گزارش سومین دورهمی دیجیتال مارکتینگ

سلام به دانشجویان و همراهان عزیز مدرسه بازاریابی اینترنتی. سومین دورهمی دیجیتال مارکتینگ روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶ برگزار شد. این دورهمی حداقل برای من عالی بود. چراکه کسانی که شرکت کرده بودند همه از نظر تحصیلات و درجه…

احمد کلاته

انتشار در: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
خواندن این مطلب حدود 4 دقیقه زمان می برد

سلام به دانشجویان و همراهان عزیز مدرسه بازاریابی اینترنتی. سومین دورهمی دیجیتال مارکتینگ روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶ برگزار شد.
این دورهمی حداقل برای من عالی بود. چراکه کسانی که شرکت کرده بودند همه از نظر تحصیلات و درجه کاری از من بالاتر بودند. این بود که از طرفی خجالت می کشیدم و از طرف دیگر به خودم می بالیدم که قرار است در خدمت چنین افراد فرهیخته ای باشم.

 

دورهمی دیجیتال مارکتینگ
در جلسه قبل در مورد سئو داخلی مفصل صحبت کردم. در این جلسه یعنی جلسه سوم دورهمی دیجیتال مارکتینگ در مورد نحوه لینک سازی صحبت کردم.
بحث لینک سازی (link building) و دریافت بک لینک برای من جذابیت زیادی دارد. برای دریافت لینک خارجی برای سایت، ترفندهای زیادی وجود دارد. خلاقیت می خواهد. اینجاست که می توانید حس برتر بودن خود را به رقبا القا کنید.
جستجو کردن در سایت های مختلف، گشتن به دنبال سایت هایی که به شما لینک دهند. برقراری ارتباط با مدیران سایت های دیگر. به صرفه ترین روش ها برای دریافت بک لینک. همه این ها بیشتر از اینکه نیازمند علم باشد، وابسته به تجربه و آزمون و خطاهای مختلف است.

 

پیشنهاد می کنم این را هم ببینید: دوره جامع آموزش سئو تخصصی

در ابتدای جلسه یک مثال خیلی جالب (البته از نظر خودم جالب) در مورد سئو خارجی و لینک سازی بیان کردم. به این شکل:
فرض کنید یک خانه دارید. داخل این خانه را بسیار شیک و مرتب چیده اید. درکوراتور داخلی، داخل خانه را طراحی و اجرا کرده است. هر کس وارد این خانه می شود از محتویات و نمای آن لذت می برد. این بسیار عالی است و ارزش خانه را بالا می برد.
اما بحث اینجاست که خریدار ابتدا نمای بیرونی خانه را می بیند و بعد اگر خوشش آمد وارد خانه می شود. اگر نمای خانه فرسوده و نازیبا باشد، معمولا خریدار در همان ابتدا دلسرد و از خرید منصرف می شود.
این همان بحث سئو داخلی و خارجی سایت است. اگر سئو داخلی سایتتان را کاملا بهینه و استاندارد ایجاد کرده اید، این عالی است. اما آیا سایت شما از نمای بیرون هم زیبا و معتبر است؟
اینجاست که بحث لینک سازی و اعتبار خارجی وبسایت اهمیت پیدا می کند.
برای اینکه اعتبار وبسایتتان را در محیط خارج نیز بالا ببرید باید روی سئو خارجی سایتتان وقت بگذارید.

مهمترین ابزار سئو خارجی سایت، لینک سازی (Link building) یا گرفتن بک لینک است.
حال که بحث دریافت بک لینک شد باید با دو اصطلاح مهم آشنا شویم:
لینک های فالو (follow) و لینک های نو فالو (no follow).

باز هم یک مثال من دراوردی زدم:
یکی از دوستان شما نزد شما می آید و از شما می پرسد “لوله کش سراغ داری؟”

از قضا شما مدتی قبل، اتفاقی از روی تراکت، شماره یک لوله کش را برداشته بودید.
شماره لوله کش را به او می دهید.
از شما می پرسد: “به او اطمینان دارید؟”
شما جواب می دهید: “نه. من فقط معرفی کردم. او را تایید نمی کنم. اگر کارش خوب نبود تقصیر من نیست.
این لوله کش همان لینک های no follow است. شما ممکن است در محتوای سایتتان به سایت دیگری لینک دهید اما آن لینک را nofollow می کنید.
این به گوگل می گوید که من این سایت را معرفی کرده ام، اما او را تایید نمی کنم. اگر سایت اسپم بود، اطلاعات کپی ارائه داده بود یا بطور کلی سایت کم اعتباری بود، تقصیر من نیست.
در مقابل، ممکن است به سایت دیگری لینک دهید و آن لینک را follow کنید. با این کار این پیام را به گوگل می رسانید که این سایت را معرفی کرده ام و تاییدش می کنم.

گزارش دورهمی دیجیتال مارکتینگ 12

مثلا سایت هایی مانند فیس بوک برای اینکه اعتبارشان در گوگل کاهش نیابد، تمام لینک ها را nofollow کردند. چراکه ممکن است سایت های خوب و بد زیادی در فیس بوک لینک ایجاد کنند، اگر تمام این لینک ها follow باشد، ارزش فیس بوک به شدت نزد گوگل کاهش پیدا می کرد.

بعد از آنکه مطمئن شدم لینک سازی و انواع آن را بطور کامل برای دانشجویان عزیزم توضیح دادم و به سوالاتشان پاسخ دادم، بحث شیرین روش های لینک سازی را توضیح دادم.

 

روش های مختلفی برای لینک سازی وجود دارد:
۱. فعالیت در شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی که تاثیر زیادی روی سئو سایت دارند، فیس بوک، لینکدین، توئیتر و گوگل پلاس هستند.
هر محتوایی که تولید می کنید، ابتدا مطمئن شوید از نظر سئو داخلی سایت، بهینه است. بعد از انتشار در سایتتان، حتما در شبکه های اجتماعی مذکور به اشتراک بگذارید.
احتمالا می گویید حوصله اش نیست که هر بار آن را در شبکه های مختلف به اشتراک بگذارم. در این جلسه از دورهمی دیجیتال مارکتینگ یک ابزار معرفی کردم به نام ifttt. این ابزار، بطور اتوماتیک، هر مطلب جدیدی که در سایتتان منتشر کنید، در شبکه های اجتماعی شما قرار می دهد. اگر علاقه مند بودید، در نظرات اعلام کنید که آن را توضیح دهم. ولی اگر خودتان وارد سایت شوید، با طرز کار آن آشنا خواهید شد.

۲. تالارهای گفتمان
لینک هایی که در تالارهای گفتمان پخش می شوند نیز اهمیت زیادی دارند. در گفتگوهای افراد با موضوعات مرتبط شرکت کنید. در میان صحبت هایتان، سایتتان را نیز معرفی کنید.
این کار باعث می شود علاوه بر اینکه مخاطبان هدفمند و علاقه مند وارد بطور مستقیم وارد سایت شوند، لینک هایی که ایجاد می کنید تاثیر زیادی روی سئو سایت دارند.

۳. ریپورتاژ آگهی رایگان
هر چند وقت یک بار، گلچین مطالب سایتتان را در سایت های آموزشی یا خبری که اجازه انتشار مطالب رایگان در سایتشان می دهند، منتشر کنید.
من خودم در دو وبسایت akhbarrasmi و webna اخبار سایتم را منتشر می کنم. در میان این اخبار با کلمه های کلیدی مهم، به سایتم لینک می دهم. این روش لینک بیلدینگ نیز روی سئو خارجی سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

چند ترفند دیگر نیز معرفی کردم که برای حمایت از کسانی که وقت می گذارند و در دورهمی شرکت می کنند، الان در این مطلب نمی گویم. در مقالات دیگر به آن ها اشاره خواهم کرد.
امیدوارم گزارش این قسمت از دورهمی دیجیتال مارکتینگ مفید واقع شده باشد.
به امید دیدار شما در جلسه بعدی دورهمی دیجیتال مارکتینگ

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Avatar

    جنابـ کلاته عزیز از شما خیلیـ یاد گرفتیم
    تشکر

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *