کارگاه آموزشی کنترل هوش هیجانی – ۵ اصل پنهان به موفقیت رسیدن

با کنترل هوش هیجانی شما می توانید زندگی کاری و شخصی خود را چنان دست خوش تغییر کنید که بدون تلاش زیادی بتوانید به موفقیت های نامحدودی برسید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در دنیا آدم های زیادی وجود دارن که با وجود تمام شایستگی هایشان نمیتوانند به موفقیت برسند. این افراد علم و دانش و ویژگی های خاص زیادی دارند که هیچوقت نمیتوانند در موقعیت های حساس که واقعا بهش نیاز دارن ازش استفاده کنند.

دلیل موفق نشدن این آدما تو یه جمله خلاصه میشود. عدم کنترل هوش هیجانی.

دلیل این امر که شما تا حالا به موفقیتی که میخواستید نرسید ضریب هوشی یا تلاش شما نیست بلکه این است که تا امروز هیچگاه یاد نگرفتید که هوش هیجانی خود را به درستی کنترل کنید.

در این دوره ما دست شما را خواهیم گرفت و به شما یاد خواهیم داد که چگونه میتوانید با کنترل هوش هیجانی خود راه موفقیت های آینده را برای خود هموار کنید.

آنچه در بخش قبل آموختید

  • نقش تیم ها بر اساس مدل بلبین
  • مراحل رشد تیم بر اساس مدل تاکمن
  • روش دلفس و کاربرد آن در تیم سازی
  • دشمن کار تیمی از نظر پاتریک لنچیونی

قدم اول:هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی به معنی این است که شما بتوانید احساسات هر زن یا مرد یا بچه ای رو که روبه روی شما قرار دارد را به درستی درک کنید و در آن لحظه واکنشی مناسب همان احساسات از خودتان بروز دهید.

ارسطو درباره هوش هیجانی در یک جمله ی معروف میگوید:

“عصبانی شدن آسان است؛ همه می‌توانند عصبانی شوند، اما عصبانی شدن در برابر شخصِ مناسب، به میزان مناسب، در زمان مناسب، به دلیل مناسب و به روش مناسب – آسان نیست!”

این شاید ساده ترین معنی هوش هیجانی باشد. یعنی شما بتوانید احساسات خود را در زمان و مکان مناسب کنترل کنید. شرایط خوب و بد رو از هم تشخیص بداده و در زمان لازم واکنش درست را از خود بروز بدهید.

به این نکته توجه کنید که یک مدیر یا کارمند باهوش فردی نیست که مدارک بالایی دارد بلکه فردیست که میداند چه زمانی باید چه حرفی را بازگو کند.

چقدر شده است که خوده شما برای گفتن حرفی در زمان نادرستش با همسر یا رییس یا حتی همکارتان روابطتتان شکر آب بشود؟

نگران نباشید ما از شما نمیخوایم که تک تک رفتارها و اخلاق هایتان راعوض کنید! بلکه میخواهیم میخوایم به شما یاد دهیم ازآنها در زمان و مکان درستش استفاده کنید.

۵ اصل هوش هیجانی 

 هوش هیجانی ۵ اصل اساسی داره که اگه به اونا تسلط پیدا کنید خیلی راحت میتوانید روی هوش هیجانی خودتان کنترل داشته باشید.

این ۵ اصل ساده که شما میتوانید با کمک آنها زندگی کاری و شخصی خود را به راحتی دستخوش تغییر کنید به ۵ اصل زیر تقسیم می شوند.

 سندروم آپولو از موانع کار تیمی

اصل اول: شناخت احساسات شخصی

به خودتان دروغ نگویید. وقتی ناراحت یا عصبی هستید احساسات خود را قبول کنید و سعی کنید که آن ها را درک کنید. شما فقط زمانی میتوانید راه حل درست را پیدا کنید که ابتدا مشکل را به درستی درک کرده باشید.

افرادی که احساسات خود را به درستی میشناسند در تصمیمات زندگی خود مردد نمیشوند و میتوانند به راحتی از پس تصمیم های مهم زندگی خود بربیایند.پس سعی کنید اینبار به رفتارهای خودتان بیشتر دقت کنید و احساسات خود را رو یکم بهتر از دفعه های قبل بشناسید.

اصل دوم : به کار بردن درست احساسات و هیجان ها

حالا که احساسات و هیجان های خود را شناختید وقت آن است که از آن ها به شکل درستی استفاده کنید.

در مرحله ی ۱ شما مشکل یا مشکل های اصلی خود را شناسایی کردید پس حالا وقت آن است که آن ها را در یک ورق کوچک یادداشت کنید و به دنبال راه حل برای آن ها باشید.

شما با اینکار نه فقط به موفقیت کاری خودتان کمک میکنید بلکه از هر نوع افسردگی و یا اضطرابی هم که ممکن است گرفتارش شوید نیز دور خواهید شد.

اصل سوم: خودتان را رو به جلو هل دهید.

منتظر بقیه نباشید که شما را تشویق کنند وعمر خود را با گشتن دنبال چنین آدمی هدر ندهید. خود شما باید بزرگ ترین مشوق خودتان باشین. شما در این مرحله هم مشکلات و هم راه حل آن ها را در دست خود دارید پس دیگر هیچ مانعی به جز خودتان در مسیر موفقیت شما قرار ندارد. به خودتان ایمان داشته باشید و سعی کنید که خودتان را به سمت موفقیت هایتان سوق دهید.

اصل چهارم: شناخت عواطف دیگران

زمانی که شما احساسات خود را به درستی بشناسید دیگر شناخت عواطف دیگران آنچنان کاری سخت و غیرممکنی نیست. فقط کافیست به دنبال علائم مشترک بین خود و دیگران باشید و از این نقاط مشترک برای شروع شناخت دیگران استفاده کنید. این علایم میتوانند شامل هر نشانه ای مانند حرکت بدن وعوض شدن تن صدا یا هر عامل دیگری باشند. اگر شما در عرصه فروش و تدریس یا عرصه های مشابهی که نیاز به ارتباط با مردم دارند مشغول به فعالیت هستید بدون شک لازم است که به این اصل ما توجه ویژه ای داشته باشید.

اصل پنجم: مدیریت رابطه با باقی مردم

این اصل یکی از مهم ترین اصل هایی است که شما برای کنترل هوش هیجانی خود به یادگیری آن نیاز دارید.

شما باید سعی کنید که با کمک شناخت احساسات و عواطف بقیه مردم که در اصل ۴ به دست آوردید آن ها را بهتر درک کنید و با استفاده از این شناخت مشکلات و نیاز های آن ها را پیدا کرده و به دنبال راه حلی برای آن باشید. با کمک شناخت بهتر از مردم شما میتوانید خیلی راحت به محبوبیت و شهرتی برسید که حتی فکرشم نمیکنید.

شما با کمک این اصل میتوانید تاثیر خیلی زیادی روی زندگی بقیه مردم بگذارید و مسیر جدیدی را به زندگی افراد دیگر داده و آن ها را به سمتی هدایت کنید که فکر میکنید درست تراست.

برای اینکار شما فقط نیاز دارید که به بعد از شناخت نیاز های خودتان به دنبال شناخت نیازهای مردم رفته و راه حل هایی برای آن نیاز های پیدا کنید. باور کنید که بعد از اینکه این لطف را در حق آن ها انجام دهید آن ها تمام سعی خود را خواهند کرد که به از هر طریقی این لطف شما را به شما برگردانند.

نکته ی پایانی

حال که با تمامی اصول کنترل هوش هیجانی آشنا شدید وقت آن است که از آن در زندگی شخصی خودتان استفاده کنید. نظر شما درباره این اصول ما چیست؟ آیا در هیچ یک از این اصول شما نیاز به راهنمایی بیشتر دارید؟ فقط کافیست که نظر و سوالات خود را با ما در بخش نظرات وبسایت به اشتراک بگذارید که ما و همکارانمان در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود. به امید اینکه بتوانیم باری دیگر میزبان توجه و نگاه شما عزیزان باشیم.

 سوالات متداول در زمینه ی کنترل هوش هیجانی

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی به این معنی است که شما بتوانید احساسات هر زن یا مرد یا بچه ای رو که روبه روی شما قرار دارد را به درستی درک کنید و در آن لحظه واکنشی مناسب همان احساسات از خودتان بروز دهید.

هوش هیجانی یا ei با IQ چه تفاوتی دارد؟

آی کیو فقط در شرایطی خاص میتواند به شما کمک کند اما هوش هیجانی میتواند در تمامی روابط کاری و شخصی شما تاثیر گذار باشد و یکی از مهم ترین عوامل موفقیت شما باشد.

چرا هوش هیجانی حائز اهمیت زیادی است؟

هوش هیجانی در اصل همان عامل بسیار مهمی است که شما اگر به اندازه ی کافی به آن دقت کنید میتوانید به موفقیت های زیادی هم در زمینه ی کاری و هم در زندگی شخصی خود برسید. هوش هیجانی در اصل به شما کمک خواهد کرد که در مواقع سخت و مورد نیاز تصمیم های درستی بگیرید و رفتارهای متناسب با موقعیتی که در آن هستید را از خود نشان دهید. 

آرشیو دانلودهای کارگاه

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *