مهارت مدیریت ارتباط با مشتری

مدیریت ارتباط با مشتری ، مهارتی که فروش شما را صد برابر میکند!

مشتری ها سرمایه کسب و کار هستند.مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM یک فرآیند (فناوری) برای کنترل و مدیریت روابط بین شرکت ها و مشتریان آن هاست.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

فهرست مطالب پنهان

حیاتی ترین دارایی شرکت شما مشتریان شما هستند ، بنابراین باید با مشتریان خود به درستی رفتار کنید. بدون آنها ، شما نمی توانستید و نمی توانید در تجارت و کسب و کارتان وجود داشته باشید به عبارتی اگر مشتری وجود نداشته باشد ، کسب و کار شما ورشکست خواهد شد. مطمئناً شما می توانید با محصولات بی نظیر و درجه ی یک ، هدایای رایگان یا کاهش قیمت های خود مشتری های جدیدی را برای کسب و کار خود جلب کنید. اما اگر با آنها ارتباط خوبی برقرار نکنید ، آنها دیگر برای خرید محصولاتتان به شما مراجعه نمیکنند یا شما را به آشنایان خود معرفی نمیکنند.در این دوره درباره ی مدیریت ارتباط با مشتری صحبت خواهیم کرد.

آنچه در بخش قبل آموختید

  • کسب و کار اینترنتی با کسب درآمد از اینترنت چه تفاوت هایی دارد؟
  • چند نوع کسب و کار اینترنتی وجود دارد؟
  • چگونه کسب و کار اینترنتی راه بیندازیم؟
  • چطور از طریق وبسایت محصولاتم را بفروشم؟
  • چطور از طریق وبسایت محصولات آموزشی بفروشم؟

مفهوم مدیریت ارتباط با مشتری به زبان ساده

مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM یک فرآیند (فناوری) برای کنترل و مدیریت روابط بین شرکت ها و مشتریان آن هاست. این مدیریت بر روی معاملات نیز صورت می گیرد. در دنیای امروزی که پر از تغییرات و تنوع در فناوری و اطلاعات و نیازهای مردم می باشد، لازم است که برای رقابت درست بین بازارهای جهانی، به کیفیت رابطه با مشتریان توجه لازم صورت گیرد. اگر ارتباط با مشتریان به درستی مدیریت شود، موفقیت در کار نیز تداوم می یابد؛ در واقه شرکت ها و سازمان ها می دانند که برای رسیدن به اهداف بزرگ ، نوع ارتباط با مشتری بسیار مهم و حیاتی است و از این رو برای جلب نظر مشتریان بسیار تلاش می کنند.

مدیریت ارتباط با مشتری چه اهمیتی برای کسب و کار ها دارد؟

در صورتی که رضایت مشتری جلب شود، درآمد سازمان ها افزایش یافته و از هزینه هایی که برای تولید صرف می کنند کاسته خواهد شد. یکی از اهداف اصلی مدیریت ارتباط با مشتریان افزایش تعداد معاملات و در پی آن افزایش سود شرکت هاست اما تنها به همین موارد محدود نمی شود. این نوع از مدیریت با هدف تشکیل دیدگاهی نوین و یکپارچه برای یافتن راه حل و ارائه نیازمندی های مشتریان صورت می گیرد تا سوددهی به مرور زمان افزایش یابد.

به طور خلاصه مدیریت ارتباط با مشتری یعنی...

با این تفاسیر می توان گفت که مدیریت ارتباط با مشتریان نوعی استراتژی برای افزایش سوددهی بر پایه جلب رضایت مشتریان می باشد.

۱۰ تکنیک طلایی برای مدیریت ارتباط با مشتری

گاهی اوقات ایجاد این روابط و ایجاد احساس صمیمیت با مشتریتان ممکن است چالش برانگیز باشد. نکته اصلی این است که وقتی مشتری وارد مغازه یا دایرکت شما می شود باید با او خوش آمد گویی گرمی کنید و او احساس کند که شما قصد کمک به او را دارید. در این مقاله ده نکته برای برخورد با مشتری و ارائه خدمات عالی به مشتری آورده شده است که رعایت این نکات منجر به افزایش مشتری و در نتیجه افزایش فروش خواهد شد :

 ۱. به حرف مشتریان گوش دهید

گاهی اوقات ، مشتریان فقط باید حس کنند که شما در حال گوش دادن به حرف های آن ها هستید. اگر آنها گیج شده اند یا مشکلی دارند که نیاز دارند با شما صحبت کنند ، با گوش شنوا ، نشان دهید که مشتری برایتان مهم است و آنها را رد نمی کنید.
در این صورت مشتری احساس صمیمیت میکند و همین احساس صمیمیت و مسئولیت پذیری شما او را ترغیب میکند تا بیشتر به شما اعتماد کند و شما را به اطرافیانش معرفی کند.

۲. عذرخواهی کنید

وقتی مشکلی پیش آمد ، عذرخواهی کنید. شگفت آور است که کلمات “متاسفم” چقدر آرامش آور است. وقتی که از شما انتقاد میکنند بحث و جدل نکنید در عوض به آنها بگویید که از این که مشکل به وجود آمده متاسفید. بلافاصله با این مشکل کنار بیایید و بحران به وجود آمده را مدیریت کنید و به مشتری قول دهید که برای جبران مشکل پیش آمده کاری را انجام میدهید.

 ۳. مشتری هایتان را جدی بگیرید

جدی گرفتن مشتری، اصل مهم مدیریت ارتباط با مشتری

جدی گرفتن مشتری، اصل مهم مدیریت ارتباط با مشتری

به مشتریان احساس مهم بودن بدهید. مهم نیست اگر یک سوال برای شما مسخره باشد ، اما قطعا آن سوال برای مشتری مهم است که می پرسد. اگر احساس کنند که به آنها می خندید یا با آنها بد صحبت می کنید ، هیچ چیز خریداری نمی کنند. مشتریان معمولا بسیار حساس هستند و متوجه میشوند که شما واقعاً به آنها اهمیت می دهید یا خیر.

۴.داشتن آرامش مهمترین تکنیک مدیریت ارتباط با مشتری

با این که گاهی اوقات دشوار است اما حفظ آرامش بسیار مهم است. رویکرد آرام بخش شما به مشتری شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کند. آنها احساس خواهند کرد که شما شرایط را کنترل می کنید و می توانید به حل مشکل آنها کمک کنید. قاعدتا مشتریان شما با انواع طرز رفتار متفاوت خواهند بود ، گاهی برخی از افراد بی دلیل جبهه گیر هستند و سر دعوا دارند ، یا گاهی مشکلی پیش می آید ، در این صورت امکان داری مشتری با لحن بد با شما صحبت کند ، در عوض شما به جای اینکه با مشتری دعوا کنید ، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و سپس سعی کنید کنترل را در دست خود گرفته و مشتری را نیز آرام کنید.

۵. نیازهای مشتریتان را شناسایی و پیش بینی کنید

بیشتر نیازهای مشتری بیشتر احساسی است تا منطقی. هرچه مشتری های خود را بیشتر بشناسید ، در پیش بینی نیازهای آنها بهتر خواهید شد. به طور مرتب ارتباط برقرار کنید تا از مشکلات یا نیازهای آینده ی آنها مطلع شوید. در این صورت شما خیلی راحت میتوانید با توجه به نیاز مشتری هایتان محصولاتتان را به روز کنید ، محصولاتی که مشتری زیادی ندارند را حذف و محصولات پر مخاطب را جایگزین کنید.

۶. راه حل پیشنهاد دهید

راه حل پیشنهاد دهید

راه حل پیشنهاد دهید

منویی از داروهای آرامبخش داشته باشید که شما و کارمندانتان در مواقع حساس می توانید استفاده کنید. مثل بازگرداندن پول مشتری ( در صورت عدم رضایت وی ) یا بن تخفیف یا خدمات رایگان ( مانند ارسال رایگان یا محصولات هدیه ). با توافق قبلی با سناریوهایی که این روش های درمانی را ارائه می دهید و مقداری که می خواهید هزینه کنید ، می توانید هنگام ارائه راه حل آرام تر و با اطمینان بیشتری صحبت کنید. یعنی مثلا اگر مشتری شما بی اعتماد است و به شدت حساس است ، میتوانید با داروی اثر بخش ( ضمانت ) ، حال او را بهتر کنید. میتوانید محصول خود را تضمین کنید که در صورت عدم رعایت مشتری مبلغ عودت داده میشود‌.

۷. قدر “بله” را بدانید

همیشه به دنبال راه هایی برای کمک به مشتریان خود باشید. هنگامی که آنها درخواستی دارند (تا زمانی که منطقی باشد) به آنها بگویید که می توانید این کار را انجام دهید. به دنبال راه هایی برای آسان کردن تجارت برای خود باشید.همیشه کاری را که می گویید انجام میدهید ، انجام دهید ( به اصطلاح خوش قول باشید و وقتی به مشتری خود قول انجام کاری را می دهید حتما انجام دهید )

۸. محدودیت های خود را بپذیرید

بله کلمه قدرتمندی است اما اگر قادر به انجام یک درخواست نیستید لزومی به قول دادن و قبول کردن آن مسئولیت ندارید. محدودیت های خود را بشناسید و کارهایی که از عهده تان خارج است را قبول نکنید. شما نمی توانید برای همه ، همه چیز باشید. اگر فکر میکنید نمی توانید این درخواست را برآورده کنید ، به آنها کمک کنید تا یک راه حل جایگزین پیدا کنند. این راه درمان مشکل چه در حیطه ی شغل شما باشد و چه راه دیگری ، آنها قدرشناس خواهند بود ( احساس مهم بودن خواهند کرد ) و باعث میشود به آشنایان خود هم کسب و کار شما را معرفی کنند.

۹. همیشه در دسترس باشید

همیشه در دسترس باشید

همیشه در دسترس باشید

خدمات مشتری دیگر فقط ارتباط حضوری و تلفنی نیست. اگر در صنعت یا بازاری مشغول به کار هستید که مشتریان شما دائماً آنلاین هستند ، باید خدمات خود را اصلاح کنید یعنی شما هم در دنیای مجازی فعال باشید تا مشتریانتان بتوانند به صورت آنلاین هم با شما ارتباط برقرار کنند.

۱۰. بازخورد منظم دریافت کنید

بازخورد یک روش عالی برای رشد کسب و کار و هم مهارت های شماست. روش هایی را برای دریافت بازخورد از مشتری ، از ایمیل ، تماس تلفنی ، جعبه پیشنهادات یا مواردی جالب و ابتکاری فراهم کنید. یعنی مثلا اگر در اینستاگرام فعال هستید و پیج دارید ، میتوانید با استوری پرسش ، از مشتریان خود بخواهید که نظرتشان را در مورد کسی کارتان ، محصولاتت و خدماتتان و … ارائه دهند.

برای دستیابی به تکنیک های ویژه و شرکت در دوره های کلاته فرم زیر را پر کنید:

[gravityform id=”128″ title=”false” description=”false”]

CRM برای چه کسانی می باشد؟

مدیریت ارتباط با مشتریان یا سیستم CRM باعث می شود کنترل و مدیریت مواردی همچون فروش، ارائه خدمات به مشتری، توسعه تجارت، جذب نیرو و بازاریابی بهتر انجام گیرد و در نهایت به موفقیت ختم شود. ابزار CRM به شما امکان می دهد در یک مکان مرکزی و متمرکز، اطلاعات تماس با مشتریان را ذخیره کنید ، فرصت های فروش را شناسایی کنید ، موارد مربوط به ارائه خدمات را ثبت و ضبط کنید و کمپین های بازاریابی را مدیریت و اطلاعات مربوط به تعامل با هر مشتری را برای هر کسی در هر شرکتی ممکن است به آن نیاز داشته باشد در دسترس قرار دهید.

با قابلیت مشاهده و دسترسی آسان به داده ها ،امکان همکاری و افزایش سوددهی آسان تر است. هر فردی در شرکت شما می تواند ببیند که چگونه با مشتری ارتباط برقرار شده است و چه چیزهایی خریداری شده اند و هر مشتری هزینه آخرین خرید خود را چگونه پرداخت کرده است و مواردی از این دست.

CRM می تواند به شرکت ها کمک کند تا رشد و پیشرفت کسب و کار را افزایش دهند و می تواند برای یک تجارت کوچک به طور ویژه ای مفید باشد ، به دلیل این که در کسب و کارهای کوچک افراد و یا تیم ها باید از حداقل امکانات به بهترین شکل استفاده کنند.به طور کلی CRM برای کسانی کاربردی است که نیاز به اطلاعات دقیق از ارتباط و تعامل با هر مشتری دارند.

CRM

CRM

CRM یا مدیریت ارتباط با مشتریان[/caption]

CRM برای مدیریت ارتباط با مشتری

مدیریت ارتباط با مشتریان یا سیستم CRM باعث می شود کنترل و مدیریت مواردی همچون فروش، ارائه خدمات به مشتری، توسعه تجارت، جذب نیرو و بازاریابی بهتر انجام گیرد و در نهایت به موفقیت ختم شود.

ابزار CRM به شما امکان می دهد در یک مکان مرکزی و متمرکز، اطلاعات تماس با مشتریان را ذخیره کنید ، فرصت های فروش را شناسایی کنید ، موارد مربوط به ارائه خدمات را ثبت و ضبط کنید و کمپین های بازاریابی را مدیریت و اطلاعات مربوط به تعامل با هر مشتری را برای هر کسی در هر شرکتی ممکن است به آن نیاز داشته باشد در دسترس قرار دهید.

با قابلیت مشاهده و دسترسی آسان به داده ها ،امکان همکاری و افزایش سوددهی آسان تر است. هر فردی در شرکت شما می تواند ببیند که چگونه با مشتری ارتباط برقرار شده است و چه چیزهایی خریداری شده اند و هر مشتری هزینه آخرین خرید خود را چگونه پرداخت کرده است و مواردی از این دست.CRM می تواند به شرکت ها کمک کند تا رشد و پیشرفت کسب و کار را افزایش دهند و می تواند برای یک تجارت کوچک به طور ویژه ای مفید باشد ، به دلیل این که در کسب و کارهای کوچک افراد و یا تیم ها باید از حداقل امکانات به بهترین شکل استفاده کنند.

به طور خلاصه CRM برای این افراد مناسب است...

به طور کلی CRM برای کسانی کاربردی است که نیاز به اطلاعات دقیق از ارتباط و تعامل با هر مشتری دارند.

چرا CRM برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری برای کسب و کار ها

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری برای کسب و کار ها

در واقع CRM پر مخاطب ترین نرم افزار کاربردی برای سازمان ها است و در سال های آینده مدیران سازمان ها باید میلیاردها دلار برای استفاده از این نرم افزار هزینه کنند. CRM می تواند باعث افزایش رشد تجارت شما شود.

برای این که کسب و کارتان با خطر شکست مواجه نشود و پابرجا بماند، نیاز است که شما در حوزه کاریتان اطلاعاتتان را به روز نگه دارید تا بتوانید از طریق فروش هوشمندانه، مشتریان بسیار جذب کرده و سود بیشتری کسب کنید. به روز کردن اطلاعات کاری معمولا سخت است و در چنین شرایطی سیستم CRM این اطلاعات را به شکلی ساده و منظم در یک داشبورد مخصوص به شما نشان دهد.اطلاعاتی مانند سوابق خرید هر مشتری، مشکلات مشتریان، داده های به دست آمده از فروش، بازاریابی و … حتی می توانید نظرات مشتریان درمورد خودتان یا سمازمان ها و شکرت های رقیب را مشاهده نمایید.

به طور کلی بهتر است بدانید که استفاده از CRM برای کنترل و مدیریت ارتباطات، باعث می شود اینده بهتری برای کسب و کار یا تجارتتان پیش بینی کنید و شانس بیشتری برای رشد و پیشرفت داشته باشید.

کسب و کار بدون مدیریت ارتباط با مشتری هزینه های جبران ناپذیری در بر دارد!

مدیریت کردن به معنای صرف زمان کمتر برای هر چیزی یا هرکاری می باشد.مثلا یک تیم فعال در بخش فروش می تواند اطلاعات فراوانی ایجاد کند، یا اینکه نمایندگان در صحبت با مشتریان اطلاعات ارزشمند بسیاری به دست می آورند اما این گونه اطلاعات یا به صورت دست نویس و یا در لپ تاپ فروشندگان ذخیره می شوند. در این حالت ممکن است جزئیات اطلاعات از دست بروند یا این که جلسات به درستی برگزار نشوند و به جای تمرین های سخت گیرانه بر اساس حدس و گمان اولویت بندی مشتریان صورت گیرد. همه این موارد باعث پیچیدگی و مشکلات زیادی خواهند شد و نشان می دهند که بدون وجود CRM تنها بخش فروش نیست که آسیب می بیند.

امکان دارد که مشتریان شما از راه های مختلفی مانند ایمیل، تلفن و یا شبکه های اجتماعی باش شما تماس بگیرند تا سوالاتشان را بپرسند یا سفارشاتشان را پیگیری کنند. اگر برای این امر بستری مشترک مخصوص تعاملات وجود نداشته باشد، ممکن است سیلی از اطلاعات را از دست بدهید.حتی اگر بتوانید همه ی این اطلاعات و داده ها را با موفقیت گردآوری و یکپارچه کنید، با مشکل منطقی سازی آن ها مواجه می شوید.

انواع مدل مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

مدیریت ارتباط با مشتریان بر اساس ویژگی های مختلفی که دارد به چهار دسته یزر تقسیم بندی می شود:

– استراتژیک

در این نوع از مدیریت ارتباط با مشتریان، تمرکز اصلی بر روی مشتری و مشتری مداری است. هدف این نوع مدیریت، توسعه سازمان از طریق جذب و حفظ مشتری می باشد و در واقع تمام هدف ها و تصمیمات سازمان با توجه به مشتریان صورت می گیرد. این روش مدیریت برای هر کسب و کار و یا تجارتی بسیار ضروری و حیاتی است زیرا با اگر بتوان با روش های صحیح مشتریان را جذب و حفظ کرد، سازمان یا شرکت ، سود زیادی کسب خواهد کرد.

سازمان هایی که از این روش برای مدیریت استفاده می کنند در بازاریابی بسیار انعطاف پذیر هستند و به دلیل نظارت کامل بر مشتریان، ارتباط طولانی مدتی با آن ها دارند که موجب وفاداری مشتریان و سوددهی بالاتری می شود.

مدیریت ارتباط با مشتریان به روش استراتژیک تاکید بر همکاری با مشتری دارد، زیرا در این صورت می توان با ارائه خدمات مناسب و رفع نیازهای مشتریان، بدون تلاش فراوان نیز تعداد مشتریان قابل توجهی جذب کرد.

– عملیاتی

CRM عملیاتی

CRM عملیاتی

این روش، مهم ترین نوع سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد. در واقع CRM عملیاتی قسمت هایی از کسب و کار که مربوط به مشتری می شود را به شکل اتوماتیک در می آورد. همچنین از این نوع از مدیریت ارتباط با مشتریان، برای با بازاریابی، فروش و خدمات به مشتری به‌صورت اتوماتیک و یکپارچه استفاده می شود. هر کار و فرآیندی که در سازمان انجام می گیرد، مربوط به مشتری نیز می باشد؛ از این رو یهتر است سیستم ها اتوماتیک و به روز باشند تا ارتباط با مشتری هر چه بهتر صورت گیرد. در CRM عملیاتی می توان تمام اطلاعات مربوط به کارها و وظایف را در یک داشبورد مشاهده و پیگیری کرد.

– تحلیلی

بخش قابل توجه و مهم در CRM تحلیل گردآوری، ثبت کردن، استخراج، یکپارچه سازی، پردازش، تفسیر و گزارش داده های مرتبط با مشتری است که این کارها به دلیل ایجاد و افزایش ارزش برای مشتری و شرکت انجام می شوند. از نام CRM تحلیلی مشخص است که مخصوص تجزیه و تحلیل و بررسی اطلاعات مشتریان می باشد و به همین دلیل از علم داده کاوی و ابزار تحلیل و مدل سازی در این بخش استفاده می شود. داده هایی که در CRM عملیاتی به دست می آیند به منظور دسته بندی مشتریان مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرند.این داده ها را می توان از طریق نظرسنجی، رای گیری، فروش و یا شبکه های اجتماعی و ایمیل به دست آورد.

از روش تحلیلی مدیریت ارتباط با مشتریان برای پیش بینی و تخمین زدن استفاده می شود.برای شناخت و رفع مشکلات مشتریان نیز می توان از این تکنیک استفاده کرد که باعث می شود بتوان تقاضای بازار و مردم را مدیریت و کنترل کرد.

– تعاملی

CRM مشارکتی قسمت هایی از سازمان که به بازاریابی، فروش، مالی و خدمات مربوط هستند را به کار می گیرد و از طریق آن ها اطلاعات مشتریان را به اشتراک می گذارد تا بتوان مشتریان را بهتر درک کرد.در این تکنیک مدیریت، از تکنولوژی به روز برای مدیریت روابط با مشتریان و شرکا و رقبای دیگر استفاده می شود. در واقع هر اطلاعاتی که قرار باشد از مرزهای سازمان خارج شود باید به این روش مدیریت شود.

در این نوع از مدیریت، تمرکز فقط روی ارتباط با مشتری نیست و ارتباط با ذینفعان مانند فروشندگان و دیگر کسب و کارها اهمیت دارد. مدیریت ارتباط با مشتری مشارکتی باعث می شود ارتباط بین سازمان و مشتریان به هر طریقی راحت تر شود. این نوع از مدیریت راه حلی برای بهبود خدمت رسانی به مشتریان و حفظ آن هاست. این امر باعث می شود سازمان ها و شرکت ها نیازها و مشکلات مشتریان را بهتر درک کنند و برای ارتقا کار و تجارت خود، تلاش کنند تا نیازها و مشکلات برطرف شوند.

کلام آخر

در عصر کنونی به دلیل اینکه بسیاری از کسب و کار ها توسعه و گسترش پیدا کرده اند، نیاز به استفاده از نرم افزارهای مدیریتی در هر حوزه ای وجود دارد. برای رسیدن به نتیجه ی خوب و بهبود روند کارها، بهتر است از این گونه نرم افزارها استفاده شود.

در پایان باید بگوییم که مدیریت ارتباط با مشتریان نوعی استراتژی سرشار از مفاهیم و راه حل های مختلف است و نباید آن را تنها نرم افزاری برای مدیریت ارتباطات بدانیم. به دلیل تحلیل و بررسی و استفاده از استراتژی هاست که تیم فروش می تواند مدیریت ارتباط با مشتریان را به درستی انجام دهد و فرصت های مهم را تشخیص دهد.

سوالات متداول در زمینه ی مدیریت ارتباط با مشتری

مفهوم مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM یک فرآیند (فناوری) برای کنترل و مدیریت روابط بین شرکت ها و مشتریان آن هاست.

مدیریت ارتباط با مشتریان چه اهمیتی دارد؟

مدیریت ارتباط با مشتریان یا سیستم CRM باعث می شود کنترل و مدیریت مواردی همچون فروش، ارائه خدمات به مشتری، توسعه تجارت، جذب نیرو و بازاریابی بهتر انجام گیرد و در نهایت به موفقیت ختم شود.

انواع مدل مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چیست؟
  • – استراتژیک
  • – عملیاتی
  • – تحلیلی
  • – تعاملی
مدیریت ارتباط با مشتریان به روش استراتژیک به چه صورت است؟

مدیریت ارتباط با مشتریان به روش استراتژیک تاکید بر همکاری با مشتری دارد، زیرا در این صورت می توان با ارائه خدمات مناسب و رفع نیازهای مشتریان، بدون تلاش فراوان نیز تعداد مشتریان قابل توجهی جذب کرد.

روش تحلیلی مدیریت ارتباط با مشتریان به چه صورت است؟

از روش تحلیلی مدیریت ارتباط با مشتریان برای پیش بینی و تخمین زدن استفاده می شود.برای شناخت و رفع مشکلات مشتریان نیز می توان از این تکنیک استفاده کرد که باعث می شود بتوان تقاضای بازار و مردم را مدیریت و کنترل کرد.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *