از شغل خسته کننده کارمندی تاسفر به دور دنیا۱

دوست داریدشکل زندگیتان تغییر کند و به جای یک جا نشستن به دنیا گردی بروید؟ مثلا به جای این­که با تمام پولت وام بانکی بگیری و بعد خانه ­ای را بخری، یک چمدان دستت بگیری و از این کشور به…

احمد کلاته

انتشار در: ۱۳ آبان ۱۳۹۷
خواندن این مطلب حدود 5 دقیقه زمان می برد

دوست داریدشکل زندگیتان تغییر کند و به جای یک جا نشستن به دنیا گردی بروید؟ مثلا به جای این­که با تمام پولت وام بانکی بگیری و بعد خانه ­ای را بخری، یک چمدان دستت بگیری و از این کشور به آن کشور، از این هتل به آن هتل مسافرت بکنی. مثلا هشت سال در جزایر اقیانوس آرام باشی، چهار سال در آمریکا باشی، سه سال در استرالیا باشی. به نظر شما چه چیز مانع این می­ شود؟ ترس؟

می­خواهم داستان مردی را برایتان تعریف کنم که توانست از یک شغل خسته­ کننده­ ی کارمندی رهایی پیدا بکند و بعد یک زندگی بسیار مهیج و جذاب را برای خودش، با گشتن و سفر کردن به دور دنیا برای خودش ایجاد بکند .او یاد میگیرد چطور کسب و کار اینترنتی داشته باشد.

چند سال پیش در یک صبح دل­ انگیز و آفتابی، با کلی قر و قمبیل وارد دفتر کار مبله و بزرگم شدم، بیست و چهار سالم بود و هه را از ب تشخیص نمیدادم. روز اول کارم در بانک معتبر و پر اسم و رسمی در مرکز شهر بوستون بود، اولین روز کاری که قرار بود مابقی زندگی ­ام را شکل بدهد. به محض اینکه نشان امنیتی-ام را دریافت کردم، مجاز به استفاده از آسانسور نقره ­ای براق شدم، حس عجیب و غریبی از قدرت من را دربرگرفت.

از شغل خسته کننده کارمندی تاسفر به دور دنیا

بالاخره به آن چیزی که می­خواستم رسیده بودم. مرد بالغی که بالاخره زندگی واقعی را تجربه می­کند. اما تا من را به اتاقک محقر جدیدم انتقال دادند، حس قدرتم پرپر شد، خاکستری، استریل، بی­ریخت، کسل کننده. نگاهی به اطرافم انداختم و دیدم آنجا پر از آدمهای بیست و چند ساله، شبیه من که به طرز فجیعی در لباس­های اداری بی­ کیفیت و ارزان قیمت­شان فرو رفته ­اند. مانند خرچنگ ­هایی که داخل گوش فیل­ها فرو می­روند. بعضی از آنها مانند سنجاب­ هایی که درحال جمع کردن آذوقه باشند، این طرف و آن طرف می ­پریدند.

از شغل خسته کننده کارمندی تاسفر به دور دنیا1

بعضی ­های دیگر اینقدر بی­روح و بی­رمق به کف صندلی شان میخ شده بودند که آدم فکر می­کرد که اگر کاغذی داخل پرینتر گیر کند، همین الان بلند می ­شوند و سر لوله­ ی شات گان را داخل دهانشان بگذارند و با مغزشان روی دیوار اثر هنری درست بکنند. من که بی ­­برو و برگرد به این آخری­ ها تبدیل می شدم. با بی­ میلی روی صندلی نشستم، هیمنطور نوشیدنی انرژی زایم را مزه مزه میکردم و بیکار بودم تا سر و کله ­ی سوپروایزر جدیدم، خانمی که قرار بود آن روز صبح چهار چیز به من تعلیم دهد پیدا شد. سرکار خانم ساعت هشت و نیم رسید و تا ساعت نه، چند رویه­ ی کاری بی­ معنی به من نشان داد که خسته ­کننده ­ترین کتاب­های درسی زمان دانشجویی­ ام جلوی این­ها آدرنالین و هیجان خالص بودند. یعنی واقعا من ساعت شش و نیم به خاطر این چیزها از خواب بیدار شده بودم؟ ساعت ده شده بود و داشتم فکر میکردم سریع­ترین زمانی که میتوانم عطای این کار را به لقای آن ببخشم چه موقع است؟

از شغل خسته کننده کارمندی تاسفر به دور دنیا1

 

هنوز دو ساعت نگذشته بود که کار دلم را زد. من را بگو که فکر میکردم قرار است این شغل اول و آخرم باشد. از همین الان شروع کرده بودم تا نقشه­ ی فرار بکشم و به خودم گفتم این نشانه­ ی خوبی نیست. شش هفته بعد وسایلم را جمع کردم و از آنجا رفتم. مفتخرم به شما بگویم که آن لحظه­ ای که داشتم بانک را ترک میکردم شبیه لحظات حماسی فیلم ­ها بود. مثل آن سکانسی که کوین اسپیسی در آخرین فیلم مظنونین همیشگی با لبخندی موذیانه از دفتر اداره پلیس خارج میشود و مشت گره کرده ­اش را بالا می­برد.

به حرف مردم توجه نکن...!

اما راستش را بگویم، فکر میکردم آدم احمقی هستم. روزی که رفتم به مدیر بالاسری ­ام گفتم که دو هفته بیشتر در اینجا کار نمیکنم، دست و پایم می­ لرزید. وقتی از من پرسید تصمیم داری از اینجا که رفتی وارد چه کاری شوی و من پت پت کنان گفتم قرار است وب لاگی یا وبسایتی راه ­اندازی کنم. حس کردم حرفم خیلی مسخره بود. لابد برای او هم همینطور بود. تا زمان ناهار، خبر رفتن من به کل تیم پخش شده بود. بیشتر آنها آنقدر گیج شده بودند که با مودبی هرچه تمام سعی میکردند از سه متری من هم عبور نکنند و چندتایی از آنها اصلا خداحافظی هم نکردند. تصور می­کنم این­طور پیش خودشان حلاجی کرده بودند که من آینده­ ام را داخل چاه توالت سیفون کشیده بودم. بخشی از وجود خود من هم همین باور را داشت.

از شغل خسته کننده کارمندی تاسفر به دور دنیا1

این روزها تعداد زیادی ایمیل از خوانندگان وبلاگم با این مضمون دریافت میکنم که تو که شغل درست و حسابی نداری، چطور توانستی دور دنیا را بگردی؟

اما شغل درست و حسابی کیلویی چند؟ جواب کوتاه به این سوال این است: اینترنت. قبل از این وبلاگ، چند وبسایت و پروژه­ی دیگر هم داشتم که مقداری از آنها با بازاریابی اینترنتی پول درمی ­آوردم. بعد از آن شروع کردم که برای خودم کار کنم. بعد یک کتاب نوشتم. از آنجا بود که دیدم مردم بیشتر به من می­گویند که بنویس. به این ترتیب بود که تا چشم به هم زدم دیدم چند سال گذشته و پانصد هزار لغت نوشتم و اکنون هم به این­جا رسیدم. خیلی از افراد هستند که رویای فرار کردن از سگ دوی روزانه را درمن از صمیم قلب چنین تصمیمی را تایید میکنم. هرچند که هنگام ترک کردن بانک احساس حماقت میکردم و طی دو ساعت بعد از آن هم مانند سگ ترسیده بودم، و علی­ رغم این­که صبح تا شب و شب تا صبح کار می­کردم. پشیزی پول در جیبم نداشتم. اما یکی از بهترین تصمیم ­هایی بود که در تمام عمرم گرفته بودم. بیرون از آنجا قشقرقی برپا بود.

از شغل خسته کننده کارمندی تاسفر به دور دنیا1

ترک کردن شغل، پول درآوردن از شیوه ­های آنلاین، راه انداختن کسب و کار، ولگردی در دنیا و کاد در منزل و غیره. همه ­ی آنها چیزهای باحالی هستند اما همه­ ی این چیزهای باحال، رایگان به دست نمی ­آیند. باید قیمت آنها را پرداخت کنید. زمانی میرسد که باید با شک و تردیدت مقابله کنی، جایی میرسد که باید به خودت انگیزه بدهی و در لابه­ لای همین زمان­ها باید یاد بگیری، فشارهایی که از جانب دوستان و سایر روابطتان بر شما وارد می­شود را مدیریت کنید. می­خواهم به سبک رئال، برای تو این تغییر را در زندگیت نقاشی کنم. در این راه چالش ­های بسیار زیادی وجود دارد، هم ذهنی و هم احساسی. اما من اینجا هستم تا تشویق­تان کنم که پا جلو بگذارید هر رویایی که در سرتاان می­ پرورانید. دوست دارید به جای این­که زندگی­تان صرف بالا رفتن از نردبان شغلی شود، وقت­تان را صرف کارهایی بکنید که دوست دارید.هر جا که شما آنجا بتوانید پول در بیاورید و لذت ببرید بهترین جا برای شماست چه با کسب درآمد در منزل و چه در سفر در میان  مکانها و انسانهای ناشناخته،مهم شما و رضایت شماست.

در قسمت بعدی، ادامه­ قصه را برایتان تعریف می­کنم.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه ها

 1. Avatar

  این به نوعی حال و روز من هست که چند ماهه از کارمندی بیرون اومدم و سایت خودم را راه انداختم و برای وب سایت ها تولید محتوا می کنم. گرچه جیب پر پولی فعلا ندارم اما حال خیلی خوب و رضایت درونی فوق العاده ای رو تجربه می کنم که اون رو با دنیا هم عوض نمی کنم. خیلی سخت بود که بر ترسم غلبه کنم. اما شد.
  ممنون برای این مطلب خیلی انگیزه دهنده.

  پاسخ
 2. عبدالرضا پیکرآرا

  با سلام خدمت آقای دکتر کلاته و همکاران محترم تان
  کلیه مطالب آموزش تون عالیه ممنون از شما عزیزان که با کمترین هزینه آمزش ها رو در اختیار ما میگذارید
  امیدوارم بزودی بتونم به صورت حضوری تو کلاسها شرکت کنم

  پاسخ
 3. sahelberejis

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید .
  گذشته این نویسنده محترم حال و روز منه …. متاسفانه ترس و نداشتن تجربه در کاروکسب اینترنتی و از طرفی نگرانی از اینکه اگر شغلمو از دست بدم بدبخت میشم و آبروم اول از همه پیش ضامن های بانکی که تسهیلات گرفتم میره و بعد از اون صاحب خونه ما رو بیرون می کنه و ووووووو ……… باعث شده در شغلی بمونم که به هیچ وجه امنیت وبیمه هم نداره و نمی دونم باید چیکار کنم . فعلا در حال مطالعه برای میلیاردر شدن از طریق اینترنت هستم . خوشبختی نویسنده این بود که قبل از اینکه از شغلش استعفاء بده با چند وبسایت و پروژه دیگر همکاری می کرده و از این راه کسب درآمدی داشته …. من که هنوز اول راه هستم و از همه بدتر تفکر منفی که نمی تونم موفق بشم بیشتر آزارم میده …. علی ایحال آقای کلاته گرامی ، از شما بسیار متشکرم به خاطر آموزشهای رایگان و مفیدی که گذاشتید و به ایمیلم نیز می فرستید . امیدوارم بتونم با همین آموزشهای مفیدتون موفق بشم . انشاءالله

  پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *