آموزش صفر تا صد بازاریابی B2C

آموزش جامع بازاریابی B2B و تاثیر آن بر کسب و کار ها در سال ۲۰۲۱

بازاریابی B2B ، به نوعی از بازاریابی گفته می شود که در آن یک شرکت محصولات و خدماتش را به شرکتی دیگر می فروشد.در این مقاله بیشتر بدانید.

عارفه عسکری

انتشار در: ۱۴ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

یکی از مهم ترین عواملی که باعث رشد و پیشرفت استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا می شود، مدل کسب و کار آن هاست که باید به درستی آن را مشخص کنند و بر اساس آن برای آینده شغلی خود برنامه ریزی کنند. مدل کسب و کار برای شکل گیری یک کسب و کار بسیار ضروری است و هر سازمان یا شرکتی می تواند از یک یا چند مدل کسب و کار استفاده کند.در این مقاله به بررسی مدل کسب و کار و بازاریابی B2B خواهیم پرداخت.

بازاریابی B2B چیست؟

برای کسب و کار ها، مدل کسب و کار مفهومی جدید است که باعث می شود شرکت ها و سازمان ها بتوانند با استفاده از طرح های نوین خدمات بهتری را ارائه دهند. برخی از این مدل های کسب و کار یا مدل های بازاریابی صرفا کسب و کارها را به مشتریان وصل نمی کنند؛ مانند مدل بازاریابی B2B.درابتدا باید بدانیم کلمه B2B کوتاه شده ی عبارت “Business To Business” می باشد که به نوعی از بازاریابی گفته می شود که در آن یک شرکت محصولات و خدماتش را به شرکتی دیگر می فروشد. در واقع در این مدل کسب و کار ، مشتریان شامل شرکت ها و سازمان های دیگر هستند.

بازاریابی B2B روی چه عواملی تمرکز دارد؟

تقریبا می توان گفت که در هر کسب و کاری، بازاریابی B2B وجود دارد و هر شرکت می تواند نیازمندی های خود را از شرکت های دیگر که در حوزه B2B فعالیت دارند، تهیه نماید. در واقع در این مدل بازاریابی شرکت ها بر روی فروش عمده محصولاتشان به دیگر شرکت ها تمرکز می کنند و تجارت های عمده در این دسته از مدل کسب و کار قرار می گیرند.

به عنوان مثال می توان شرکت های تولید کننده خودرو را در نظر گرفت. برای تولید یک خودرو به وسایل متعددی نیاز است که یک شرکت به تنهایی قادر نیست همه ی آن ها را تولید کند. در این شرایط خرید عمده از شرکتی دیگر بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. در نتیجه می توان گفت که در مدل بازاریابی B2B مهم ترین عامل صرف اقتصادی است که نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

در این مدل از کسب و کار عواملی مانند خریداران، پشتیبانی، حسابرسی و شرکای تجاری باعث تسریع فرآیند خرید و فروش می شوند و برای گسترش روابط و پیشرفت کسب و کار می توان از رسانه های اجتماعی استفاده کرد. همچنین بررسی های اخیر نشان می دهند که خرید شرکت ها از طریق رسانه های اجتماعی افزایش یافته است.

مدل بازاریابی B2B برای چه کسانی مناسب است؟

مدل بازاریابی B2B برای چه کسانی مناسب است؟

مدل بازاریابی B2B برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی هر شرکتی که بتواند به شرکت های دیگر محصولات و خدماتش را بفروشد، می تواند از این مدل بازاریابی استفاده کند. این فروش می تواند برای موارد مختلفی صورت گیرد؛ مانند: انواع سرویس های اشتراکی نرم افزاری (SaaS)، راه حل های امنیتی، ابزار و لوازم جانبی، لوازم اداری و …بازاریابی B2B طیف گسترده ای از افراد و شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

ایجاد یک استراتژی برای بازاریابی B2B

امروزه رقابت بر سر جذب مشتریان و جلب توجه آن ها بسیار شدت گرفته است. ایجاد یک استراتژی بازاریابی B2B برای این که نتیجه ای مطلوب ارائه دهد، نیازمند برنامه ریزی هوشمندانه، اجرا و مدیریت درست می باشد. در این قسمت فرآیندی را بررسی می کنیم که شرکت ها برای برجسته سازی خود در مدل کسب و کار B2B انجام می دهند.

مرحله اول : ایجاد یک چشم انداز کلی

یک حقیقت کلی وجود دارد؛ اگر برای کارهایتان برنامه ریزی نکنید در واقع برای شکست برنامه ریزی کرده اید. قبل از این که تصمیم قطعی بگیرید باید اهداف شغلی خود را مشخص کنید و سپس چارچوبی را برای رسیدن به اهدافتان بر اساس بازاریابی B2B در نظر بگیرید.

مرحله دوم : بازار خود و پرسونای مشتری را تعریف کنید

برای شرکت های فعال در حوزه بازاریابی B2B این مرحله بسیار مهم است. محصولات و خدمات B2B معمولا به صورت مجموعه ای به فروش می رسند که از مشتریان با چالش ها و نیازهای خاص متمایز باشد. هرچه بهتر مخاطبان خود را بشناسید و تعریف بهتری از آن ها داشته باشید، بهتر می توانید از طریق پیام رسانی با آن ها ارتباط برقرار کنید.

برای این که بتوانید بهتر مشتریانتان را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید، سعی کنید از طریق جست و جو و بررسی درمورد مشخصاتشان و مصاحبه با آن ها، یک پرسونای کامل از ویژگی هایشان تهیه کنید.

مرحله سوم : تاکتیک ها و کانال های بازاریابی B2B را شناسایی کنید

 • زمانی که اطلاعات کافی از مشتریان خود به دست آوردید، حال باید مشخص کنید که چگونه می خواهید به آن ها دسترسی پیدا کنید. اطلاعاتی که در مرحله قبل جمع آوری کردید در این مرحله به شما کمک خواهند کرد. بهتر است به سوالات زیر درمورد مشتریانتان پاسخ دهید:
 • -آن ها وقتشان را به صورت آنلاین در کجا می گذرانند؟
 • -چه چیزی از موتورهای جست و جو می خواهند؟
 • -کدام رسانه های اجتماعی را ترجیح می دهند؟
 • -چگونه می توانید از فرصت هایی که رقبایتان در اختیار شما می گذارند به درستی استفاده کنید؟
 • آن ها در کدام رویدادها و مراسمات صنعتی شرکت می کنند؟

مرحله چهارم : ایجاد درخواست ها و اجرای کمپین ها

بعد از برنامه ریزی صحیح، وقت آن است که کارتان را شروع کنید. بهترین کانال ها را برای ایجاد استراتژی خود دنبال کنید. مهم ترین و موثرترین ابزارها در کار شما عبارتند از رویکردی خلاقانه، بینش های مفید، هدف گیری های پیچیده و عملکرد قوی.

مرحله پنجم : اندازه گیری و بهبود

یک روند و فرآیند مداوم شما را در مسیر حرکت قرار می دهد. به عبارت ساده تر ، شما می خواهید متوجه شوید چرا برخی از محتواهای تولید شده توسط شما مورد استقبال قرار می گیرند و برخی دیگر دیده نمی شوند. در این صورت می توانید از زمان و پول خود هوشمندانه استفاده کنید و تصمیمات بهتری بگیرید.

هرچه در زمینه مشاوره و تجزیه و تحلیل تجربه بیشتری کسب کنید، کارتان بیشتر رشد خواهد کرد و به اهدافتان نزدیک تر می شوید. ایجاد یک محتوا یا کمپینی که بتواند تعامل شما را با مخاطبانتان افزایش دهد، نیازمند آزمون و خطای بسیاری می باشد. در نهایت اجازه دهید مخاطبانتان مسیر شما را مشخص کنند و با آن ها مشورت کنید.

انواع بازاریابی B2B

در این قسمت شما را با رایج ترین انواع مدل بازاریابی B2B آشنا خواهیم کرد.

وبلاگ ها:

تقریبا می توان گفت پایه و اساس برای همه کسب و کارها و تیم تولید محتوا بلاگ ها هستند. بلاگ ها باید به طور مداوم به روز شوند و ترافیک سایت شما را افزایش داده و بازدیدکنندگان زیادی را به آن جا هدایت کنند. وبلاگ شما می تواند هر تعداد قالب مختلف محتوایی را در خود جای دهد: کپی نوشتاری ، اینفوگرافی ، فیلم ، مطالعات موردی و موارد دیگر.

جست و جو:

روش های بهینه سازی سایت ها با تغییر الگوریتم های گوگل به طور مداوم تغییر می کنند، اما هر استراتژی بازاریابی B2B باید در این زمینه نیز فعال باشد.

رسانه های اجتماعی:

شبکه ها و رسانه های اجتماعی به شما این امکان را می دهند که فرصت های بسیار خوبی دست پیدا کنید و بازدید از محصولاتتان را افزایش دهید. خریداران B2B معمولا از این کانال ها برای تحقیق در مورد فروشندگان بالقوه برای تصمیم گیری در خرید استفاده می کنند.

ایمیل :

کاربرد و استفاده از ایمیل به این زودی ها از بین نمی رود. برخی از متخصصان فروش و بازاریابی برای کار در صندوق های ورودی LinkedIn InMail استفاده می کنند.

ویدئوها :

این نوع محتوا را می توان در چندین دسته قبلی که ذکر شد (وبلاگ ها ، رسانه های اجتماعی ، ایمیل ها) استفاده کرد اما قابل جدا شدن است زیرا برای استراتژی های B2B بسیار مهم است.

مزایای مدل بازاریابی B2B

مزایای مدل بازاریابی B2B

مزایای مدل بازاریابی B2B

این نوع بازاز یابی مزایای زیادی دارد.از جمله:

شناخت بهتر کسب و کار ها

یکی از فواید بازاریابی B2B این است که باعث می شود کسب و کارها بیشتر یکدیگر را بشناسند. از دیگر مزایای آن می توان به کاربردی بودنش اشاره کرد که چون نیاز به مشتریان طولانی مدت دارد باید سعی کرد محصولات را تا حد ممکن ساده سازی کرد و کیفیت آن ها را بالا برد.

افزایش فروش

همچنین این مدل از بازاریابی باعث افزایش فروش می شود و شما می توانید از این طریق مشتریان بیشتری به دست آورید. سپس از طریق تبلیغات در سایتتان می توانید مشتریان جذب شده را ترغیب به خرید مجدد کنید. به این صورت شرکت یا سازمان شما و محصولاتتان بیشتر دیده می شوند.

مدیریت بهتر مشتری ها

همچنین با استفاده از مدل کسب و کار B2B می توانید مشتریانتان را بهتر مدیریت کنید و تاریخچه و سابقه خرید آن ها را با جزئیات کامل در اختیار داشته باشید. پس متوجه شدیم که مدل بازاریابی B2B با استفاده از استراتژی های درست می تواند فرآیند خرید و فروش را برای شما آسان کند و سودتان را افزایش دهد.

کلام آخر

امروزه بازاریابی B2B روشی بسیار کاربردی برای کسب و کارهاست که از زمان های گذشته نیز وجود داشته است. وجود رسانه های اجتماعی و اینترنت باعث شده این فرآیند بسیار ساده تر از گذشته شود و شرکت ها بتوانند ارتباط موثرتری با یکدیگر داشته باشند و تجارتی با سود بالا به وجود آورند.این نوع از بازاریابی با انواع دیگر متفاوت است و ویژگی های مخصوص خودش را دارد. کسانی که می خواهند از این مدل در کسب و کارشان استفاده کنند باید بدانند که ممکن است با چالش های بسیاری رو به رو شوند. اما در صورت شناخت درست از استراتژی های بازاریابی B2B می توان پیشرفت چشمگیری در کسب و کار مشاهده کرد.

اکنون شما با مفاهیم مهمی از مدل بازاریابی B2B آشنا شده اید و زمان آن فرا رسیده که با تهیه پرسونای کامل از مشتریانتان بهترین استراتژی ها را به کار بگیرید و به اهداف خود نزدیک تر شوید.

سوالات متداول درباره ی بازاریابی B2B

بازاریابی B2B به چه معناست؟

 کلمه B2B کوتاه شده ی عبارت “Business To Business” می باشد که به نوعی از بازاریابی گفته می شود که در آن یک شرکت محصولات و خدماتش را به شرکتی دیگر می فروشد. در واقع در این مدل کسب و کار ، مشتریان شامل شرکت ها و سازمان های دیگر هستند.

چه کسانی میتوانند از بازاریابی B2B استفاده کنند؟

به طور کلی هر شرکتی که بتواند به شرکت های دیگر محصولات و خدماتش را بفروشد، می تواند از این مدل بازاریابی استفاده کند.

مراحل ایجاد بازاریابی B2B چیست؟
 • مرحله اول : ایجاد یک چشم انداز کلی
 • مرحله دوم : بازار خود و پرسونای مشتری را تعریف کنید
 • مرحله سوم : تاکتیک ها و کانال های بازاریابی B2B را شناسایی کنید
 • مرحله چهارم : ایجاد درخواست ها و اجرای کمپین ها
 • مرحله پنجم : اندازه گیری و بهبود
بازاریابی B2B چه مزایایی دارد؟

یکی از فواید بازاریابی B2B این است که باعث می شود کسب و کارها بیشتر یکدیگر را بشناسند. از دیگر مزایای آن می توان به کاربردی بودنش اشاره کرد که چون نیاز به مشتریان طولانی مدت دارد باید سعی کرد محصولات را تا حد ممکن ساده سازی کرد و کیفیت آن ها را بالا برد.

برای استفاده از بازاریابی B2B به چه نکته ای باید دقت کرد؟

کسانی که می خواهند از این مدل در کسب و کارشان استفاده کنند باید بدانند که ممکن است با چالش های بسیاری رو به رو شوند. اما در صورت شناخت درست از استراتژی های بازاریابی B2B می توان پیشرفت چشمگیری در کسب و کار مشاهده کرد.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *