کارگاه آموزشی موانع کار تیمی : سندروم آپولو و سندروم کانکورد

در این کارگاه آموزشی قصد داریم درباره ی 2 تا از موانع کار تیمی صحبت کنیم که حتما باید آن ها را بشناسید: سندروم آپولو و سندروم کونکورد

عارفه عسکری

انتشار در: ۸ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

در این کارگاه آموزشی قصد داریم درباره ی ۲ تا از موانع کار تیمی صحبت کنیم که حتما باید آن ها را بشناسید: سندروم آپولو و سندروم کونکورد. برای داشتن یک تیم موفق باید این موانع را بشناسید تا بتوانید به خوبی از آن ها عبور کنید.

آنچه در بخش قبل آموختید

 • تعاریف مختلف تیم از دیدگاه افراد بزرگ
 • چرا داشتن یک تیم از اهمیت زیادی برخوردار است؟
 • باید هایی که برای تیم سازی باید رعایت کنید
 • نقش افراد در تیم بر اساس مدل بلبین
 • مراحل پنج گانه رشد تیم براساس مدل تاکمن
 • ۵ دشمن کار تیمی نوشته پاتریک لنچیونی

۱.سندروم آپولو

سندروم آپولو از موانع کار تیمی

دکتر بلبین که در دوره ی اصول تیم سازی هم  درباره ی او صحبت کردیم یکی از معلم های اصلی تیم سازی است.بلبین با استفاده از تست های شخصیت  شناسی و استعداد بررسی کرد که اگر افراد مختلف با هم ترکیب شوند و تیم تشکیل دهند چه اتفاقی خواهد افتاد.

یکی از بررسی ها این بود که اگر افراد باهوش و با استعداد در یک تیم جمع شوند چه اتفاقی میفتد. شاید فکر کنید که جمع شدن افراد موفق و باهوش نتیجه ای جز موفقیت تیم نخواهد داشت.اما بلبین ثابت کرد که چنین نیست.

او ثابت کرد که تیم هایی که افراد با استعداد بالا دارند امکان شکست آن ها در برابر افراد با استعداد متوسط بیشتر است.اما چرا؟؟

داستان سندرم آپولو از کجا شکل گرفت؟

شاید بار ها این مثل را شنیده باشید که فلانی آپولو هوا  کرده! اما این داستان از کجا آمده است؟ در جریان پروژه ی آپولو (پروژه ای که انسان برای اولین بار روی ماه قدم گذاشت) متخصصان زیادی تلاش شبانه روزی کردند درست مانند هر پروژه ی دیگری. در این پروژه تیم یک آبدارچی داشت که وظیفه ی او این بود برای اعضای تیم قهوه درست کند که خستگی کار آن ها را آزار ندهد. بعد از اینکه این پروزه با موفقیت به پایان رسید، این فرد هر جا که می رفت کاملا جدی میگفت این من بودم که آپولو را به فضا فرستادم. وقتی که دلیل را می پرسیدند میگفت اگر من و قهوه های من نبود دیگران نمیتوانستند از خستگی کار کنند! اینگونه بود که داستان آپولو هوا کردن بوجود آمد.

سندروم آپولو چه ارتباطی با تیم سازی دارد؟

در اکثر تیم ها افرادی هستند که ادعا میکنند تمام کار های مهم توسط آن ها انجام میشود. یا خود را همه کاره و دیگران را هیچ کاره میدانند. در واقع این افراد دچار سندروم آپولو هستند. اما نکته ی جالب این است که که تیم هایی که افراد باهوش تر دارند بیشتر دچار این عارضه میشوند. افراد باهوش و با توانایی بالا بیشتر تمایل داند که حرف خود را به کرسی بنشانند و دیگران را کنترل کنند. آن ها ممکن است به دلیل استعداد بالا توهم همه کاره بودن به سرشان بزند.

چگونه به سندرم آپولو دچار نشویم؟

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که هوش و استعداد مهمترین ویژگی اعضای تیم نیست. همانطور که دیدیم طبق سندروم آپولو افراد باهوش تر بیشتر در معرض شکست هستند. توانایی انجام کار تیمی مهمترین ویژگی اعضای یک تیم است. هنگام استخدام افراد در تیم حتما حتما به این نکته توجه کنید که صرفا داشتن تحصیلات بالا و یا تخصص در یک زمینه کافی نیست باید بسنجید که آن ها چقدر توانایی انجام کار تیمی را دارند.

۱.سندروم کانکورد

سندروم کانکورد از موانع کار تیمی

سندروم کنکورد به عدم تعادل میان  ریسک و دستاورد اشاره دارد. یعنی چه؟ در برخی از موارد شاهد این هستیم که تیم ها برای انجام دادن پروژه های بزرگ آنقدر هیجان زده هستند که ریسک های احتمالی آن را در نظر نمیگیرند و خیلی هیجانی شروع به انجام کار میکنند. اما وسط راه کم میاورند و تازه میفهمند که چه اشتباهی کرده اند. ممکن است تیم ها با توسعه و بهبود فعالیت های فعلی به نتایج خوبی دست پیدا کنند اما چون هیجان ایجاد یک پروژه با هیجان بهبود چیزی که از قبل وجود داشت، قابل مقایسه نیست از آن سرپیچی میکنند.

داستان کانکورد از کجا شکل گرفت؟

کنکورد هواپیمایی بود که با همکاری کشور های انگلیس و فرانسه ساخته شده بود. این هواپیما میتوانست مسافران را با ۲ برابر سرعت نور جابه جا کند.چندین کشور از جمله ایران این هواپیما را سفارش دادند و تحویل گرفتند. اما این هواپیما ۲ مشکل اساسی داشت:

۱.ساخت این هواپیما مقرون به صرفه نبود

۲. بازار آماده ی چنین محصولی نبود

اما تولید کنندگان به این مسائل اهمیتی ندادند و تحت تاثیر هیجان شروع به تولید هواپیمای کانکورد کردند.کنکورد در سال ۲۰۰۰ اولین سانحه خود را تجربه کرد و در این سانحه همه مسافران کشته شدند بعد از سانحه راهکار های فنی برای اصلاح نقص کنکورد پیشنهاد شد که به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی هیچکدام به سرانجام نرسید.در سال ۲۰۰۳ ساخت و تولید این هواپیما برای همیشه متوقف شد.

سندروم کانکورد چه ارتباطی با کار تیمی دارد؟

همانطور که گفتیم سندروم کانکورد عدم تعادل میان ریسک و دستاورد است. یا بهتر است بگوییم عدم تعادل میان اعضای تیم. اما به چه صورت؟ اگر ما یک آهنربا باشیم پس قطعا آهن ها را به سمت خود جذب میکنیم. تا چشم باز میکنیم میبینیم اطراف ما پر شده از سوزن و میخ و … یعنی افرادی که شبیه بهم هستند در یک تیم دور هم جمع میشوند. نه افراد مکمل!! این باعث برهم خوردن تعادل تیم میشود.تیم هایی که به دنبال آدم های شبیه بهم هستند ممکن است به سندرم کانکورد دچار شوند.

چگونه به سندرم کانکورد دچار نشویم؟

برای اینکه تعادل تیم بهم نریزد و به سندروم کنکورد دچار نشویم باید بگردیم دنبال استعداد های مکمل. نباید تیم را از افرادی که شبیه بهم هستند و توانایی های یکسانی دارند پر کنیم.استعداد های جهان محدود است و ما همه ی استعداد ها را با هم نداریم. یکی در مدیریت تیم توانایی بالایی دارد، یکی در تولید محتوا ماهر است ، دیگری عکاس خوبی است ، یکی متخصص تبلیغات است و …

تیمی از سندروم کنکورد در امان است که استعداد های مکمل را دور هم جمع کند.

سخن پایانی

هر تیمی از زمانی که تشکیل میشود تا زمانی که به هدف برسد موانع و سختی های زیادی را باید پشت سر بگذارد. اما این بدین معنی نیست که کار تیمی نشدنی است. با دانستن اصول تیم سازی و شناسایی موانع تیم میتوانید به راحتی یک تیم تشکیل دهید و به هدف خود برسید.

پس در آموزش های بعدی همراه ما باشید.

۲ تا از مهمترین موانع کار تیمی کدام است؟

سندروم آپولو و سندروم کونکورد

منظور از سندروم آپولو چیست؟

در اکثر تیم ها افرادی هستند که ادعا میکنند تمام کار های مهم توسط آن ها انجام میشود. یا خود را همه کاره و دیگران را هیچ کاره میدانند. در واقع این افراد دچار سندروم آپولو هستند.

منظور از سندروم کنکورد چیست؟

سندروم کنکورد به عدم تعادل میان  ریسک و دستاورد اشاره دارد.

چه تیم هایی بیشتر به سندروم آپولو دچار میشوند؟

تیم هایی که افراد باهوش تر دارند بیشتر دچار این عارضه میشوند. افراد باهوش و با توانایی بالا بیشتر تمایل داند که حرف خود را به کرسی بنشانند و دیگران را کنترل کنند.

تیم ها برای اینکه به سندروم کنکورد دچار نشوند چه باید بکنند؟

برای اینکه تعادل تیم بهم نریزد و به سندروم کنکورد دچار نشویم باید بگردیم دنبال استعداد های مکمل. نباید تیم را از افرادی که شبیه بهم هستند و توانایی های یکسانی دارند پر کنیم.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۱۳ دیدگاه ها

 1. داریوش

  سلام
  ممنون از مطلب مفید شما
  خواستم یک اصلاحیه اضافه کنم :
  سرعت هواپیمای کنکورد دو برابر سرعت صوت است نه نور.

  ممنون

  پاسخ
  • عارفه عسکری

   سلام داریوش عزیزم!
   خیلی خوشحال میشیم که با دقت زیاد در دوره ها شرکت میکنید و نظراتتون رو برامون کامنت میکنید. حتما اصلاح میشه با تشکر از شما

   پاسخ
 2. عارفه عسکری

  به نظرتون افرادی که نظراتشون معمولا خلاف بقیه هست باید از تیم بیرون بشن؟🤔🤔

  پاسخ
 3. سیمین

  حتما باید تیم فروش داشته باشیم؟

  پاسخ
 4. امیرحسین شمس

  از کجا باید بفهمیم تیم خوبی داریم؟ اصلا به چه تیمی تیم خوب میگن

  پاسخ
 5. حامد علوی

  توی یه تیم اولویت اول چیه به نظرتون؟

  پاسخ
 6. یکتا عادل

  سلام چجوری میشه جلسات تیمی رو برگزار کرد که موثر باشه

  پاسخ
  • عارفه عسکری

   سلام امیر حسین جان خیلی ممنونم از نظر مثبتت

   پاسخ
 7. عرفان جالینوسی

  بسی مفید!!

  پاسخ
  • عارفه عسکری

   نظر لطفتونه آقا عرفان

   پاسخ
 8. رضا یوسفی

  ممنون از دوره ی خوبتون میشه درباره ی تیمسازی بیشتر کارگاه اموزشی بذارید

  پاسخ
  • عارفه عسکری

   سلام رضا جان خیلی ممنونم

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *