روانشناسی رنگ در کسب و کار

روانشناسی رنگ در کسب و کار چیست و چه تاثیری روی جذب مشتری دارد؟

در این مقاله می‌خواهیم درباره روانشناسی رنگ در کسب و کار و تاثیر آن روی مشتری ها صحبت کنیم.تا انتهای این مقاله هراه ما باشید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۳ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در این مقاله می‌خواهیم درباره روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن روی کسب و کار ها صحبت کنیم.همه ما با دیدن سرسبزی طبیعت ، آسمان ، دریا ، رود و… احساس آرامش میکنیم.با خیره شدن به رنگ قرمز چراغ راهنما می ایستیم و کمی نگران می شویم ، ما فقط دو مورد از تاثیرات رنگ ها بر روان انسان ها را گفتیم ، که روانشناسی رنگ ها نام دارد.

آنچه در بخش قبل آموختید

دوره ی آموزشی طراحی لوگو _ ۰ تا ۱۰۰ طراحی لوگو به زبان ساده

  • روانشناسی رنگ ها و اشکال هندسی در طراحی لوگو
  • آموزش طراحی لوگو با موبایل (بررسی برنامه ی Logo maker)
  • آموزش طراحی لوگو با موبایل (بررسی برنامه ی Logopit)
  • آموزش طراحی لوگو با کامپیوتر
  • نقشه ی راه برای طراحی لوگو
  • برای طراحی لوگو چه رنگی مناسب است؟

روانشناسی رنگ در کسب و کار چیست و چه تاثیری دارد؟

روانشناسی رنگ، تاثیر رنگ های مختلف روی رفتار افراد را بررسی می کند و و چیدمان رنگ های مختلف درکنار هم و تاثیر رنگ ها بر درک مشتری به روش ناخودآگاه را به شما یاد می دهد. روانشناسی رنگ در تبلیغات ، بازاریابی ، فروش محصولات و ماندگاری برند از بیدار کردن حس عاطفه مخاطبان استفاده می کند. روانشناسی رنگ تاثیر زیادی روی بازاریابی و نام تجاری کسب و کار ها دارد. مثلا افراد مارک یا برندی را سریع تر بیاد می آورند و فراموش نمی کنند، که به خوبی از روانشناسی رنگ در تهیه لوگو و آرم خود استفاده کرده باشد.

همان طور که استفاده درست از رنگ ها تاثیر مثبت میگذارد، استفاده نادرست از آن تاثیر منفی روی کسب و کار شما خواهد گذاشت.۹۰ درصد تصمیمات مشتری و مخاطب شما فقط به رنگ محصولات بستگی دارد. معنای رنگ ها و روانشناسی رنگ‌ها می تواند روی رفتار و تصمیم گیری افراد تأثیر بگذارد. افراد در چند ثانیه یا چند دقیقه در مورد محیط یا محصول ناخودآگاه قضاوت می کنند. رنگ نقش مهمی را بازی می کند.بازاریاب ها و کارفرمایان می دانند رنگ ها ، سایه ها و احساسات مشتری و مخاطب را بیدار کرده و آنها را به سمت عمل پیش می برد.اثر رنگ ها بسیار لطیف و قدرتمند است.

از انتخاب رنگ در لوگو ، بسته بندی ، علامت گذاری و تبلیغات و مارک ها می توان استفاده کرد تا روی مشتری تأثیر بگذارد و انگیزه خرید ایجاد کند تا محصول یا خدمات خود را بفروشند. بنابراین شما به راحتی می توانید با استفاده از روانشناسی رنگ ها در کسب وکار خود افزایش درآمد داشته باشید و به موفقیت برسید.

بررسی روانشناسی رنگ های مختلف در کسب و کار

بررسی روانشناسی رنگ در کسب و کار

بررسی روانشناسی رنگ در کسب و کار

هر رنگ برای انتقال یک احساس خاص کاربرد بیشتری دارد.حالا میخوایم درباره روانشناسی بعضی رنگ ها صحبت کنیم.

روانشناسی رنگ آبی:

احساسات مثبت : اعتماد ، وفاداری ، منطق ، آرامش ، امنیت ،آرامش. احساسات منفی :سردی احساسات ، اشتها آور ، غیر دوستانه.اثری آرام بخش روی ذهن می گذارد واحساس امنیت و اطمینان در افراد ایجاد می کند. مردان رنگ آبی را ترجیح می دهند .مثلا مارک هوندا ،که کاملاً در مورد اطمینان است. رنگ آبی از مهمترین جنبه های اعتماد به یک شرکت و کسب پول و اعتبار است.

روانشناسی رنگ قرمز:

احساسات مثبت : قدرت ، شور ، هیجان ، انرژی ، بی باکی. واحساسات منفی : پرخاشگری ، خصومت ، دوستانه نبودن ، عصبانیت ، خطر ، درد.رنگ قرمز احساس فوریت ایجاد می کند،این رنگ می تواند احساس گرسنگی ، عشق و سرگرمی را تقویت کند و به همین دلیل اغلب فست فودی ها از این رنگ استفاده می کنندسایه های قرمز برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی لوازم آشپزخانه به خوبی کار می کند، زیرا با روحیه خوب ، اشتها ، اعتماد به نفس و دنج بودن ارتباط دارند.قرمز یکی از مفیدترین رنگ هایی است که مردم را مجبور به خرید می کند.

روانشناسی رنگ بنفش:

احساسات مثبت : ثروت ، عرفان ، تخیل ، خرد ، زبردستی ، معنویت و احساسات منفی : پرخاشگری ، خصومت ،عصبانیت.اغلب در مارک های سلطنتی و لوکس کاربرد بیشتری دارد.این رنگ یک انتخاب مناسب برای سازمان های مالی و مشاغل آموزشی است و باعث بالا بردن اعتبار و موقعیت سازمان ها یا مارک ها می شود.

روانشناسی رنگ سرخابی:

احساسات مثبت : اشتیاق ، نوآوری ، خلاقیت ، کنجکاوی. عواطف و احساسات منفی : تکانشگری ، اسراف ، عصیان ، صلابت.پرکاربردترین رنگ برای به تصویر کشیدن زنانگی و جوانی به همراه امید و آسایش.اغلب برند های معروف تولید اسباب بازی مثل شرکت باربی از این رنگ استفاده می کنند، همچنین بخش هایی که اطلاعات و آگاهی افراد را بالا می برند هم از این رنگ استفاده می کنند. 

روانشناسی رنگ نارنجی:

احساسات مثبت : دوستی ، خوشرویی ، اعتماد به نفس ، نشاط ، شجاعت ، گرمی ، نوآوری ، انرژی و احساسات منفی : سرخوردگی ، ناآگاهی ، تنبلی.رنگ نارنجی احساس گرما ،راحتی و دنج بودن ایجاد می کند وباعث ایجاد انگیزه و انرژی می شود به همین دلیل ممکن است استفاده از این رنگ را در کانال های تلویزیونی سرگرم کننده و ورزشی دیده باشید.رنگ نارنجی در جلب توجه خریداران بسیار قدرتمند عمل می کند. مخاطبان احساس می کنند با یک مارک پیشرفته مواجه اند. همچنین نماد اصالت ، شور و اشتیاق است و با سایر رنگ های گرم مانند قرمز و زرد به خوبی کار می کند و در فروشگاه مربوط به نوزاد می تواند مفید باشد.  

روانشناسی رنگ سیاه:

احساسات مثبت:تسلط ، قدرت، شجاعت، صلابت ، شیک بودن، اطمینان و احساسات منفی: نابودی، غرور ، اجبار ، عصبانیت. سیاه یک رنگ همه کاره است. این رنگ معمولاً در مارک های لوکس استفاده می شود.این رنگ باید می شود رنگ های دیگر بیشتر به چشم بیایند و به همین دلیل بیشتر در پس زمینه ها از این رنگ استفاده می شود تا سایر رنگ ها جلوه بیشتری پیدا کنند. 

روانشناسی رنگ قهوه ای

احساسات مثبت : قدرت ، اطمینان دهنده ، امنیت ، ایمنی ، پیچیدگی و احساسات منفی : تنهایی ، غم ، انزوا. اغلب در بسته بندی مواد غذایی دیده می شود و نشان می دهد مواد غذایی ارگانیک ، طبیعی یا سازگار با محیط زیست است.قهوه ای لحنی خاکی و دوستانه دارد واحساس راحتی و آرامش ایجاد می کند.اگر می خواهید فضایی دنج ، صمیمی ، پذیرا و راحت ایجاد کنید که باعث شود مشتری و مخاطب شما احساس آرامش و راحتی کند ، این رنگ گرم و آرام مناسب است.اما رنگ قهوه ای مردم را به خرید وادار نمی کند.

روانشناسی رنگ زرد:

احساسات مثبت : گرما ، خوش بینی ، خوشبختی ، خلاقیت و احساسات منفی : ترس ، احتیاط ، اضطراب ، ناامیدی ، نامردی ، بی منطقی.این رنگ جوان بودن را نشان می دهد و در کنار سایر رنگ های متضاد مانند قرمز بهترین عملکرد را دارد.اگر می خواهید توجه مشتریان خود را جلب کنید و به آنها نشان دهید که به توانایی های پشما اطمینان کنند،رنگ زرد مناسب است. توجه داشته باشید وجود رنگ زرد خطرناک است و در صورت عدم استفاده دقیق می تواند مشتری را بترساند.این رنگ در لوازم و لوازم جانبی حیوانات خانگی به خوبی کار کنند.  در سایت ها هم پیام هایی که کوتاه هستند اما اطلاعات مهمی را انتقال می دهند با این رنگ نمایش دهید. 

روانشناسی رنگ سبز:

احساسات مثبت : امید ، سلامتی ، طبیعت ، رشد ، شکوفایی ، تعادل ، هماهنگی،آرامش واحساسات منفی : کسالت ، حسادت.به شدت با ثروت و قدرت (برای مثال: بانکداری ، نظامی ، اقتصادی) ارتباط دارد.این رنگ احساس حسن نیت ، سلامتی و مسئولیت را زنده نگه می دارد.این رنگ برای یک فروشگاه تجارت الکترونیکی که با تجهیزات مربوط به فعالیت در فضای باز و همچنین لوازم ورزشی مفید خواهد بود. 

روانشناسی رنگ سفید‌:

احساسات مثبت : معصومیت ، پاکی ، تمیزی ، سادگی. احساسات منفی : پوچی ، صافی ، احتیاط.این رنگ نمایانگر همزمانی و سادگی ومارک های موفقی مانند اپل ، تسلا و سونی با آرم های سفید معروف هستند.این رنگ باید می شود رنگ های دیگر بیشتر به چشم بیایند و به همین دلیل بیشتر در پس زمینه ها از این رنگ استفاده می شود تا سایر رنگ ها جلوه بیشتری پیدا کنند. 

ودر پایان نتیجه گیری …

رنگ های مختلف احساسات مختلفی را در مشتریان و مخاطبان شما ایجاد می کند ، بنابراین درک اثرات روانشناختی رنگ ها موضوع مهمی است. داشتن دانش لازم درباره روانشناسی رنگ می تواند به شما در انتخاب رنگ هایی که باعث تاثیر روی رفتار و عملکرد مشتری شما می شود و هویت برند شما را برجسته تر می کند و باعث افزایش درآمد در کسب و کار شما می شود.پس برای باقی ماندن در بازار و محبوب شدن میان مخاطبان ار روانشناسی رنگ ها در ساخت لوگو تبلیغات، بسته بندی و … استفاده کنید.بنابراین علم روانشناسی رنگ در کسب و کار را جدی بگیرید.

سوالات متداول درباره ی روانشناسی رنگ در کسب و کار

روانشناسی رنگ در کسب و کار چه تاثیری دارد؟

۹۰ درصد تصمیمات مشتری و مخاطب شما فقط به رنگ محصولات بستگی دارد. معنای رنگ ها و روانشناسی رنگ‌ها می تواند روی رفتار و تصمیم گیری افراد تأثیر بگذارد.

روانشناسی رنگ آبی در کسب و کار چیست؟

رنگ آبی از مهمترین جنبه های اعتماد به یک شرکت و کسب پول و اعتبار است.

تاثیر رنگ قرمز در کسب و کار چیست؟

قرمز یکی از مفیدترین رنگ هایی است که مردم را مجبور به خرید می کند.

روانشناسی رنگ بنفش در کسب و کار چیست؟

این رنگ یک انتخاب مناسب برای سازمان های مالی و مشاغل آموزشی است و باعث بالا بردن اعتبار و موقعیت سازمان ها یا مارک ها می شود.

تاثیر رنگ نارنجی در کسب و کار چیست؟

رنگ نارنجی در جلب توجه خریداران بسیار قدرتمند عمل می کند. مخاطبان احساس می کنند با یک مارک پیشرفته مواجه اند

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *