تاریخچه ی اپل و خالق آن،استیو جابز

فهرست مطالب پنهان نوآوری های استیو جابز آی مک آی پاد آیفون آی پد استعفا نامه ی استعفای استیو جابز افت سهام نوآوری های استیو جابز جابز در ۳۲۳ پتنت شرکت اپل حضور داشته‌است. برخی از این پتنت‌ها در زمینهٔ…

امیررضا

انتشار در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

داستان استیو جابز و شرکتی که او تأسیس کرده است

تاریخچه عظیم و گسترده تاریخ اپل ، شما را از ریشه های آن در دهه ۱۹۷۰ ، عزیمت جابز و داستان اپل باز می گرداند. داستان اپل را با ما دنبال کنید!

در این پست ماجرای اپل را بیان می کنیم. ما از روزهای آغازین شروع می کنیم ، داستان چگونگی تأسیس اپل ، حرکت از طریق اپل I ، به Apple II ، راه اندازی مکینتاش و انقلاب در صنعت DTP … به سمت فناوری پیشرفته ای که امروز داریم…

در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۷۶ اپل تاسیس شد و این شرکت در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۱۷ ۴۱ ساله شد.

استیو جابز

استیو جابز [۱]

تاریخچه اپل

ویژگی تاریخچه اپل ما شامل اطلاعاتی در مورد بنیاد اپل و سالهای بعد است .ما می بینیم که چگونه جابز با Woz ملاقات کرد و چرا اپل به این نام شناخته شد.

در ادامه بررسی می کنیم که چه اتفاقی بین جابز و اسکولی رخ داده و منجر به خروج جابز از اپل شد.

لوگوی اپل

لوگوی اپل [۲]

پایه و اساس اپل

استیو و جابز و ووزنیاک – شاید مشهورترین بنیانگذاران اپل باشند؛ اما اگر دوستشان رونالد وین نبود شاید امروزه آیفون ، آی پد یا iMac وجود نداشت. جابز او را متقاعد كرد كه ۱۰٪ از سهام شركت را در اختيار بگيرد.اما وين ۱۲ روز بعد از آن عقب نشيني كرد.او فقط با ۵۰۰ دلار هلديستي را فروخت كه ۴۰ سال بعد ۷۲ ميليارد دلار ارزش داشت.

خالق اپل

خالق اپل [۳]

چگونه جابز با Woz  آشنا شد

جابز و ووز (که این استیو وزنیاک است) در سال ۱۹۷۱ توسط یک دوست متقابل ، بیل فرناندز ، به هم معرفی شد که در ادامه به یکی از اولین کارمندان اپل تبدیل شد. این دو استیو به لطف عشق مشترکشان به فناوری با هم همراه شدند.

جابز و وزنیاک در حالی که جابز در Atari کار می کرد و Wozniak مشغول کار در HP بود . با هم در بازی Arcade Atari  Breakout مشغول کار بودند. جابز به Woz کمک کرده بود تا به وی در کاهش تعداد تراشه های منطقی مورد نیاز کمک کند. جابز موفق شد جایزه خوبی را برای کار در Breakout کسب کند .او از این جایزه مقدار کمی به وز داد.

اولین کامپیوتر اپل

این دو دوست  در کلوپ رایانه Homebrew با هم شرکت کردند. یک گروه سرگرمی رایانه ای که از سال ۱۹۷۵ در Menlo Park در کالیفرنیا جمع شده بود. ووز اولین MITS Altair خود را در آنجا دیده بود.

بنابراین Woz اولین کامپیوتر را با یک صفحه کلید شبیه به ماشین تحریر و امکان اتصال به یک تلویزیون معمولی به عنوان صفحه نمایش تولید کرد. بعداً Apple I را منقوش کرد اما وزنیاک در تلاش نبود تا جهان را با آنچه که تولید می کرد تغییر دهد.او فقط می خواست نشان دهد که چقدر توانسته با این منابع کم موفق باشد.

 جابز کامپیوتر ویز را دید؛درخشش آن را به رسمیت شناخت و میکروبوس VW خود را فروخت تا بتواند به بودجه تولید آن کمک کند. وزنیاک ماشین حساب HP خود را فروخت (که کمی بیش از آنکه ماشین حساب ها امروز انجام دهند!) ؛ آنها با هم در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۷۶ ، اپل رایانه وارز را در کنار رونالد وین تأسیس کردند.
لپ تاپ اپل

لپ تاپ اپل [۴]

چرا اپل به این نام شناخته شد؟

نام اپل در سالهای بعد باعث ایجاد مشکلات اپل شد زیرا د شبیه ناشر Beatles ، Apple Corps بود ، اما پیدایش آن کاملا اتفاقی بود.

در دسامبر ۱۹۸۴ با مجله بایت صحبت كرد ، ووز به این ایده اعتقاد داشت. وی گفت: “او هر از گاهی در باغ های بالا در اورگان کار می کرد. من فکر می کردم ممکن است به این دلیل باشد که سیب در باغ وجود دارد یا شاید فقط ماهیت آن است. شاید این کلمه برای او اتفاقد. در هر صورت ، ما هر دو سعی کردیم نامهای بهتری پیدا کنیم اما هیچ یک از ما پس از ذکر اپل نمی توانستیم به چیزی بهتر فکر کنیم. ”

براساس شرح حال استیو جابز ، این نام پس از بازگشت از مزرعه سیب توسط جابز ساخته شد. او ظاهراً فکر می کرد که این اسم به نظر می رسد “سرگرم کننده باشد و اصلا ترسناک نیست”.

این نام همچنین با آغاز A همراه بود و این بدان معنی بود که نزدیک تر از لیست های قبل قرار می گیرد.

آرم اپل

نظریه های دیگری درباره معنای نام Apple وجود دارد. این ایده که به این دلیل نامگذاری شده است زیرا نیوتن جاذبه را وقتی کشف کرد که  سیبی از روی درخت بر سراو اصابت کرد ، از این واقعیت پشتیبانی می کند که لوگوی اصلی اپل یک تصویر نسبتاً پیچیده از نیوتن است که در زیر یک درخت نشسته است.

بعداً این شرکت برای طراحی لوگوی اپل – طراحی بسیار ساده تر – از شرط طراحی اپل را استفاده کرد. این آرم ها احتمالاً دلیل دیگر تئوری های مربوط به اسم Apple است ، با این که برخی نشان می دهند که آرم اپل با یک تکه از آن خارج شده ، یک اشاره به دانشمند رایانه و رمزگذار رمزگذار Enigma ، آلن تورینگ است که توسط یک سیب الوده به سانور خودکشی کرد.

با این حال ، به گفته راب جانف ، طراح ایجاد آرم ، اتصال Turing به سادگی “یک افسانه شهری شگفت انگیز” است.

به همان اندازه نیازی که از اپل بیرون کشیده می تواند داستان آدم و حوا از عهد عتیق را نشان دهد. ایده این است که این سیب بیانگر دانش است.

آرم اپل

آرم اپل [۵]

فروش اپل نسخه اول

ووز هر کامپیوتر را با دست ساخته بود؛ گرچه او می خواست آنها را کمی بیشتر از هزینه قطعات خود بفروشد .با قیمتی که می توانست هزینه آنها را تا زمانی که ۵۰ دستگاه را حمل می کرد ، جبران کند. استیو جابز ایده های بزرگتری داشتند.

جابز با فروشگاه بایت در Mountain View قرارداد بست تا هركدام ۵۰ رایانه را با ۵۰۰ دلار در اختیار انها قرار دهد. این بدان معنی است که به محض این که فروشگاه سهم خود را برداشت کرد ، اپل اولیه را با قیمت ۶۶۶.۶۶ دلار می فروخت .

بایت شاپ میگوید: اپل اولیه (شماره ۱) در کمیت زیادی وجود نداشت ، و شرکت نوپا کامپیوتر تازه وارد منابع لازم برای انجام سفارش را نداشت. نه می توانست آنها را بدست آورد. آتاری ، جایی که جابز کار می کرد ، برای هر مؤلفه ای که او را فروخته بود ، پول نقد می خواست .یک بانک درخواست وام او را رد کرد؛اگرچه پیشنهادی ۵۰۰۰ دلار از پدر یکی از دوستانش داشت ، اما کافی نبود.

استیو جابز

استیو جابز [۶]

اپل من اصلی (در یک مورد)

جابز در تولید آن زمان كامپيوتر كافی كار كرد تا بتواند صورتحساب حاصل از فروش واحدهای تكمیل شده به بایت فروشگاه را تسویه كند. ریسک موجود در https://www.inc.com/معامله برای رونالد وین خیلی زیاد بود؛در نهایت این همان چیزی بود که باعث شد او کنار بکشد.

وین در سال ۲۰۱۳ به NextShark گفت: “جابز و ووز یک دو قرانی از خودشان  ندارند.” اگر این چیز منفجر شد ، این چگونه بازپرداخت می شد؟ آیا آنها پول داشتند؟ نه. من قابل دسترسی بودم و گردن من را میگرفتن؟بله “”

خانواده و دوستان برای استقرار در یک میز آشپزخانه و کمک به لحیم کاری قطعات به آنها کمک میکردند.پس از آزمایش جابز ، آنها را به سمت فروشگاه بایت میفرستادند. هنگامی که او آنها را باز کرد ، ترل ، که رایانه های تمام شده را سفارش داده بود ، از آنچه پیدا کرد تعجب کرد.

همانطور که مایکل موریتز در بازگشت به پادشاهی کوچک توضیح می دهد ، “قبل از اینکه بردها بتوانند کاری انجام دهند ، برخی از مداخلات پر انرژی نیاز داشتند. ترل حتی نمی توانست تخته را بدون خرید دو ترانسفورماتور تست کند.

از آنجا که اپل اولیه صفحه کلید یا یک تلویزیون (مانیتور) نداشت ، هیچ داده ای را نمی توان داخل کامپیوتر یا از آن خارج کرد. پس از اینکه یک صفحه کلید به دستگاه وصل شد ، هنوز نمی توان برنامه ریزی کرد بدون اینکه کسی با جدیت کد BASIC را تایپ کند ؛زیرا Wozniak و Jobs یک زبان روی نوار کاست یا تراشه ROM … تهیه نکرده بودند. سرانجام رایانه لخت بود. هیچ موردی نبود.

تابلوی اصلی Apple I ، از مجموعه موزه سیدنی پاورهاوس

رسبری PI و میکرو بیت بی بی سی به کنار ، ما احتمالاً امروز چنین کامپیوتری را نمی پذیریم و حتی ترل نیز در ابتدا تمایلی نداشت.اما ، همانطور که اسحاقسون توضیح می دهد ، “جابز به او خیره شد ، و او موافقت کرد تحویل و پرداخت را بپردازد.” قمار کرده بود و اپل من از آوریل ۱۹۷۶ تا سپتامبر ۱۹۷۷ با تولید حدود ۲۰۰ دستگاه در تولید ماند.

کمبود آنها باعث شده است تا کالا ها به کالا های مخصوص کلکسیونر ها ملحق شوند؛ Bonhams در حراجی ای در اکتبر سال ۲۰۱۴ با قیمت ۹۰۵،۰۰۰ دلار یک نسخه سالم این دستگاه را را به فروش رساند. Briel Computer ‘Replica 1 Plus یک کلون سخت افزاری از Apple I است و با قیمتی بسیار مناسب تر ۱۹۹ دلار ، کاملاً ساخته شده و اماده ارسال است.

وقتی فکر می کنید که فقط  ۲۰۰ عدد از این دستگاه ساخته شده یود ، اما برای اپل دستگاه اپل اولیه یک پیروزی بود. این شرکت تازه وارد و در حال رشد خود را تقریباً از نرخ رشد ناشناخته سوق داد ؛به طوری که جابز و ووزنیاک اطمینان خاطر از موفقت خود پیدا کردند.

نمونه ای از محصولات اپل

نوآوری های استیو جابز

جابز در ۳۲۳ پتنت شرکت اپل حضور داشته‌است. برخی از این پتنت‌ها در زمینهٔ رایانه رومیزی، آی‌پاد، لپ‌تاپ‌ها، سیستم عامل مکینتاش، مانیتور و کیس و کیبورد و حتی پلکان‌های شیشه‌ای که در فروشگاه‌های اپل دیده می‌شوند، بودند.

آی مک

آیمک اولین محصولی بود که جابز و جاناتان آیو با همکاری هم آن را طراحی کردند که به موفقیت بزرگی نیز تبدیل شد. یک رایانهٔ رومیزی با کاربری خانگی که در سال ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد. جابز معتقد بود که این محصول، باید یک محصول کامل باشد. محصولی متشکل از کیس، صفحه کلید و ماوس که درست پس از درآوردن از جعبه بتوان آن را روشن و از آن استفاده کرد.

این رایانه در اوت ۱۹۹۸ با قیمت ۱٬۲۹۹ دلار عرضه شد و در شش هفتهٔ اول ۲۷۸٬۰۰۰ دستگاه از آن به فروش رفت. در تاریخ عرضهٔ محصولات اپل، این محصول بالاترین سرعت فروش را داشت. نکتهٔ قابل توجه این بود که ۳۲درصد از فروش آن، مربوط به خریدارانی می‌شد که برای اولین‌بار کامپیوتر خریده‌اند و ۱۲ درصد دیگر در گذشته از مایکروسافت ویندوز استفاده می‌کردند.

آی مک

آی مک [۷]

آی پاد

در پاییز سال ۲۰۰۰، جابز تصمیم گرفت که یک پخش‌کنندهٔ موسیقی قابل حمل طراحی کند. جابز که از طرفداران موسیقی به‌شمار می‌رفت، علاقهٔ خاصی به این پروژه داشت. خواسته اصلی جابز سهولت در استفاده بود. روش او برای تست این سهولت چنین بود: اگر او موسیقی یا عملکردی را می‌خواست، آیا می‌توانست در سه کلیک آن را پخش یا اجرا کند.

تونی فادل می‌گفت: «زمان‌هایی بود که ما دربارهٔ مشکل رابط کاربری به مغز خود فشار آورده بودیم و فکر می‌کردیم همهٔ گزینه‌ها را در نظر گرفته‌ایم، و او می‌گفت: آیا به این فکر کرده‌اید؟ او مشکل یا رویکرد را مجدداً تعریف می‌کرد و مشکل کوچک ما برطرف می‌شد.»اپل گزارش داد که تا اکتبر ۲۰۱۱، تعداد ۳۰۰ میلیون آی‌پاد در سرتاسر جهان فروخته‌شد.آی‌پاد وسیله‌ای بود که اپل را از یک تولیدکنندهٔ کامپیوتر به باارزش‌ترین شرکت جهان تبدیل کرد.

آی پاد

آی پاد [۸]

آیفون

استیو جابز در مک‌ورلد ژانویهٔ ۲۰۰۷ آی‌فون را معرفی کرد. جابز گفت: «امروز ما قصد داریم سه نوع محصول انقلابی از این دسته را معرفی کنیم.

اولین محصول یک آی‌پاد با صفحه نمایش پهن با کنترل‌های لمسی می‌باشد.
دومی یک دستگاه تلفن همراه انقلابی است.
و سومی یک ابزار ارتباطات اینترنتی است.
اینها سه وسیلهٔ جداگانه یا مجزا نیستند، بلکه یک دستگاه است که ما آن را آی‌فون می‌نامیم.»

عرضهٔ آی‌فون، طرفداران جابز و اپل را خیلی خوشحال کرد.

تا پایان سال ۲۰۱۰، اپل حدود ۹۰ میلیون آی‌فون فروخت و بیش از نیمی از کل سود تولید شده در بازار تلفن همراه را بدست آورد.

آیفون

آیفون [۹]

آی پد

در سال ۲۰۰۷ پروژه تبلت با ایدهٔ جابز، به یک پروژه جدی در اپل تبدیل شد. در یکی از جلسات ایده‌پردازی تیم اجرایی، آیو این سؤال را مطرح کرد که: «چرا دستگاه‌ها باید صفحه‌کلید داشته‌باشند که به صفحه لولا شود؟ این طرح گران‌قیمت و ضخیم است.» او گفت: «می‌توانیم با استفاده از یک رابط چندلمسی، صفحه‌کلید را روی صفحه تعبیه کنیم.» جابز هم موافقت کرد. جابز در ابتدا قصدداشت که در آی‌پد از چیپ اتم که اینتل در حال ساخت آن بود استفاده کند، اما در نهایت تصمیم گرفته‌شد که در آی‌پد از پردازنده‌ای بر اساس معماری ARM استفاده شود.

پس از عرضهٔ محصول، در کمتر از یک ماه، اپل یک میلیون آی‌پد فروخت که دو برابر سریع‌تر از فروش آی‌فون بود. تا مارس ۲۰۱۱، نه ماه پس از عرضهٔ محصول، پانزده میلیون آی‌پد فروخته‌شد. بر طبق برخی معیارها، این موفق‌ترین عرضهٔ یک محصول مصرفی در تاریخ بود.

آی پد

آی پد [۱۰]

استعفا

جابز در اوت ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد.تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد و جابز به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب شد. پس از استعفای جابز، سهام اپل در عرض تنها چند ساعت به میزان ۵ درصد افت کرد.

نامه ی استعفای استیو جابز

نامه استعفای شغل را به طور کامل در زیر بخوانید.

به هیئت مدیره اپل و انجمن اپل:

من همیشه می گفتم اگر روزی پیش آید که دیگر نتوانم وظایف و انتظارات خود را به عنوان مدیرعامل اپل برآورده کنم ، اولین کسی خواهم بود که شما را مطلع میکنم. متاسفانه، آن روز آمده است.

من بدینوسیله از سمت مدیرعاملی اپل استعفا می دهم. من می خواهم اگر هیئت مدیره مناسب باشد ، به عنوان رئیس هیئت مدیره ، مدیر و کارمند اپل خدمت کنم.

 

اکیداً توصیه می کنم که برنامه جانشینی من را اجرا کنیم و تیم کوک را به عنوان مدیرعامل اپل معرفی کنیم.

من معتقدم که درخشان ترین و خلاقانه ترین روزهای اپل پیش روست. من مشتاقانه منتظر هستم تا موفقیت آن را در یک موقعیت جدید مشاهده کنم و در آن نقش داشته باشم.

من بعضی از بهترین دوستان زندگی ام را در اپل پیدا کردم و از همه شما متشکرم که سال هاست که قادر به کار در کنار شما هستم.

استیو

استعفای استیو جابز

استعفای استیو جابز [۱۱]

افت سهام

در پی انتشار خبر کناره گیری آقای جابز، ارزش سهام شرکت اپل در فرانکفورت بیش از ۴ درصد سقوط کرد، و در معاملاتی که پس از پایان ساعات رسمی فعالیت بازار بورس نیویورک انجام گرفت، ارزش سهام اپل بیش از ۵ درصد کاهش یافت.

این در حالی است که شرکت های رقیب اپل، مانند سامسونگ و “اچ تی سی”، به ترتیب با بیش از ۳ و ۴ درصد رشد در ارزش سهام خود مواجه شده اند.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *