اهمیت خدمات پس از فروش در کسب وکار

خدمات پس از فروش برای کسب و کار ها ، موفقیت آن ها را تضمین میکند

خدمات پس از فروش اهمیت زیادی دارد و اگر به درستی انجام شود، مشتریان بیشتری از محصولات رضایت خواهند داشت.

عارفه عسکری

انتشار در: ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

خدمات پس از فروش برای کسب و کارها و مشاغل از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر به درستی انجام شود، مشتریان بیشتری از محصولات و خدمات ارائه شده رضایت خواهند داشت.در این مقاله به بررسی اهمیت خدمات پس از فروش در کسب و کار اینترنتی خواهیم پرداخت.

هدف اصلی یک تجارت چیست؟

جلب رضایت مشتری و دریافت سود بیشتر. این دو هدف به موازات هم حرکت می کنند و به اندازه هم مهم هستند. چگونه می توانید مشتریان خود را راضی کنید؟ شما باید محصولی تهیه کنید که انتظارات آنها را برآورده کند یا حتی فراتر از انتظاراتشان باشد.تولید و ساخت یک محصول عالی یک چیز است، اما ، کمک به مشتریانتان پس از فروش محصول از هر راهی که امکان پذیر باشد، یک چیز دیگر؛ این دو مورد به یک اندازه اهمیت دارند. کسب و کار ها باید مطمئن شوند که حتی پس از فروش محصول ، به سوالات و ابهامات مشتری به درستی پاسخ داده می شود. به طور خلاصه ، یک تجارت یا کسب و کار باید به خدمات پس از فروش به اندازه فروش محصول خود اهمیت بدهد.

خدمات پس از فروش چیست؟

تعریف خدمات پس از فروش

تعریف خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش به معنای پشتیبانی یا خدماتی است که یک کسب و کار پس از خرید مشتریان از کالاهای آن، ارائه می دهد. خدمات پس از فروش ابزاری مدرن و بسیار موثر برای جلب رضایت و حفظ مشتری است.سوالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که چه کسی پشتیبانی مشتری یا خدمات پس از فروش را ارائه می دهد؟ یک محصول بخش های مختلفی را طی می کند تا اینکه به دست مصرف کننده نهایی برسد. بنابراین ، یک تولید کننده ، خرده فروش یا حتی شخص ثالث ممکن است خدمات پس از فروش را ارائه دهد.

خدمات پس از فروش تقریباً یک بخش اجباری در بین استراتژی های کلی بازاریابی هر تجارت و شغلی می باشد. پشتیبانی از مشتری با کیفیت بالا می تواند رضایت مشتری و وفاداری او را افزایش دهد.

اهمیت خدمات پس از فروش

چرا خدمات پس از فروش آنقدر مهم است که مشاغل و کسب و کار ها آن را در استراتژی کلی بازاریابی خود لحاظ می کنند؟در ادامه دلایل این امر را بررسی می کنیم.

۱.برای مبتدیان و کسانی که تازه وارد بازار کار شده اند ، خدمات پس از فروش با کیفیت خوب بخشی اجباری برای جلب رضایت مشتری است.

۲.این نوع از خدمات به طرز شگفت انگیزی باعث بهبود تصویر برند تجاری در نزد مشتریان و افزایش وفاداری به آن برند می شود.

۳.خدمات پس از فروش اعتماد در رابطه بین فروشنده و خریدار را افزایش می دهد. البته اعتماد مشتریان بلند مدت را نیز در پی دارد.

۴.خدمات پس از فروش به خوبی می تواند بازاریابی را ارتقا دهد. مشتری ای که از محصولات و خدمات شرکت شما راضی باشد، مانند یک بازاریاب برای شماست که بازخورد مثبت از محصولات شما را در بین دیگران و شبکه های اجتماعی انتشار می دهد و مشتریان بیشتری برای شما می آورد.

۵.خدمات پس از فروش ، اگر به طور موثر مورد استفاده قرار گیرد ، می تواند به عنوان درآمدزایی ثانویه کار کند. یک شرکت فعال با خدمات پس از فروش مناسب، می تواند مشتریان خود را متقاعد به خرید محصولات دیگر از نیز کند.

انواع خدمات پس از فروش

انواع خدمات پس از فروش

انواع خدمات پس از فروش

خدمات قبل از نصب

تمام محصولات موجود در بازار به نوعی دفترچه راهنما به همراه دارند. این کتابچه ها حاوی اطلاعات اساسی برای استفاده از محصول برای اولین بار است. استفاده از برخی دستگاه ها برای اولین بار بسیار آسان است. برخی از دستگاه ها نیاز به مشاوره تخصصی دارند.

ارائه خدمات قبل از نصب برای مواردی مانند دستگاه کپی یا کولر گازی، کار مشتری را تا حد زیادی آسان می کند. برخی از شرکت ها این کار را به صورت رایگان انجام می دهند در حالی که برخی بابت آن هزینه کمی دریافت می کنند.

آموزش اولیه

استفاده از بیشتر وسایل خانه آسان است. اکثر آن ها نیازی به آموزش و تخصص ندارند. اما قبل از استفاده از ماشین آلات صنعتی لازم است که آموزش ببینید.

تجهیزات پزشکی ارائه شده برای پزشکان نیاز به تخصص فنی دارند. این امر ضروری است که کاربر اطلاعات کاملی در مورد استفاده از دستگاه داشته باشد. بیشتر اوقات شرکت های تولید کننده و تنظیم کننده این ماشین ها آموزش های اولیه را ارائه می دهند.

ضمانتنامه

این یکی از رایج ترین انواع خدمات پس از فروش است. ضمانتنامه کتبی تقریباً توسط همه شرکتهای چند ملیتی برای کلیه محصولاتشان ارائه می شود. مدت زمان و ضمانت موارد خاص ممکن است متفاوت باشد.

برخی از شرکت ها در صورت مشاهده معیوب بودن محصولات، به مشتریان خود اجازه می دهند محصولات را جایگزین کنند. این شرکت ها ترمیم قسمت ناکارآمد را نیز انجام می دهند.همچنین کسب و کارها در چنین ضمانتنامه هایی، سیاست های گارانتی متغیر را به مشتریان خود ارائه می دهند.

پشتیبانی آنلاین

این آخرین نوع خدمات پس از فروش است. بیشتر توسط شرکتهای تجارت الکترونیکی ارائه می شود. اما یک اصل سخت گیرانه نیست. تقریباً تمام شرکت های چند ملیتی خط تلفنی برای مشتریان خود اختصاص داده اند.

دسترسی به خطوط راهنمای شرکت به راحتی و بصورت شبانه روزی امکان پذیر است. نماینده شرکت به سوالات مشتری گوش می دهد و راهنمایی های مناسب را برای راحتی وی ارائه می دهد.

جایگزینی / برگشت محصولات

شرکت ها کالای خود را به صورت رایگان جایگزین می کنند یا حتی برگشت می دهند. این سرویس با شرایط و ضوابط مناسبی همراه است. پس از فروش محصول ، ارائه چنین خدماتی تا چند ماه امکان پذیر است.

تعویض می تواند از کل محصول یا فقط برای یک قسمت باشد. بازگشت محصول با بازپرداخت یا محصول دیگری از همان شرکت صورت می گیرد. با این حال ، هر شرکتی سیاست و قوانین متفاوتی در این زمینه دارد.

توابع و مزایا

برخی از شرکت ها مزایا و ویژگی های خاصی را ارائه می دهند. ضمانت مادام العمر محصول بیشتر در این زمینه ارائه می شود. شرکت ها دسترسی رایگان به سیستم های ذخیره سازی ابری خود را برای مشتریان نیز فراهم می کنند. این سرویس شامل ضمانت مادام العمر ارائه شده در هر قسمت ناکارآمد از دستگاه است. برخی از شرکت ها به مشتریان خود مشاوره و راهنمایی رایگان می دهند.

ارتقا و به روز رسانی

این خدمات پس از فروش اغلب توسط شرکت های الکترونیکی یا نرم افزاری ارائه می شود. ارتقا و و به روز رسانی ارائه شده توسط شرکت های نرم افزاری برای مدت زمان محدود یک نمونه کلاسیک است.

به عنوان مثال به روزرسانی بیش از حد زمان ارائه شده به کاربران iOS آنها را ترغیب به خرید محصولات Apple می کند. این بروزرسانی ها برای عملکرد دستگاه لازم است. این شرکت ها چنین استراتژی را برای استفاده محدود از محصولات خود به کار می گیرند. مشتری ممکن است به مرور زمان از دستگاه خود استفاده کند ، اما ممکن است مثل همیشه کارایی لازم را نداشته باشد.

نکات مهم برای خدمات پس از فروش موثر

نکات مهم برای خدمات پس از فروش موثر

نکات مهم برای خدمات پس از فروش موثر

خدمات پس از فروش خوب و مناسب، نه تنها حفظ و وفاداری مشتری را تضمین می کند بلکه توجه مشتریان جدید را نیز به خود جلب می کند. حفظ مشتری از جنبه های مختلف برای مشاغل مهم است. از همه مهمتر ، هزینه نگهداری و حفظ مشتری پنج تا شش برابر کمتر از جذب مشتری جدید است. بنابراین ، در اینجا چند نکته موثر و اثبات شده خدمات پس از فروش آورده شده است که می تواند کارها را برای شما آسان کنند.

۱.به دنبال بازخورد مشتری باشید

مطمئناً شما محصولی را با هدف تأمین نیاز مشتری خود ساخته اید. اما سوال این است که ، آیا واقعاً موفق به انجام این کار شده اید؟ پاسخ این سوال وابسته به بازخورد مشتری است.

بازخورد از طرف مشتریان به کارآفرینان این امکان را می دهد که ایرادات موجود را در محصولات خود پیدا کنند. علاوه بر این ، به آنها در بهبود کیفیت محصول با کمک پیشنهادات مشتری کمک می کند. درخواست انتقاد و پیشنهاد از مشتریان باعث افزایش اعتماد به نفس و وفاداری آنها به برند شما می شود.

۲.به مشتریان خود تخفیف دهید

چه کسی تخفیف را دوست ندارد؟ تخفیف و تبلیغات یک روش عالی برای علاقه مند کردن مشتریان به پیشنهادات شما و محصولاتتان است. می توانید به آنها تخفیف تبلیغاتی یا حتی تخفیف سفارشی بدهید. اگر مشتری هزینه های زیادی را صرف خرید محصولات شما می کند ، دادن تخفیف ویژه به وی باعث می شود که احساس بهتری نسبت به خریدش داشته باشد.

۳.مشتریان خود را در مناسبت های خاص بخاطر داشته باشید

وقتی کسی در موارد خاص ما را به یاد می آورد ، خوشحال می شویم. به همین ترتیب ،وقتی  مشتریان را در روز تولد ، سالگرد ازدواج و غیره به یاد داشته باشید و با آن ها در این مناسبت ها ارتباط برقرار کنید، بسیار خوشحال خواهند شد. شما می توانید از طریق ارسال پیام ، کارت هدیه و غیره پیامتان را برای آنها ارسال کنید یا می توانید تخفیف ویژه ای برای محصولات خود ویژه آن ها ارائه دهید.

۴.برای مشتریان مطالب راهنما ارسال کنید

هدف اصلی یک محصول حل مشکلات مشتریان است. البته ، شما می توانید این کار را با فروش محصولات انجام دهید. اما ، می توانید با آموزش مناسب در رفع مشکلات آنها همدلی بیشتری داشته باشید. بنابراین ، ۸۰ درصد محتوای شما باید بر روی مشکل مشتری و راه حل احتمالی آن باشد.

۵.به مشتریان پاداش بدهید

مشتری که از خدمات و محصولات شما رضایت داشته باشد، برای شما مشتریان جدیدی را به ارمغان می آورد. اما ، اگر بتوانید به خاطر آوردن مشتری جدید ، به وی پاداش دهید، افراد بیشتری نیز به این کار روی می آورند و در نتیجه تعداد مشتریان شما مدام رو به افزایش خواهد بود.

کلام آخر

در نهایت ارائه خدمات پس از فروش خوب به مشتریان شما نشان می دهد که شما می خواهید با آنها رابطه طولانی مدتی داشته باشید ، وفاداری و اعتماد آنها را به دست آورید و تجارت و کسب و کار خود را حفظ کنید.بسیاری از مشاغل موفق از استراتژی های خدمات پس از فروش برای افزایش فروش ، ایجاد روابط با مشتری و رشد سود خود استفاده می کنند. ارائه خدمات پس از فروش مشتریان شما را به سمت شما بازمی گرداند و آنها را ترغیب می کند تجارت شما را به دیگران نیز معرفی کنند. 

خدمات پس از فروش شامل مواردی است که شما در مراحل بعد از فروش محصولات انجام می دهید ، از جمله خدمات مشتری و تکنیک های فروش. همچنین شامل نحوه پیگیری شما پس از خرید مشتری مانند برقراری تماس و رسیدگی موثر به شکایات است.این اقدامات اهمیت خدمات پس از فروش را برجسته می کند و به شما کمک می کند روابط بهتری با مشتریان خود برقرار کنید.

سوالات متداول درباره ی خدمات پس از فروش در کسب و کار

خدمات پس از فروش به چه معناست؟

خدمات پس از فروش به معنای پشتیبانی یا خدماتی است که یک کسب و کار پس از خرید مشتریان از کالاهای آن، ارائه می دهد. خدمات پس از فروش ابزاری مدرن و بسیار موثر برای جلب رضایت و حفظ مشتری است.

خدمات پس از فروش شامل چه مواردی میشود؟

خدمات پس از فروش شامل مواردی است که شما در مراحل بعد از فروش محصولات انجام می دهید ، از جمله خدمات مشتری و تکنیک های فروش. همچنین شامل نحوه پیگیری شما پس از خرید مشتری مانند برقراری تماس و رسیدگی موثر به شکایات است.

خدمات پس از فروش چه اهمیتی برای کسب و کار ها دارد؟

خدمات پس از فروش برای کسب و کارها و مشاغل از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر به درستی انجام شود، مشتریان بیشتری از محصولات و خدمات ارائه شده رضایت خواهند داشت.

انواع خدمات پس از فروش چیست؟

خدمات قبل از نصب

آموزش اولیه

پشتیبانی آنلاین

جایگزینی / برگشت محصولات

توابع و مزایا

ارتقا و به روز رسانی

چرا باید به مشتریان خود خدمات پس از فروش ارائه دهیم؟

خدمات پس از فروش خوب و مناسب، نه تنها حفظ و وفاداری مشتری را تضمین می کند بلکه توجه مشتریان جدید را نیز به خود جلب می کند. حفظ مشتری از جنبه های مختلف برای مشاغل مهم است.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *