اصول وفادار کردن مشتری

با وفادار کردن مشتری در کسب و کار ، فروش خود را صد برابر کنید

وفادار کردن مشتری تعهد مشتری به نام تجاری شما است . یک مشتری وفادار همیشه شما را به جای رقابت انتخاب می کند.در این مقاله همراه ما باشید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۵ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

ما برای موفقیت در کسب و کارمان و پیشرفت در آن و همچنین رشد برندمان به دنبال جذب مشتریان بیشتر هستیم و در این راه از انواع روش های تبلیغاتی استفاده می کنیم اما گاها به این نکته ی مهم بی توجه می شویم که حفظ مشتریان مان از جذب مشتریان جدید با اهمیت تر است.آن وقت است که باید به دنبال پاسخ این پرسش مهم باشیم که چگونه می توانیم مشتریان خود را وفادار کنیم ؟ و اصلا چرا باید مشتریان را به برندمان وفادار کنیم ؟ در این مقاله اصول وفادار کردن مشتری را بیاموزید.

چند نکته برای وفادار کردن مشتری

توجه داشته باشید که اصولا مشتریانی که در خریدشان تکرار می کنند به دلیل اطمینان ایجاد شده معمولاً بیشتر هزینه می کنند و معاملات بزرگتری را ایجاد می کنند. از طرفی ، آوردن مشتری جدید می تواند از ۵ تا ۲۵ برابر بیشتر از فروش به مشتری فعلی شما هزینه داشته باشد ، این بدان معنی است که یک برنامه وفاداری یکی از مقرون به صرفه ترین روش های معروفیت برند و افزایش فروش است.تنها راهی که تضمین می کند مشتریان تان از برندتان حمایت کنند و به آن وفادار باشند این است که بتوانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید.

داشتن برتری نسبت به رقبا

ابتدا بهتر است از خودتان بپرسید که برند شما دارای چه ویژگی منحصر به فردی است که شما را از رقبایتان جدا می کند و همچنین شایستگی داشتن مشتریان وفادار را دارد. شما باید روی این ویژگی ها متمرکز شوید. چیزهایی که باعث برجسته شدن برندتان می شود را بیابید و بر روی اهدافتان تمرکز کنید.توجه کنید که آیا ارزش هایتان با اعتقادات مشتریانتان همسو است ؟ بر اساس تحقیقات معتبر ، دو سوم مشتریان امروزه بر اساس اعتقادات و ارزش هایشان خرید می کنند.

حتما بخوانید:کارگاه آموزشی آشنایی با برتری مطلق در بوم ناب

البته ما به شما توصیه نمی کنیم که روی اعتقادات خاصی متمرکز باشید و یا ارزش های برندتان را تغییر دهید یا روی موضوع خاصی تمرکز کنید اما از شما می خواهیم که از این نکته برای حفظ و جذب مشتریانتان استفاده کنید. چرا که وقتی به ارزش های خود و مشتریانتان اهمیت می دهید شاهد خواهید بود که چگونه مشتریانتان به طرفدارانی سر سخت تبدیل می شوند و حتی شما را به عنوان برند محبوب خود به دیگران معرفی می کنند.

پاسخ سریع به مشتریان

انتظارات مشتریان در خدماتی که به آن ها ارائه می دهید بسیار زیاد است تحقیقات نشان داده که ۸۹ درصد معتقدند پاسخ سریع به پرسش های اولیه هنگام تصمیم گیری برای خرید بسیار مهم است. بهترین تجربه ی ممکن را برای مشتریانتان ایجاد کنید از لحظه ی ورود به وب سایت تا زمانی که از خدمات مشتریان درخواست کمک می کنند. در سایتتان همه چیز باید روشن باشد و دسترسی راحت و سریع را برای مشتریان فراهم کند . فرایند خرید و نتیجه ی آن با جزئیات در اختیار کاربر قرار گیرد تا باغث تسکین خاطر مشتریان باشد .

برای مشتریانتان پشتیبانی همه جانبه در نظر بگیرید و سریع پاسخ گوی درخواست هایشان باشید. دسترسی سریع و راحت به خدمات را به مشتریانتان ارائه دهید . تقریبا نیمی از مردم می گویند فقط پس از یک تجربه ی خدمات بد به برند رقابتی دیگر روی می آورند که این نکته به طور کامل اهمیت این قضیه را روشن می کند.

مشتریان وفادارتان را وفادارتر کنید

وفادار کردن مشتری

وفادار کردن مشتری

مشتریان برندتان را پیدا کنید و مرتبا با آنها در ارتباط باشید و با هدایای ویژه از وفاداریشان تشکر کنید. حواستان به خرید های مکرر مشتریانتان باشد و برایشان محصولات و خدمات محبوبشان را با پیشنهادات ویژه ، تخفیف و امتیازات هیجان انگیز ارائه دهید مثل تخفیفات مناسبتی برای روز مادر یا فروش ویژه محصولات خاص برای اغشار خاص مثل دانشجویان و حتی هزینه ی حمل و نقل رایگان محصولات به مشتریانی که بیش از تعداد معینی خرید انجام داده اند . این نوع پاداش ها باعث می شوید که از خریدشان احساس خوبی داشته باشند این که برایشان ارزش قائل هستید و قدر دانشان هستید انگیزه ی خرید دوباره را در خاطرشان ایجاد می کند.

البته یادتان باشد حتما برای این پاداش ها تاریخ انقضا درج کنید تا مشتریان ترغیب به خرید قبل از پایان مهلت شوند.

همکاری با برند ها

برنامه ی ارجاع به دوست نیز یک روش موثر برای پاداش دادن به مشتریان فعلی و در عین حال به دست آوردن مشتریان جدید است. مشارکت با برند های مرتبط دیگر نیز راهی عالی برای افزایش میزان مواجه و ارائه گزینه های بیشتر به مشتریان فعلی است. مثلا اگر دمنوش های گیاهی عرضه می کنید می توانید با فروشگاهی که ماگ و لیوان های مناسب برای دمنوش ارائه می دهد مشارکت کنید.

توجه به خرید های مکرر

توجه به خرید های مکرر علاوه بر این که برای حفظ مشتریان ویژه تان مهم است داده های ارزشمندی برای بهبود تجربه مشتری ارائه می دهد و نشان می دهد که چه محصولات و خدماتی از نظر مشتریان مفید تر و محبوب تر بوده اند.

ایجاد صفحه در شبکه های اجتماعی

یکی از کاربردی ترین راه تعامل با مشتریان تان ایجاد صفحه در شبکه های اجتماعی با نام برندتان است.ایجاد صفحاتی در اینستاگرام ، فیس بوک و … که اکثر مردم در آن ها فعالیت دارند مسیر خوبی برای ارتباط با مشتریان و جذب طرفدار است و ابزاری مناسب برای جمع آوری بازخورد و پیشنهادات محصولات برخی از مشتریان ویزه است.

در واقع تا میتوانید از مشتریانتان باز خورد بخواهید هیچکس از دریافت نظرات منفی احساس خوبی پیدا نمی کند اما این نظرات به شما کمک می کنند، نقاط ضعف را مشخص می کنند و آن بخش هایی که نیاز به پیشرفت دارند را به شما نشان می دهند این عمل به مشتریان نیز این حس را القا می کند که نظر و رضایتشان اهمیت دارد و باعث افزایش رضایتشان می شود. سعی کنید در وب سایت تان نیز این امکان را ایجاد کنید تا مشتریان بتوانند نظراتشان را در زیر مشخصات محصول مدنظر وارد کنند این نظرات به دیگر مشتریان در انتخاب راحت تر بسیار کمک می کند.

فراموش نکنید اگر مشتری نظر خود را به اشتراک می گذارد ، باید خوب یا بد به آن پاسخ دهید. این نشان می دهد که شما به آنچه مردم درباره شما می گویند توجه می کنید و می توانید از بازخورد به عنوان راهی برای بهبود استفاده کنید.

برند هایی که استراتژی های مشارکت مشتری همه جانبه دارند ، به طور متوسط ​​۸۹٪ از مشتریان خود را حفظ می کنند ، در مقایسه با برند هایی که استراتژی های همه کاره ضعیف دارند و فقط ۳۳٪ آن ها را حفظ می کنند.

ارتباط انسانی

هر چند که امروزه در عصر دیجیتال به سر میبریم اما همچنان ارتباطات انسانی از ماثر ترین نوع تاثیر گذاری بر مشتریان فعلی است . ۷۹ درصد عظیم مصرف کنندگان می گویند تعامل با انسان قسمت مهمی از تجربه آن ها است. این به ما می گوید ، اگرچه هنوز راه های دیجیتال ارزش زیادی دارند ، اما داشتن یک فرد واقعی از طریق تلفن حس توجه ای الحاق می کند که از طریق راه های دیجیتالی امکان پذیر نیست.

به زبان مشتری خود صحبت کنید

“صحبت کردن با زبان مشتری خود” می تواند به معنای دو چیز متفاوت باشد ، که به خاطر سپردن هر دو نکته مهم است. اولین مورد به معنای واقعی کلمه به زبان مادری مشتری است: ۷۵٪ از مصرف کنندگان می گویند اگر اطلاعات مربوط به محصول به زبان مادری آنها باشد ، احتمال خرید کالاها و خدمات بیشتر است. خدمات مشتری نیز همین است. ارائه خدمات چند زبانه به ویژه اگر شرکت شما در سطح جهانی حضور داشته باشد ، راهی عالی برای آسان تر کردن تجربه مشتری و نشان دادن ارزش شما برای مشتریان است. مورد دوم به استفاده از لحن مکالمه بیشتر هنگام تعامل با مشتریان اشاره دارد.

اکنون ، ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که در مورد جدیدترین زبان عامیانه مطالعه کنید ، بلکه باید از زبانی دوستانه و فهم آسان استفاده کنید. شما باید این زبان را در همه موارد از اسکریپت های خدمات مشتری گرفته تا مواد بازاریابی خود بگنجانید. با گوش دادن به صحبت های مشتریان خود شروع کنید: به نحوه صحبت آنها در مورد محصولات مختلف و کاستی هایی که تجربه می کنند ، توجه کافی داشته باشید تا اصطلاحات آن ها را درک کنید. تا جایی که امکان دارد از اصطلاحات پیچیده خودداری کنید و همیشه به خوانایی توجه داشته باشید.

بررسی ارزش ها

جهان دائما در حال تغییر است و شما هم در صورتی که اهداف و ارزش های اساسی تان دچار تغییرات شدیدی نشود باید ارزش های خود را بررسی کنید و کارهایتان را به روز رسانی کنید. با جریانات روز دنیا در حرکت باشید و راه های ارتباطی تان را بروز رسانی کنید.

یک نکته مهم درباره ی وفادار کردن مشتری

وفاداری مشتری تعهد مشتری به نام تجاری شما است . یک مشتری وفادار همیشه شما را به جای رقابت انتخاب می کند ایجاد وفاداری مشتری در واقع ایجاد روابط است. مانند هر رابطه ای ، ایجاد اعتماد و صرف سرمایه گذاری مداوم برای پایدار نگه داشتن رابطه به زمان و تلاش نیاز دارد. وفاداری و نگهداری را نمی توان فقط خرید بلکه باید کسب کرد. برای بهبود وفاداری مشتری ، به تجربه مشتری خود توجه کنید و هر کاری که می توانید انجام دهید تا زندگی مشتریان راحت تر و لذت بخش و آرامش باشد. مشتریان وفادار با ارزش ترین دارایی برای نگهداری هر برند هستند.

سوالات متداول درباره ی وفادار کردن مشتری

چرا وفاداری مشتری مهم است؟

وفاداری مشتری تعهد مشتری به نام تجاری شما است . یک مشتری وفادار همیشه شما را به جای رقابت انتخاب می کند ایجاد وفاداری مشتری در واقع ایجاد روابط است.

چه کنیم تا مشتریان خود را وفادار کنیم؟

برای بهبود وفاداری مشتری ، به تجربه مشتری خود توجه کنید و هر کاری که می توانید انجام دهید تا زندگی مشتریان راحت تر و لذت بخش و آرامش باشد. مشتریان وفادار با ارزش ترین دارایی برای نگهداری هر برند هستند.

وفادار کردن مشتری به کسب و کارمان چگونه امکان پذیر است؟

تنها راهی که تضمین می کند مشتریان تان از برندتان حمایت کنند و به آن وفادار باشند این است که بتوانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید.

برقراری ارتباط مستقیم چه تاثیری در وفادار کردن مشتری دارد؟

۷۹ درصد عظیم مصرف کنندگان می گویند تعامل با انسان قسمت مهمی از تجربه آن ها است. این به ما می گوید ، اگرچه هنوز راه های دیجیتال ارزش زیادی دارند ، اما داشتن یک فرد واقعی از طریق تلفن حس توجه ای الحاق می کند که از طریق راه های دیجیتالی امکان پذیر نیست.

چرا برای وفادار کردن مشتری باید دائما کسب و کار خود را به روز کنیم؟

جهان دائما در حال تغییر است و شما هم در صورتی که اهداف و ارزش های اساسی تان دچار تغییرات شدیدی نشود باید ارزش های خود را بررسی کنید و کارهایتان را به روز رسانی کنید. با جریانات روز دنیا در حرکت باشید و راه های ارتباطی تان را بروز رسانی کنید.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *