آیا AMP در ایران تحریم شده است؟ شایعه ی تحریم AMP در ایران

دیروز خبری منتشر شد که اساسا ساخته کانال های آماتور سئو بود و هیچ جنبه رسمی ای نداشت، خبر این بود که سریعا سایت های خود را از AMP خارج کنید چرا که گوگل  آی پی های ایران را تحریم…

اشکان مهین فلاح

انتشار در: ۸ مرداد ۱۳۹۹
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

دیروز خبری منتشر شد که اساسا ساخته کانال های آماتور سئو بود و هیچ جنبه رسمی ای نداشت، خبر این بود که سریعا سایت های خود را از AMP خارج کنید چرا که گوگل  آی پی های ایران را تحریم کرده است.

از همان ابتدا پیدا بود که این خبر کاملا آماتور کار شده و از نظر فنی اساسا اشتباه بود، بعد از گذشت چند ساعت مشکل برطرف شد و فرضیات زیادی شکل گرفت که همگی به سرعت از بین رفت.

تحریم AMP در ایران شایعه است – اختلال در سرویس AMP

مدتی قبل و تقریبا در حوالی ساعت ۱۰ ششم مرداد ماه در طی اتقافی غیر منتظره دسترسی اکثر کاربران ایرانی به سرویس AMP گوگل قطع شد که توانست موج زیادی از نگرانی و واکنش های منفی را در بین کاربران ایرانی ایجاد کند.

خیل عظیمی از افراد دلیل این قطعی را فیلترینگ نادرست داخلی و عده ای دیگر این مشکل را ناشی از تحریمات گوگل تصور میکردند که البته سرانجانم در حوالی ساعت ۱۸ روز ۷ مرداد این مشکل اختلال بهبود یافت و سرورهای AMP با حالت عادی خود برگشتند.

حال بعد از این شوک ناگهانی که به جامعه اینترنت ایران وارد شد سوال هایی برای همه ما ایجاد شده است.

این مشکل ناشی از چه چیزی بود؟ آیا فیلترینگ باعث اینجاد این مشکل شده بود؟ آیا ما در آینده با تحریم AMP مواجعه خواهیم شد؟ آیا میتوانیم از این به بعد به AMP اطمینان و تکیه کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم به هر یک از این سوالات پاسخ دهیم بیاید اول به این موضوع بپردازیم که AMP چیست و چرا برای ما اهمیت دارد؟

AMP چیست؟

AMP

AMP

AMP )با تلفظ فارسی ای ام پی( در اصل خلاصه شده عبارت Accelerated Mobile Pages  است. AMP یک تکنولوژی با بستری باز بر اساس HTML است که توسط پروژه منبع باز AMP ساخته شده است.

این فریم ورک در ابتدا توسط گوگل به عنوان یک رقیب در برابر فیس بوک و اپل ایجاد شد. AMP برای مرور وب موبایل بهینه شده است و تلاش میکند که به پردازش و یا لود کردن سریع تر صفحات کمک کند.

AMP برای سایت های خبری یک باید و یک لازمه است. این تکنولوژی به سایت های خبری کمک میکند که با سرعت بسیار کمتری بتوانند بارگزاری شوند.

چرا ما به AMP نیاز داریم؟

بر خلاف اکثر دیگر آفریده های گوگل AMP از زمان ایجادش زیاد برای کاربران گوگل دوست داشتنی نبود. دلیل این امر هم این است که شما در اصل فقط و فقط برای منافع خوده گوگل آفریده شده بود.

شما به عنوان یک منبع خبری و تولید کننده محتوا نیازمند استفاده از AMPهستید و اگر از آن استفاده نکنید دچار افتی چشم گیر در رتبه بندی خود در موتور های جستجو گوگل خواهید شد.

حال که میدانید AMP چیست و چرا به آن نیاز داریم بیایید به سوال های مهم تر پاسخ دهیم.

دلیل قطعی AMP چه بود؟ فیلترینگ یا تحریم؟

هنوز نه گوگل و نه منابع داخلی هیچ یک به صورت رسمی بیانه ای منتشر نکرده اند اما بیشتر احتمالات به سمت اختلال های سرور میرود و در کنارش هم گمانه زنی هایی بر فیلترینگ اشتباه وجود دارد.

 از دسترس خارج شدن AMP در وهله اول ترس تحریم شدن را به وجود آورد اما بعد از مدتی و با وجود عواملی مانند هدایت شدن ریکوئست (درخواست) باعث شد که نظر ها و حدسیات ما بیشتر به سمت فیلترینگ جلب شود.

این مهم تا به امروز تایید نشده ولی حدسیات و تحقیقات ما بیشتر از هر چیزی فیلترینگ اشتباه را به عنوان جواب این سوال برای ما نمایان میکند.

آیا ما در آینده با تحریم AMP مواجعه خواهیم شد؟

تحریم AMP

تحریم AMP

با توجه به تحریم هایی که کشورمان دچارش است ما در ماه های اخیر شاهد تحریم بسیاری از سرویس های گوگل بوده ایم که به خودی خود میتواند باعث ایجاد نگرانی زیادی برای افراد شاغل در کشور ما که نیازمند به استفاده از AMP هستند

حال اینکه این مهم در چه زمانی رخ بده و یا اصلا رخ بدهد سوالی است که فقط زمان میتواند پاسخ گوی آن باشد اما عده زیادی از افراد داخل کشور اعتقاد دارند که باید هر چه سریع تر سایت های خبری داخلی به فکر استفاده از یک جایگزین جدید به جای AMP  باشند.

هم اکنون از AMP می توان استفاده کرد؟ آیا میتوانیم از این به بعد به AMP اطمینان و تکیه کنیم؟

همانطور که در بالاتر گفتیم مشکلات AMP تقریبا از ساعت ۱۸ روز ۷ مرداد رفع شده و الان همه ی کاربران میتوانند به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

طبق گفته کاربران تمام مشکلات مرتبط با AMP در حال حاضر حل شده و هیچ مشکلی در آن مشاهده نمیشود.

اما اینکه بتوانیم با خیال راحت بگوییم که دیگر قرار نیست هیچ مشکلییش بیاید امری است که نمیتوانیم با اطمینان آن را بیان کنیم. با توجه به تحریمات گوگل و همینطور مشکلات دیگری که وجود دارد اطمینان کردن به هر یک از محصولات گوگل کمی سخت و نگران کننده است.

پایان

ما تا جایی که در توانمان بود سعی کردیم به تمام سوال های ممکن شما عزیزان در این مبحث جواب دهیم؛ اما اگر فکر میکنید سوال بدون پاسخی باقی مانده است ممنون میشویم که آن را در بخش نظرات سایت با ما به اشتراک بگذارید تا همکاران ما در آکادمی کلاته در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *