زندگینامه دیو گلدبرگ Dave Goldberg یکی از مشهورترین کارآفرینان سیلیکون ولی

دیو گلدبرگ یک مشاور مدیریت و کارآفرین آمریکایی بود. او از برجسته ترین افراد در اوایل انقلاب dotcom و شخصیت برجسته‌ای در سیلیکون بود.

امیررضا

انتشار در: ۹ آبان ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

دیو گلدبرگ یک مشاور مدیریت و کارآفرین آمریکایی بود. دیو گلدبرگ یکی از برجسته ترین افراد در اوایل انقلاب dotcom و شخصیت برجسته‌ای در سیلیکون ولی تا زمان مرگ نابهنگامش بود. برای اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

فکت ها

تولد: ۲ اوکتبر ۱۹۶۷

وفات: ۱ مه ۲۰۱۵

محل تولد: شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده

شناخته شده بعنوان: کارآفرین

خانواده

همسر: شریل سندبرگ (۲۰۰۴-۲۰۱۵)

پدر: مل گلدبرگ

مادر: پاولا گلدبرگ

چکیده زندگی دیو گلدبرگ

دیو گلدبرگ یک مشاور مدیریت و کارآفرین آمریکایی بود. دیو گلدبرگ یکی از برجسته ترین افراد در اوایل انقلاب dotcom و شخصیت برجسته‌ای در سیلیکون ولی تا زمان مرگ نابهنگامش بود. او فرد جاه طلبی بود. از فروش اولین شرکت نوپای خود در یک معامله چند میلیون دلاری در سن ۲۶ سالگی گرفته تا تأمین بودجۀ برخی از استارت آپ های موفق تر، او همه کار کرده بود. با این حال، بیش از هر چیز، طبیعت کمک رسان و شوخ طبع اوست که توسط افرادی که خوش شانسی ارتباط با او را داشتند، به یاد آورده می شود.

دیو گلدربرگ یک کارآفرین به معنای واقعی کلمه بود. درخشش و ذکاوت وی، موفقیت هر پروژه‌ای که او در آن دست داشته را تضمین میکرد.

دیو گلدبرگ Dave Goldberg یکی از مشهورترین کارآفرینان سیلیکون ولی

دیو گلدبرگ Dave Goldberg یکی از مشهورترین کارآفرینان سیلیکون ولی

اوایل زندگی دیو گلدبرگ

دیو گلدبرگ در ۲ اکتبر ۱۹۶۷ در شیکاگو، ایلینوی متولد شد. پدر او مل و مادرش پاولا گلدبرگ بودند. او بیشتر دوران کودکی خود را در مینیاپولیس، مینه سوتا گذراند.

دیو از یک خانواده مرفه بود. پدرش رئیس دانشکده حقوق ویلیام میچل بود. مادر او، پائولا، با تأسیس مرکز Pacer، که در اواخر دهه ۱۹۷۰ به عنوان مکانی برای کودکان دارای معلولیت آغاز به کار کرد که اکنون به بسیاری از بخش های دیگر گسترش یافته، خود یک کارآفرین موفق است. مادرش تا امروز به عنوان مدیر اجرایی مرکز Pacer فعالیت می کند.

دیو تحصیلات اولیه خود را در مدرسه Blake در زادگاه خود به اتمام رساند، او در سال ۱۹۸۵ فارغ التحصیل شد. وی تحصیلات خود را در رشته تاریخ و سیاست از دانشگاه معتبر هاروارد ادامه داد. او یک دانشجوی عالی بود و در سال ۱۹۸۹ با هدیه تقدیر از هاروارد فارغ التحصیل شد.

دیو شروع به تحصیل برای گرفتن مدرک حقوق کرد. با این حال، چند هفته قبل از پذیرش در دوره حقوق، وی تغییر عقیده داد و فهمید که نمی خواهد یک وکالت راه اندازی کند.

مسیر شغلی دیو گلدبرگ

دیو دقیقاً پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد کار خود را به عنوان مشاور Brian & Co آغاز کرد. او دو سال با آنها کار کرد و آن زمان را بین سیدنی، بوستون و سانفرانسیسکو میگذراند. او شغل خود را دوست داشت اما در اینجا بود که تصمیم گرفت که نمی خواهد وکیل شود.

پس از ترک شرکت Brian، زندگی حرفه‌ای دیو به شدت تغییر کرد. وی از مشاور بودن به سمت مدیر استراتژی بازاریابی و توسعه تجارت در Capitol Records رسید. دیو سابقه قبلی در بخش بازاریابی نداشت اما علاقه زیادی به موسیقی داشت و به همین خاطر این کار علاقه‌ی او را به خود جلب کرد. او با ارائه ایده های جدید و ابتکاری که منجر به افزایش چشمگیر فروش آنها شد، کار بزرگی در Capitol Records انجام داد.

دیو در برخی از روش هایی که Capitol موسیقی ها را می فروخت، نقش مهمی داشت. در زمانی که بازی های ویدیویی میان مردم محبوب شده بودند، ایده‌ی مغز متفکر او بود که موسیقی ها را با بازی های ویدیویی بفروشند. وی همچنین یکی از استراتژیست های اصلی مشارکت استارباکس و Capitol بود. استارباکس به عنوان بخشی از معامله خود تعداد قابل توجهی سی دی را از فروشگاه های خود فروخت. این مشارکت شگفت انگیز ۲۲ سال ادامه داشت.

دیو گلدبرگ Dave Goldberg

دیو گلدبرگ Dave Goldberg

سال ۱۹۹۳

در سال ۱۹۹۳، او به دنبال ایجاد شرکت خود، کارش را در Capitol ترک کرد. او ایده های درخشانی در مورد فروش موسیقی داشت و با کمک مالی خانواده و دوستانش، Launch Media را در سال ۱۹۹۴ تأسیس کرد. ایدۀ اصلی این بود، از حجم عظیم موسیقی که فقط در ایالات متحده آمریکا ایجاد شده‌اند، تنها تعداد انگشت شماری از آنها در تلویزیون و رادیو پخش می شوند و به بقیه توجه چندانی نمی شد. او می خواست این بازار دست نخورده را عرضه کند.

Launch Media با اجراهای زنده و مصاحبه با شخصیت های موسیقی، از طریق اشتراک سی دی ماهانه آغاز شد. مدل تجاری که گلدبرگ تشکیل داده بود، توسط درآمد حاصل از تبلیغات پشتیبانی می شد. بعدها، با انقلاب اینترنت، موسیقی را به صورت آنلاین پخش میکرد و به یکی از اولین شرکت هایی تبدیل شد که این کار را انجام داده است.

سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱

Launch Media در اوج موفقیت خود حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارزش داشت. این علاقۀ بزرگترین غول اینترنتی آن زمان، یاهو را به خود جلب کرد. اما هنگامی که حباب اینترنت در سال ۱۹۹۹ ترکید، سهام هر دو شرکت به کمتر از ۹۰٪ از ارزش قبلی آنها سقوط کرد. این Launch Media را به شدت بی ارزش کرد و وقتی Yahoo! سرانجام آن را در سال ۲۰۰۱ خرید، پس از بیش از یک سال مذاکره، قیمت آن فقط ۱۵ میلیون دلار بود.

سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹

وقتی یاهو Launch Media را خرید، به دیو نیز موقعیتی در یاهو پیشنهاد شد و او بیش از ۶ سال با این شرکت اینترنتی کار کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۷ این شغل را ترک کرد. در آن زمان، Launch Media با بیش از ۶۰ میلیون کاربر منحصر به فرد، بزرگترین وب سایت موسیقی و فیلم در جهان بود.

پس از ترک یاهو، دیو برای مدت کوتاهی در یک شرکت سرمایه گذاری به نام Benchmark کار کرد. او بین سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹، به مدت نزدیک دو سال در آنجا بود.

سال ۲۰۱۵

گلدبرگ در سال ۲۰۰۹ به عنوان مدیرعامل SurveyMonkey به این شرکت پیوست و تا زمان مرگ نابهنگام خود در سال ۲۰۱۵ در این سمت باقی ماند. در دورۀ مدیرعاملی او، رشد SurveyMonkey خارق العاده بود. طبق آخرین گزارش ها، این شرکت با ارزش ۲ میلیارد دلاری، ۱۱۳ میلیون درآمد داشته است.

زندگینامه مگ ویتمن Meg Whitman : اولین زن میلیارد دنیای اینترنت

زندگی شخصی دیو گلدبرگ

دیو گلدبرگ و همسرش

دیو گلدبرگ و همسرش

علی رغم موفقیت های چشمگیر خود او در طول سال ها، دیو گلدبرگ احتمالاً بیشتر به خاطر ازدواج با شریل سندبرگ، مدیر ارشد اجرایی در فیس بوک و یکی از ۱۰۰ زن قدرتمند فوربس، شناخته شده است. این دو در سال ۱۹۹۶ در لس آنجلس ملاقات کردند و در سال ۲۰۰۴ با یکدیگر ازدواج کردند. آنها صاحب دو فرزند بودند و بیشتر در منلو پارک، کالیفرنیا زندگی می کردند. گلدبرگ و سندبرگ به عنوان یکی از زوج های تأثیرگذار و محبوب در سیلیکون ولی شناخته می شدند.

در اول ماه مه ۲۰۱۵، دیو در حین تعطیلاتش در مکزیک هنگام تمرین روی تردمیل خود با یک حادثه روبرو شد. او به زمین افتاد و سرش ضربه دید و خون زیادی از دست داد شد. پس از رساندن وی در بیمارستان، مرگ وی اعلام شد.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *