دوره ی آموزشی نیم روزه ی ” مدیریت بحران در کار تیمی ” به روش برایان تریسی

در این دوره ی آموزشی روش های مدیریت بحران به سبک برایان تریسی یکی از برگترین اساتید موفقیت را با همه بررسی میکنیم. به همراه لینک دانلود رایگان کتاب

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

سلام به لحظه ی بحران خوش آمدید. فرقی نمی کند که چه کسی هستید یا در حال انجام چه کاری هستید، هر شخصی ، هر تیمی و هر کسب و کاری با یک سری مشکلات، موانع و بحران هایی روبه رو میشود که آرامش را از او میگیرد و هر چه سریعتر باید آن بحران را برطرف کند.طبق آمار تمامی مشاغل هر دو یا سه ماه با یک بحران جدید آشنا میشود که اگر آن را به سرعت و به طور موثر حل نکند ، بقای آن شخص ، تیم و یا کسب و کار به خطر میفتد.پس در این دوره ی آموزشی همراه ما باشید با مدیریت بحران به روش برایان تریسی.

منظور از بحران چیست؟

در تعریف بحران به مشکل یا شکست بزرگی اطلاق میشود که کاملا دور از انتظار رخ میدهد.مخرب بوده و بر هر کار دیگری که تا آن لحظه انجام می دادید اولویت دارد.یک بحران شما را وادار میکند که در حالت آماده باش قرار بگیرید.

بحران یک لحظه ی حیاتی است.هنگام آزمایش است.

روش های اصولی مدیریت بحران بر اساس معتبرترین منابع

کتاب مدیریت بحران نوشته ی برایان تریسی از معتبر ترین منابع برای مدیریت بحران است. این کتاب حدود ۱۷۰ صفحه دارد و در ۲۱ فصل هر آنچه را که باید درباره ی بحران و مدیریت درست آن بدانید آورده است. در این دوره ی آموزشی مهمترین بخش های این کتاب را با هم بررسی میکنیم.

۱.خونسرد باشید

هر کسی که بخواهد بر بحران های زندگی غلبه کند ، اول باید بتواند بر احساسات شخصی خود مسلط شود.

مغز ما انسان ها از ۱۰۰ میلیارد سلول تشکیل شده و از هر کامپیوتر و ابر کامپیوتری که تصور کنید قدرتمند تر است. ذهن شما میتواند حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کند و شما در کمتر از ۲ ثانیه به آن ها دسترسی پیدا کنید. بنابراین در بحث مدیریت بحران ما از نظر منابع ذهنی و فکری چیزی کم نداریم. این تفکرات هستند که به ما کمک میکنند تا تسلط خود را حفظ کنیم.تفکرات میتوانند ما را شاد ، غمگین ، منفی و یا مثبت کنند.

زمان ، مهمترین مسئله در مدیریت بحران

این نکته را به خاطر بسپارید که هنگامی که بحرانی برای شما یا تیمتان اتفاق میفتد ،هر چه بیشتر تعلل کنید ، دست روی دست بگذارید و وقت بیشتری را تلف کنید احتمال شکست شما بیشتر است.افکار منفی به سرعت بخش اصلی مغز شما یعنی بخش تفکرات که مربوط به آنالیز ، پردازش ،و حل مشکلات و تصمیم گیری ها است را از کار می اندازد.

در لحظه ی بحران باید خیلی هوشمندانه و بدون فوت وقت کنترل اوضاع را در دست بگیرید تا در برابر بحران شکست نخورید.

تصور کنید همه ی نگاه ها به سمت شماست

قبل از اینکه واکنش افراطی و منفی نشان دهید یک نفس عمیق بکشید. تصور کنید که نگاه تمام اعضای تیم و افراد به شما است. همه منتظرند تا ببینند در چنین شرایطی شما چه واکنشی از خود نشان میدهید.این کار اراده و انگیزه ی شما را برای غلبه بر بحران افزایش میدهد.

عزم خود راجزم کنید تا یک نمونه و سرمشق خوب برای اعضای تیم خود باشید و روش درست رویایی با مشکلات را به آن ها نشان دهید.

قبل از واکنش مشکل را بررسی کنید

در شرایط بحرانی بهتر است به جای از دست دادن کنترل خود بگردید به دنبال اطلاعات درباره ی آن بحران. به سراغ افراد و تیم هایی بروید که قبلا درگیر این بحران بوده اند و از آن ها اطلاعات بگیرید.گاهی اوقات گفت و گو کردن با همسر یا یک دوست مورد اعتماد خیلی به شما کمک میکند تا آرامش خاطر خود را به دست آورید. به یک پیاده روی طولانی بروید و در حین راه رفتن تمامی جنبه های آن بحران را بررسی کنید و ببینید که بهترین راه حل برای حل آن مشکل چیست؟

 

در هر بحران یک درس ارزشمند وجود دارد

 این مسئله را به خاطر بسپارید که از تمامی مشکلات و بحران ها میتوان یک درس جدید گرفت. با حل کردن مشکلات و بحران ها میتوانید قوی تر از قبل به کار خود ادامه دهید.درس گرفتن از بحران پیش آمده باعث میشود که دیگر این اشتباه را تکرار نکنید.

۲. شهامت حرکت رو به جلو را داشته باشید

شهامت امری مسری است.وقتی یک فرد شجاع محکم ایستادگی می کند ، دل بقیه هم قرص میشود.

وقتی که بحرانی در تیم شما به وجود می آید همیشه حواستان به سایر اعضای تیم باشد چون نگاه آن ها به سمت شماست.اگر شما بترسید و پا پس بکشید این اتفاق برای همه ی اعضای تیم می افتد.در این صورت شما خیلی راحت تسلیم آن بحران می شوید.با شهامت و با همفکری سایر اعضای تیم سعی کنید بهترین تصمیم ها را بگیرید.

واقعیت این است که همه میترسند. همه ی ما ترس هایی در وجود خود داریم. ترس های کوچک،بزرگ ، پنهان و آشکار.یک جمله ی معروف از مارک تواین وجود دارد:

شهامت به معنای نداشتن ترس نیست بلکه به معنای کنترل و غلبه بر ترس است.

بد ترین تاثیری که ترس بر وجود انسان میگذارد این است که او را برای تصمیم گیری کاملا فلج میکند و انسان توانایی گرفتن تصمیم را از دست میدهد.

۳.حقایق را پیدا کنید

شاید مهمترین عامل موفقیت در زندگی شفافیت و روشنی باشد.شفافیت درباره ی اینکه چه کسی هستی؟چه میخواهی؟ جزئیات بحرانی که در آن گیر افتادی چیست؟

هرچه اطلاعات شما درباره ی بحران پیش آمده بیشتر باشد،آرامش بیشتری دارید و بهتر میتوانید تصمیم بگیرید.رئیس سابق کارخانه ی جنرال الکتریک که جز بهترین مدیران زمان خود بوده است، میگوید:

مهمترین اصل رهبری ، اصل واقعیت نام دارد.اصل واقعیت یعنی مواجهه با دنیا همانطوری که هست نه آنطوری که شما دوست دارید.

سوالاتی که برای مدیریت بحران باید از خود بپرسید:

برای مدیریت بحران شما باید به دنبال حقایق درست و واقعی باشد نه حقایق ادعا شده ، حقایق مورد انتظار و حقایق خیالی.هر گاه در زندگی دچار بحران شدید یک نفس عمیق بکشید و شروع کنید به پرسیدن این سوالات:

  • دقیقا چه شرایطی وجود دارد؟
  • چه اتفاقی افتاده است؟
  • چگونه این اتفاق رخ داده است؟
  • اتفاق مورد نظر چه زمانی رخ داده است؟
  • چه حقایقی وجود دارد؟
  • چگونه به درستی این حقایق پی ببریم؟
  • چه افراد دیگری نیز درگیر این اتفاق هستند؟

پاسخ دادن به همین سوالات و جمع آوری اطلاعات به شما آرامش بیشتری میدهد و میتوانید با ذهن باز تر برای حل بحران عمل کنید.

توصیه ی مهم برایان تریسی : در بحران پیش آمده به هیچ عنوان انرژی خود را صرف پیدا کردن مقصر و سرزنش او نکنید. گذشته را رها کنید و در حال حاضر تمرکز شما روی پیدا کردن بهترین راه حل باشد.

۴.سوپرایز ممنوع!!

در یکی از فصل های کتاب مدیریت بحران برایان تریسی یک بحث جالب وجود دارد که میگوید سوپرایز ممنوع! اما یعنی چه؟

وقتی در تیم ، سازمان یا کسب و کار شما بحرانی اتفاق میفتد به هیچ وجهآن را از اعضای تیم یا کارمندان خود پنهان نکنید. بهتر است خودتان آن ها را دور هم جمع کنید و خیلی روشن و واضح توضیح دهید که دقیقا چه اتفاقی اقتاده است. هیچوقت نگذارید آن ها توسط شخص دیگری سوپرایز شوند و با حقیقت روبه رو گردند.تنها یک چیز در دنیا وجود دارد که سرعت آن از سرعت نور بیشتر است. آن هم سرعت پخش شدن خبر بد است.

اگر اخبار توسط فرد نادرست به گوش آن ها برسد تیم دچار هرج و مرج و فروپاشیدگی میشود. پس سوپرایز ممنوع!

۵.ضد حمله

معمولا وقتی که تیم دچار بحرانی میشود اعضای تیم میترسند ، پا پس میکشند و دچار تعلل میشوند که این یک امر طبیعی است.اما برای اینکه در این شرایط بتوانید مدیریت بحران را به خوبی انجام دهید باید به جای پا پس کشیدن ، حمله کنید.

تحقیقی درباره ی بهترین نظامیان دنیا از گذشته تا حال انجام شده است و چند اصل مهم از کار آن ها استخراج شده است:

۱.وقتی که بحرانی اتفاق می افتد ، هدف خود را مشخص کنید

برای مثال اگر دچار بحران مالی میشوید مشخص کنید که برای حل این بحران چه اهدافی دارید؟ تولیدات را افزایش دهید؟ هزینه های اضافی را حذف کنید؟ تعداد کارمندان را کاهش دهید یا …

باید مشخص کنید که اهداف شما برای مدیریت بحران چیست.

۲.منابع خود را یک جا جمع کنید

این استراتژی میگوید که به هنگام مواجهه با بحران بهترین افراد و اصلی ترین منابع خود را در جاهایی قرار دهید که امکان پیروزی های بزرگ وجود دارد.

۳.اصل اطلاعات

این استراتژی به این موضوع اشاره دارد که هر چه اطلاعات بیشتری از بحران داشته باشید،امکان موفقیت شما بیشتر است. شروع کنید به سوال پرسیدن از تیم ها ، مشورت کردن با افراد دانا، جست و جو در اینترنت و … تا جایی که میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پایان

مطالب گفته شده در این دوره تنها بخشی از مبحث گسترده ی مدیریت بحران بود. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم کتاب مدیریت بحران به روش برایان تریسی را خط به خط بخوانید. زیرا مطالب گفته شده در این کتاب به شدت به مدیریت بحران در زندگی شخصی یا کاری شما کمک خواهد کرد.

منظور از بحران چیست؟

در تعریف بحران به مشکل یا شکست بزرگی اطلاق میشود که کاملا دور از انتظار رخ میدهد.مخرب بوده و بر هر کار دیگری که تا آن لحظه انجام می دادید اولویت دارد.یک بحران شما را وادار میکند که در حالت آماده باش قرار بگیرید.

بهترین منبع برای آموزش مدیریت بحران چیست؟

کتاب مدیریت بحران نوشته ی برایان تریسی از معتبر ترین منابع برای مدیریت بحران است. این کتاب حدود ۱۷۰ صفحه دارد و در ۲۱ فصل هر آنچه را که باید درباره ی بحران و مدیریت درست آن بدانید آورده است.

اهمیت زمان در مدیریت بحران چیست؟

این نکته را به خاطر بسپارید که هنگامی که بحرانی برای شما یا تیمتان اتفاق میفتد ،هر چه بیشتر تعلل کنید ، دست روی دست بگذارید و وقت بیشتری را تلف کنید احتمال شکست شما بیشتر است.

چگونه از بحران ها به نفع خود استفاده کنیم؟

 این مسئله را به خاطر بسپارید که از تمامی مشکلات و بحران ها میتوان یک درس جدید گرفت. با حل کردن مشکلات و بحران ها میتوانید قوی تر از قبل به کار خود ادامه دهید.درس گرفتن از بحران پیش آمده باعث میشود که دیگر این اشتباه را تکرار نکنید.

شما میتوانید تنها با یک گوشی موبایل و متصل شدن به اینترنت درآمدزایی کنید.

ترسیدن به هنگام مواجه شدن با بحران چه تاثیری روی ما میگذارد؟

بد ترین تاثیری که ترس بر وجود انسان میگذارد این است که او را برای تصمیم گیری کاملا فلج میکند و انسان توانایی گرفتن تصمیم را از دست میدهد.

منابع:

کتاب مدیریت بحران اثر برایان تریسی

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *