفاده می کنید، تا حد امکان درشت و بلد باشد.

مورد بعد که باید در آموزش ایمیل مارکتینگ مطرح شود، جمله ای است که در کال تو اکشن نوشته می شود. از نوشتن کلمه “عضویت”، “دانلود”، “ارسال” و … خودداری کنید. این کلمات باعث می شوند کاربر کمتر نسبت به کلیک کردن روی کال تو اکشن ترغیب شود.

بصورت کامل و واضح به کاربر بگویید که چکار باید انجام دهد:

«دانلود کتاب الکترونیک نقشه راه»

«شرکت در دوره رایگان بورس»

«دریافت نسخه آزمایشی نرم افزار…»

حالت دیگری نیز وجود دارد که جمله روی کال تو اکشن بصورت یک  جمله امری از طرف کاربر است:

«فیلم آموزش رایگان «سئو تخصصی» را به ایمیل من ارسال کن»

«می خواهم در این وبینار شرکت کنم»

«قیمت هایتان را به ایمیل من ارسال کنید»

بنابراین یکی دیگر از مواری که در آموزش ایمیل مارکتینگ مطرح است، ایجاد یک کال تو اکشن به گونه ای است که کاربر ترغیب شود و روی آن کلیک کند.

 

پس از کلیک روی کال تو اکشن چه اتفاقی می افتد؟ یک پنجره پاپ آپ باز می شود.

 

فرم عضوتی که در پاراگراف های قبل آموزش ایمیل مارکتینگ در مورد آن صحبت کردیم، در این صفحه پاپ آپ نمایش داده می شود.

در ابتدا لزومی ندارد کاربر فرم ورود ایمیل را ببیند. اگر به پیشنهاد ما علاقه مند بود، روی کال تو اکشن کلیک می کند. در این مرحله فرم ورود ایمیل برای او نمایش داده می شود.

پس از کلیک روی دکمه، پنجره زیر باز می شود:

در این قسمت از کاربر می خواهم ایمیل خود را وارد کند.

تفاوت این روش با دریافت ایمیل کاربر در همان صفحه فرود این است که کاربر اگر علاقه مند بود روی لینک کلیک می کند. وقتی که می بیند برای دریافت ایمیل تنها نیاز به کلیک روی دکمه است، راحت تر ترغیب می شود که روی آن کلیک کند.

آموزش ایمیل مارکتینگ: استفاده از صفحه پاپ آپ

استفاده از  صفحات پاپ آپ هم روش دیگری برای دریافت ایمیل کاربران است. در آموزش ایمیل مارکتینگ، تعریفی که از صفحه پاپ آپ می شود با صفحات پاپ آپی که در سایت های زرد نمایش داده می شود و اعصاب خورد کن است، کاملا متفاوت است.

لطفا با این ذهنیت که کاربران همیشه صفحات پاپ آپ را بدون اینکه بخوانند می بندند، خود را از استفاه از این ابزار ارزشمند محروم نکنید.

این صفحات در صورتی مزاحم هستند که در جای نام مناسب، در زمان نامناسب و برای مخاطب غیر هدفمند ظاهر شوند. اما در آموزش ایمیل مارکتینگ ما دقیقا می دانیم که این صفحات را در کجا، چه زمانی و به چه کسی نشان دهیم.

در آموزش ایمیل مارکتینگ صفحات پاپ آپ اینگونه تعریف می شوند: صفحاتی هستند که روی صفحات وبسایت نمایش داده می شوند.

آموزش ایمیل مارکتینگ: صفحات پاپ آپ در کجاها نمایش داده می شوند؟

 صفحه اصلی

یکی از صفحات متداول برای نمایش پاپ آپ، صفحه اصلی است. در این صفحه باید بصورت استراتژیک و کاملا هدفمند پاپ آپ نمایش داده شود. در این قسمت از آموزش ایمیل مارکتینگ تاکید می کنم که بدون مقدمه و در همان ابتدای ورود مخاطب به وبسایت، یک صفحه پاپ آپ گنده نمایش داده نشود. طبیعتا موثر نخواهد بود.

در ادامه آموزش ایمیل مارکتینگ توضیح خواهم داد که شما می توانید تعریف کنید بعد از مدت زمان مشخص یا بعد از اینکه کاربر مثلا ۸۰۰ پیکسل اسکرول کرد این صفحه نمایش داده شود.

صفحه محصول

ایمیل هایی که در این صفحه می گیرید بسیار ارزشمند هستند. مثلا در یک صفحه محصول پاپ آپ می زنید و می گویید “اگر می خواهید از تخفیف ۲۰ درصدی بهره مند شوید ایمیل خود را وارد کنید تا کپن تخفیف را برایتان ارسال کنیم”. کسی که در اینجا ایمیل خود را وارد می کند به احتمال زیاد به مشتری تبدیل خواهد شد.

یا اینکه می توان تعریف کرد اگر خواست صفحه را ببندد، پاپ آپ ظاهر شود. در این صفحه می توانید بگویید “اگر در حال حاضر قصد خرید ندارید، می توانید از دوره رایگان ما استفاده کنید”

پس حتما در صفحه محصول از این صفحات استفاده کنید. در ادامه آموزش ایمیل مارکتینگ توضیح می دهم که چطور می توانید اینطور صفحات پاپ آپ را نمایش دهید.

صفحه مقالات

این صفحات نیز از جمله مکان های متداول برای نمایش پاپ آپ است. در این بخش از آموزش ایمیل مارکتینگ لازم به تاکید نیست که حتما باید پیام ها مرتبط با محتوای آن صفحه برای کاربر نمایش داده شود.

پیشنهاد من این است که پاپ آپی که در این صفحه استفاده می کنید، در وسط صفحه ظاهر نشود. بلکه در گوشه سمت راست صفحه ظاهر شود. با اینکار علاوه بر اینکه مزاحم خواندن مقاله نشده اید، پیام خود را به کاربر رسانده اید. (توضیحات این بخش از آموزش ایمیل مارکتینگ مهم است. آن ها را حتما بکار ببندید)

صفحات تماس با ما و درباره ما

در این صفحات نیز می توانید اطلاعات تماس شرکت یا رزومه کامل شرکت را به عنوان آهنربای ایمیل با یک پاپ آپ نشان دهید. برای بعضی از کابران وبسایت شما، دریافت اطلاعات کامل شرکت جذاب است. پس چرا از این فرصت برای دریافت ایمیل کاربران استفاده نکنیم؟

در این قسمت از آموزش ایمیل مارکتینگ به انواع صفحات مناسب برای نمایش پاپ آپ اشاره کردیم.

آموزش ایمیل مارکتینگ: نکات مهم در استفاده از پاپ ها

اگر از صفحات پاپ آپ به درستی استفاده نشود، تاثیر مخرب روی اعتبار شما و ذهنیت افراد روی وبسایت شما خواهد داشت. در قسمت قبل در آموزش ایمیل مارکتینگ گفتم که معمولا افراد ذهنیت خوبی نسبت به صفحات پاپ آپ ندارند. پس باید در استفاده از آن ها نهایت احتیاط را به خرج دهید. این در شرایطی است که اگر این صفحات بصورت استراتژیک مورد استفاده قرار بگیرند کاملا موثر و سودمند هستند.

در این قسمت از آموزش ایمیل مارکتینگ به ۳ نکته اساسی در مورد استفاده از صفحات پاپ آپ می پردازیم:

 

آموش ایمیل مارکتینگ: استفاده از پاپ آپ در مکان مناسب

رسیدیم به مهمترین نکته استفاده از پاپ آپ در آموزش ایمیل مارکتینگ. پاپ آپ ها باید در زمان مناسب و در جای مناسب به کاربران نمایش داده شوند.

تصور کنید به محض وارد شدن به وبسایت، یک صفحه نمایش داده شود یک پیشنهاد (رایگان یا غیر رایگان) به شما داده شود. مطمئنا این پاپ آپ بسته خواهد شد. چرا؟ چون شما هیچ زمان بدون شناخت کافی از سایت و خدمات سایت حتی مایل نخواهید بود از پیشنهادهای رایگان آن استفاده کنید. یا موارد دیگر…

صفحات پاپ آپ باید موضوعات مرتبط با کاربر را نشان دهد. مثلا اگر در همین صفحه که مربوط به آموزش ایمیل مارکتینگ است من پیشنهاد رایگانی مربوط به “آموزش تبلیغات کلیکی گوگل” بدهم، احتمال اینکه آن را قبول کنید خیلی کم است. چون کاملا بی ربط به موضوع “آموزش ایمیل مارکتینگ” است. این در حالی است که اگر آموزشی مربوط به “دوره رایگان بازاریابی اتوماتیک با ایمیل مارکتینگ” را به شما پیشنهاد دهم، احتمال قبول شدن آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

بنابراین، نکته مهم در این قسمت از آموزش ایمیل مارکتینگ استفاده از صفحات پاپ آپ در صفحات مرتبط است.

 

آموش ایمیل مارکتینگ: استفاده از پاپ آپ در زمان مناسب

حتی اگر پاپ آپ را در مکان مناسب نشان دهید، اما زمان آن مناسب نباشد، باز هم ممکن است مورد توجه واقع نشود. من اعتقادم بر این است که به محض باز شدن صفحه نباید همان موقع پاپ آپ نمایش داده شود. شاید بگویید “اگر همان اول  پاپ آپ نزنیم ممکن است کاربر صفحه را ببندد و این فرصت از دست ما برود”. اگر قرار باشد کاربر بدون اینکه ۱۰ ثانیه در صفحه باشد یا بدون اینکه یک بار اسکرول کند صفحه را ببندد، پس حتما علاقه مند نیست و نشان دادن صفحه پاپ آپ در همان بدو باز شدن صفحه، چیزی جز ناراحتی کاربر به دنبال نخواهد داشد.

پس چه کار باید انجام داد؟

با استفاده از پلاگین Layered popups می توان تعریف کرد که پس از ۲۰ ثانیه از ورود کاربر به صفحه، پاپ آپ را نشان بده. یا بعد از اینکه کاربر ۶۰۰ پیکسل اسکرول کرد، این صفحه نمایش داده شود. این معیارها باعث می شود صفحات پاپ آپ شما تاثیر بیشتری داشته باشند.

همچنین این امکان وجود دارد که وقتی کاربر خواست صفحه ای را ببندد، یک پاپ باز شود و پیامی به او بدهد. این نوع پاپ آپ در “صفحات محصول” کاربرد دارند. وقتی کاربر خواست از صفحه محصول خارج شود، پاپ آپ می زنیم و مثلا “پیشنهاد دوره رایگان آن محصول” یا “پیشنهاد کپن تخفیف” به او می دهیم.

پس در این قسمت از آموزش ایمیل مارکتینگ به این نتیجه می رسیم که از صفحات پاپ آپ باید در زمان های مناسب استفاده کرد.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: ارائه دلیل ظاهر شدن پاپ آپ

نکته سوم در استفاه از صفحات پاپ آپ این است که در هنگام نمایش، دلیل ظاهر شدن آن را بیان کنید. مثلا اگر پس از ۲ دقیقه، در صفحه محصول نمایش داده می شود، بگویید “به نظر می رسد به این محصول علاقه مندید. با ورود ایمیل خود می توانید کپن تخفیف ۲۰ درصدی دریافت کنید”. در اینجا گفته اید که دلیل ظاهر شدن پاپ این است که به نظر می رسد به این محصول علاقه مند هستید و بعد پیشنهاد کپن تخفیف به او می دهید.

با ارائه دلیل ظاهر شدن پاپ آپ، کاربر توجیه می شود و احتمال اینکه از پیشنهاد شما استفاده کند بیشتر است.

پس نکته مهم دیگر در آموزش ایمیل مارکتینگ ارائه دلیل ظاهر شدن پاپ آپ است.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ: عدم تکرار بی هدف

اگر تمام موارد بالا را رعایت کنید، اما در استفاده از پاپ آپ افراط کنید، حتما باعث دلخوری کاربران سایت خواهید شد. حتی اگر پاپ آپ پس از مدت زمانی نشان داده شود و دلیل ارائه پاپ آپ نیز ارائه شود، اما وقتی کاربر در هر صفحه ای که باز می کند با این پاپ آپ روبرو شود، فقط موجبات ناراحتی او را فراهم می کند.

در پلاگین Layered popups این امکان وجود دارد که وقتی یک پاپ آپ برای کاربری خاص نمایش داده می شود، چه آن را بست چه ایمیل خود را وارد کرد، تا زمانی بطور کلی از سایت خارج نشده، دیگر آن پاپ برایش نشان داده نشود. یعنی اگر در همان نوبت وارد صفحات دیگر سایت شد، دیگر این پاپ آپ برایش نمایش داده نمی شود.

این باعث می شود که پاپ آپ های شما هیچ مزاحمتی برای کاربران سایت نداشته باشند.

پس نکته مهم دیگر استفاده از صفحات پاپ آپ در آموزش ایمیل مارکتینگ، عدم تکرار بی هدف آن است.

 

آیا در صفحه پاپ آپ فرم عضویت وجود داشته باشد؟

این نظر شخصی من در آموزش ایمیل مارکتینگ است و طبق تجربه است. من سعی می کنم کاربران را هر طور که شده به صفحه فرود سایت بکشانم. در صفحه فرود احتمال دریافت ایمیل کاربران بیشتر است.

منظورم این است که می توانید از هیچ فرمی در صفحات پاپ آپ استفاده نکنید. فقط یک دکمه وجود داشته باشد که کاربر با کلیک روی آن، به صفحه فرود سایت شما هدایت شوند. در صفحه فرود راحترتر می توانید افراد را ترغیب کنید ایمیلشان را بدهند.

 

 

پس این نکته را در آموزش ایمیل مارکتینگ در نظر داشته باشید که تا جایی که می توانید، کار را برای کاربر راحت کنید. یکی کلیک ساده روی دکمه کال تو اکشن راحت تر از وارد کردن ایمیل و بعد زدن دکمه است. پس کاربر ترغیب می شود که کلیک کند.

بنابراین در این قسمت از آموزش ایمیل مارکتینگ دریافتیم که تمرکز خود را روی هدایت کاربران به صفحه فرود بگذاریم. با این کار کاربران بیشتر ترغیب می شوند از آهنربای ایمیل ما استفاده کنند.

 

آمموزش ایمیل مارکتینگ

چه چیزی پیشنهاد دهم؟

در مقابل دریافت ایمیل یا دیگر اطلاعات تماس مخاطب باید یک آهنربای ایمیل به او ارائه کرد. این آهنربای ایمیل می تواند در فرمت های مختلف پیشنهاد داده شود. در ادامه تعدادی از آن ها را نام می برم:

 

۱. کتاب الکترونیک، فایل صوتی یا فایل تصویری:

معمولا متداول ترین روش برای دریافت ایمیل کاربران ارائه یک فایل آموزشی در قالب کتاب الکترونیک، فایل صوتی یا فایل تصویری است. معمولا یک فایل تصویری رایگان بیشتر از کتاب الکترونیک یا فایل صوتی جذب ایمیل می کند. چرا که ارزش ذهنی آن بالاتر است.

همانطور که گفتم همیشه به یاد داشته باید که ارزش ذهنی آهنربای ایمیل خود را نزد مشتری افزایش دهید.

 

۲. کپن تخفیف:

این مورد شاید کمی کلیشه ای باشد اما تاثیر زیادی در جذب ایمیل دارد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم اگر محصولات فیزیکی می فروشید، این مورد را از دست ندهید.

 

یک نکته مهم در ارائه تخفیف

توجه کنید در ارئه تخفیف برای محصولات گران و ارزان استراتژی متفاوتی وجود داد.

اگر محصولتان ارزان است، میزان تخفیفی که اعلام می کنید بصورت درصد باشد. مثلا اگر قیمت محصولتان ۱۰ هزار تومان است، اگر بگویید «با ۵ هزار تومان تخفیف» شاید آنقدر جذابیت نداشته باشد. در صورتی که اگر بگویید «با ۵۰ درصد تخفیف» میزان جذابیت بسیار بیشتر خواهد بود.

اگر محصولتان گران است برعکس عمل کنید. مثلا اگر قیمت محصول ۱ میلیون تومان است به جای اینکه بگویید «با ۵۰ درصد تخفیف» بگویید «۵۰۰ هزار تومان تخفیف». این باعث می شود جذابیت پیشنهاد تخفیف شما بیشتر شود.

 

۳. دریافت لیست قیمت

لیست قیمت نیز برای بسیاری از افراد یک آهنربای ایمیل جذاب محسوب می شود. بنابراین اگر فکر می کنید در زمینه کاریتان، همکارانتان لیست قیمت ارائه نمی دهند، اگر شما این لیست را رائه کنید، برای مخاطبتان جذابیت زیادی خواهد داشت.

 

۴. معرفی منابع

مثلا اگر در زمینه تغذیه فعالیت می کنید، معرفی منابع غذایی بدون برنج می تواند آهنربای جذابی برای مخاطبانتان باشد. یا اگر در زیمینه وردپرس فعالیت می کنید، معرفی پلاگین های ضروری برای راه اندازی کسب و کار اینترنیت بسیار جذاب خواهد بود.

 

۵. وبینار

یکی از دلایلی که باعث می شود افراد به سرعت اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند، محدودیت است. محدودیت در تعداد یا زمان. پیشنهاد وبینار ابزاری است که به وسیله آن می توانید محدودیت در زمان یا تعداد ایجاد کنید. مخاطب به محض دیدن این محدودیت، به سرعت ایمیلش را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

۶. نسخه آزمایشی یا نمونه کار

برای ارائه نسخه آزمایشی اگر محصول فیزیکی دارید، قیمت تمام شده بخشی محصول و هزینه ارسال آن را حساب کنید. سپس با همان قیمت، خرید آن را به مخاطبانتان پیشنهاد دهید. شاید بگویید کار سختی است و حس آن نیست. برای اینکه حسش باید، ۱۰ درصد روی آن سود بکشید و بعد ارسال کنید. اما مطمئن باشید قیمتتان نسبت به رقبا با اختلاف زیادی پایین تر است.

یا اگر در حوزه تولید محتوا و آموزشی آنلاین فعالیت می کنید مانند آقای شعبانعلی در سایت متمم می توانید برای مطالبتان محدودیت ایجاد کنید. به مخاطب اعلام کنید برای مطالعه ادامه مطلب باید عضو باشید. این روش برای دریافت ایمیل کاربران تاثیر فوق العاده اید خواهد داشت.

 

هر سوالی که در مورد ایمیل مارکتینگ دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ داده شود.

 

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۳ دیدگاه ها

 1. هومن

  سلام و دورد خدمت جناب کلاته
  ممنون میشم مثالهایی از مدلهای اجرایی ایمیل مارکتینگ توسط شرکت های بزرگ ایرانی و خارجی بزنید.
  من قصد اجرای فرآیند ایمیل مارکتینگ رو دارم و میخام از تجربه شرکت های بزرگ موفق در این زمینه استفاده کنم

  پاسخ
 2. فربد

  سلام باتشکر
  لطفا نرم افزار i contactراآموزش دهید
  فوق العده ممنونم اززحمات شما

  پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *