کاریزما در کسب و کار

ایجاد کاریزما در کسب و کار به چه معناست و چه فوایدی برای کسب و کار ها دارد؟

کاریزما به رفتارهایی اشاره می کند که باعث جذبه یک فرد می شوند.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۶ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

کاریزما یک نوع ویژگی است که برخی افراد آن را دارند و به چنین افرادی کاریزماتیک می گوییم. کسانی که دارای خصوصیت کایزماتیک بودن هستند، در تعامل با دیگران نوعی جاذبه ویژه دارند و بر روی آن ها تاثیر می گذارند. حتی حضور آن ها برای دیگران الهام بخش و قدرتمند به نظر می رسد. ویژگی کاریزما در حوزه های مختلفی کاربرد دارد و به طور کلی به رفتارهایی اشاره می کند که باعث جذبه یک فرد می شوند.در این مقاله به بررسی کاریزما در کسب و کار خواهیم پرداخت.

آنچه در بخش قبل آموختید

دوره حرفه ای رایگان راه اندازی کسب و کار اینترنتی

  • آشنایی با کسب و کار اینترنتی
  • کسب و کار اینترنتی با کسب درآمد از اینترنت چه تفاوت هایی دارد؟
  • چند نوع کسب و کار اینترنتی وجود دارد؟
  • چگونه کسب و کار اینترنتی راه بیندازیم؟

هنر کاریزما در کسب و کارها

دنیای تجارت با نوآوری و تغییر مداوم رو به رو شده است و سریعتر از هر زمان دیگری پیش می رود. برای همگام شدن با این مسیر همیشه در حال تغییر و پیچیده ، ضروری است که صاحبان کسب و کارها ، کارآفرینان و همه تغییر دهندگان آینده نگر بیاموزند که چگونه قدرتمندتر ارتباط برقرار کنند.اگر مدیران و صاحبان مشاغل، در فضایی که پر از رقابت برای جلب توجه است، خود را برجسته تر و قدرتمندتر نشان دهند ، باید یاد بگیرند که چگونه با دیگران ارتباطی پرشور برقرار کنند. این موضوع از اجزای اساسی کاریزما می باشد که بدون آن کار کسب و کارها دشوار می شود و نمی توانند ماندگار شوند.

کاریزماتیک بودن واقعا کار سختی است. تعداد کمی از مردم وقت می گذارند تا مفهوم اصلی انعطاف پذیری و عمق اساسی کاریزما را درک کنند؛ از این رو طبیعت و ماهیت کاریزما در عصر کنونی ما تا حدودی دست نیافتنی است. در حقیقت ، بسیاری از آنچه که به عنوان کاریزما شناخته می شود اغلب جذابیت فراوان و در عین حال توخالی است.اگر می خواهید در سطوح بالا قرار بگیرید و بر روی مشتریان، کارمندان و همکاران خود تاثیر بگذارید، باید کاریزما و ایجاد جذبه را در بخشی از استراتژی های مدیریت و رهبری خود قرار دهید.

بنابراین ، بیایید ببینیم که چگونه می توانیم کاریزمای شخصی خود را افزایش دهیم. کاریزما جدا از یک ویژگی جادویی و غیرقابل توصیف ، می تواند به مجموعه ای از رفتارهای ملموس و عمدتاً غیرکلامی گفته شود که می توان آن را فرا گرفت ، تمرین کرد و در خود پرورش داد.

ایجاد کاریزما در کسب و کار برای تاثیر گذاری بیشتر

ایجاد کاریزما در کسب و کار برای تاثیر گذاری بیشتر

ایجاد کاریزما در کسب و کار برای تاثیر گذاری بیشتر

روش هایی برای ایجاد کاریزما در خود برای تاثیرگذاری در کسب و کار وجود دارند که عبارت اند از:

۱.به صراحت به نظرات تیم خود گوش دهید.

۲.مشتریانتان را بهتر بشناسید.

۳.بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید.

۴.سعی کنید در هر شرایطی هدفمند باشید.

۵.مهارت ها و استعدادتان را توسعه دهید.

در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

۱.به صراحت به نظرات تیم خود گوش دهید

مدیران و صاحبان کاریزماتیک، نوعی جاذبه خاص دارند زیرا با همدلی به نظرات و مشاوره تیم خود و همکارانشان گوش می دهند، بدون توجه به این که آن نظر را می پسندند یا خیر. اگر شخصیت شما طوری است که با شنیدن یک خبر ،صرف نظر از این که مطابق میل شما باشد یا نه، همچنان می توانید آرامش خود را حفظ کنید، شما نشانه های یک مدیر و رهبر کاریزماتیک را دارید!

هنگام مدیریت یک تیم ، این مسئولیت شما است که به کارمندان خود نزدیک شوید و از آنها بپرسید که چگونه کار می کنند. منتظر نمانید تا کارمندان با تعریف و تمجید یا شکایت و انتقاد به شما مراجعه کنند. افراد همیشه برای نزدیک شدن به یک مدیر یا رهبر خود برای ابراز احساساتشان تردید دارند. بنابراین ، این شما هستید که به عنوان یک رهبر باید ارزش کارهایتان را بدانید و به طور منظم تیم خود را چک کنید. یک تیم موفق در واقع یک تیم منسجم و متحد است.

همچنین تیم خود را محدود نکنید. اگر یک دیوار دفاعی ایجاد کنید ، نمی توانید از دیگران انتظار داشته باشید که به شما اعتماد کنند. پارانویا و شک و تردید شما را گرفتار می کند. کاریزمای اصیل و واقعی ریشه در اعتماد دارد. شما باید تحمل و ظرفیت خود را برای پذیرش مخالفت دیگران با شما بالا ببرید و سعی کنید واکنش احساسی از خود نشان ندهید. در غیر این صورت، همیشه گرفتار نوعی ترس و تردید خواهید بود و با نگرانی، امور مدیریتی را انجام می دهید. این نمی تواند پایه و اساس کاریزما باشد، بلکه پایه ای برای استبداد و منفی نگری است

۲.مشتریانتان را بهتر بشناسید

بسیار مهم است که به طور مداوم با مشتریان خود تماس بگیرید. حتی مشتریانی که ممکن است چیزهای خوبی برای گفتن نداشته باشند. وقتی از مشتریان خود درخواست می کنید که نظراتشان را بیان کنند و به بازخورد آنها گوش می دهید ، می توانید محصول یا خدمات خود را متناسب با نیازها و نظرات آن ها تنظیم کنید.همچنین به مردم نشان می دهید که کسب و کار شما در خدمت آنها است و  امور آن فقط به شما مربوط نمی شود.

یک رهبر کاریزماتیک با کسب اطلاعات در مورد سلیقه و ترجیحات فردی مشتریانش ، تأثیر زیادی بر انتخاب های آن ها می گذارد. پاسخگویی به همه مشتریان امکان پذیر نیست. با این حال ، وقتی تعامل بیشتر شود ، مشتریان نه تنها به خاطر محصول بلکه به خاطر افراد تیم و کسب و کار شما نیز به سمت برندتان جذب می شوند.

۳.بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید

بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید

بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید

به عنوان صاحب و مدیر یک کسب و کار ، نباید فقط درگیر همدلی و کمک به تیم خود شوید ، بلکه باید در عمل نیز آن را نشان دهید. همدلی ناشی از عملی است که انجام می دهید.شما با گوش دادن  به جای صحبت کردن ، تعاملات خود و همدلی با دیگران را افزایش می دهید. به عنوان یک رهبر ، معمولا شما باید کسی باشید که مکالمه را شروع می کند. اما در عین حال هنگامی که یک مکالمه در حال انجام است ، باید کسی باشید که بیشتر از همه به صحبت ها گوش می دهد.

یک روش خوب برای این که به دیگران با دقت گوش دهید این است که قبل صحبت درباره خودتان ، در مورد احساسات و نظرات خود از افراد دیگر سوال کنید. این کاری است که شما می توانید نه تنها با مشتریان ، بلکه با کارمندان و همکاران خود نیز انجام دهید.اگر تیم شما احساس کند که کسی به نظراتش اهمیت نمی دهد، کارها با مشکل مواجه می شوند و بهره وری افراد کاهش می یابد. در چنین شرایطی بسیار سخت است که یک مدیر و رهبر بتواند تاثیر مثبتی از خود به جا بگذارد و به تیمش کمک کند.

داشتن کاریزما امری ضروری است. به تیم های خود با دقت گوش دهید. به هر یک از اعضای تیم طوری احترام بگذارید که شایسته آن هاست. این بدان معنا نیست که شما همیشه باید با دیگران موافقت کنید. بلکه شما باید کاری کنید که همه احساس کنند که شما برایشان اهمیت قائل هستید. افراد ذاتاً می خواهند خوب عمل کنند و برای این که اتفاق بیفتد ، آنها باید احساس کنند که کارشان مورد تایید مدیر می باشد که این موضوع به شما به عنوان رهبر مربوط می باشد.

۴.سعی کنید در هر شرایطی هدفمند باشید

عامل دیگری که باعث ایجاد کاریزما و جذابیت در افراد می شود، سطح اعتقاد و هدفمند بودن آن هاست.یک مدیر با اعتماد به نفس ایده های خود را به طور واضح با همکارانش در میان می گذارد. اگر توضیحات شما به عنوان رهبر گروه، طولانی شود با ابهام رو به رو می شوید. در این صورت افراد تیم فکر می کنند شما دقیقا هدف خود را نمی دانید یا این که چیزی را از آن ها پنهان می کنید. پس ضروری است که وقتی چیزی را نمی دانید نیز اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.

به هر حال مدیران و رهبران نیز انسان هستند و طبیعی است که از درمورد بعضی موضوعات دانش و اطلاعات نداشته باشند. همچنین اگر یک مدیر به اشتباه خود در کارش اعتراف کند، در نزد همکارانش قدرتمندتر به نظر می رسد. تا زمانی که مصمم هستید که راهی مثبت برای پیشرفت پیدا کنید ، این موضوع اهمیت زیادی دارد.

حتما بخوانید: روانشناسی رنگ در کسب و کار چیست و چه تاثیری روی جذب مشتری دارد؟

۵.مهارت ها و استعدادتان را توسعه دهید

برای ایجاد کاریزما در کسب و کار مهارت ها و استعدادتان را توسعه دهید

برای ایجاد کاریزما در کسب و کار مهارت ها و استعدادتان را توسعه دهید

رهبری و مدیریت یک تیم یا یک کسب و کار، بدون وجود همدلی نوعی خودشیفتگی  محسوب می شود. کسانی که فقط به نظرات خود اهمیت می دهند و همکارانشان را کنار می گذارند، خودمحور و مغرور هستند. افراد کاریزماتیک و با جذبه، الهام بخش دیگران می باشند و حتی به افراد ضعیف نیز کمک می کنند و فعالانه توانایی هایشان را بهبود می بخشند.

بدترین نوع مدیریت یک تجارت آن است که هدف کار، اتحاد افراد نباشد بلکه تفرقه افکنی بین آن ها صورت گیرد. چنین مدیرانی نمی توانند ماندگار شوند و در دراز مدت شکست خواهند خورد.

برای این که کسب  و کاری موفق داشته باشید، سعی کنید به جای غرور، اعتماد به نفس را در خود پرورش دهید و به کارمندانتان کمک کنید و مطمئن باشید در نهایت، نتیجه تلاش های بزرگ و سخاوتمندانه خود را دریافت خواهید کرد و در این صورت اعتبار شما نزد تیمتان افزایش می یابد.

بنابراین یک رهبر کاریزماتیک از قدرت خود در کنار مسئولیت پذیری استفاده می کند. چنین فردی به خوبی دریافته است که چگونه قدرتش را در موقعیت درست به کار ببرد.

کلام آخر

در نهایت کاریزماتیک بودن شامل برقراری ارتباطات پویا همراه با اشتیاق و علاقه است. همچنین در این ویژگی، تفکر مثبت، خوش بین بودن ، اعتماد به نفس و احترام و اعتماد به دیگران نیز ضروری است.همه ما می توانیم با توسعه مهارت های فردی خود از طریق یادگیری و تمرین ، به شخصی کاریزماتیک تبدیل شویم. به یاد داشته باشید که هر چقدر هم کاریزماتیک باشید ، باز هم قادر نخواهید بود تمام مردم و همکارانتان را راضی کنید و نباید سعی در انجام چنین کاری داشته باشید!امیدواریم مطالب بیان شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. ممنون از همراهی شما!

سوالات متداول درباره ی کاریزما در کسب و کار

داشتن کاریزما به چه معناست؟

کاریزما یک نوع ویژگی است که برخی افراد آن را دارند و به چنین افرادی کاریزماتیک می گوییم. کسانی که دارای خصوصیت کایزماتیک بودن هستند، در تعامل با دیگران نوعی جاذبه ویژه دارند و بر روی آن ها تاثیر می گذارند.

داشتن کاریزما در کسب و کار چه اهمیتی دارد؟

اگر می خواهید در سطوح بالا قرار بگیرید و بر روی مشتریان، کارمندان و همکاران خود تاثیر بگذارید، باید کاریزما و ایجاد جذبه را در بخشی از استراتژی های مدیریت و رهبری خود قرار دهید.

مراحل ایجاد کاریزما در کسب و کار چیست؟

۱.به صراحت به نظرات تیم خود گوش دهید.

۲.مشتریانتان را بهتر بشناسید.

۳.بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید.

۴.سعی کنید در هر شرایطی هدفمند باشید.

۵.مهارت ها و استعدادتان را توسعه دهید.

چگونه میتوانیم به فردی کاریزماتیک تبدیل شویم؟

همه ما می توانیم با توسعه مهارت های فردی خود از طریق یادگیری و تمرین ، به شخصی کاریزماتیک تبدیل شویم.

از کجا بفهمیم فردی کاریزماتیک هستیم یا نه؟

مدیران و صاحبان کاریزماتیک، نوعی جاذبه خاص دارند زیرا با همدلی به نظرات و مشاوره تیم خود و همکارانشان گوش می دهند، بدون توجه به این که آن نظر را می پسندند یا خیر. اگر شخصیت شما طوری است که با شنیدن یک خبر ،صرف نظر از این که مطابق میل شما باشد یا نه، همچنان می توانید آرامش خود را حفظ کنید، شما نشانه های یک مدیر و رهبر کاریزماتیک را دارید!

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *