عمومی

تاثیر ویروس کرونا بر کسب و کار های کشور

ارائه ی لیستی از تمامی کسب و کار ها که به دلیل ویروس کرونا در ایران دچار ضرر شده اند

امروزه کشور ما با یک مهمان ناخوانده جدید به نام کرونا مواجه است که باعث و بانی ایجاد ضرر و زیان های بسیار زیادی در زمینه اقتصادی و کسب و کار شده است .

ما به تازگی  ۲۲ ایده کسب درآمد اینترنتی در نوروز را با شما مرور کردیم که نشان دهنده این بود که این ویروس به جز ضرر هایی که ایجاد کرده موجب شکوفایی بیشتر بعضی از مشاغل نیز شده است ولی در کل ضرر هایی که داشته به شدت بیشتر از فوایدش بوده است.

در این مقاله همراه ما باشید تا ضرر هایی که این مهمان ناخوانده به کسب و کار های مختلف در کشور ما وارد کرده است (بر اساس بررسی های انجام شده توسط وزارت صنعت ) را با هم مرور کنیم.

ورشکستگی مشاغل به علت کرونا
ورشکستگی مشاغل به علت کرونا [۱]

تاثیر ویروس کرونا بر کسب و کار های کشور

۱.خدمات گردشگری

به علت کم شدن رفت و آمد های داخلی و خارجی و بسته شدن مرز ها و کم شدن عبور و مرور میتوانستیم حدس بزنیم که این گروه از مشاغل در صدد ضرر زیادی خواهند بود . آمار های منتشر شده نشان از ضرر ۱۰۰ درصدی این عرصه در این بازه زمانی کوتاه میدهد که به خودی خود بسیار تامل برانگیز است.

این عرصه که در این زمان تعطیلات عیدانه باید بیشترین درصد سود خود در کل سال را داشته باشد امروزه با ضرری هنگفت رو به رو است. کسب و کارهایی که در این عرصه فعالیت دارند شامل خدمات مسافرتی و بلیت فروشی و مشاورین مسافرتی و همینطور اماکن تفریحی و … میشوند.

خدمات گردشگری در ایران با ضرر ۱۰۰ درصدی روبه رو بوده اند.

۲.باشگاه های ورزشی

باشگاه های ورزشی یکی از عنصر های جدایی ناپذیر زندگی اکثر افراد هستند که در سالیان اخیر هم رشد چشمگیری هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ استقبال مردم را دارا بوده اند. باشگاه ها یکی از بزرگترین علل و حامیان سلامتی مردم در این چندسال اخیر بوده اند اما امروزه با فراگیر شدن ویروس کرونا تبدیل به یکی از مهم ترین و خطرناک ترین مکان های انتشار ویروس شده اند.

بسته شدن باشگاها همانند خدمات گردشگری ضرری ۱۰۰ درصدی را برای صاحبان این مشاغل دارا بوده است.
تعطیلی باشگاه های ورزشی به دلیل کرونا
تعطیلی باشگاه های ورزشی به دلیل کرونا [۲]

۳.تالار های پذیرایی

تالار هایی پذیرایی مانند رستوران ها و کافی شاپ ها و همینطور تالار هایی پذیرایی برای مراسم های مختلف مانند عروسی و جشن ها اصولا پذیرای جمعیت زیادی از مردم در زمانی خاص هستند که با وجود شرایط فعلی برگزاری انواع این مراسم و همینطور چنین دورهمی هایی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست که باعث ضرر ۹۰درصدی این مشاغل در این روزها شده است.

تالار های پذیرایی در ایران،با ضرر ۹۰ درصدی روبه رو بوده اند.

۴.فست فود ها

فست فود ها در سالهای اخیر توانسته اند جای خود را در زندگی مردم به خصوص جوانان و نسل جدید کشور ها به خوبی باز کنند و تبدیل به یک وعده روزانه شوند. همانطور که فقط با قدم زدن در شهر خود میتوانید به زیاد شدن و افزایش تعداد مغازه های فست فود در سال های اخیر به راحتی پی ببرید میتوانید انتظار داشته باشید که این عرصه ضرر زیادی را بعد از شیوع ویروس کرونا احساس کند.

بسته شدن مغازه ها و کم شدن اعتماد مردم به غذاهای تولید شده توسط فست فود ها در این بازه زمانی باعث ضرر ۹۰ درصدی این عرصه بعد از شیوع ویروس کورنا شده است.

فست فودی ها در ایران به دلیل ویروس کرونا با ضرر ۹۰ درصدی مواجه شده اند.
ورشکستگی فست فود ها به دلیل کرونا
ورشکستگی فست فود ها به دلیل کرونا [۳]

۵.لبنیات فروشی

لبنیات و انواع فراورده های ان همواره یکی از ملزومات و باید های زندگی ایرانی ها از زمان های قدیم بوده است ولی با وجود فراگیر شدن ویروس کورنا در سطح کشور حتی این عرصه نیز شاهد ضرری ۹۰ درصدی مانند فست فود ها شده که به خودی خود جای تامل دارد.

عرصه ی لبنیات به دلیل ویروس کرونا،با ضرر ۹۰ درصدی همراه بوده است.

۶.آرایشگاه های زنانه

هر ساله با نزدیک شدن به عید نوروز یکی از مشاغلی که سود و تعداد زیادی از مشتری ها را به طول ناگهانی تجربه میکند آرایشگاه های زنانه است که امسال به خاطر شرایط غالب بر کشور و همینطور ترس مردم از رفتن به مکان های عمومی شاهدضرر چشمگیر ۸۵ درصدی  بوده که امیدوار به جبران آن بعد از گذشت این شرایط است.

آرایشگاه های زنانه با ضرر ۸۵ درصدی روبه رو بوده اند.
آرایشگاه زنانه
آرایشگاه زنانه [۴]

۷.آجیل و خشکبار

همواره از دیر ایام آجیل و خشکبار یک عضو جدایی ناپذیر از سفره عیدانه ایرانیان بوده و حتی افزایش قیمت هم نتوانسته بود مانند ویروس کرونا جلوی خرید آجیل توسط مردم را بگیرد. با فراگیر شدن این ویروس و کم شدن اعتماد مردم به بسیاری از اقلام این عرصه هم شاهد ضرر ۸۰ درصدی شده است.

۸.رستوران داران

رستوران ها هم همانند فست فود ها نتوانستند از چنگ این اپیدمی وحشتناک فرار کنند و به خاطر اینکه در دسته مکان های عمومی قرار میگیرند شاهد ضرری ۸۰ درصدی در این ایام شده اند که با توجه به وجود عواملی مانند تهیه وسایل اولیه و تاریخ مصرف دار بودن بسیاری از مواد مور نیازشان این درصد میتواند به شدت دستخوش تغییر هم شود.

به دلیل ویروس کرونا رستوران داران با ضرر ۸۰ درصدی روبه رو شده اند.
تعطیلی رستوران ها به دلیل کرونا
تعطیلی رستوران ها به دلیل کرونا [۵]

۹.چلوکبابی

چلوکباب و جشن و شادی از قدیم یک ترکیب قدرتمند بوده اند و با توجه به کم شدن دورهمی ها و همینطور تعطیلی کامل رستوران ها و تالار ها و روی آوردن افراد به تهیه ی غذا در خانه ی خود این مشاغل هم با ضرر ۷۵ درصدی روبه رو بودند.

تاثیر زیادی که افرادی نظیر آشپز بر روی این مواد غذایی میگذارند و همینطور مواد اولیه استفاده شده در این عرصه یکسری از عوامل این ضرر ها بوده است.

چلوکبابی ها به دلیل شیوع کرونا با ضرر ۷۵ درصدی مواجه شده اند.

۱۰.پوشاک و کیف و کفش

هر سال با نزدیک شدن به سال نو فروشگاه های پوشاک خود را آماده فروش چندین برابری در مدت زمان کوتاه میکردند اما امسال و با وجود شرایط و جو حاکم این گروه از مشاغل شاهد ضرر چشم گیر ۷۰ درصدی بوده اند.

این ضرر را همراه کنید با منع پرواز ها به ایران و ناتوانی این فروشگاه ها از واراد کردن کالا های خارجی که به خودی خود میتواند در آینده به فرصتی برای شرکت های ایرانی تبدیل شود اما فعلا این قشر از مردم را دچار بحرانی شدید کرده است.

صنف پوشاک و کیف و کفش با ضرر ۷۰ درصدی همراه شده است.
ضرر رسیدن به لباس و پوشام به دلیل کرونا
ضرر رسیدن به لباس و پوشام به دلیل کرونا [۶]

۱۱.شیرینی و شکلات

عید هر سال همراه با آجیل و خشکبارش همیشه شیرنی و شکلات را همراه داشته که به سفره های ایرانی طعم و زیبایی بیشتری هدیه دهد. اما امسال این عرصه در نزدیکی عید که باید شاهد رشد و افزایش درآمد خود باشد با ضرری ۷۰ درصدی روبه رو شده که با توجه به سهیم بودن افراد زیادی در زمینه تولید آن و درصد بالای خطرناک بودن آن میتواند قابل فهم باشد؛ ولی همچنان ناراحت کننده است.

عرصه ی شیرینی و شکلات به دلیل ویروس کرونا با ضرر ۷۰ درصدی همراه بوده است.

۱۲.گل و گیاه فروشی

با آمدن بهار همواره باغچه ها و خانه های ایرانیان به رنگ ها و زیبایی های زیادی توسط گل و گیاه آغشته میشود که روحیه و حس و حال جدید و خوبی به تمام خانه ها میدهد؛ اما امسال حتی این عرصه هم نتوانسته است از چنگال این شرایط حاکم فرار کرده و با ضرری ۶۰ درصدی روبه رو شده است که به خودی خود کمتر از خیلی از عرصه هاست ولی باز هم قابل تامل است.

به دلیل ویروس کرونا،صنف گل و گیاه فروشی با ضرر ۶۰ درصدی مواجه شده است.
ضرر رسیدن به گل فروشی ها به دلیل کرونا
ضرر رسیدن به گل فروشی ها به دلیل کرونا [۷]

۱۳.مبلمان و دکوراسیون منزل

هرساله ایرانیان وقتی که به اسقبال سال جدید میروند به جز اینکه خیلی از حس و حال های قدیمی خود را عوض میکنند سعی میکنند دکوراسیون و بسیاری از وسایل قدیمی خود را نیز دستخوش تغییر کرده و عوض کنند . در این بازه زمانی که این مشاغل باید حداکثر درآمد خود را داشته باشند امسال با ضرر ۶۰ درصدی روبه رو شده اند که بخش بزرگی از آن را میتوان بر عهده کرونا گذاشت.

مبلمان و دکوراسیون با شیوع کرونا با ضرر ۶۰ درصدی همراه شده است.

۱۴.کابینت و خدمات فنی (تعمیرات)

همواره به جز مبلمان و و سایل خانگی و دکوراسیون که هر ساله در خانه های ایرانی دستخوش تغییر میشود تعمیرات و نو سازی هم بخش عظیمی از عادت های سالیانه خانواده های ایرانی را تشکیل میدهد که امسال با ضرری ۵۰ درصدی روبه رو شده اند.

کابینت سازان و خدمات فنی به دلیل شیوع کرونا با ضرر ۵۰ درصدی همراه بوده اند.

۱۵.آرایشگاه های مردانه

همانند آرایشگاه زنانه که در بالا به آن اشاره شد،آرایشگاه مردانه هم تحت تششع این ویروس قرار گرفته و ضرر کرده اند.

این ضرر نسبت به آرایشگاه های زنانه به مراتب کمتر و در حدود ۵۰ درصد بوده که علا رغم کمتر بودن  به علت نزدیک بودن به ایام سال نو باز هم صدمه شدیدی به این صنف وارد کرده است.

آرایشگاه های مردانه به دلیل شیوع کرونا با ضرر ۵۰ درصدی همراه بوده اند.
ورشکستگی آؤایشگاه های مردانه به دلیل کرونا
ورشکستگی آؤایشگاه های مردانه به دلیل کرونا [۸]

۱۶.خیاطان

همانند دیگر صنف های مرتبط با پوشاک، خیاطی و خیاطان هم نتوانسته اند از ضرر های ناشی از این ویروس فرار کنند. این مشاغل که در این ایام اصولا شلوغ تر از دیگر وقت ها باید باشند، به علت نبود مشتری های خود به خاطر شیوع ویروس کرونا با ضرر ۵۰ درصدی مواجه شده اند که ضرر های زیادی به افراد شاغل در این عرصه وارد کرده است.

با شیوع ویروس کرونا خیاطان با ضرر ۵۰ درصدی مواجه شده اند.

۱۷.خشکشویی

خشکشویی ها هم در این بهبوبه شیوع ویروس کرونا با اینکه در دمای بالا کار میکنند و اصولا باید امن تر از بقیه مشاغل باشند اما باز هم شاهد ضرری ۴۵ درصدی بوده اند که به خودی خود جای تامل دارد.

با اینکه این شغل دارای درصد ضرر کمتری نسبت به دیگر مشاغل است اما باز تحت تاثیر این اپیدمی قرار گرفته است.

خشکشویی ها نیز در این دوره دچار ضرر ۴۵ درصدی شده اند.

۱۸.تاکسی ها و تاکسی تلفنی ها

با اینکه این دسته از مشاغل نسبت به بقیه ی مشاغل موجود در این لیست ما درصد ضرر بسیار پایین تری را شاهد بوده اند اما باز هم از تاثیری که این بیماری بر آنها گذاشته است نمیتوان به راحتی گذر کرد.

این صنف بعد از وارد شدن بیمای کرونا در ایران با ضرری ۳۵ درصدی مواجه شده اند که تاثیر زیادی بر کار انها گذاشته است و کار انها را در این بازه زمانی با اختلال های زیادی مواجه کرده است.

تاکسی ها و تاکسی تلفنی ها نیز به دلیل شیوع کرونا با ضرر ۳۵ درصدی مواجه شده اند.

پایان

نظر شما درباره این مقاله چیست؟آیا فکر میکنید شغل دیگری باید به این لیست اضافه شود؟ آیا شما در یکی از  مشاغل بالا در حال فعالیت هستید ؟ خوشحال میشویم تجربه ها و نظرات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

۱.https://vehicleparts4you.com/can-i-still-get-a-car-after-ive-filed-for-bankruptcy/

۲.https://coopsiron.com/

۳.https://heartofthecity.co.nz/article/where-find-best-menswear

۴.https://www.expatica.com/de/living/lifestyle/practical-german-vocabulary-going-to-the-hairdresser-in-germany-101733/

۵.https://www.marineroom.com/

۶.https://heartofthecity.co.nz/article/where-find-best-menswear

۷.https://www.freepik.com/free-photos-vectors/florists

۸.https://www.salondeauville.com/montreals-barber-shop-haircuts-and-shaves-for-the-modern-man/

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن