داستان کسب و کار چیست و چگونه با نوشتن این داستان مشتریان خود را افزایش دهیم

داستان همانند موسیقی و فیلم احساسات آدمی را تحت تاثیر می دهند. اگر داستان برند شما بتواند احساسات انسانها را درگیر کند، می تواند روش فروش شما تاثیرگذار باشد.

امیررضا

انتشار در: ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

داستان ها همانند موسیقی و فیلم احساسات آدمی را تحت تاثیر می دهند. اگر داستان کسب  و کار بتواند احساسات آدمی را درگیر کند، می تواند تاثیر بزرگی روی فروش و کسب  و کار شما بگذارد. در ادامه این پست به شما یاد می گوییم که چگونه می توانید داستان کسب  و کار خود را بنویسید و چند مثال از داستان های تاثیرگذار کسب  و کار ها را با هم خواهیم دید.

آنچه در بخش قبل آموختید

 • تعریف برند به زبان ساده
 • برندینگ یا برند سازی به چه معناست؟
 • برند شما مانند یک انسان، دارای شخصیت است
 • اصول برندسازی که برای ساخت یک برند حرفه ای باید بدانید
 • تفاوت برندسازی (برندینگ) و مارکتینگ چیست؟
 • ۵ کتاب برتر درباره ی برندسازی

منظور از داستان کسب و کار چیست؟

مهارت مشترک تمام لیدر ها، سخنترانان خوب و کارآفرینان، این است که داستان سرایان قهاری هستند. داستان کسب و کار داستانی است که شما ارائه می دهید تا توجه ها را به خود جلب و مردم را به خود نزدیک تر کنید. داستان برند شما می تواند مسیر سختی هایی باشد که کشیده اید و یا درد مشترکی باشد که برای رفع آن تلاش می کنید.

چرا باید از داستان کسب و کار استفاده کنیم؟

با داستان کسب و کار از نظر احساسی با مخاطب ارتباط برقرار کنید

اکثر تصمیمات انسان ها تحت تاثیر احساسات آن ها است و اگر ما داستان برندی داشته باشیم که ب احساسات آن ها درگیر شود، قطعا می توانیم توجه دیگران را به کسب و کار خود جلب کنیم. رعایت این نکته نیز حائز اهمیت است که داستان برند ما عین حقیقت باشد و در عین حال شیوه بیان آن تاثیرگذار باشد. داستان های کسب و کاری که به دور از واقعیت باشند، نه تنها به کسب و کار کمک نمی کنند بلکه سبب بدبینی خواهند شد.

بسیاری از تبلیغات تلویزیونی و بیلبورد ها که هیچ داستانی در پشت آن ها نیست پس از چند ساعت به فراموشی سپرده می شوند. اما یک تبلیغ تلویزیونی که یک داستان تاثیرگذار پایه های آن ها را تشکیل داده باشد بسیار قدرتمند است و به یادگار می ماند.

چگونه داستان کسب و کار خود را بنویسیم؟

اگر کسب و کار شما تاریخچه ای تاثیرگذار دارد ما به شما کمک می کنیم تا با انجام دادن سه قدم زیر داستان برند خود را بنویسید:

قدم اول : قلم و کاغذ بردارید و گذشته خود را بنویسید

قدم اول نوشتن داستان کسب  و کار

داستان برند شما از بنیانگذاری و اینکه چرا در وهله اول تصمیم به شروع گرفته اید، آغاز می شود. از هیچ جزئیاتی دریغ نکنید و داستان خود را از ابتدا به عنوان یک گزارش تاریخی بنویسید. حکایت ها، حقایق جالب و هر آنچه که کسب و کار شما را به این مرحله رسانده است، اضافه کنید.

قدم دوم : اتفاقات پس از راه اندازی کسب و کارتان را شرح دهید

قدم دوم نوشتن داستان کسب  و کار

در قدم توضیح دهید پس از اینکه کسب و کار شما راه اندازی شد برای شما چه اتفاقاتی افتاد؟ در همان ابتدای کار به موفقیت رسیدید؟ میزان فروش شما باعث ناامیدی شما شده بود؟ سعی کنید همه اتفاقات تاثیرگذاری که در مسیر شروع کسب و کارتان رخ داده است را شرح دهید.

قدم سوم : شروع اتفاقات خوب کسب و کار خود را بنوسید

قدم سوم نوشتن داستان کسب  و کار

چه زمانی اتفاقات خوب کسب و کار شما شروع شد؟ روند پیشرفت کسب  و کارتان به چه صورت بود؟ چه عواملی در شروع این اتفاقات خوب تاثیرگذار بودند. همه این موارد را بنویسید.

نکاتی که برای نوشتن داستان کسب و کار خود باید رعایت کنید

اگر صاحب کسب و کاری هستید، داستان برند شما می تواند استراتژی کارآمدی باشد که به جذب بیشتر مشتری کمک کند. برای نوشتن کسب و کار خود این نکات را نیز به یاد داشته باشید:

مورد اول : به سوالات زیر در ذهن خودتان پاسخ دهید

 • چه کسی داستان را تعریف می کند؟
 • چرا داستان روایت می شود؟
 • داستان در چه زمانی و کجا در حال وقوع است؟
 • افراد داستان چه کسانی هستند؟
 • مردمی که داستان را می خوانند به چه چیزی می رسند؟
 • با چه چالش هایی روبرو هستیم؟

این سوالات به شما کمک می کنند تا داستانی جذاب ایجاد کنید که در عین حال برای مخاطبان شما منطقی باشد. داستان را طوری تنظیم کنید که خواننده دقیقاً بداند شما در مورد چه چیزی صحبت می کنید. مهمتر از همه، دلیل چرایی اینکه این داستان را برای آن ها تعریف می کنید، شرح دهید.

مورد دوم : داستان شما کاملا حقیقی و مختصر باشد

نیازی نیست که تک تک جزئیات را تعریف کنید که در این صورت حوصله مخاطبان خود را سر خواهید بود. سعی کنید جزئیات شاخصی که گفتن آن ها مهم است را به کار ببرید و نکته مهم دیگر دروغ نگویید! هر آنچه که واقعا برای شما اتفاق افتاده است را بنویسید.

مورد سوم : نتیجه گیری کنید

مانند تمامی داستان های استاندارد جوری بنویسید که در نهایت مخاطب شما بتواند نتیجه گیری خاصی از حرف های شما داشته باشد و نکات خاصی که مدنظر شما است را گرفته باشد.

سوالات متداول درباره ی داستان کسب و کار

داستان کسب و کار چیست؟

داستان کسب و کار داستانی است که شما ارائه می دهید تا مردم را از نظر احساسی به کسب و کار خود نزدیک تر کنید.

داستان کسب و کار می تواند در میزان فروش من تاثیر داشته باشد؟

اگر داستان کسب و کار شما بتواند روی احساسات آدم ها تاثیر بگذارد، قطعا بر روی میزان فروش شما تاثیر خواهد داشت. چراکه اکثر تصمیمات ما انسان ها از روی احساسات ما صورت می گیرد.

با داستان کسب و کار ساختگی و غیر واقعی نیز به افزایش فروش را تجربه خواهم کرد؟

خیر داستان کسب  و کار شما کاملا باید مطابق با حقیقت باشد. در غیر اینصورت اعتماد مشتریان شما را از بین خواهد برد .

داستان کسب و کار به خودی خود می تواند برای من فروش خوبی به همراه داشته باشد؟

خیر داستان کسب  و کار یکی از ده ها عواملی است که می تواند برای شما فروش خوبی به ارمغان بیاورد. مهمترین عامل در میزان فروش شما کیفیت محصول و خدمات شما است

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *